Wycięte drzewa przy ul. Pionierów

Wycięte drzewa przy ul. Pionierów

11
PODZIEL SIĘ

– Czy nawet okres lęgowy ptaków nie może powstrzymać wycinki drzew. Piękne, stare okazy zniknęły z działki przy ulicy Pionierów Ziemi Świdnickiej – zaalarmowała mieszkanka Świdnicy. Odpowiedź jest prosta – nie.

Zgodnie z nowymi przepisami każdy właściciel prywatnej działki ma prawo wyciąć drzewo, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Po wprowadzonej od 1 stycznia nowelizacji, nazywanej „lex Szyszko”, w całej Polsce ruszyła masowa wycinka. Nadzieją dla drzew były przepisy, zabraniające ich usuwania w okresie lęgowym ptaków, czyli od 1 marca do 16 października (z dwoma odstępstwami: jeśli drzewo zagraża bezpieczeństwu lub koliduje z budową, ale wówczas trzeba mieć zezwolenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska). Sęk w tym, że aby zapobiec wycięciu drzewa, należy udowodnić, że jest na nim gniazdo. Do końca ubiegłego roku  obecność ptaków lub jej brak oceniali urzędnicy wydający zezwolenia na wycinkę, teraz to sam właściciel musi sprawdzić, czy są gniazda, a jeśli są, wystąpić  o pozwolenie. Jeśli wytnie drzewo mimo gniazd, może zapłacić nawet do 5 tysięcy złotych grzywny. Ale jak udowodnić, że gniazda były? Zwykle zaraz po wycince gałęzie są natychmiast usuwane lub utylizowane w niszczarkach.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miejskim w Biurze Ochrony Środowiska, na działce przy ul. Pionierów właściciel mógł wyciąć 5 drzew ze względu na planowaną budowę domu. Wkrótce na działce obok kolejni właściciele mogą w związku z remontem wyciąć drzewa do 50 cm w obwodzie.

O sprawdzenie legalności wycinki zwróciliśmy się także do Straży Miejskiej. Czekamy na informację.

/asz/
Zdjęcia Artur Ciachowski

 • Tomasz K.

  Wycinajcie ludzie! Wycinajcie ile można i dokąd tylko można! Jest okazja, ktoś wprowadził ułomne prawo (ale prawo) więc korzystajcie!
  A już niedługo zatęsknicie za cieniem jaki dawały wam drzewa. Zorientujecie się (być może) że jakoś nie słychać ptaków, za to komarów, muszek i innych owadów jest jakby więcej. A najweselej będzie, gdy po porządnych deszczach niektórzy zorientują się, że drzewa to także system korzeni, niwidoczny, ale pełniący ważną rolę stabilizacji gruntu.
  Usuwajcie dalej. Natura prędzej czy później przypomni wam o waszej bezmyślności i za nią podziękuje.

  • Natalia

   Dobrze piszesz , siekiery i na drzewa ………. glupota ludzka nie zna granic .

  • Nie usuwajcie konta!

   W miejscu, o którym mówimy drzewa dawały cień co najwyżej zdesperowanym wisielcom i żulikom, w

   • Obi von Kenobi ;-)

    a żubrom w puszczy — po co nam one tylko trawę jedzą i s… 😉

  • Franek

   Ile drzew posadziliście w swoim życiu?
   Histeryzujecie, że właściciel działki chce na niej wybudować dom, a inny zrobić remont i z tego powodu wycinają kilka drzew.

   • Obi von Kenobi ;-)

    Franek – ślepy wyborca
    ” gdyby Kaczyński kazał powiedział, że dziś w parlamencie wszyscy
    zakręcają i odkręcają słoiki, to posłowie PiS ( i Franek) byliby przekonani, że to akt patriotyzmu”

    • Franek

     W swoim życiu posadziłem SETKI drzew ( nie jestem leśnikiem i nie była to praca zarobkowa).
     Ponadto uważam, że drzewa to najpiękniejsze rośliny na Ziemi.

     Niemniej jednak uważam, że właściciel działki może wyciąć kilka drzew, jeśli jest to KONIECZNE, żeby na niej wybudować swój dom.

     Osobiście nie zrobiłbym tego. Wolałbym zmienić plany budowy.

     Do twoich personalnych zaczepek nie będę się odnosić.
     Sorry, ale to nie mój poziom.

 • No name

  Chore to jest prawo własności w Polsce…
  Bulwersują się ci co chcieli by mieć za oknem swojego mieszkanka drzewko ale na działce sąsiada… A posadźcie sobie własne…
  Działka jego, drzewo jego i wyciął i tak powinno być.

  Osiedle chce parku , to niech odkupi działkę…

  Widzę jak ludzie najpierw „lajkują” „Moja macica moja sprawa” ale drzewo na prywatnej działce to już inna sprawa. Hipokryzja.

  • Nie usuwajcie konta!

   Bo Ci ludzie zanim się zastanowią, to podążają za modnymi hasełkami. Elektrowni w gminie nie chcemy, wiatraków nie chcemy, ale prądu się domagamy!

  • Tomasz K.

   A znasz wierszyk „Paweł i Gaweł”?
   Jeśli tak to domyśl się co chciałbym ci odpowiedzieć a propos „działka jego, drzewo jego, wyciął i tak powinno być”
   Z wolności trzeba korzystać z głową.

  • nmisiek

   Kurcze, jak myśliwiec z flintą będzie biegał po mojej działce to, zgodnie z prawem, nie mogę go pogonić. Drzewo mogę ściąć, a myśliwca już nie pogonię.