Wspólnota Samorządowa chce skorygowania proponowanej sieci oświatowej

Wspólnota Samorządowa chce skorygowania proponowanej sieci oświatowej

12
PODZIEL SIĘ

Nie chcą przenoszenia Szkoły Podstawowej nr 315 do budynku Gimnazjum nr 2. Proponują, by w G2 umieścić oddzielną szkołę podstawową,  Młodzieżowy Dom Kultury i Klub Seniora. Wspólnota Samorządowa tuż przed nadzwyczajną sesją Rady Miejskiej przedstawia swoje stanowisko ws. reformy oświaty autorstwa minister Anny Zalewskiej i rządu PiS.

Radny Lesław Podgórski

Stanowiska WS w sprawie reformy oświaty w gminie Miasto Świdnica z dnia 16 lutego 2017 r.

Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej z ogromną uwagą od początku śledziła losy reformy systemu oświaty. Na bieżąco docierały do nas informacje o pracach legislacyjnych i prowadzonych konsultacjach społecznych. Niestety brakowało informacji o przygotowaniach do wprowadzenia reformy w naszym mieście. Można było odnieść wrażenie, że władze miasta liczyły do końca, że reformy nie będzie. Ten stan utrzymywał się aż do momentu podpisania ustawy przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Konsekwencją tego nieuzasadnionego wyczekiwania był brak niezbędnych konsultacji z dyrektorami i nauczycielami naszych placówek, a przede wszystkim z rodzicami dzieci, uczniów naszych szkół. Bardzo dobrze, że doszło do spotkania Pana Romana Kowalczyka Dolnośląskiego Kuratora Oświaty z udziałem Pani Anny Zalewskiej Minister Edukacji Narodowej oraz Pana Wojciecha Murdzka Posła na Sejm RP z dyrektorami świdnickich szkół, na którym poruszono szereg problemów dotyczących tworzenia sieci szkół w Świdnicy. Dobrze również, że podjęta została inicjatywa przełożenia terminu Sesji Rady Miasta. Pozwoliło to na dodatkowe rozmowy, a także inicjatywę spotkania w dniu 16 lutego Kuratora Oświaty z władzami miasta.
Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej i Klub Radnych Wspólnoty Samorządowej stoją na stanowisku, że Szkoła Podstawowa nr 315 powinna pozostać w aktualnie wykorzystywanym budynku, który powinien być poddany remontowi. Niedopuszczalne jest rozwiązanie powodujące brak jakiejkolwiek szkoły w ścisłym śródmieściu. Szkoła musi być dostępna dla uczniów, to jest bezwzględny priorytet! Przypomnijmy, że historycznie były tu kiedyś cztery szkoły. Warto rozważyć przekształcenie Gimnazjum nr 4 w samodzielną szkołę podstawową. Głębokiego namysłu wymaga pomysł skierowania uczniów starszych klas SP1 do szkoły w budynku aktualnego Gimnazjum nr 2. Gimnazjum nr 2, po przekształceniu mógłby być drugą szkołą podstawową na Osiedlu Młodych. Należałoby rozważyć, biorąc pod uwagę wielkość obiektu G2, możliwość koegzystencji z przeniesionym Młodzieżowym Domem Kultury, którego sprzedaż wsparłaby finansowo proces przekształceń w świdnickiej oświacie. Warto również, wzorem Gimnazjum nr 4 stworzyć w G2 Klub Seniora i zrezygnować z bardzo kosztownego projektu budowy tego klubu od podstaw w miejscu dawnego „DH – DOMOS”.
Liczymy na kontynuowanie dialogu z rodzicami, nauczycielami, dyrektorami szkół, które zostało już zapoczątkowane z inicjatywy nasze radnej WS Pani Zofii Skowrońskiej-Wisniewskiej przy udziale Przewodniczącego WS Ziemi Świdnickiej i Przewodniczącego Klubu Radnych WS w dniu 2 lutego 2017 r. Mamy również nadzieję na skorygowany i skonsultowany z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty, dobry projekt uchwały, który Rada Miasta przyjmie w przyszłym miesiącu.

Przewodniczący
Świdnickiego Koła WS Roman Etel

Przewodniczący
Kluby Radnych WS Lesław Podgórski

 • Młody

  Tak się zastanawiam dlaczego nie ma tytułu WS protestuje na dzień przed sesją . Życząc jednocześnie pani redaktor miłego dnia .

  • Wilkołak Krzysztof Paweł

   ???? przecież wspólnota rządziła tu 12 lat i jakoś budynki 315 i 105 nie doczekały się remontów? a teraz dziwota, że proponuje się wyłączenie tych budynków?

   • BA

    Nie doczekały się z prostego powodu,WS została zastąpiona innymi rządami. Przypomnę, że dokonano gruntownego remontu za środki zewnętrzne większości szkół w mieście, te mogły być następne. Nowa władza nie zmierzyła się z problemem. BMS mówi, że przede wszystkim dobro dzieci-to jak to się ma do faktu, że maluchy będą musiały pokonać ogromną drogę ze Śródmieścia na Osiedle. Dodam, że w dużej mierze są to dzieci z najuboższych rodzin, których nie stać na dowiezienie. Pomysł Wspólnoty bardzo dobry, a że teraz, to przepraszam, dziś jest sesja, a sesje są po to, by radni mogli dyskutować i wybrać optymalne rozwiązanie. Jak nie dziś, to nic nie szkodzi żeby za tydzień, za co biorą pieniądze? WS w odróżnieniu od Nowoczesnej protestuje i daje dobry pomysł. Krytykujecie, bo pomysł nietypowy i nowatorski, ale jak się temu przyjrzeć bez uprzedzeń, to fajnie wykorzystuje przestrzeń i możliwości budynku. No i daje upragnione oszczędności i to duże. Burzenie Domosu i budowa nowego budynku to ogromny wydatek i niepotrzebny. A gdzie gospodarność? Już kupiono go za duże pieniądze, następne to burzenie i wybudowanie nowego.

    • Wilkołak Krzysztof Paweł

     BA jak zwykle odleciała. Wspólnota nie popisała się bo przez 12 lat żaden budynek szkolny w ścisłym centrum nie doczekał się gruntownej modernizacji – to jest niestety ich wina, bo teraz nie byłoby problemu z zamykaniem 105 i 315. mieli bardzo dużo czasu na działanie. Nowa prezydent jest dopiero dwa lata i co miała przez ten czas nadrobić 12-letnie zaległości?

     • BA

      Lubię takie określenia „jak zwykle odleciała” – używa się ich jak nie można inaczej dokopać, albo jak nie ma argumentów. A zaległości? Już pisałam, gruntowny remont przeszło kilka szkół i zawsze można powiedzieć dlaczego ten numer a nie inny. Takie remonty są niezwykle drogie. Wszystkiego naraz z oczywistych względów nie dało się zrobić-czy trzeba tłumaczyć takie proste sprawy? Dobrze wiecie, że na oświatę wydaje się rocznie ogromne pieniądze i wiele rzeczy trzeba robić sukcesywnie, bo w mieście wszystkich innych, w tym pilnych potrzeb, jest zawsze bardzo dużo.

    • ludx

     A jakie dzieci miałyby się w tej nowej podstawówce uczyć? Z Osiedla Młodych? Mieszczą się przecież spokojnie w SP4, tym bardziej że teraz będzie miała drugi budynek. Ze śródmieścia? Czyli ma zabrać część rejonu SP315, którą tak bohatersko „ratujemy” przed nową
     siedzibą?

    • Harrison Jones

     BA koniecznie musi mi dac numer do swojego dilera bo te srodki ktore bierzesz zaginaja chyba rzeczywistosc 😀 A tak powaznie to wspolnota miala 12 lat na to zeby ogarnac te dwie szkoly w centrum. Efekty ich dzialan sa jak widac zadne.

 • Zośka

  No to się obudzili…A gdzie byli wcześniej, dlaczego nie rozmawiali z władzami miasta, jak był czas na konsultacje? Za pięć dwunasta trzeba zrobić zadymę!!! Długo faktycznie myśleli nad tak beznadziejnymi rozwiązaniami – w Gimnazjum nr 2 podstawówkę, klub seniora, MDK, a może jeszcze zlokalizować tak kilka stowarzyszeń, galerię i kilka punktów usługowych???

 • Natalia

  Tak mysle a co z budynkiem po szkole 315 eureka…………. zostanie podarowany kosciolkowi za marne grosze pomyslcie lokalizacja seminarium itd. te puzle ukladaja sie w calosc same.Pozdrawiam myslacych.

 • ludx

  A Wspólnota ile przekazała środków na remont tych dwóch szkół w czasie 12 lat swoich rządów?

 • Madzia

  Miło się patrzy na te wzajemne walenie , a sprawa jest prosta . Murdzek od dawna przebierał nogami żeby zamknąć 105 i 315 tylko się bał . Teraz Słaniewska wyczekała dwa lata i dokończyła dzieło PISowskiego posła. Smutne jest w tym wszystkim ze i jedni i drudzy zapomnieli o dzieciach , wygrały oszczędności i kasa .
  Na koniec jeszcze tylko szczerze pozdrowię grupę szybkiego reagowania z urzędu która walczy za panią prezydent dwojąc się i nawet trojąc 🙂

 • Młody

  Pani radna Rumieńców nieudana krzyżówka PO i PSL zamiast zająć się nowa fryzura próbowała nieudolnie powiedzieć coś na temat propozycji swojej przyjaciółki .