Świdniczanie przeczytają Konstytucję

Świdniczanie przeczytają Konstytucję

35
PODZIEL SIĘ

Wolność słowa, wolność zrzeszania się, równość wobec prawa, niezależność sądów, a może trójpodział władz, czy prawo decydowania o życiu osobistym? Które z zasad wyrażonych w naszej Konstytucji są ci najbliższe? Przyjdź i wyraź głośno swoje przywiązanie do wartości, które są w Konstytucji zapisane, a których często tak nie doceniamy – zachęca radny Marcin Paluszek, który wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną organizuje wspólne, publiczne czytanie Konstytucji RP w 20-tą rocznicę uchwalenia dokumentu.

Zdjęcie pochodzi ze strony Sejmu RP.

Jak przypomina radny, Ustawa Zasadnicza uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 2 kwietnia 1997, zatwierdzona w referendum ogólnokrajowym w maju 1997 roku jest fundamentem demokratycznego państwa prawa i gwarancją wolności i równości wszystkich obywateli Polski. W preambule zostały określone wartości priorytetowe dla polskiego społeczeństwa, które wprowadzone w życie decydują o harmonijnym funkcjonowaniu państwa polskiego. Wartości te, wśród których wymieniono poszanowanie wolności i sprawiedliwości, dialog społeczny, rzetelność i sprawność działania instytucji publicznych, poszanowanie i umacnianie praw obywatelskich i ich wspólnot, leżą u podstaw wszystkich spisanych w Konstytucji praw.

– Obserwując narastającą w obecnych czasach postawę prezentowaną przez wiele środowisk w naszym kraju, które usiłują deprecjonować te wartości, jako świdniczanin oraz Radny wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną, chcielibyśmy przypomnieć mieszkańcom Świdnicy, że poszanowanie dla zapisanych w Ustawie Zasadniczej praw, wolności, ale także obowiązków jest podstawą naszego codziennego funkcjonowania – dodaje radny Paluszek.

Wspólne czytanie zaplanowano na 5 maja od godziny 12.00. Miejsce – skwer obok Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Franciszkańskiej, nie zostało wybrane przypadkowo. Organizatorom zależy na tym, by podkreślić rolę Konstytucji w codziennym życiu Polaków. Do czytania i wyrażania opinii zaproszeni są wszyscy mieszkańcy, nie zabraknie też przedstawicieli różnorodnych środowisk: oświatowego, samorządowego, sędziowskiego, dziennikarskiego.

Podczas czytania Konstytucji rozstrzygnięty zostanie także konkurs plastyczny dla uczniów świdnickich szkół po nazwą „Świdniczanie czytają Konstytucję-to już 20 lat!”. Wszystkie prace plastyczne będą prezentowane podczas całego wydarzenia na skwerze przy ulicy Franciszkańskiej. Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymają również najnowsze wydanie Ustawy Zasadniczej w formie książkowej.

/opr. red./

 • antek

  Przeczytać to jedno ale zrozumieć jej treść to inna para kaloszy. Mam nadzieję, że organizatorzy zaprosili posła jedynie słusznej partii

  • K.Karol

   Przeczytać to jedno, zrozumieć to drugie….ale trzecie i najważniejsze to uszanować. Jedynie słuszna partia może i zna treść, może i nawet niektórzy troszkę rozumieją, ale uszanować to raczej nie planują.

 • Natalia

  Dla mnie ta konstytucja jest nie wazna , glosowalo na tak 49% wyborcow. Co tu swietowac ?.

  • antek

   Czy to oznacza, że 51% głosowało przeciw?

   • Krzysztof Czarnecki

    To znaczy, że prawie 3/4 wyborców jej nie poparło. Frekwencja wyniosła tylko 43% i trzeba było najpierw zmajstrować specjalną ustawę, żeby w ogóle było ważne.

    • Natalia

     I o to chodzilo i tak hulali z pare dwadziescia lat , ze doszli z prawa i lewa do wladzy absolutnej a my …no wlasnie ?

    • Obi von Kenobi ;-)

     Czyli według ” metodologi Czarneckiego” na pis prawie 80% nie glosowało !!
     Niestety wszyscy musimy jeszcze przez chwilę znosić dojną zmianę.

     • Krzysztof Czarnecki

      Nie ma w tym żadnej mojej „metodologi” (szkoła się kłania, gramatyka w szczególności), tylko fakty. A fakty są takie, że obecną konstytucję zmajstrowano przeciw Wałęsie, stąd tak słaba pozycja prawna prezydenta RP. A w obawie, że społeczeństwo odrzuci tę hucpę, przyjęto ustawę szczególną, która znosiła kworum. Gdyby referendum zorganizowano na podstawie ustawy o referendach, konstytucja nie zostałaby przyjęta.

      Wybory w 2015 r. wygrał PiS bez grzebania w ustawach. Na tym polega zasadnicza różnica.

     • Obi von Kenobi ;-)

      fakt jest jeden, 80% nie poparło PISu. Ttego nie zmienisz swoim słowotokiem ;-)))

  • K.Karol

   Jeżeli Konstytucja jest nieważna, bo głosowało za nią 49%, to jak Pani określi legalność PiSiego Rządu? Oni mieli 37% i to przy kiepskiej frekwencji….niestety tak działa prawo, że czasem wystarczy niewielkie poparcie, żeby coś wygrać. PiSi Rząd jest równie zgodny z prawem, co obowiązująca Konstytucja, co za tym idzie PiSi Rząd powinien tej konstytucji przestrzegać. Niestety, albo nie wiedzą jak, albo perfidnie i z premedytacją tego nie robią 😉

   • Natalia

    I tu jest pies pogrzebany, wszystko jest zgodne z demokracja ch, cha , takie kwiatki stworzyli a my barany dzisiaj otwieramy oczy ze zdumienia , serdecznie pozdrawiam .

    • K.Karol

     Ze zdumienia otwieramy oczy, bo spora część ma demokrację (a raczej swoje w niej prawo do głosowania) w nosie. Demokracja idealna nie jest, nic nie jest idealne, ale nic lepszego nie zostało wymyślone. Jest ona niestety wykańczana przez ignorancję i obojętność…nie chce się ludziom d… ruszyć na głosowanie, a potem efekty są jakie są. A wracając do tematu Konstytucji, to jest ona obowiązująca i trzeba jej przestrzegać…PiSi nie mają większości do jej zmiany, więc dyskredytują na każdym kroku. A wystarczy poczekać, jak stracą władzę, jak ich rozsądna część społeczeństwa odsunie, to pierwsi będą się domagać praw z tejże Konstytucji płynących. Taka to już PiSia hipokryzja 😉

     • dziadek

      Obecna konstytucja to bubel prawny napisany pod dyktando pewnych ,ściślej ograniczonych elit politycznych. Podano ją na talerzu ludowi żeby ją strawił jak widać nie wszyscy to kupili.Urodzony ateista

     • Natalia

      Pozdrawiam ja tego nigdy nie kupilam……

     • K.Karol

      Proszę więc napisać lepszą, zebrać większość do jej przegłosowania i do dzieła!

     • Maciej Miłosz

      Oczywiście, że spora część ma demokrację gdzieś. Ważna jest wolność czy suwerenność a nie jakaś tam demokracja.

     • Obi von Kenobi ;-)

      Czyli jakbym słyszał Adolfa albo Józefa.

     • Maciej Miłosz

      No tak, wolność i suwerenność to hitlerowsko-komunistyczne wartości. Brawo.

     • Obi von Kenobi ;-)

      ale brak demokracji to już tak.

     • Maciej Miłosz

      Bolesław Chrobry się w grobie przewraca.

     • Obi von Kenobi ;-)

      tak , wiem, wiem oddalanie żon i nałożnice się marzą … jak w faszyzmie. Sorrki, nie te czasy ;-)))

     • Maciej Miłosz

      Jak kojarzysz Chrobrego tylko z tym to jesteś maksymalnie przykry.

     • Obi von Kenobi ;-)

      Naprawdę jest mi smutno, że prawda czasami boli, a dzisiejsi idole to często zakompleksione kurduple które ujadając zagłuszają swoje poczucie winy porywając tłumy bezmyślnych wyznawców.
      Ale nie zmienia to faktu ze infantylnie traktujesz historię porównując wolność, niezależność w czasach Chrobrego i swoich rodziców.
      Twoje poglądy to faszyzm i stad stanowcze NIE !!

     • K.Karol

      Jaki więc system sprawowania władzy proponujesz? Jeżeli nie demokracja to co? Powiedz, może się czegoś nauczymy…

     • Maciej Miłosz

      Jak wyżej napisałem system jest mi obojętny. Dla mnie liczy się wolność i suwerenność, obojętnie w jakim systemie.

     • K.Karol

      No to jaki „obojętny” system ową wolność i suwerenność gwarantuje? Takie odpowiedzi są na poziomie – „tak bo tak, nie ważne jak, ale tak”…no twórcze to to nie jest 😉

     • Maciej Miłosz

      Żaden nie gwarantuje. Ale w każdym jest możliwe. Jeśli te dwie rzeczy będą zapewnione to jest mi całkowicie obojętne czy to demokracja, monarchia czy autorytaryzm.

     • K.Karol

      Wolność w rządzie autorytarnym…może jeszcze równość dołożymy. Zabawny jest ten Twój komentarz. No chyba, że masz na myśli wolność jednych, kosztem drugich (trzecich, czwartych itd.). Utopia Panie Macieju nie jest realna, a sugerowanie, że w każdym ustroju można zapewnić wolność jednostce jest utopią właśnie. Socjalizm też był utopijny…komunizm zrodził się z niego. Więc może od razu komunę zaproponuj 😉

     • Maciej Miłosz

      Będziesz teraz tak zerojedynkowo do wszystkiego podchodził żeby wyszło na Twoje? Jasne, że teoretyzuję i w jednych systemach szanse na wolność i suwerenność jest większa a w innych mniejsza ale TEORETYCZNIE w żadnym nie jest wykluczona. Równość tylko wobec prawa. Komunizm i wszystkie pseudorównościowe systemy właśnie ze względu na przymusową równość odbierają wolność więc odpadają. Ale Państwo nie musi być demokratyczne żeby było wolne i suwerenne. Zabawne to jest bezkrytyczne traktowanie demokracji czy konstytucji jako najwyższego dobra, bez którego siedzielibyśmy w łagrach.

     • K.Karol

      Pisałem wcześniej, że demokracja nie jest idealna, tylko najlepsza z tego co jest „dostępne”, więc nie podchodzę do niej bezkrytycznie, wbrew Twojej sugestii. Teoretyzowanie, że w systemie autorytarnym można mówić o wolności, jest dziecinne i może prowadzić, a raczej prowadzi do całkowitego absurdu. Nie odbiorą Ci jednak tej przyjemności…baw się 😉

  • Ken Adams

   Od razu widać, że pojęcia nie masz o czym piszesz. Gdyby na „tak” głosowało 49% to by nie została przyjęta w referendum.

   • Natalia

    mam pojecie ,poszperaj poszukaj ……………..

    • Obi von Kenobi ;-)

     Natalii…

     Ech, naturalna blondynka oczywiście ;-))

     • Natalia

      Mnie mozesz nawet od rudych pomowic i co z tego wynika ot taka socjotechnika .

    • Ken Adams

     To daj proszę linki do tych alternatywnych faktów 😉 Ciekawe gdzie tak piszą? Może w „niezależnych” mediach? ;))))