Strona główna 0_Slider Strzelec wyborowy. Miasto Dzieci wycofuje kontrowersyjny zawód

Strzelec wyborowy. Miasto Dzieci wycofuje kontrowersyjny zawód

22

Po publikacji zdjęć z poniedziałkowych zajęć w ramach drugiego turnusu Miasta Dzieci w Świdnicy rozpętała się burza. Dyskusję i szereg krytycznych komentarzy wywołał wprowadzenie po raz pierwszy zawodu “strzelec wyborowy”. Dzieci pod okiem ubranych w stroje militarne osób uczyły się strzelania z replik broni wojskowej.

Dla mnie to jakaś skandaliczna sprawa. Na pewno niepedagogiczna i nie da się tego obronić żadnym argumentem. Ktoś panuje nad programem? Ktoś akceptuje oferty? Czy wszystkie napływające oferty od potencjalnych “pracodawców” są akceptowane… – napisała jedna z internautek. Świetny zawód. Można założyć intratną, acz dyskretną własną działalność gospodarczą. Z pewnością znajdzie się wielu, którzy zechcą pożegnać się skutecznie z teściową lub współmałżonkiem. Można też skorzystać z ofert pracy najemnej w kilku ciekawych zakątkach świata – Kolumbia, Afganistan, Somalia. Cały świat stoi otworem. A na prawdziwych pasjonatów czeka z utęsknieniem Legia Cudzoziemska – doborowe towarzystwo. FANTASTYCZNIE! – napisała kolejna osoba.

Nie zabrakło także obrońców pomysłu: A może akurat to ukierunkuje jedno z nich i zostanie np. zawodowym wojskowym, albo policjantem. Nie musi od razu wyjść na ulice i strzelać do ludzi. To nie uczmy dzieci posługiwania się nożami! Na te słowa była riposta: Szkolenie wojskowe i policyjne rozpoczyna się z dorosłymi osobami, których doświadczenie życiowe, edukacja i wychowanie (a czasem i religia) nauczyły wcześniej kilku istotnych rzeczy: wartości życia, szacunku dla ludzi oraz realnego znaczenia śmierci. Nauka technik koniecznej obrony i ataku na cudze życie w sytuacji wyższej konieczności przychodzi później. Następuje dopiero wtedy, gdy kandydat na policjanta i wojskowego ma już ukształtowany kręgosłup moralny oraz odpowiedni bagaż doświadczeń życiowych.
Jeżeli odwrócimy tę kolejność, wychowujemy fanatyków broni, bandziorów zwichrowanych psychicznie, albo janczarów, robiono to w historii wielokrotnie. Potrzebuje Pan przykładów?
I jeszcze jeden komentarz: Naukę posługiwania się nożami prowadzi się w kuchni z dziećmi krojąc jabłka i obierając ziemniaki, a nie dając dzieciom bagnet i każąc dźgać manekina. Naukę celności i precyzji prowadzi się na strzelnicy sportowej – trener jest ubrany w dres, tarcze są kolorowe a broń sportowa. Tutaj do korzystania z repliki broni służącej do zabijania ludzi zapraszają faceci, którzy są ubrani w sposób taki, aby skrycie i z dużej odległości zabić CZŁOWIEKA. Nie widzicie w tym nic złego?

W dyskusję jeszcze wczoraj włączyła się osoba administrująca fanepage’em Miasta Dzieci:proponujemy głęboki oddech i szklankę zimnej wody 🙂 zawsze można do Nas dołączyć i coś zrobić zamiast być internetowym trolem 🙂 pozdrawiamy.

Dzisiaj  koordynatorka akcji Violetta Mazurek ucina dyskusje i przeprasza. – Zgłosił się do nas klub sportowy z Kamiennej Góry i uznaliśmy, że to dobry pomysł, ale wyobrażaliśmy sobie, że zajęcia będą podobne do strzelectwa sportowego – wyjaśnia. – Absolutnie to nie miał być zawód snajper! Zdajemy sobie sprawę, że za mało przemyśleliśmy ten pomysł i przyjmujemy krytykę. Miasto Dzieci to wspaniała idea, której nie zamierzamy absolutnie psuć. Od jutra zajęć strzeleckich nie będzie.

Miasto dzieci to edukacyjne półkolonie, organizowane dla 1000 dzieci ze Świdnicy i gminy Świdnica. Podczas zajęć uczestnicy uczą się zasad samorządności, poznają rozmaite zawody i mają możliwość zarobienia “tauronków”, które na finał półkolonii wydają w sklepie marzeń. W akcję angażują się dziesiątki wolontariuszy i sponsorów.

/asz/
Zdjęcia pochodzą z fanepage’a Miasta Dzieci

 • Świdniczanin

  Nie wycofywać tego zawodu! zgłaszam sprzeciw !

  • Obi von Kenobi ;-)

   A ja proponuje zawód rzeźnika !
   Niech się dzieci uczą szlachtować owieczki 😜
   Albo “babci toaletowej”
   I co mamusie i tatusie ? Żadna praca nie hańbi ?

 • michbaner

  Autorka tego artykułu przesadza i to bardzo, pisząc w tytule zawód snajper. W treści artykułu jest dużo nadużyć, kiedy pisze autor o najemnikach z Kolumbii Afganistanu, Somalii i Legii Cudzoziemskiej. W pacyfistycznym amoku autor lub autorka tego tekstu zapomniała o państwie Isis. Jeszcze trochę a autor tego tekstu nawoływałby do tego aby Polska całkowicie się rozbroiła i zlikwidował armię. Paranoja tego artykułu jest bezgraniczna.

  • Grzegorz

   Autor tego tekstu powiedział to, co powiedział. Wkładanie mu w usta innych tez, innych opinii to manipulacja.

   • Dawid Ja

    Tak samo jak składa się tekst artykułu zapewne z celowo “ukierunkowanych stwierdzeń” jest manipulacją.
    np.”do
    korzystania z repliki broni służącej do zabijania ludzi zapraszają
    faceci, którzy są ubrani w sposób taki, aby skrycie i z dużej odległości
    zabić CZŁOWIEKA”
    wtf?

 • Kamil

  Nie rozumiem dlaczego tym dzieciom zamazano twarze. Czy one już wykonują ten zawód, że tak zrobiono. Nie widziałem zamazanych twarzy u dzieci, w poprzednim artykule o “mieście dzieci”. A poza tym to autorka żeczywiście przesadza. Takie wyjście na strzelnicę to jest na pewno niezła frajda. Na pewno ciekawsze to niż prezentacja urzędnika skarbowego jak w poprzednim artykule.

 • Nie usuwajcie konta!

  Kręgosłup moralny kształtuje się od dzieciństwa. Rodzice niech sami decydują na jakie warsztaty posyłają dzieci. Jedne niech się uczą robienia na drutach tęczowych szalików, inne protestowania przeciwko wszystkim i wszystkiemu, a jeszcze inne właściwej pozycji strzeleckiej. Demokracja jest, pamiętamy? Czy lewakom się różnorodność nie podoba?

  • Grzegorz

   Mi nie podoba się traktowanie śmierci i zabijania jak zabawy. Pani/Panu to pasuje?

   • Nie usuwajcie konta!

    Więc posyłaj swoje pociechy na inne warsztaty. Szanuję to.

   • Tomek

    Racja! Renata Mauer-Różańska powinna być pozbawiona emerytury olimpijskiej razem z komunistami!!! Łucznicy won z olimpiady, sporty walki precz. Niech zaczynają od osiemnastki zorganizuje się takim wynaturzeńcom olimpiadę dla oldboyów!!! Precz z polokoktowcami!!!

   • Sylwester Mariański

    A co z tymi wszystkimi zabawkami w sklepach co imitują broń palną wszelakiego typu?

  • wo

   Dokładnie. Społeczeństwo jest już wystarczająco zniewieściale, a w zasadzie jego brzydsza połowa. Hipsterzy w rurkach i flanelowych koszulach nie obronią tego kraju w razie potrzeby. Czas żeby uczyć młode pokolenie rzeczy pożytecznych, zderzać delikatnie z rzeczywistością zamiast trzymać pod kloszem maminej spódnicy i manipulować kształtującym się światopoglądem za pomocą pustych haseł o równości, wzajemnej miłości wszystkich do wszystkich, jest fajnie kochamy się kolorowo itp. A jeżeli jakimś postępowym czy kropka-nowoczesnym rodzicom to się nie podoba to może posłać malca na naukę malowania kredą na chodnikach.

   A pomysłodawcom zawodu strzelca wyborowego gratuluję, że udało Wam się przebić przez ten beton politycznej poprawności. Mam nadzieję, że w tej czy innej formie będzie on kontynuowany także po Mieście Dzieci.

 • YES

  …biznes jest biznes.. ile tauronków kosztuje wynajęcie siedmioletniego “strzelca”?

 • Obserwator

  To może przemianować zawód na “żołnierz”? Snajper to tylko funkcja.

 • Magdalena Litmańska

  Mój syn wczoraj był zachwycony tym zawodem. Nie widzę w tym nic złego.

 • schweidnitz

  Myślę,że tegoroczne Miasto Dzieci było totalną porażką. Może czas dopuścić do organizacji naprawdę fajne,kreatywne osoby,które dla dzieci są w stanie wykonać kawał dobrej pracy,żeby potrafiły się świetnie bawic:)W Świdnicy jest taki Pan,który od lat robi dzieciom z Kościelnej wspaniałe Halloween a ostatnio nawet Dzień Dziecka.Proponuję może skorzystać z jego kreatywnosci:) Bo to co było na ME teraz to PORAŻKA: -(

 • Mirek Handlarz

  zabawa karabinami jest na pewno pozyteczniejsza niz czytanie tej stronki

 • Lu Cyfer

  A może takim przewrazliwionym mamusiom i o zgrozo, tatusiom którzy stracili swoje kohones jakiś kurs który ich uświadomi, że robią dzieciom krzywdę? Bo gdyby przyjechała jakas bezglutenowa fit mama, ubrana w modną mini w barwach wojskowych, z różowym karabinem, bylaby inna dyskusja.
  Broda, tatuaże i obcisłe spodnie nie zrobią mężczyzn z waszych synów. A wasze córeczki, ubieranie na wzór gwiazdek tv, czy z sieciowek wyglądają jak zwyczajne nieletnie k**** Ja się cieszyłem, że w Świdnicy otworzyli w końcu burdel, a sąsiad uświadomił mnie że to szkoła 🚸

 • Czytelnik

  Czy ktoś , napisał o czym te dzieci sie uczą i co im się mówi podczas tych zajęć ? Nie nie wiedza , więc po co kręcą aferę . Niech zaczną walkę z producentami gier , gdzie krew się leje strumieniami . A jeżeli ktoś będzie miał ochotę zostać snajperem to zostanie , moze w ten właśnie sposób będzie walczyć z terrorystami np.

 • Siostra Bernadetka

  Dzieciaka jak najdzie ochota to i z patyka człowieka ustrzeli.

 • Jolanta Pałac

  Co za hipokryzja! Chcą spróbować jak posługiwać się bronią pod nadzorem dorosłych to niech się bawią. A “święci oburzeni” niech sprawdza komputery swoich pociech. Założę się, że są pełne brutalnych nawalanek.Tam zabija się dla zabawy po wielokroć.

  • piotr

   Popieram Jolantę. Żadnej reakcji ze strony rodziców jak krew się leje, a widziałem nawet takie gierki że trzeba gardło nożem poderżnąć. Rodzice nie reagują bo dziecko niby bawi się grzecznie, a mózg wypełnia sieczka i za parę lat dziecko zabija dla zabawy.