Wałbrzyski poseł wiceministrem obrony. W jego gestii Wojska Obrony Terytorialnej

Wałbrzyski poseł wiceministrem obrony. W jego gestii Wojska Obrony Terytorialnej

15
PODZIEL SIĘ

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Dworczyk, reprezentujący w sejmie okręg wałbrzyski, został powołany przez ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza na stanowisko wiceministra Obrony Narodowej. W Ministerstwie odpowiadać będzie za tworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej – nowego rodzaju sił zbrojnych, powołanego 1 stycznia 2017 – informuje asystent posła. Świdniczanom Michał Dworczyk dał się poznać z pomysłu budowy pomnika „dla wzmocnienia patriotyzmu”.

O nominacji informuje asystent posła Grzegorz Macko i podaje: Michał Dworczyk ma 42 lata, ukończył studia na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Po ukończeniu studiów zgłosił się jako ochotnik do Szkoły Podchorążych Rezerwy w Zegrzu. Odbył służbę w kompanii rozpoznania Warszawskiej Brygady Pancernej im. T. Kościuszki. Jako poseł na Sejm RP i członek Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości był członkiem Komisji Obrony Narodowej, posłem sprawozdawcą ustawy powołującej Wojska Obrony Terytorialnej. Przewodniczył także pracom sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz Polsko – Ukraińskiej Parlamentarnej Grupie Bilateralnej. Przez wiele lat Michał Dworczyk był instruktorem i członkiem władz naczelnych Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.  W ramach działalności w organizacjach pozarządowych m.in. stworzył i koordynował ogólnopolskie projekty „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” oraz „Strażnicy Narodowej Pamięci”, w ramach którego powstaje największy polski cmentarz Żołnierzy Września 1939 roku na Ukrainie. Michał Dworczyk pełnił funkcję Głównego Doradcy Prezesa Rady Ministrów – Jarosława Kaczyńskiego w latach 2006–2007, a następnie w latach 2008–2010 był doradcą Prezydenta RP śp. prof. Lecha Kaczyńskiego. Jest współautorem ustawy „Karta Polaka”, autorem ustawy ustanawiającej nowe państwowe odznaczenie – Krzyż Wschodni oraz uchwały Sejmu RP ustanawiającej święto: „Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej”.

Świdniczanom poseł Dworczyk dał się poznać z pomysłu, o którym mówił podczas konferencji prasowej z udziałem minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej (również posłanki okręgu wałbrzyskiego). Poseł poinformował, że w Świdnicy zawiąże się wkrótce komitet społeczny, który doprowadzi do wybudowania pomnika żołnierzy podziemia antykomunistycznego. – Nasza formacja opiera się na przeszłości. Bez pielęgnowania wiedzy o przeszłości nie ma przyszłości – mówił Dworczyk. Monument ma powstać z dwóch powodów – by podnosić wiedzę („bo ludzie obecnie wiedzą na ten temat bardzo mało”) oraz wzmacniać postawy patriotyczne. Konferencja miała miejsce 23 stycznia, do dziś nie ma informacji o pracach związanych z pomnikiem.

/opr. red./

 • YES

  o, no to teraz juz mozna pomnik stawiac- taki duzy -z betonu i pustaków ? w końcu to nie bele kto rozkazał-bo żaden szeregowy PAN (jak powiedział prezes) poseł-tylko wice minister OTK-prawie Misiewicz tylko jeszcze złotego ordera nie ma

  • Franek

   Może pochwal się, co w swoim życiu osiągnąłeś…
   Chętnie poczytam.
   Zestawimy to sobie z dorobkiem posła Dworczyka.
   Domniemywam, że do pięt nie dorastasz osobie, z której kpisz.

   • Rafał

    Postaw mu pomnik 🙂

   • YES

    Ja kpię?Słusznie domniemywasz-na pewno nie dorastam do lepszego sortu Polaków,nie jestem też Panem-że zacytuje klasyka-ja naprawde chciałbym żeby doceniono pana posła-to może ufundujemy w Świdnicy dwa pomniki?

  • JAcenty

   Nie obrażaj człowieka, Misiewicz dopiero studiuje u Rydzyka. Co prawda tempo ma ekspresowe i tok studiów indywidualny i wiele wskazuje na to, że w rok zrobi 6 semestrów ale jednak Pan Poseł już to wykształcenie ma. Szacunek za szkołę podchorążych rezerwy, sam byłem więc wiem co to jest (szkoda że nie w wojskach pancernych). Co prawda to zgłaszanie się na ochotnika do wojsk układu warszawskiego trochę podejrzane ale co tam. Był w wojsku rok, wyszedł w stopniu starszego kaprala podchorążego więc wiedzę potrzebną aby być wiceministrem obrony ma. Dobrze że wykazuje się inicjatywą i coś chce zrobić dla regionu, który go wybrał, pomnik będzie jak znalazł. Żeby tylko broń Boże nie zapomnieć wyryć na tablicy kto był inicjatorem budowy, niewdzięczny naród gotów zapomnieć.

   • YES

    ależ tak,to są odpowiedni ludzie,zdecydowanie-a na miejsce pomników proponuje skwer L.Kaczyńskiego-pewnie radny L. dorzuci trochę grosza na ten szczytny cel,bo z krzyżem to mu trochę opornie idzie(podobnie jak z plażą nad Bystrzycą)

 • Rafał

  Nadaje się do MON. Spadochroniarz ☺

  • abc

   Raczej piechota podwodna 😉

 • Waldi

  „Świdniczanom Michał Dworczyk dał się poznać z pomysłu budowy pomnika „dla wzmocnienia patriotyzmu”.Aś się dał pan poseł poznać. To gruba sprawa. Fiu, fiu.

 • Majkel

  Oby tylko obrona terytorialna działała lokalnie, jak planowano, a nie żeby na weekendowe ćwiczenia trza było jeździć np. do Olsztyna.

 • pisfan

  Panisko wiceminister: „Monument [bandytów przeklętych] ma powstać z dwóch powodów – by podnosić wiedzę („bo ludzie
  obecnie wiedzą na ten temat bardzo mało”) oraz wzmacniać postawy
  patriotyczne”
  jak się ludzie dowiedzą o mordach co poniektórych zwyrodnialców wyklętych, to jedyną wzmocnioną postawą patriotyczną będzie pogonienie kretynów robiących ze zbrodniarzy bohaterów

  • YES

   mister wiceminister mógłby tą gadkę wygłosić do rodzin pomordowanych w Zaleszanach,Puchałach Starych,Szpakach,Zaniu,Końcowiźnie,Glinciszkach i Dubinkach-o niektórych wyczynach tych „bohaterów” pisze Paweł Rokicki w książce wydanej przez IPN (!!!!)

 • Młody

  Idealna osoba do tego debilnego projektu .

 • Obserwator

  Za prawdę powiadam Wam, że kapral podchorąży w z harcerskim doświadczeniem to dopiero wojsko zmajstruje. Putin jebł był, jak czytał. ..

  • JAcenty

   Może to jest właśnie sposób na podniesienie poziomu gotowości wojska i stopnia obronności kraju? Weźmiemy ruskich śmiechem. Jak zaczną się zapoznawać z celami i metodami obrony to cytując kolegę ‚padną ze śmiechu’ a wtedy przyjdzie minister Misiewicz z miotełką i pozamiata