Widok odnowionego parku najpierw dla znajomych

Widok odnowionego parku najpierw dla znajomych [FOTO]

14
PODZIEL SIĘ

W marcu rozpoczęły się pierwsze prace przy gruntownej modernizacji Parku Centralnego. Do wczoraj nie było wiadomo, jakie to najbardziej reprezentacyjne „zielone” miejsce Świdnicy będzie wyglądało po zakończeniu remontu. Pierwsi dowiedzieli się znajomi prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej z jej  prywatnego profilu na portalu społecznościowym.

Wizualizacje parku po modernizacji nie zostały przedstawione ani w oficjalnym komunikacie prasowym magistratu, ani na stronie czy fanepage’u miasta. Nie zobaczyli ich nawet radni. – Uważam, że radni, szczególnie ci z Komisji Infrastruktury powinni pierwsi zobaczyć takie wizualizacje. To radni decydują o środkach publicznych. Wizualizacje te zostały też wykonane ze środków publicznych, a nie z prywatnej kieszeni pani prezydent, więc nie powinna mieć miejsca taka sytuacja – odpowiada poproszony o komentarz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Marcin Paluszek i dodaje, że podczas dzisiejszej sesji będzie chciał się dowiedzieć, ile wizualizacja kosztowała i dlaczego powstała tak późno, skoro projekt jest gotowy od dawna.

Na pytanie Swidnica24.pl, o wizualizacje dzisiaj odpowiedział Mateusz Jadach z biura prezydenta: „Ich wykonawcą jest Autorskie Biuro Projektów „a” Anna Baran, Witold Baran. Grafikę sporządził Krzysztof Baran. Zaznaczę, że są to wstępne projekty, które mogą jeszcze ulec pewnym korektom.” Swidnica24.pl wielokrotnie wcześniej wnioskowała o udostępnienie wizualizacji. Otrzymaliśmy je dzisiaj, już po publikacji na prywatnym profilu prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej:

Zmiana czeka cały ponad 12-hektarowy obszar. Trwa oczyszczanie i wzmacnianie cieków wodnych.  Przetarg na wykonanie robót wygrało Przedsiębiorstwo Robót Wodnych i Ekologicznych „EKO-WOD” spółka z o.o. ze Świdnicy, które wykonuje zadanie za 1,55 miliona złotych.

Miasto pozyskało 9 mln zł dofinansowania na rewitalizację Parku Centralnego z Regionalnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Oś II działanie 2.5 – rozwój terenów zielonych w miastach. Na razie trwa realizacja pierwszego etapu, na kolejne jeszcze nie ogłoszono przetargów.

/asz/

Park Centralny dziś:

Zdjęcia Artur Ciachowski

 • Wiktor Lis

  Powinno być więcej drzew bo właściwie wizualizacja przypomina bardziej jakiś skwer i deptak spacerowy niż park.

 • Obserwator

  Pożyjemy, zobaczymy. Na razie Ekowod dziarsko działa w korycie Witoszówki, ale do końca i do widoku z wizualizacji hoho..

 • Domino

  Na pierwszym zdjęciu jest tyle dużych drzew,że ta wizualizacja to raczej wizja przyszłości i to za jakieś 50 lat.

  • Krisper

   Przecież te drzewa tam stoją w tej chwili. Od białego mostu do dawnej fontanny zostało dużo starych drzew.

 • Natalia

  Oby.

 • iras

  Park to drzewa, krzewy, oaza ciszy i spokoju , i laweczki w cieniu drzew.
  Ale park tez musi zyc.
  Plac zabaw dla dzieci z kawiarenka, miejsce na niedzielne ,kameralne ,koncerty.
  Kawalek laczki na lezak badz kocyk.
  Moze brodzik dla dzieciakow na letnie upaly.
  Pani prezydent byla w Nowym Jorku to napewno widziala Central Park.
  Cos w tym stylu, oczywiscie w innej skali ale trzeba miec wizje!!!!!!
  Nazwa Park Centralny, zobowiazuje!!!!

  • Franek

   I ŻADNYCH psich kup!!!!!

   Park wyłącznie dla ludzi, w tym dla dzieci, które biegając po trawie nie będą narażone na obrzydliwe ” niespodzianki”….

   • YES

    …wyłącznie dla białych ludzi promujących wartości – inni podludzie(gorszy sort) w tym ci z psami woooooooooooooooon 🙂 jawohl herr Franek

    • Franek

     Jest np. takie miasto Paryż ( to nie jest w Niemczech), w którym ludzie ( nie nadludzie ani podludzie ) w czasie przerwy obiadowej siedząc na trawie odpoczywają i kontemplują ( nie ma to nic wspólnego ze spluwaniem) przyrodę, nie zaprzątając sobie głowy obawami, że wdepnęli lub wgnietli się w psie g….o.
     Takie tam joie de vivre…

     • YES

      jest takie miasto? i nie w Niemczech?no niemożliwe 🙂 i sugerujesz że w tym Paryżewie nie ma psów czy ichnie psy nie robią kupy? i nigdy po parkach nie chodzą tylko po Polach elizejskich? wolę wstąpić tutaj w kupę psią niż w kupę którą walą ymigranci na głownych ulicach gdzie maja obozowiska-o parkach nie wspomnę-ale ja nie pisałem o tej zagrabanicy (w Niemczech-jest taki kraj,widziałem panów sprzatajcych trawniki specjalnym sprzetem) -zawsze możesz zgłosić do budżetu obywatelskiego pomysł ogrodzenia parku i nie wpuszczania tam ludzi z psami,-a tak z innej beczki -ostatnio widziałem mamusię ( typ pięset plus czypsy) której pociecha waliła kupę na trawnik 10 metrów od placu zabaw-ale to było lepsze bo ludzkie gó…o w takie to z duma mozna wdepnąć :-)))

  • YES

   i dwaj żule chlający „pywo” i lejący w krzaki 🙂

 • mike

  Wydaje mi się , że troszkę za mało ławek 🙁

 • Młody

  To najnowszy trend 😂pokazanie wizualizacji w połowie inwestycji . Takie komunistyczne konsultacje społeczne 😂

 • disqus_AVF2uRYJ28

  Czy pani redaktor już do każdego ruchu obecnej władzy miasta się przyczepi? 🙂
  Jest wiele niedociągnięć, ale nie szukajmy dziury w całym. Albo inaczej: nie bądźmy zawistni i zazdrośni. 😉