Trwają szczepienia przeciwko wirusowi HPV

Trwają szczepienia przeciwko wirusowi HPV

12
PODZIEL SIĘ

Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska oraz radni Rady Miejskiej w Świdnicy w ubiegłym roku podjęli decyzję o realizacji i finansowaniu „Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2016-2018 dla Miasta Świdnicy”, przeznaczając na ten cel w ciągu trzech lat ponad pół miliona złotych. Programem szczepień objęte są dziewczynki z rocznika 2003 i 2004 zamieszkałe na terenie miasta.

Szczepienie przeciwko HPV dziewcząt w wieku od 11 do 15 lat istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia u nich raka szyjki macicy. Na pełny cykl szczepienia składają się trzy podania szczepionki. W 2016 roku pierwszą dawkę przyjęło 71 trzynastolatek. W tym roku pełnym cyklem szczepień objętych może być 212 dziewczynek z rocznika 2004. Kontynuowane będą również rozpoczęte w 2016 roku szczepienia dziewczynek z rocznika 2003.

Koszt szczepienia 1 osoby to ok. 800 zł, finansowany jest on w całości z budżetu miasta. W 2017 roku samorząd przeznaczył na ten cel 267 500 zł.

– Warunkiem skorzystania z darmowego szczepienia jest pisemna zgoda rodziców lub prawnych opiekunów. Zachęcam więc serdecznie Państwa do wzięcia udziału w prelekcjach dotyczących profilaktyki zakażeń wirusem HPV, które prowadzi wykwalifikowany personel medyczny. Pomocą służą realizatorzy programu, czyli pracownicy Przychodni Mieszko w Świdnicy, z którymi doskonale układa się współpraca przy realizacji tego przedsięwzięcia – mówi dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych, Danuta Nowicka.

Z zajęć edukacyjnych skorzystało w tym roku już prawie 400 osób, czyli dziewczynek i chłopców z rocznika 2003 i 2004, ich rodziców oraz wychowawców. Zakres poruszanej tematyki obejmuje m.in. podstawowe informacje o drogach przenoszenia się HPV, zmniejszeniu ryzyka zakażenia, możliwych powikłaniach zakażenia, nowotworach związanych z HPV, jak również o korzyściach wynikających ze szczepień.

Szczepienia odbywają się w terminach uzgodnionych z Przychodnią Mieszko w Świdnicy, po wcześniejszym umówieniu osobiście lub telefonicznie – tel. 785 21 56 21 lub 74 856 87 87. Szczegółowe informacje uzyskać można pod powyższymi numerami telefonów.

Rzecznik Prasowy
Urzędu Miejskiego w Świdnicy
Magdalena Dzwonkowska

 • JAcenty

  Pieniądze wywalone w błoto, skuteczność tej szczepionki jest co najmniej dyskusyjna za to firma Merck zbija majątek.

  • Wilkołak Krzysztof Paweł

   Nie mogę czytać tych głupot. SZCZEPIENIE JEST DOBROWOLNE i BARDZO DOBRZE ŻE JEST I KAŻDY MA WYBÓR A WIELE SAMORZĄDOW TO ROBI i każdy niech poczyta sobie o szczepionce a najlepiej niech popyta lekarzy różnych. Bo wszędzie się mogą zdarzyć efekty uboczne jeśli ktoś ma poważne inne schorzenia itp itd.

   • Perkun

    Skoro jest dobrowolne to dlaczego WSZYSCY muszą się składać na te szczepienia a nie wszyscy z nich skorzystają? Jak ktoś chce sobie kupić bułkę to niech robi to za własne pieniądze!

 • Grzegorz

  To rodzice podejmują decyzję czy zaszczepić swoje dziecko. Mają możliwość uratowania swoich córek przed rakiem. Nikt nikogo do niczego nie zmusza. A o tym czy szczepionka jest skuteczna niech wypowiadają się specjaliści a nie znawcy wszystkiego którzy coś tam przeczytali w internecie.

  • JAcenty

   Wrzuć sobie w wyszukiwarkę hasło ‚szczepionka na hpv film’. Ponieważ administracja nie pozwala wrzucać linków znajdź w wynikach taki link do facebooka : szczepionka-przeciw-hpv-poznaj-fakty-zanim-stanie-się-obowiązkowa. Poczytaj, pooglądaj.

   • Grzegorz

    Ale nikt Ci nie każe dziecka szczepić. To jest dobrowolne a nie obowiązkowe szczepienie.

    • JAcenty

     Nie o to chodzi, że dobrowolne. Chodzi o to że miasta wydają na tę szczepionkę ciężkie pieniądze poddawane presji w rodzaju ‚jak to nie chcesz uchronić swojej córki od raka?’ podczas gdy ta szczepionka w rzeczywistości chroni ale interesy firm farmaceutycznych.

     • Anna Kot

      Oj JAcenty, JAcenty… Brak słów!

   • Wilkołak Krzysztof Paweł

    Ja na pewno swoje dziecko zaszczepie – poczytajcie o raku szyjki macicy i innych sprawach związanych z HPV…

 • Natalia

  Firmy farmaceutyczne zarobia ale takie dyrektywy.

  • Wilkołak Krzysztof Paweł

   Ja na pewno swoje dziecko zaszczepie – poczytajcie o raku szyjki macicy i innych sprawach związanych z HPV

 • kolega

  HPV zwieksza ryzyko raka prostaty, raka prostaty ma kazdy mezczyzna , ktory dozyje 90 lat, HPV prawdopodobnie moze przyspieszyc rozwoj. Do wszystkich chlopakow- sex tylko z zaszepiona