Szkolenie dla fotografów i operatorów video

  14

  W trosce o kształtowanie właściwych postaw podczas zgromadzeń liturgicznych, realizując zalecenia zawarte we Wskazaniach Komisji Episkopatu Polski ds. liturgii i duszpasterstwa liturgicznego dotyczące filmowania i fotografowania podczas celebracji liturgii, Biuro Prasowe Świdnickiej Kurii Biskupiej organizuje kurs dotyczący filmowania i fotografowania celebracji liturgicznych.

  Kurs odbędzie się w sobotę 19 marca 2011r. w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej, plac Jana Pawła II 1. Szkolenie będzie trwało około 5 godzin i obejmie: omówienie instrukcji Episkopatu, zagadnienia liturgiczne oraz część praktyczną. Kurs poprowadzą: ks. Łukasz Ziemski – redaktor tygodnika Niedziela, ks. dr Dominik Ostrowski – wiecerektor WSD w Świdnicy oraz fotoreporterzy: Dariusz Gdesz (Polskapresse, Gazeta Wrocławska) i Tomasz Pietrzyk (Swidnica24.pl).

  Zgłoszenia prosimy przesyłać do 14 marca na adres: l.ziemski@diecezja.swidnica.pl lub pocztą tradycyjną na adres kurii: Biuro Prasowe Świdnickiej Kurii Biskupiej, plac Jana Pawła II 1, 58-100 Świdnica. W zgłoszeniu należy podać następujące dane: imię i nazwisko uczestnika kursu, adres zamieszkania oraz adres poczty elektronicznej. Nie będą potrzebne inne dane ani dokumenty.

  Koszt udziału w szkoleniu wynosi 100 zł. Należność regulujemy w dniu szkolenia. Uczestnicy szkolenia otrzymują imienny identyfikator, zaświadczenie oraz instrukcję Episkopatu. Uzyskane uprawnienia ważne są przez 5 lat.

  • powiew

   BISKUPIE PO COŚ TY NAM W ŚWIDNICY !!!

   Było dobrze tyle lat, a mamy teraz reżim sukienniczy. Chwała konserwatorowi zabytków że nie dopuścił do twojej wizji zmian w katedrze.
   Teraz odpowiedzcie mi czarni na pytanie:
   jeśli przyjedzie ktoś na ślub z innej części Polski i będzie chciał coś nakręcić kamerą to co zrobicie? Użyjecie siły? Kropidła? Ekskomuniki? 😀

   Żałosna postawa dla paru srebrników!

   Biskupie, po coś ty nam w Świdnicy…

   • mateusz

    takie szkolenia organizowane są w całym kraju, nie tylko u nas, a wydawane pozwolenia obowiązują na terenie całej Rzeczypospolitej Polskiej 😉
    jak ktoś mieć nie będzie, to teoretycznie (zależy od księdza) nikt go nie wywali – chyba że będzie się buraczanie zachowywał. a szkolenia te są skierowane właśnie po to, żeby się buraczanie nie zachowywać. zawsze coś z takiego szkolenia zostanie i nie mówiąc już o księżach, to dużo ono pomoże parom młodym. bo zawsze przyjemniej jak fotograf/kamerzysta jest w czymś lepszym niż dres/jeansy oraz nie skacze nam przed nosem jak afroamerykański śpiewak.

    co do samych szkoleń, to powinny one też być skierowane do samych księży, bo na niektórych parafiach to “pajace” pracują i też przydałoby się im wytłumaczyć jak się zachowywać ale w stosunku do fotografów,kamerzystów i pary młodej.

    pzdr

  • Adam Tomanek

   Po to “powiew” żeby nawracać takich ateistów jak ty, misiu puszysty.

   • powiew

    Owiń się tą sutanną i zniknij. Ty masz Tomanek? Jakoś z tumankiem mi się kojarzy… ciekawe czy tylko mi, jednak rzuca się w oczy jak tyłek pawiana.

  • Marcel

   Jeśli kuria chce robić takie szkolenie, to niech zrobi to nieodpłatnie, a prowadzącym szkolenie niech zapłaci ze swojej kieszeni, przeciez czarni są bogaci. Jak stać Dexa żeby B6 go wozili to co to za problem zapłacić za szkolenie??

   • A ty tak wszędzie za darmochę chcesz się wkręcić, czy tylko w kościelne szkolenia?

    Takia impreza nie zawadzi.Czasami widzę tych,jak ktos wyzej napisał buraków,którzy swą działalnoscią przeszkadzają w liturgii.W końcu ślub koscielny to sakrament ,a nie show-szopka.

  • Aleksandra Łukaszenka

   Chciałam się zapytać czy jak bez pozwolenia uwieczniłam strażacki spust na ściany katiedry to grozi mi jakaś kara?

  • dsv

   widzialem setki wesel ale takich sztywnych jak polskie mozna zobaczyc chyba tylko w afganistanie u talibow

   • No to opowiedz jak bawia się talibowie.
    Oświeć nas malutkich. 🙂

    • dsv

     napisalem : chyba – bo nie widzialem ale skoro to najgrozniejszy ze sztywno religijnych narodow to mysle ze porownanie sie nadawalo … ;P

  • Galadriela

   Moi drodzy uważam, że Wasze komentarze są bynajmniej nie na miejscu. Zajmijcie się czymś pożyteczniejszym. Może modlitwą za tych, którzy są pogubieni w naszym Kosciele?
   pozdrawiam i będę o Was pamietać w mojej modlitwie.

  • Aveno

   Papież ustanowił nowe polskie diecezje

   24 lutego 2004 r. Ojciec Święty Jan Paweł II ustanowił dwie nowe diecezje: bydgoską i świdnicką oraz metropolię łódzką. Obecnie Kościół katolicki w Polsce składać się będzie z 44 diecezji: w tym 14 archidiecezji metropolitalnych rzymskokatolickich, 27 diecezji rzymskokatolickich, rzymskokatolickiego ordynariatu polowego oraz archidiecezji i diecezji greckokatolickiej. Ogłoszone decyzje wchodzą w życie z dniem 25 marca 2004 r.
   Diecezja bydgoska – której biskupem został mianowany bp Jan Tyrawa, dotąd wrocławski biskup pomocniczy – składa się z 12 dekanatów archidiecezji gnieźnieńskiej, 3 dekanatów diecezji pelplińskiej i 1 dekanatu diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Stolicą nowej diecezji jest miasto Bydgoszcz, jej patronami – Matka Boża Pięknej Miłości i bł. Michał Kozal, a katedrą – kościół św. Marcina i św. Mikołaja w Bydgoszczy. Diecezja bydgoska została włączona do metropolii gnieźnieńskiej. Nowa diecezja składa się ze 144 parafii, w których pracuje 363 kapłanów. Liczy 596 202 mieszkańców.
   Diecezja świdnicka – której biskupem został mianowany ks. prof. Ignacy Dec, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu – składa się z 13 dekanatów archidiecezji wrocławskiej i 9 dekanatów diecezji legnickiej. Stolicą nowej diecezji jest miasto Świdnica Śląska, jej patronem – św. Stanisław Biskup i Męczennik, a katedrą – kościół św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy Śląskiej. Diecezja świdnicka została włączona do metropolii wrocławskiej. Składa się ze 184 parafii, w których pracuje 347 kapłanów. Liczy 687 514 mieszkańców.
   W miejsce archidiecezji łódzkiej została ustanowiona metropolia łódzka. Do nowej metropolii została włączona diecezja łowicka – będąca dotychczas w metropolii warszawskiej. Dotychczasowy pasterz diecezji łódzkiej – abp Władysław Ziółek został podniesiony do rangi arcybiskupa metropolity.
   Jan Paweł II przyjął rezygnację bp. Juliana Andrzeja Wojtkowskiego z posługi biskupa pomocniczego archidiecezji warmińskiej oraz mianował ks. prof. Stanisława Budzika, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej.
   Bp Jan Tyrawa – biskup diecezji bydgoskiej

   Biskup diecezji bydgoskiej urodził się 4 listopada 1948 r. na Dolnym Śląsku (Kuźnice Świdnickie k. Wałbrzycha, obecnie Boguszów-Gorce), od 1973 r. był księdzem archidiecezji wrocławskiej, a od 1988 r. – jej biskupem pomocniczym. Dużo pracował ze świeckimi i młodzieżą. Interesował się życiem akademickim. Często uczestniczył w spotkaniach dyskusyjnych, np. 20 lutego br. prowadził spotkanie na temat czarnych dziur w kosmosie. W Bydgoszczy mieszkał tylko przez kilka tygodni, kiedy jako kleryk był w wojsku.
   Bp Tyrawa ma 56 lat. Pasjonuje się komputerami i informatyką. Jako jeden z pierwszych biskupów w Polsce miał komputer. Sam tworzy bazy danych, m.in. do swojej biblioteki. Jako jedyny członek Episkopatu Polski posługuje się podpisem elektronicznym.
   Jego zawołanie biskupie to: Crux ave spes unice – „Witaj Krzyżu, jedyna nadziejo”.
   Ks. prof. Ignacy Dec – biskup diecezji świdnickiej

   Biskup diecezji świdnickiej urodził się 27 lipca 1944 r. w Hucisku k. Leżajska w woj. podkarpackim. Pochodzi z rodziny wielodzietnej (ośmioro dzieci), a dwie jego siostry są zakonnicami w Zgromadzeniu Franciszkanek Rodziny Maryi.
   Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1969 r. z rąk abp. Bolesława Kominka. Studiował m.in. na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu i KUL, gdzie w 1976 r. uzyskał doktorat, a w 1991 r. – habilitację. Był uczniem m.in. o. prof. Alberta Krąpca, prof. Stefana Swieżawskiego i kard. Karola Wojtyły.
   W 1976 r. został mianowany adiunktem przy katedrze antropologii filozoficznej na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu. Od tego też roku prowadzi zajęcia naukowo-dydaktyczne na Papieskim Fakultecie Teologicznym i w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu.
   Obecnie jest kierownikiem katedry antropologii filozoficznej i etyki oraz kierownikiem Instytutu Filozofii Chrześcijańskiej na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. 17 grudnia 1991 r. został mianowany docentem, a 25 września 1993 r. – profesorem nadzwyczajnym. W latach 1982-95 pełnił funkcje wychowawcze w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu.
   Kierunki zainteresowań to: filozofia chrześcijańska, antropologia filozoficzna, historia filozofii nowożytnej.
   Od 1988 r. jest kapelanem Ojca Świętego (prałatem), od 1992 r. – kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej, a od 1999 r. – protonotariuszem apostolskim (infułatem). Jest także ojcem duchownym kapłanów archidiecezji wrocławskiej, członkiem Rady Kapłańskiej w archidiecezji wrocławskiej i członkiem Kolegium Konsultorów przy metropolicie wrocławskim.
   Ksiądz Biskup Nominat przyjmie sakrę biskupią 25 marca o godz. 16.00 w katedrze świdnickiej pw. Świętych Stanisława i Wacława.

   • mis

    Znaczy sugerujesz waść że diabeł ogonem zamieszał?

  • cheche

   szkolenia powinny byc i to wymagane wszedzie. Nie powinno byc tak , ze na oltaz w czasie slubu wchodzi grupa dzieci i cioc z telefonami zeby zrobic zdjecie bo to przeszkadza i szkodzi wszystkim nawet mlodym. Nie moze byc tak ze fotograf przestawia ksiedza dla lepszego zdjecia i nie moze byc tak ze ksiadz traktuja fotografa jak szmaciarza.
   kurs powinien byc platny ale kosciól powinin placic podatki i wystawiac faktury za taki kurs. Fotografowie tez powinni placic podatki i uzywac legalnego oprogramowania!