Strona główna Sport Inne Świdniczanin pojedzie na Mistrzostwa Świata 70.3 Ironman do RPA!

Świdniczanin pojedzie na Mistrzostwa Świata 70.3 Ironman do RPA!

0

Z bardzo dobrej strony podczas triathlonowych zawodów „70.3 Ironman Gdynia” (1.9 km pływanie, 90 km rower i 21 km bieg) zaprezentował się mieszkaniec Świdnicy Marcin Markiewicz. Nasz triathlonista zajął wysokie 7. miejsce w gronie 450 zawodników i wywalczył przepustkę na Mistrzostwa Świata 70.3 Ironman, które odbędą się w 2018 roku w Republice Południowej Afryki.

Moja przygoda z amatorskim triathlonem rozpoczęła się 5 lat temu. Na początku była to chęć udowodnienia sobie możliwości ukończenia w czasie poniżej 5 godzin tak wyczerpującego dystansu, jakim jest dystansu 1/2 Ironmana – czyli 70.3 Ironman, na który to dystans składa się 1.9 km pływania, 90 km roweru i 21 km biegu. Mój pierwszy start w kolebce polskiego triathlonu w Suszu ukończyłem w czasie 5 godzin i 1 minuty, a więc cel nie został do końca zrealizowany. Sport ten wciągnął mnie na tyle, że postanowiłem kontynuować treningi i starty w zawodach. Fenomenem tego sportu jest to, że oprócz oczywiście walki z samym sobą i możliwości przebywania w grupie pasjonatów triathlonu, my amatorzy stajemy na linii startu z zawodnikami Pro. Startują bowiem oni na tych samych zawodach co amatorzy. Jest to możliwość oglądania na żywo na tej samej trasie najlepszych zawodników w tej dyscyplinie, jak i porównania swoich wyników do sportowców zawodowych z topu – komentuje nasz triathlonista Marcin Markiewicz.

Przez te 5 lat świdniczanin ukończył ponad 30 triatlonów na dystansach 1/4 i 1/2 Ironmana. Poprzez ten okres udało mu się kilkanaście razy stawać na podium w swojej kategorii wiekowej w imprezach organizowanych w całej Polsce.

Celem na rok 2017 był start w największych zawodach triathlonowych w Polsce tj. „70.3 Ironman Gdynia” które odbyły się 6 sierpnia. Przygotowywałem się do tej imprezy startując w 2017 na dystansie 1/4 IM w cyklu Garmin Iron Triathlon w Piasecznie, Ślesinie i Elblągu, gdzie w swojej kategorii wiekowej stawałem odpowiednio na drugim, pierwszym i trzecim miejscu podium. Wygrałem również kategorie wiekową w organizowanych niedaleko Świdnicy zawodach triathlonowych w Mietkowie. We wszystkich tych imprezach w klasyfikacji open zajmowałem miejsce w pierwszej 10-15. W Gdyni gdzie na starcie staje około 2500 triathlonistów: zawodników pro, jak i 'age grouperów” zrealizowałem swój amatorski cel sportowy uzyskując czas 4h34’36”, co dało mi awans na Mistrzostwa Świata 70.3 Ironman w 2018 w Republice Południowej Afryki. Tam będą się ścigać zarówno zawodnicy Pro, jak i amatorzy. Awans ten można uzyskać będąc w okolicach top 8 swojej kategorii wiekowej na zwodach organizowanych przez organizacje Ironman. W samej Gdyni o awans w moje kategorii czyli M45 walczyło około 450 triathlonistów. Udało się, zająłem ostatecznie siódme miejsce w swojej kategorii, premiowane slotem czyli kwalifikacją na Mistrzostwa Świata. W tym roku jeszcze przede mną starty na dystansie 1/4 w Katowicach i Zgorzelcu i na Mistrzostwach Polski na dystansie 1/2 IM w Malborku. Cele na kolejne lata to awans na Mistrzostwa Świata 2019 na dystansie 1/2 IM w Nicei, jak i ukończenie pełnego Ironmana (3.6 km pływanie, 180 km rower i 42 km bieg) – dodaje Marcin Markiewicz.

Czekamy na kolejne starty naszego zawodnika, życząc powodzenia w najbliższych imprezach triathlonowych.

/FOTO: archiwum Marcina Markiewicza/

Poprzedni artykułA dokąd to przejście prowadzi?