Zapłonęły światła w obronie niezależnego sądownictwa

Zapłonęły światła w obronie niezależnego sądownictwa [FOTO]

58
PODZIEL SIĘ

Około 150 osób zebrało się dzisiaj wieczorem przed siedzibą Sądu Okręgowego w Świdnicy. Mieszkańcy miasta i okolicznych miejscowości włączyli się do ogólnopolskiej symbolicznej akcji przeciwko planom rządzącego Prawa i Sprawiedliwości wobec polskiego sądownictwa. – Ale tak naprawdę to przychodzimy tu ze względu na wszystko, co robi partia Kaczyńskiego. Czujemy strach o nasze dzieci, rodziny, o Polskę – mówili uczestnicy spotkania. Spontaniczną akcję próbowali zagłuszyć dwaj mężczyźni.

Do zapalenia symbolicznych lampek nadziei Polaków zaprosiło Stowarzyszenie Sędziów Iustitia. W Świdnicy odpowiedzieli na nie ludzie reprezentujący różne opcje polityczne, ale nikt nie przyszedł z emblematami partyjnymi. – Nie sądziłem, że jeszcze kiedykolwiek będę musiał stawać w obronie demokracji, ale choćbym miał przyjeżdżać na wózku, będę o nią walczył – zapowiedział Janusz Biliński, jeden ze świdnickich opozycjonistów z lat 80-tych XX wieku. – W życiu nie spodziewałem się, że może nas coś takiego spotkać, przy czym ja jestem optymistą – mówi Bolesław Marciniszyn, również związany z dawną Solidarnościową opozycją. – Uważam, że to tylko PiS, że to uporczywe niszczenie demokracji przegra, a my prędzej czy później wygramy. Tylko znów nas się zmusza do wychodzenia na ulicę i walki o to, co najcenniejsze – o wolność i Konstytucję.

– Nie zgadzam się z obecną polityką, jestem przerażona tym, co się dzieje. Mam już 80 lat i myślę, jaka przyszłość czeka moje wnuczęta i prawnuczęta? Tragedia, to musi się zmienić! – mówi pani Anna, a jej wnuczka Patrycja dodaje – Poziom mentalny, intelektualny rządzących jest tak poniżający. Na pewno nie reprezentują mnie!

– Sądownictwo musi być oddzielnie! Nie ma mowy, żeby było inaczej! – przekonuje pani Anna. – Nie zgadzam się, żeby w moim kraju była dyktatura. Ja spać nie mogę, płakać mi się chce. Co będzie z ta naszą Polską? Oni nas gotowi z Unii Europejskiej wyprowadzić! Mowy nie ma! Nie pozwolimy!

Podczas manifestacji spontanicznie został utworzony łańcuch rąk, uczestnicy odśpiewali Hymn Polski. Było kilka również spontanicznych przemówień. Akcję próbowali zagłuszać ubrani w podkoszulki z orłem na piersi dwaj mężczyźni, którzy z zaparkowanego przed sądem samochodu głośno puszczali muzykę, także podczas hymnu. Wobec osób, zwracających im uwagę, byli wulgarni. Interweniowała policja. Funkcjonariusze zatrzymali także pijanego mężczyznę, który zakłócał spokój. Po pół godzinie uczestnicy akcji rozeszli się, niezatrzymywani przez służby.

Falę dzisiejszych protestów w całej Polsce wywołały błyskawicznie przyjęte przez Sejm i Senat Ustawy o Krajowej radzie Sadowniczej oraz ustroju sądów powszechnych. Wpłynął kolejny projekt ustawy, tym razem podporządkowującej ministrowi sprawiedliwości Sąd Najwyższy. Wśród 49 posłów drugiego szeregu klubu parlamentarnego PiS, którzy złożyli projekt, jest świdnicki poseł Wojciech Murdzek. Projekt przewiduje m. in. trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Projekt przewiduje, że „z dniem następującym po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy sędziowie SN, powołani na podstawie przepisów dotychczasowych, przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości”.

/asz/
Zdjęcia i transmisja Artur Ciachowski

 

 • Maciej Miłosz

  Śmieszna hucpa ale w jaki sposób wy tam naliczyliście 150 osób??

  • Obi von Kenobi ;-)

   Goebbels: „Silne państwo musi mieć możliwość usuwania ze stanowisk nienadających się urzędników. Odnosi się to również do sędziów. Koncepcja
   nieusuwalności sędziów zrodziła się w obcym świecie intelektualistów, w
   świecie wrogim narodowi …” – nie chcę takiego państwa !!

   • xart

    to wyjedz do lepszego.
    śmieszna kolejna próba opozycji. Dla mnie to kpina.

    • Siostra Bernadetka

     Sam se wyjedź . każdy polak ma prawo mieszkać w polsce i starać sie by była ona zgodna z jego najlepszym wyobrażeniem. Jeśli tego nie rozumiesz to w ogóle szkoda czasu na ciebie.

   • Maciej Miłosz

    To sobie nie chciej. Demokracja w końcu jest.

  • Siostra Bernadetka

   Byłam, zajarałam świeczku i poszłam. Raczej nikt mnie nie focił no chyba że jaki konfident zza węgła materiały przygotowywał.

 • Marek S.

  Maciej Miłosz tą samą metoda co w Wawie miliony 😛 😛 😛 stara Urbanowa metoda.

  • Obi von Kenobi ;-)

   nikt tu autokarami klakierów z „kółek różańcowych” nie zwoził 😛

 • wo

  Panów z kropka nowoczesnej to z kilometra widać na tych zdjęciach, taki spontan. Robiliście taki flashmob pod siedzibą ZUSu gdy bandycko ukradziono nasze oszczędności?

  • Natalia

   Racja

  • Ken Adams

   Jakie nasze oszczędności? One nigdy nie były nasze. My dostajemy płacę netto. A reszta idzie na ZUSy, KRUsy, NFZty i inne. Nawet tych pieniędzy nawet nie widzimy, bo pracodawca je odprowadza. A to, że jeden rząd zabrał trochę ZUSowi i dał w prywatne ręce nic u nas nie zmieniło. ZUS trochę zbiedniał a kasa trafiła do prywatnych firm. Potem drugi rząd zabrał część kasy z OFE i oddał ZUSowi, bo OFE kupowały za nią polskie obligacje, czyli defacto nasz dług. Myśl trochę…

   • Wojtek

    to znaczy że kasa którą płace w podatkach i składki do zusu ofe nie są moje? Ken Adams sam zacznij myśleć. PO nas po prostu okradło i tyle w temacie.

    • Obi von Kenobi ;-)

     Jeśli masz dowody, że PO nas okradło to zgłoś to do prokuratury, jeśli publicznie kłamiesz to prokurator sam się do ciebie zgłosi.

     przynajmniej powinien, ale za 0 ? 😉

    • Ken Adams

     Nie są Twoje, bo nie masz prawa nimi dysponować. Są tylko wypracowane przez Ciebie, ale nie kupisz za nie lodówki czy telewizora. Od dziesięcioleci mamy w Polsce socjalizm i zabierana nam kasa trafia do wspólnego worka a rządzący ją rozdzielają.
     A właśnie największym „złodziejstwem” były OFE, bo bogaciły się na naszej kasie prywatne koncerny ubezpieczeniowe. Co więcej, Państwo Polskie musiało się zadłużać, żeby wypłacać emerytury z ZUSu a ten dług kupowały właśnie te firmy. Bardzo dobrze, że PO zabrały te pieniądze z OFE i oddały do ZUSu. A najlepiej by było jakby w ogóle nam kasy nie zabierali a każdy by sobie sam odkładał na emeryturę gdzie chce a ubezpieczenie zdrowotne kupował gdzie chce i za ile chce. Ale wtedy ludzie zdychaliby pod szpitalami. Dobrego rozwiązania nie ma, ale to nie zmienia faktu, że nikt Ci nic nie ukradł i nie powielaj propagandy PiSu.

 • Siostra Bernadetka

  Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

 • Natalia

  Nic nie moze wiecznie trwac nic, 27 lat minelo od przemian , zmienialy sie partie wymiar sprawiedliwosci zostal taki sam poza zmianami kosmetycznymi . Kasta nie do ruszenia z arogancja i buta i z licznymi skandalami i dlatego spoleczenstwo z obojetnoscia podchodzi do tych zmian po prostu suweren ma satysfakcje . Zdziwieni to dobrze , najwyzsza pora sie obudzic z tego raju macie to na wlasne zyczenie .

  • Rafał

   Przez osiem ostatnich lat Polki i Polacy byli ignorowani przez rząd Platformy, który nie wsłuchiwał się…

 • Andrzej Komorowski

  w końcu PiS ROBI COŚ POŻYTECZNEGO

 • Andrzej Komorowski

  A NOWOSTARONOWOCZESNA W NASTĘPNYCH WYBORACH NIE PRZEKROCZY PROGU WYBORCZEGO I TAKI TO BĘDZIE KONIEC TEGO CZEGOŚ.

 • Wiktor Lis

  Do wszystkich krytyków tych protestów- obudzicie się z ręką w nocniku jak Zbyszek i Jarek będą decydować o waszym życiu jak Cezar- uwolnić albo do piachu… Obywatel w Polsce od dzisiaj nie ma już możliwości dochodzenia swoich praw bo Zbynek będzie wydawał wyroki… Jak czytam niektóre wypowiedzi to mam wrażenie, że połowa z Was w ogóle nie wie o co chodzi z tymi pisowskimi „reformami”- sądownictwa, TK, KRS. Nie potraficie patrzeć o centymetr dalej od czubka własnych nosów i przewidzieć- jak w szachach- kilku ruchów przeciwnika naprzód…a to wcale nie trzeba mieć siedmiu fakultetów i profesury żeby zrozumieć pewne zależności…

  • Alojzy

   Dokładnie! I to, że jeden z drugim buja się na rowerze to myśli, że podwyżka paliwa o 25gr go nie dosięgnie 🙂 … Razem z bułką i masłem to zjecie, ale ciemnej pisowskiej masie potrzeba na to troche czasu i Jarek o tym wie 🙂

  • Krzysztof Czarnecki

   Jak to dobrze, że mamy takiego geniusza myśli politycznej wśród nas, co prostymi słowami potrafi wskazać nam, maluczkim, całe zło tego świata.

   • Wiktor Lis

    ….bo sam nie wiesz o co w tym wszystkim chodzi i zapewne interesuje Cię tylko żebyś miał za co kupić browar w Biedronce, co zeżreć i czym się podetrzeć… Tępy naród zagłosował to teraz ma….sami malkontenci, nic im się nie podoba, potrafią tylko na wszystko narzekać jak to jest źle, jak bieda w kraju i nieszczęście.. Właśnie pod tą Biedronką widać tą biedę- po furach, które stoją na parkingach…

    • Siostra Bernadetka

     Wiciu, kolega Krzysztof nie kupuje w Biedrze browca. Wypadałoby wiedzieć.

    • Krzysztof Czarnecki

     Wiem, o co w tym chodzi, i popieram te zmiany. Środowisko prawnicze miało 28 lat na reformy i zaproponowanie własnych pomysłów. Ograniczyło się do ujadania przez ostatnie 2 lata, więc moim zdaniem stracili prawo do zabierania głosu.

     Co do obelg pod adresem „tępego narodu”, to daruj sobie, bo elektorat może nie zrozumieć żartu i dostaniesz po prostu po ryju. Nie umiesz się zachować, to siedź cicho. Jasnogród się znalazł. Była kiedyś taka partia, co to się oburzała na „przypadkowe społeczeństwo” i dzisiaj pamiętają o niej tylko najbardziej zawzięci historycy.

     • Wiktor Lis

      Ty jednak nic z tego co się dzieje nie rozumiesz…..daruję sobie….

     • Krzysztof Czarnecki

      Jak to dobrze, że jest chociaż jeden rozumiejący.

      Prawnicy też tak uważają, a stare przysłowie mówi, że pycha chodzi przed upadkiem.

     • Wiktor Lis

      no bo pewnie miałeś w życiu do czynienia z prawnikami tyle co siedząc na ławie oskarżonych….

     • Krzysztof Czarnecki

      Mam prawników w rodzinie. Kilkanaście razy miałem do czynienia z sądami w sprawach związanych z wyborami, to zresztą były największe jaja, jakie widziałem na własne oczy. Ewidentnie nie trafiasz z przytykami.

     • Młody

      Przykro mi Krzysztofie że największe jaja w swoim smutnym biednym życiu widziałeś w sądzie, może stąd te frustracje i twoje stany emocjonalne . Natomiast najbardziej mi żal twojej żony boraz że z ciebie chudzinka a dwa że się męczy całe życie z frustratem 🙂

     • Krzysztof Czarnecki

      Za stanów emocjonalnych to mam ubaw, jak czytam takie psychoanalizy. Mniemam, że w zasadniczym temacie dyskusji nie masz nic do powiedzenia.

     • Młody

      Krzysiu z Tobą nie da się rozmawiać Tobie i wspólnocie pozostała już tylko modlitwa . Murdzek was zaropilł a Etel wybije ostatnie gwoździe .

  • Andrzej Komorowski

   lisie bzdury piszesz

  • Kamil

   Za 2 lata dostaniesz kartkę wyborczą i będziesz mógł wszystko zmienić. Wiesz dlaczego wygrał PiS i Duda? Wygrali nie dlatego, że przedstawili jakiś super program wyborczy, tylko wygrali dlatego, że trzeba było butnych i zarozumiałych złodziei odsunąć od władzy. Trzeba było odsunąć Szoguna Bronka, który podobno miał tylko wtedy przegrać, jeśliby pijany przejechał niepełnosprawną zakonnicę w ciązy na pasach. Trzeba było odsunąć Kopacz na metr w głąb, która kłamała w sprawie katastrofy smoleńskiej. Trzeba było odsunąć tych, co mówili o tym, że tylko głupcy pracują za 6 tys. i tych co dali się podsłuchać jak amatorzy.
   Ludzie mają gdzieś sędziów i po cichu przyklaskują PiSowi, który będzie próbował coś zmienić. Ludzi nie obchodzi w jaki sposób. Widzą, że nie ma kogo bronić, bo sędziowie są od dawna kastą, która wszystko może i nie działa sprawiedliwie. Widać to po aferach, choćby takich kradzieże w sklepach (sędziowie kradnący pendrive, czy 50 zł na stacji paliw), niesprawiedliwe wyroki, choćby niedawno tu opisywane oddanie prawa jazdy taksówkarzowi, który po narkotykach potrącił kobietę na pasach. Nawet sędziowie z trybunału konstytucyjnego orzekali tak jak chciała partia rządżąca (w sprawie 150 miliardów z funduszy emerytalnych pytali się Tuska jak mają tą kradzież przyklepać).
   W tej chwili opozycja się strasznie ośmiesza. Wśród opozycji widać samych głupców, albo nieudaczników. W „Uchu prezesa” łagodniej ich przedstawiono niż oni są w rzeczywistości. Grudniowe protesty zamiast przynieść im korzyści, to pogrążyły ich jeszcze bardziej. Ludzie chcieliby poważne osoby w sejmie, a nie błaznów. Nie wiem kto ich wykreował, ale może to przez to, że w Polsce dużo posad się dziedziczy, więc ciężko znaleźć kogoś na poziomie. Albo ci ludzie na poziomie wolą robić biznesy niż pchać się do polityki, gdzie najczęściej idą ludzie co się na niczym nie znają i nigdy nie pracowali na prywatnych posadach, a ich wykształcenie jest robione w kierunku politologii lub historii (i nie mam tu zastrzeżeń do poważnych historyków pasjonatów, tylko piszę o takich osobach, co poszły tam, żeby mieć łatwo na studiach i dostać dyplom magistra, a nie mają pojęcia o historii).

   • Wiktor Lis

    Akurat jestem osobą, która nigdy w życiu nie opuściła ani jednych wyborów w Polsce i ani razu nie „zniszczyła głosu”- zrobiłem co mogłem ale wybór narodu był inny- to jest właśnie istota demokracji, którą cenię. No a przy przyszłych wyborach będziemy mieli jak za PZPR- wybory ale i tak wiadomo kto wygra bo jak wygra ktokolwiek inny (pomijając już czy partia rządząca ma konkurencję, czy nie) to Sąd Najwyższy nie zatwierdzi nowego wyboru pod byle pretekstem… Oczywistym jest, że system sądownictwa i organów ścigania wymaga gruntownych zmian ale nie kosztem podporządkowania go jednej osobie, która w zasadzie jednoosobowo może decydować o wszystkim. Kradzież batoników przez sędziego czy pendrive to szczegół- codziennie jest milion innych kradzieży w Polsce dokonywanych przez ludzi wykonujących inne zawody- więc to nie jest żaden argument…No i gdzie są w takich sprawach organy państwowe- wszelkie kontrole, Prokuratura itp…

    • Kamil

     Właśnie odpowiedz sobie gdzie te organy były. Gdzie one były jak działał Amber Gold. Rzeczywiście kradzież pendriva, czy batonika to nic w porównaniu z tymi przekrętami. Ludzie pamiętają i tego nie podarują. A poprzedni rząd skompromitował się całkowicie. Jakby byli mądrzejsi i mniej butni, to poodsuwaliby skompromitowanych ministrów zaraz po aferze podsłuchowej, ale myśleli, że nie mają z kim przegrać i robili dalej swoje. Sędzia, który ukradł na stacji paliw 50 zł i ten drugi od pendrive’a powinni wylecieć z hukiem następnego dnia. Nie potrafią sami oczyścić swojego środowiska. Jeśli ktoś kradnie małe rzeczy, to skąd wiemy, że nie sprzedaje wyroków. Środowisko to boi się ujawnienia majątków, bo w wielu przypadkach nie mogliby udowodnić skąd one pochodzą.

     • Wiktor Lis

      Z tymi aferami- masz rację ale wg mnie tylko o tyle, że system kontroli w państwie nie działa. Jednak to nie jest powód aby dążyć do sytuacji kiedy jeden człowiek- Zbynek z drugim- Jarkiem będą pociągać za wszystkie sznurki w kraju- a nad nimi nie będzie żadnej – podkreślam- ŻADNEJ- kontroli. Nota bene wyobraź sobie sytuację, że masz jakiś spór prawny ze Skarbem Państwa, Gminą, Urzędem Skarbowym etc… Czy Ty jesteś na tyle naiwny (choć nie sądzę że tak jest) aby wierzyć, że sądy będą bezstronne ????.

     • Kamil

      Nie ma i nigdy nie było bezstronnych sądów w Polsce. Przypomnij sobie Jana Burego z PSL (nie bez powodu zwanego baronem Podkarpacia). Przez 8 lat rządów sitwa z PO i PSL obsadzała wiele sędziowskich posad. To nie jest protest przeciwko zagrożonej demokracji, tylko przeciwko utraconym wpływom i stanowiskom. Cały KOD i masa protestujących to ludzie odsunięci od koryta. Poprzednio za sznurki pociągali inni i też nie było żadnej kontroli nad nimi. A takie spory, jak opisujesz poprzednio też były i wielu ludzi traciło majątki. Przypomnij sobie z jednej z najgłośniejszych afer Optimusa i Romana Kluski. Facetowi się oberwało, że nie chciał wspierać SLD swoimi pieniędzmi. Niezawisły sąd przyznał mu 5 tys. odszkodowania za niesłuszne zatrzymanie.
      Za 2 lata wybory i jeśli wybierzecie kogoś innego, to sądy będą obsadzane przez nową partię. Nie ma co krzyczeć wszystko będzie działać po staremu, a teraz trzeba uszanować demokrację, bo większość wybrała PiS. Nikt nie mówił, że demokracja to najlepszy ustrój.

     • nmisiek

      Nie o to chodzi by wyroki zmieniały się wraz z nową ekipą. Jeśli sąd źle działa należy poddać go kontroli i zmienić nie sędziów ale prawo. Owszem, sędziego gdy łamie prawo też.
      Obecnie władzę nad sądami będzie miał jeden człowiek – przedstawiciel władzy ustawodawczej i wykonawczej. Wyżej zapytano cię jaki może być wyrok jeśli wejdziesz w spór sądowy z władzą ustawodawczą lub wykonawczą. Nigdy nie wygrasz z tymi władzami. Dlatego sądy muszą być niezależne od władzy i polityków. Politycy, i owszem, mogą wpływać na wyroki tworząc inne prawo.

     • Wiktor Lis

      nmisiek- pięknie to ująłeś…

   • Natalia

    Potwierdzam i o to chodzi pozdrawiam .

 • Domino

  Do d..py są akcje typu: palenie świeczek, marsze milczenia, czarne marsze i białe msze.Niby w ten sposób społeczeństwo chce pokazać,że ma inne zdanie? Co to da? Kto się tym przejmie? Albo wojna, albo dajcie sobie spokój z tymi happeningami, bo to po prostu śmieszne.

 • antek

  Palenie świeczek przed sądem? Może to i efekt wizualny jest. I nic poza nim. Protestować trzeba u źródła zła czyli pod siedzibami PIS-u lub mieszkaniami wybrańców.

  • xart

   Opozycja jedynie co ma do powiedzenia to szerzenie zamętu, cały czas myślą że jeszcze mogą coś ugrać 😉 aż śmiać mi się chce. Niech do łba sobie wbiją że to jest ich koniec.

   • antek

    Myślę że zmienisz zdanie kiedy przyjdą po Ciebie, np. bo zastawiłeś drogę jakiemuś PIS-owskiemu niedorozwojowi, a on poczuł się obrażony i wystąpił na drogę sądową. Okarżać Cię będzie prokurator z nadania PIS a sądzić też sędzia z nadania PIS. I taki jest właśnie sens zmian w sądownictwie aby najpierw tacy jak Kamiński czuli się nie do ruszenia a później tacy jak Ty

    • Kamil

     A później przyjdzie nowy rząd (na razie nie wiadomo jeszcze jaka partia, bo PiS wiecznie też nie będzie rządził) i będą sędziowie z innego nadania. Tak to też działało do tej pory. Może przypomnij sobie posła Jana Burego z PSL (baron Podkarpacia) i jego zarzuty korupcyjne. W czasach jego zasiadania w KRS był on nie do ruszenia i był jedną z najbardziej wpływowych osób w III RP. To co wyprawia teraz nieudolna opozycja to tylko obrona ostatniego bastionu w którym siedzą jeszcze sędziowie z ich nadania. Tak to działa, że nie można odwołać sędziów, więc PiS piszę ustawę, żeby rozwiązać SN i od razu powołać nowy z innymi sędziami. Tak samo w stosunku do innych instytucji działały już poprzednie rządy. Nie można było dobrać się do kas chorych, które też nie wszystkie działały najlepiej, (ale jednak niektóre były o niebo lepsze niż NFZ) to zmieniło się reformą w NFZ i wsadziło na stanowisko swoich. Już się do tego przyzwyczaiłem, że zawsze jest skok na kasę i dopóki nie zmieni się ustrój, to zawsze to tak będzie działać. Przyjdą nowi posłowie, nowe rządy i zaczną wywalać poprzednich, a jak się nie da wywalać, to zaczną modernizować instytucje, powoływać nowe służby, likwidować stare. Dopóki ludzie oddają całą władzę politykom, dopóty tak to będzie działać. Ludzie nie chcą wybierać takich co dadzą im wolność, tylko wolą takich co o nich będą myśleć w każdym aspekcie: będą mówić im co mają kupować, kiedy, co pić, czego mają się uczyć ich dzieci w szkole, ile mają oddawać państwu na emeryturę, ile pracować. Sami sobie taki los wybierają i sami ponoszą tego konsekwencje, a więc mi ich nie żal. Tak samo jak nie żal mi sędziów trzymających się rękami i nogami swoich posad.

     • nmisiek

      Sędziowie mają sądzić zgodnie z prawem, a nie zgodnie z wolą polityków.

 • fecet

  Nadzwyczajna kasto ludzi giń! elyta postkomunistyczna.

 • Pozytywny

  „Partia Oszustów, Swetru, Bolek, Władek i Komor to jakieś
  nieporozumienie. Ujadają nad utraconym korytem skłócając Naród i robiąc
  zadymy.”

 • Gargamel

  Dochodzę do wniosku, że większość rodaków doskonale zna się na medycynie i prawie. Zwłaszcza zaś wielbiciele chorego na władzę J.Kaczyńskiego i jego lizusów. Dla nich sprawa jest prosta : sędziowie to kasta, a opozycja ich broni dla własnego interesu. Mam dużo pretensji do PO za wiele grzechów zaniechania (i nie będę na nią już głosował), ale PiS (chociaż zrobił wiele dobrego) zmierza do ubezwłasnowolnienia szeregu ważnych instytucji Państwa, do monopolizacji władzy. Trybunał jest już atrapą (był wcześniej krytykowany przez PiS, a teraz jest pod kierownictwem bardzo słabej prawniczo i krzykliwej Prezes karykaturą). I choć wszyscy wiedzą, że sądownictwo wymaga głębokich reform, to PiS czyni to w tempie niemal ekspresowym, mając gdzieś rzeczową argumentację innych. Nie mam czasu na robienie na ten temat wykładu, jeśli kogoś to interesuje wystarczy śledzić programy telewizyjne, ale nie tylko reżimową

  TVP, i wyrobić sobie zdanie. W każdym razie realna reforma sądownictwa (a nie wzięcie pod but PiS sędziów, gdy w dodatku Sąd Najwyższy zatwierdza wynik wyborów do Sejmu) jest procesem b. trudnym i wymaga wielu dyskusji i studiów tematu, ale PiS nie zwykł na to się zgadzać. Ja jestem niezależny finansowo (nie jestem ani sędzią, ani opozycjonistą) i piszę to tylko dlatego, by niektórych z moich rodaków skłonić do refleksji, inaczej niektórzy kiedyś będą gorzko żałować swojej naiwności. Jeśli Was nie przekonam, Wasza sprawa, na pewno się tym nie przejmę. Nie liczcie też na to, że będę tracił czas na polemikę z prymitywnymi argumentacjami.

 • Franek

  Kastą, to sędziowie sami siebie nazywają, a co gorsza- za taką siebie uważają.
  Owszem, sądy powinny być niezależne od polityków, ale czy powinny być NIEZALEŻNE OD SPRAWIEDLIWOŚCI?

  Każdy, powtórzę każdy z nas, także ci, którzy protestowali przed świdnickim sądem, mógłby podać dziesiątki przykładów wyroków sądowych jawnie niesprawiedliwych…
  Sędziowie, którzy je wydali nie ponoszą żadnej odpowiedzialności, chociaż w majestacie prawa krzywdzą zwykłych ludzi ( tzw.plebs), łamią im życie.

  Hipokryzja protestujących jest porażająca!!!
  Dlaczego nie protestujecie pod sądami wydającymi niesprawiedliwe wyroki?

  • Obi von Kenobi ;-)

   jedni sędziowie, jedna partia, jeden naród, jeden … kot, kaczor czy co tam ;-))
   Powtórka z historii

   • Franek

    Pożartowałeś, pożartowałeś …
    A teraz może ad meritum.

 • Gargamel

  Szanowna Redakcjo. Nie po raz pierwszy wpisy układają się z pominięciem zasady chronologii tych wpisów, co znakomicie utrudnia śledzenie rozwój polemik. Czy zapewnienie ładu w tej mierze jest problemem ?

 • oczko

  No ale sie Jarek wystraszyl kilku swieczek w miesciue o ktorym zapewne nie slyszal. To bardziej promowanie sie przed przyszlorocznymi wyborami glodujacych politykierow lokalnych. Towarzysza Boleslawa oraz niedoszlego prezydenta Kowalskiego. Towarzyszy Boleslawie czy probujesz robic biznes polityczny na tej koniunkturze? Nie tak dawno zarzucsles koniunkturalizm innrmu lokalnemu politykowi, s teraz robisz to samo teraz ci to nie przeszkadza? Towarzyszu Boleslawie wracaj tam gdzie twoje miejsce, nie skacz po plecach ludzi ktorzy przyszli w innych celach.

 • Franek

  CO ZMIENI REFORMA WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI?

  1.Skończy się bezkarność sędziów. Nad ich działalnością czuwać będzie
  izba dyscyplinarna. To przeciw temu zapisowi o ustawy Sądzie Najwyższym
  najbardziej protestowała prezes SN – Małgorzata Gersdorf.

  2.Sędziów KRS wybierać będzie parlament. Nie będą wybierać się sami, popadając jednocześnie w pułapkę kastowości i zależności.

  3.Realne
  zmiany mają odczuć obywatele. Ustawa o Sądach Powszechnych przewiduje
  zreformowania skostniałego systemu, który od lat jest sparaliżowany i
  niewydolny.

  4.Komputerowy system losowego przyznawania spraw.

  Obywatel będzie mieć gwarancję, że nikt (prezes sądu) nie wskaże palcem
  sędziego, mającego rozpatrywać jego sprawę. Ograniczy to możliwość
  manipulacji przy obsadach.

  5.Zwiększenie liczby sędziów poprzez
  zlikwidowanie nadmiernej biurokracji i odciążeniu sędziów od obowiązków
  administracyjnych. Dzięki temu skróci się czas oczekiwania na sprawę.

  6.Możliwość kontynuacji rozpoczętej sprawy przez jednego sędziego.
  Jeśli sędzia zostanie przeniesiony lub awansuje będzie mógł zakończyć
  rozpoczętą sprawę, tak aby nowy skład nie musiał zaczynać
  wszystkiego od początku.

  7.Wzmocnienie sądów przez koordynatorów ds. współpracy międzynarodowej,
  którzy pomagać będą w najtrudniejszych sprawach, także tych dotyczących
  dzieci.

  8.Minister Sprawiedliwości będzie mógł powołać i odwołać
  prezesa sądu. Dzięki temu nie będzie dochodzić do takich patologii, jak
  dotychczas, że mimo rażących nadużyć prezesa sądu i decyzji ministra o
  jego odwołaniu. Krajowa Rada Sądownictwa nie wyraża zgody na jego
  usunięcie.

  WIĘCEJ: Koniec bezkarności „nadzwyczajnej kasty”?
  Reforma sądownictwa ma przywrócić obywatelom sprawiedliwość.