Sprzedane na pniu za 5 milionów złotych

Sprzedane na pniu za 5 milionów złotych

5
PODZIEL SIĘ

Kolejnym rekordem zakończyła się tegoroczna sprzedaż najcenniejszych okazów drewna z dolnośląskich lasów. Specjalistyczną aukcję przeprowadziło już po raz dziesiąty Nadleśnictwo Świdnica.

Raz do roku na plac w Mościsku, należący do nadleśnictwa, trafiają dęby, jawory, jesiony, olchy i modrzewie z lasów całego województwa. To okazy wyjątkowe, które później zamieniają się w ekskluzywne meble, a nawet instrumenty muzyczne. W tym roku na chętnych czekało 1710 pni i tylko dwa nie znalazły nabywców. W piątek w siedzibie Nadleśnictwa Świdnica zostały otwarte oferty. Chętnych na zakup było 25. Najwyższą cenę uzyskał dąb – 5310 zł za m3. Najmniej dawano za olchę – 845,13 zł/m3. Średnia cena kubika to 2801,76 zł. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu, która firmuje submisję, uzyskała w sumie ponad 5 milionów złotych.

Submisja to rodzaj aukcji, a rzecz polega na tym, że nie ma ceny wyjściowej. Kupcy, po obejrzeniu drewna, w specjalnym katalogu sami proponują cenę, nie wiedząc oczywiście o tym, ile chcą dać konkurenci. Wygrywa  najwyższa oferta.

/asz/

 • Pepe Reina

  Niech mi ktoś powie, że leśnicy i myśliwi dbają o przyrodę. Jakby się dało własne dzieci by sprzedali.

  • Natalia

   Racja…… zdrowe drzewa usmiercili.

   • Swidniczanin

    Po to są drzewa, żeby je ścinać. Z chorych drzew niestety nie da się nic zrobić i takie przedmioty długo nie posłużą albo nie będą dobre – chociażby instrumenty muzyczne. Drewno to dobry i naturalny materiał, który w ostateczności można przemienić na energię cieplną i w ten sposób w całości zutylizować bez większych szkód. Najważniejsze jednak robić to z rozsądkiem. Wiele lasów zostało już zniszczonych ale dziś w miejsce ściętych drzew sadzi się nowe. I jako ciekawostkę: co 12sek. na świecie wycina się las o powierzchni boiska piłkarskiego.

  • Swidniczanin

   Ale mebelki i inne rzeczy to by się chciało w domu mieć, co? 😀

   • Pepe Reina

    Nie. Nie chciało.