Stop niszczeniu samorządów

Stop niszczeniu samorządów

11
PODZIEL SIĘ

W czwartek, 16 marca w Warszawie ponad 1600 samorządowców z całej Polski – prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie, starostowie, marszałkowie i radni spotkali się na Forum Samorządowym. Jest ono wspólnym przedsięwzięciem Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, Związku Województw RP, Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich oraz organizacji regionalnych, wchodzących w skład Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych. Celem spotkania było zjednoczenie się w sprawie ochrony samorządności w Polsce.

– Myślę, że to największe zgromadzenie samorządowców ostatnich lat. W obronie praw obywateli musimy działać wspólnie i solidarnie. Wyraziliśmy zdecydowany sprzeciw wobec wprowadzanych i zapowiadanych przez rząd zmian prawa samorządowego – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Samorządowcy krytycznie odnieśli się nie tylko do zmian proponowanych w ordynacji wyborczej, ale też do bieżących działań rządu, który zwiększając zadania samorządu, nie zwiększa adekwatnie do tego środków. Narzuca również siłowo pewne rozwiązania, jak choćby w przypadku ostatniej zmiany w systemie oświaty, gdzie samorządy, które są odpowiedzialne za organizację sieci szkół, pozbawione zostały mocy decyzyjnej jako organ prowadzący.

Ponad 40 prelegentów, reprezentujących wszystkie korporacje samorządowe w Polsce, posłowie, osoby związane z samorządem od wielu lat, przedstawiały kolejne aspekty dotyczące próby niszczenia samorządności w naszym kraju. Wśród gości specjalnych był m.in. konstytucjonalista, współtwórca reformy samorządowej profesor Jerzy Stępień. Władze parlamentarne reprezentowali posłowie Tomasz Siemoniak z PO, Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL i Marek Sowa z Nowoczesnej. Zadeklarowali oni działania na rzecz obrony samorządności.

W czasie obrad przyjęto przez aklamację apel przedstawicieli środowisk samorządowych i Kartę Samorządności w której przypomina się wszystkie najważniejsze zasady na jakich opiera się samorząd lokalny w naszym kraju.  Treść Karty Samorządności dostępna jest na stronie www.obronasamorzadu.pl

Na spotkaniu w Warszawie była także liczna reprezentacja samorządowców dolnośląskich. Świdnicę reprezentowała prezydent Beata Moskal-Słaniewska. Obecni byli także m. in. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek, Wójt Gminy Dobromierz Jerzy Ulbin, burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk.

Rzecznik Prasowy
Urzędu Miejskiego w Świdnicy
Magdalena Dzwonkowska

 • Młody

  Ciekawe dlaczego pani Beata jeździ na te spotkania bez swojego doradcy i mentora ,towarzysza Markiewicza?

  • Wilkołak Krzysztof Paweł

   A co cie to obchodzi panie młody. Niech se jeździ z kim chce. Ja nic przeciwko markiewiczowi nie mam. Facet ma wiecej kultury i klasy niZ murdzkowaci ktorzy plują jadem , miłość bliźniego to tylko dla nich pusty frazes na ustach a w sercach zawiść i jad

   • Młody

    Tak sobie myślę ze na temat jadu ani Ty , ani Pani Prezydent nie powinniście zabierać głosu , co do towarzysza Markiewicza i jego kamandy to pewnie nic do nich nie masz ale pewnie dzięki nim żyjesz i zarabiasz 😉

    • Wilkołak Krzysztof Paweł

     Skoro zagłosowało tak wiele osób na BMS a ona w kampanii i po dziękowała m. in. Adamowi to chyba ludzie go muszą lubić lub akceptować . Był wieloletnim prezydentem i pare dobrych rzeczy zrobił. Na pewno był bliżej ludzi niż pan Wojciech i spółka ktorzy odgrodzeni byli od społeczeństwa i żyli bańce i dlatego tez przegrali. Do tego takie osoby jak Pan Waldek i Sławek im tez nie przysporzyły punktów . Prosze sie zatem dobrze zastanowić panie młody i niech pan powie kto panu płaci czy płacił skoro tak zażarcie broni pan murdzkow i atakuje BMS

     • Młody

      Proszę pokazać jeden akapit w którym bronie Murdzka. Może pora zacząć czytać ze zrozumieniem , dobrać odpowiednie lekarstwa i przestać zyc nienawiścią do starej ekipy za miejskią kasę . Co do pana Adama to pewnie go tak wszyscy kochają jak schowanego przed kampania Antka . Ten sam chamski prosty chwyt i proszę mnie nie prowokować żebym przypomniał kim był ,kiedy i skąd przyjechał , czy też kto go przywiózł i gdzie o nim piszą.

     • henryk

      Zaspokoję Twoją ciekawość,sam przyjechał z Ząbkowic Śląskich błękitną Syreną 104,na serio.

     • rentier

      Z napisem Milicja ?

 • Natalia

  Stop niszczeniu ludzi przez samorzady tzw.

 • Maria Kownacka

  Dobrze ze mamy jeszcze na kogo liczyć w mieście, że kogoś obchodzą nasze sprawy

 • michbaner

  ” Samorządowy ” ciamajdan z Po psl i nowoczesnej kropki zjechał si e bronić własnych tyłków a nie obywateli.

 • Krzysztof Czarnecki

  Jerzy Stępień ma tytuł naukowy magistra, pani rzecznik. Wypadałoby wiedzieć, z kim ma się do czynienia.