Świdnica wysoko w rankingach

Świdnica wysoko w rankingach

17
PODZIEL SIĘ

Zwycięstwo w jednej kategorii i piąta pozycja w drugiej – taka informacja dotarła do Świdnicy w ostatnich dniach. Ranking Polskich Miast Przyszłości 2017/2018, opracowany przez fDi Intelligence, już po raz trzeci pod lupę wziął polskie miasta, oceniając je pod kątem wskaźników świadczących o przyciąganiu tzw. bezpośrednich inwestycji zagranicznych i nowoczesności.

Świdnica została zwycięzcą w kategorii kapitał ludzki i jakość życia wśród miast do 100 tys. mieszkańców, pozostawiając za sobą m.in.: Mielec, Oławę, Kobierzyce i Grodzisk Mazowiecki. Jednocześnie Świdnica zajęła piąte miejsce w kategorii atrakcyjność dla biznesu, gdzie czołówkę stanowiły: Grodzisk Mazowiecki, Błonie i Mielec.

– Wysoka pozycja Świdnicy w tak prestiżowym rankingu to ogromne wyróżnienie dla miasta i wszystkich świdniczan. Magazyn FDI oraz portal internetowy fDi Intelligence należące do grupy Financial Times, są uważane za jedne z najbardziej opiniotwórczych wydawnictw, popularnych wśród inwestorów z całego świata. Nagroda ta pokazuje, że jesteśmy miejscem, gdzie dobrze się żyje. To dzięki szeregu działań prowadzonych przez miasto, które sprzyjają rozwojowi społecznemu i gospodarczemu, zostaliśmy docenieni – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

Aby utworzyć listę finalistów rankingu fDi Polskich Miast Przyszłości 2017/18, zebrano dane przy użyciu specjalistycznych narzędzi analitycznych. Lista, którą sporządzono, to 50 najlepszych miejsc w Polsce pod względem bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Dane zbierane w 50 lokalizacjach dotyczyły pięciu kategorii takich jak: potencjał gospodarczy, obsługa biznesu, kapitał ludzki i poziom życia, efektywność kosztowa i dostępność. Badania dokonywane są przez niezależne instytucje w sposób obiektywny i rzetelny.

Wręczenie wyróżnień przewidziano na 14 marca w Cannes, podczas uroczystej gali towarzyszącej największym w Europie targom inwestycyjnym MIPIM. Real Estate Expo.

– Już sama publikacja rankingu w tak prestiżowym brytyjskim tytule to znakomita promocja naszego miasta. Niestety, ze względu na odległość i koszty nie będziemy uczestniczyć w gali, na której wręczone zostaną honorowe statuetki i dyplomy. Cieszymy się jednak ogromnie z wysokiej pozycji Świdnicy – dodaje prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Magdalena Dzwonkowska
UM w Świdnicy

 • Grzegorz

  Gratulacje !!! Super promocja dla miasta.

  • Gracjan

   A ja jestem spoza Świdnicy i od niedawna tutaj – bardzo mi sie podoba i widać że lepiej niż w wielu innych miastach… wiem co mówię bo mam porównanie z innymi miastami tej wielkości …

  • Wilkołak Krzysztof Paweł

   Widać że miasto się obecnie dobrze rozwija – remonty wielu ulic i kamienic. Nowy żłobek,schronisko,bosmanat i zaczęli park centralny. Oprócz tego płac Drzymały i płac 1000lecia. A to dopiero półmetek prezydentury BMS.

   • Rafał

    Rozwój to miejsca pracy i godziwa wypłata a nie remont kamienicy czy placu wyłożony granitem. Dostęp do usług medycznych, szkolnictwa, różnych usług 🙂

   • Maciej Miłosz

    To jest pudrowanie a nie rozwój. Rozwój to innowacje. Fajnie, że jest ładniej ale co na dłuższą metę?

    • Rafał

     Dokładnie tak, pudrowanie to nie rozwój.
     Odniosę się do Wałbrzycha i Świdnicy

     Wałbrzych jako miasto poszedł w komunikację – autobusami miejskimi można dojechać do turystycznych miejscowości i Czech. Świdnica tego nie ma, przydałoby się chociaż połączenie autobusowe do Wałbrzycha, jak było kiedyś. Kolejowo Wałbrzych jest połączony z Warszawą i innymi miastami w Polsce do tego Pendolino.

     Szpitale w Wałbrzychu ciągle się budują i rozwijają usługi medyczne, co sprawia że dostęp do specjalistów, usług jest większy i lepszy niż w Świdnicy. Są też inwestycje w policję i straż pożarną co składa się na bezpieczeństwo.

     Wałbrzych ma większą atrakcyjność rekreacyjną, są to: aqua park, muzea, filharmonia, teatry, więcej obiektów sportowych itd. Świdnica ma tylko teatr i muzeum.

     Szkolnictwo, Wałbrzych ma dostęp do szkół wyższych gdzie nawet studiują ludzie z zagranicy, szkoły podstawowe są wyposażone w nowoczesne sprzęty, boiska, są też gabinety dentystyczne w Świdnicy tego nie ma. Szkoły średnie znakomicie są wyposażone gabinety, na miejscu odbywają praktyki, ze Świdnicy trzeba jechać na praktyki do Wałbrzycha. Tam wybudowano kilka żłobków a w Świdnicy ledwo jeden.

     Dostęp do usług i handlu, w Wałbrzychu zdecydowanie jest tego więcej niż w Świdnicy.

 • Obiektywny

  Bzdura totalna, Świdnica jest bardzo nieprzyjazna gospodarczo, miasto nakłada kary na przedsiębiorców, w koło wszystko już jest i nie opłaca się nic tutaj tworzyć.
  Ludzie harują na strefach za michę ryżu, są dowożeni do Wrocławia jak bydło na rzez. Jakoś życia z pracy za michę ryżu spoko, jeszcze wejdzcie do kamienic ludzie bez łazienek, kible na półpiętrach, pod domem stare gruchoty z 1999 roku. Jakoś życia po chu*** ju. Jeszcze można dodać że co drugi mieszkaniec ma długi w sklepach okolicznych, bo biorą na krechę, bo nie starcza im kasy na miesiąc z tej dobrej pracy.

  • JAcenty

   No toż ci już mówiłem sp…..j do swojego Wałbrzycha. To przecież twoje ukochane miasto, wzór do naśladowania. Co tu jeszcze robisz?

   • Rafał

    Wyczuwam zazdrość i niechęć do Wałbrzycha.

  • Wilkołak Krzysztof Paweł

   What?? Tomek ogarnij się .

   • Rafał

    Obiektywny dobrze pisze, co drugi świdniczanin pracuje na strefie poza Świdnicą, zarobki są w Świdnicy tragiczne 1300 zł. Na ulicach stoją auta które powinny być dawno na złomie, ludzie nie mają łazienek na klatkach schodowych panują fatalne warunki.

    • Siostra Bernadetka

     A myślisz że w Grodzisku Mazowieckim czy w Błoniach jest lepiej? Tam nawet dróg utwardzanych brakuje. Ale są blaszane fabryki ze zwolnieniami z podatku i to się liczy.

     • Rafał

      Przecież ja nie mówię że tam jest lepiej 🙂 tylko widzę jak jest w Świdnicy i wcale nie jest dobrze, wręcz przeciwnie jest bardzo źle w Świdnicy. Świdnicę dobrze znam i problemy mieszkańców, ponieważ moja instytucja zajmuje się ludźmi z tego obszaru i wesoło to nie wygląda. Temat inwestycji, to każdy widzi, nie ma tutaj inwestycji wpływających na poprawę jakości życia. Wyremontowany plac, czy kamienica nie wpływa na to, że ludzie mają więcej pieniążków w kieszeni. Co z tego, że park będzie jeden wyremontowany, jak ludzie nie mają za co chleba dzieciom kupić. Co z tego że pani X ma fajne ciuchy i fryzurę jak jest zadłużona, czasami musi pożyczać na chleb. Pracują tutaj ludzie za marne grosze, jeszcze inni codziennie dojeżdżają na strefy za parę zloty. Inwestycji w Świdnicy dających zarobki, bezpieczeństwo, o cały poziom nie ma, nawet tego nie widać, no ok. przedszkole jedynie wybudowano.

 • fecet

  Jako młody Świdniczanin nie odczuwam specjalnie pozytywnych aspektów rozwojowych miasta, dużo atrakcyjniejszy zaczyna być Wałbrzych (tak wiem, to większe miasto) Mieszkania są dużo tańsze a pracy więcej.

  • Rafał

   Też tak uważam, że w Wałbrzychu jest więcej pracy, więcej zakładów, szkół, szpitali, przychodni, sklepów i usług. Do wykorzystania są góry, lasy, tajemnice z czasów wojennych, budują fajne nowoczesne budynki dla mieszkańców. Wiele remontów ciekawe zabytki np Książ i Stara Kopalnia, Palmiarnia, Mauzoleum itd. Dlatego nie rozumiem JAcentego i jego zazdrości i niechęci do Wałbrzycha, przede wszystkim nie wiem dlaczego zaraz odnosi się do Wałbrzycha, chciał się dowartościować i mu nie wyszło.

   • JAcenty

    Ja nie odczuwam niechęci do Wałbrzycha, mieszkałem tam 10 lat. Wałbrzych mnóstwo robił i robi nadal aby się zmienić i efekty widać. Nie zgadzam się tylko na opluwanie Świdnicy na każdym możliwym forum, wynajdywanie każdego najmniejszego nawet potknięcia czy zagraconego podwórka aby z tego zrobić temat ukazujący Świdnicę jako spelunę i miasto meneli, jako przeciwieństwo i raj na ziemi pokazując Wałbrzych. Tyle na ten temat.

    • Rafał

     Wiesz co to mój chyba 3 komentarz tutaj, o Wałbrzychu nikt tutaj nie wspomniał tylko Ty. Dlatego zauważyłem Twój komentarz o Wałbrzychu i zalogowałem się tutaj. Nikt tutaj nie robi speluny w komentarzach ani w artykule ze Świdnicy, tylko czas sobie powiedzieć prawdę. Świdnica rozwojowym miastem nie jest, kilka osób to potwierdza, faktom nie zaprzeczysz pisząc o Wałbrzychu. Faktem jest że świdniczanie dojeżdżają na strefę we Wrocławiu, faktem jest też ludzie w Świdnicy zarabiają gorsze, faktem jest że tutaj nie powstaje nic co daje ludziom kasę i bezpieczeństwo. Sobie tak analizuję Twoje wypowiedzi tutaj i odnoszę wrażenie, że masz kompleksy na punkcie Wałbrzycha, pod każdym tematem u Ciebie występuje Wałbrzych, to jest obsesyjne u Ciebie.