Rekordowy budżet Świdnicy przyjęty

Rekordowy budżet Świdnicy przyjęty

38
PODZIEL SIĘ

Takiej kwoty miasto jeszcze nigdy w swojej historii nie wydało. Świdnica za zgodą radnych na utrzymanie i inwestycje przeznaczy w 2017 roku aż 247,7 miliona złotych. Rekordowa będzie dziura budżetowa – przekroczy 28 milionów. Dla większości radnych to zapowiedź skoku cywilizacyjnego, dla opozycji – pogrążanie Świdnicy w długach.

img_7681Zdjęcie Anna Pawłowska

16 głosami za, przy pięciu przeciw i jednym wstrzymującym się Rada Miejska Świdnicy przyjęła dzisiaj budżet na 2017 rok. Po ostatniej autopoprawce dochody wyniosą 219,2 miliona złotych, wydatki 247,6 miliona (w tym na inwestycje 58 milionów złotych), a deficyt budżetowy 28,3 miliony. Każda z tych kwot jest rekordowa.

Przed nami budżet ambitny i bardzo trudny ze względu na liczbę zadań inwestycyjnych w 2017 i kolejnych latach. Przygotowania wymagały od nas ogromnej dyscypliny i oszczędności w wydatkach bieżących, a zaczęliśmy od siebie, urzędników i placówek miejskich. Ta dyscyplina pozwoliła wygenerować 10 mln złotych nadwyżki i dzięki temu mogliśmy planować wydatki inwestycyjne w rekordowej wysokości. Okazja na tak duże dofinansowanie ze środków unijnych już nigdy się nie powtórzy – mówiła prezydent Beata Moskal-Słaniewska. – Przed nami możliwość wykonania wielu zadań: rewitalizacji, budownictwa socjalnego, remontów, termomodernizacji, budowy ścieżek rowerowych, wymiany taboru komunikacyjnego.

Prezydent przyznała, że taki kształt budżetu, a zwłaszcza wysokiego deficytu, może być różnie oceniony przez radnych. Przywołała przykłady gmin dolnośląskich, z których 134 zdecydowały się na zwiększenie deficytu ze względu na przygotowania do inwestycji z udziałem dotacji unijnych. 62 gminy na taki krok się nie zdecydowały. Prezydent zapewniała, że miasto jest w dobrej sytuacji i dziś podjęte decyzje nie zwiększą drastycznie zadłużenia. – Dopuszczalny limit środków na obsługę długu dla samorządów to 10% budżetu. Dla Świdnicy będzie to w 2017 roku 4,5%. W Wałbrzychu, którym dokonał się prawdziwy skok cywilizacyjny, ten wskaźnik wynosi 7,24%. Jesteśmy więc w o wiele lepszej sytuacji, a Świdnica także zasługuje na skok rozwojowy – przekonywała Beata Moskal-Słaniewska. Dodała, że deficyt będzie malał wraz z pozyskiwaniem dotacji unijnych w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej. Świdnica może z tego źródła pozyskać 40 milionów złotych. Pieniądze trzeba wydać do końca 2018 roku. – Kolejna perspektywa unijna dla Polski, z różnych względów, może już nie być tak korzystna jak obecna – dodała prezydent.

Budżet uzyskał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej i komisji budżetowej Rady Miejskiej. Przy drobnych uwagach projekt budżetu dobrze oceniły kluby rządzącej koalicji: PO-PSL, ŚFR i SLD. Suchej nitki na uchwale nie zostawił opozycyjny klub Wspólnoty Samorządowej.  Radni stwierdzili w oświadczeniu, że solidne podstawy do rozwoju miasta i tak dobrych wskaźników finansowych dała polityka poprzedniego prezydenta Wojciecha Murdzka, a sposób zarządzania przez obecna prezydent budzi poważne obawy. Wskazali na rosnące zadłużenie, wskazując, że nie chodzi wyłącznie o wskaźniki podane w uchwale, ale także dodatkowe 30 mln złotych, które wyda na modernizacje basenu odkrytego Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (a które miasto spółce odda). W oświadczeniu została podana kwota całkowitego zadłużenia miasta na koniec 2018 roku sięgnie 150 mln. złotych. Skrytykowane zostały wydatki na promocję i brak skuteczności w sprzedaży miejskiego majątku (działek przy ul. Bystrzyckiej). Zdaniem radnych WS miastu grozi regres.

Tej opinii nie podzieliła większość rady i budżet został przyjęty.

Agnieszka Szymkiewicz

Stanowisko klubu radnych ŚFR.

Stanowisko klubu radnych Wspólnoty Samorządowej

Stanowisko klubu radnych PO-PSL

 • Gracjan

  Ambitny budżet – oby udało sie tak wiele oczekiwanych inwestycji zrealizować ! Trzymam kciuki zwłaszcza za obiekty sportowe, ścieżki żłobek schronisko – warto trochę więcej zadłużyć sie na cele inwestycyjne

  • Irena J.

   Też uważam, że lepiej sie bardziej zadłużyć aby zrealizować dodatkowe inwestycje – to są potrzebne rzeczy!!!! Mieszkańcy ich chcą

   • obserwator

    Mieszkańcy nie wiedzą, że ile będą musieli zapłacić za życzenia. Gdyby wiedzieli, to by dwa razy obrócili monetę zanim by ją tak lekkomyślnie wydali.

    • Rafał

     Brawo Ty! Nieliczny głos rozsądku na tej stronie…

  • obserwator

   A gdzie jest praca dla zwykłych ludzi? niezwiązanych z urzędami i ich rodzinami?
   Będą mogli sobie tylko pospacerować, albo wyjechać z miasta za pracą? Gdzie są opinie Inwestorów, Przedsiębiorców? Kto z nami rozmawiał przed „rekordowym budżetem”?
   „trochę więcej” – wskaż dodatkowe źródła przychodów w przyszłości, skoro dzisiejsze nie wystarczają. A może po prostu zastawisz swoje mieszkanie, tak jak to robią Inwestujący Przedsiębiorcy?

   Nic nie rozmiecie…

   • Tomek K

    Obserwator przesledz dane PUP za ostatni rok a może wtedy przestaniesz pisać już o tych zwykłych ludziach, którzy nie mogą znaleźć pracy bo nowa prezydent zajmuje się tylko upiększaniem miasta. Porozmawiaj również z przedsiębiorcami o tym jak ciężko znaleźć pracownika. Poczytaj o tym co dzieje się w WSE z chętnym do pracy. Daj już spokój. Chwalebne bronić poszkodowanych ale tu chyba nie trafiłeś z argumentacją.

    • obserwator

     1. PUP dla mnie jest fikcją. Od wielu lat mi się nie udało „pozyskać” pracownika. Zatrudniam tradycyjnie własnymi kanałami.
     2. Masz rację. Sam dobrze wiem jak ciężko pozyskać pracownika. Powiedz mi tylko czy piękne chodniki i ronda cokolwiek zmienią? Potrzebne jest zrozumienie potrzeb rynkowych i adekwatne działania. Czy widzisz w WSE polskie innowacyjne firmy? Czy wiesz dlaczego tam się nie otwierają? Jako niemal wzorcowy polecam Kluczborski Inkubator Przedsiębiorczości. Tam zobaczysz wsparcie strefy ekonomicznej i równolegle szansę dla rozwojowych lokalnych firm.

     • Tomek K

      Możemy sobie wturować w wyliczaniu przyczyn takiego stanu lokalnego rynku pracy ale czy nie sądzisz że niezbędne są zmiany systemowe na ktore ani ta ani poprzednia władza nie miała wielkiego wpływu. Jeżeli prowadzisz działalność to dobrze o tym wiesz.

     • obserwator

      „Wielkie” zmiany znów dzieją się w Świdnicy. Adam zwany Golcem Świdnickim Wielkim wrócił do zarządzania kasą miasta jako doradca BMS. I systemowe zmiany nie mają z tym akurat nic wspólnego.

     • Tomek K

      Widzę, że z prowadzeniem działalności nie masz nic wspólnego jesteś jedynie ukrytym trolem poprzedników. Słabe!

     • obserwator

      No to masz „sukcesy” Wielkiego Golca a teraz doradcy (lata 1998-2002)

      1. 10 mln na Urząd Miasta
      2. 12 mln na Teatr
      3. 8 mln na Bibliotekę
      4. Dziesiątki pozamykanych zakładów i zero myślenia jak przedsiębiorca.

      Tak się przygotowaliśmy do konkurencyjności przed wstąpieniem do UE. Przygotowania i realizacja strefy to już dzieło innej ekipy. I niestety historia się powtarza

     • Natalia

      Przyznaje racje co napisales u nas inwestycje w budynki .

 • Kuba

  Mam nadzieję, że uda się zrealizować inwestycje. Wierzę, że w kolejnych latach dziura w budżecie nie będzie się powiększać,

  • obserwator

   Czy dzięki tym „inwestycjom” jakiś przedsiębiorca zainwestuje więcej w Świdnicy? Otóż widząc lekką rękę lokalnej władzy szerzej się rozglądnie za lepszymi warunkami gdzieś dalej.

   • Joanna

    Jak był Murdzek to miasto się zadłużało, a przedsiębiorców jakoś nie przybywało. Teraz przynajmniej widać, że miasto się rozwija.

    • obserwator

     Murdzek zakończył swoją kadencję z kasą w budżecie oraz kilkoma tysiącami miejsc pracy w Świdnicy i w strefie.

    • Jolanta Pałac

     Teraz, po podwyższeniu podatków od nieruchomości i cen wody przedsiębiorcy będa walić do nas drzwiami i oknami.I miasto się rozwinie. Ot logika.

 • Michał

  Wałbrzych zwiększa deficyt przeznacza duże kwoty na nowe inwestycje i zmienia się w oczach z korzyścią dla mieszkańców. Świdnica też zasługuje na zmiany i dostrzeganie tego czego oczekują jej mieszkańcy. To dobra zmiana dla Świdnicy.

  • obserwator

   Świdnica zasługuje najpierw na dobrego prezydenta, który będzie dobrze zarządzał miastem. Chciejstwo nie jest metodą zarządzania

 • hanka

  Budżet ambitny i co najważniejsze realny do wykonania, wierzę ze tak jest bo z pewniścią władze miasta dokładnie przemyślały swoje plany i możliwości..nie od dziś wiadomo ze kto nie ryzykuje niczego w życiu tu zawodowym nie osiąga.. my mieszkańcy mamy duże potrzeby względem tego co dzieje się w mieście i wielu z nas z zadowoleniem patrzy na to jakie inwestycje bedą u nas realizowane..dużo pracy duża odpowiedzialność ale nie wyobrażam sobie ze miasto mogłoby zrezygnować z pozyskania środków zewnętrznych i dla „spokoju” ograniczyć realizację zadań.

  • obserwator

   ekonomia nie opiera się na wierze lecz cyferkach, a tu ich ewidentnie brakuje

 • haab

  Tak jak w tytule, – rekordowy budżet – inwestycje bardzo potrzebne i oczekiwane po latach zastoju. Zobowiązania zostaną spłacone a efekty inwestycji zostaną na długie lata.

  • BA

   Gdybyś tak nie kłamał, nie wtrącałabym się i wiedz, że ile razy to zrobisz, tyle razy będę przytaczać to poniżej (dla mnie to tylko kopiuj -wklej):
   Poprzednicy musieli się zmierzyć z ogromnym bezrobociem w Świdnicy (grubo ponad 6 tys. ludzi bez pracy!). Ich zasługą była cała strategia przeciwdziałania temu ogromnemu problemowi. To, że w tamtym czasie udało się pozyskać takich potężnych pracodawców jak Electrolux, Colgate i kilkunastu innych inwestorów, to graniczyło z cudem i wymagało prawdziwych umiejętności. Do ul. Przemysłowej przylegały pola-dziś stoi tu zakład przy zakładzie.
   Piękny Plac św. Małgorzaty, ul. Śląska, Sprzymierzeńców z nowoczesnym wiaduktem, ronda przy każdym wjeździe do miasta, Bystrzycka, Kliczkowska, Wróblewskiego, Zamenhofa, Sikorskiego, Pańska, Plac Wolności, Centrum Przesiadkowe, wieża ratuszowa, Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, obwodnica, wiele odnowionych kamienic, park przy Pionierów, ścieżki w Parku Młodzieżowym, kompleks sportowo-wypoczynkowy przy Husarskiej, teren rekreacyjny i promenada na Osiedlu Młodych i hala targowa w miejsce obskurnego targu na tymże osiedlu, skwer przy bibliotece z dzikami uwielbianymi przez mieszkańców, a szczególnie przez dzieci, reforma przedszkolna, hospicja, termomodernizacja szkół na ogromną skalę, orliki, liczne place zabaw, współtworzenie ze starostwem budowy szkoły specjalnej, Kolęda Świdnicka, Festiwal Reżyserii, Kongres Regionów dzięki któremu Świdnica zaczęła być znana w Polsce, Miasto Dzieci, Karta Dużej Rodziny, Zjazd Wszystkich Świdniczan, Encyklopedia Świdnicy, budynki socjalne i komunalne, postawienie na nogi źle działających wodociągów-scheda po komunistach (do dziś mamy jedne z najniższych cen za wodę w Polsce) , MZECu (stabilne ceny za ciepło), MPK poprzez dobranie mądrych zarządzających, Budżet obywatelski, bardzo sprawnie przeprowadzona rewolucja śmieciowa (proszę porównać z Wałbrzychem, który tonie w śmieciach). To dzięki zabiegom poprzedniego prezydenta weszliśmy do ZIT z czego teraz prezydentka może korzystać pełnymi garściami (duże pieniądze).

   • Mariusz

    Chyba szkoda miejsca na forum na te wklejanki. BA to już znamy. Kogo chcesz jeszcze przekonać do świetności poprzedniej władzy?

    • BA

     to była tylko odpowiedź na „lata zastoju” , a skoro znasz nie czytaj-to dla tych, co mają krótką pamięć 🙂

   • henryk

    A gdzie wieża ratuszowa?

   • Joanna

    BA- faktycznie masa inwestycji jak na 12 lat . Może Murdzek Morawieckiego zastąpi, jak poznają się na nim 😉 Będzie kolejna dobra zmiana .

 • kris

  siałą baba mak, nie wiedziała jak………

 • kris

  siała baba mak, nie wiedziała jak…..w innym mieście to się skończyło kiedyś mniej optymistycznie ….

 • Wynalazca Diodak

  Nie zabierajcie mi orderu !!!!- krzyczał Tytus gdy miał koszmar w komiksie, który 80 % forumowiczów nie będzie pamiętać, prezydentka już ordery nadała niczym Barack Obama czy królowa Elżbieta II bo już tak czytam, a teraz zakłada swoim rozpasaniem i zadłużaniem miasta że po nas choćby potop !!! jak Madame de Pompadour, a co tam ! na ekonomii i na budżecie zna się tyle prezydentka co na sztuce prekolumbijskiej, opozycja słaba więc może jeszcze nie za swoje pieniądze wybuduje tutaj tor Formuły I, postawi nowy zamek Neuschwanstein, kosmodrom a może gmach opery jak w Sydney?

 • Marek

  Bardzo ciekawe stanowiska radnych WS:). Jednostronne podsumowanie uchwały budżetowej z dużym naciskiem na dobrodziejstwo schedy po poprzedniej władzy. Zadziwiający akapit mówiący o wzroście wydatków bieżących, w którym prelegent (jak widziałem radny Podgórski) krytykuje ich wzrost, przygadywał kocił garnkowi a w Starostwie Powiatowym, którego jest pracownikiem pan radny takiego wzrostu nie ma?

  Krytyka dla krytyki bez racjonalnych podstaw!

  • obserwator

   Czy widzisz różnicę kompetencji pomiędzy radnym a pracownikiem?

 • Krzysztof Czarnecki

  Wszystkie te inwestycje łączy jedna cecha – po ich ukończeniu pojawią się koszty utrzymania, nie pokrywane przychodami. Nikt mi nie wmówi, że schronisko dla psów czy park będą generowały znaczący dochód do budżetu miasta. Tak więc po zakończeniu tego fantazyjnego procesu inwestycyjnego otrzymamy do spłacenia ponad sto milionów złotych kredytów + odsetki, okraszone kosztami utrzymania pustego 10 miesięcy basenu i innych gadżetów.

  • Mariusz

   Czyli co nic nie robić? Każda inwestycja wymaga następstw finansowych. Po co to czcze gadanie!

   • Krzysztof Czarnecki

    Za pożyczone pieniądze inwestuje się w coś, co w perspektywie czasowej przyniesie dochód, pozwalający spłacić kredyt z odsetkami. Błyskotki kupuje się wtedy, gdy jest nadmiar pieniędzy. To tak, jakbyś kupił sobie dwumetrową plazmę z pożyczkę z Providenta tylko dlatego, że na bezrobociu masz czas na oglądanie „Trudnych spraw”. Fajnie jest, do czasu, gdy trzeba spłacić kredyt.

  • Rafał

   BRAWO TY!

 • Młody

  Ciekawe cze Suwalski z Szymonkiem kiedyś zrozumieją co to jest budżet i czy starczy im życia żeby spłacać zaciągnięte długi ?

 • vader666

  Hm, dlaczego na temat budżetu wypowiada się Pani BMS, absolwentka dziennikarstwa, a nie specjalista-ekonomista Marek Suwalski? Zamiast przyzwoitych stylistycznie zdań potrzeba konkretów, szczególnie w kwestii potencjalnych zagrożeń z tegoż budżetu wynikających. Czy też może Pan Suwalski ma na głowie wyłącznie zagrożenie w postaci rychłego pozwu zbiorowego o mobbing wobec pracowników UM?