Propozycje opłat za śmieci gotowe

Propozycje opłat za śmieci gotowe

14
PODZIEL SIĘ

13,50 zł miesięcznie od osoby segregującej śmieci i 22,40 zł od osoby za odpady zmieszane. Nad taką propozycją nowych stawek dla mieszkańców Świdnicy w najbliższy piątek   obradować będzie Rada Miejska. Jak zostały wyliczone? Czy to drastyczna zmiana? Co za te pieniądze?

Agnieszka Browarska, Ireneusz Pałac, Maria Kasprowicz-Gładysz

Szczegółowo propozycje, nad którymi zagłosują radni, przedstawili na specjalnym spotkaniu z lokalnymi mediami zastępca prezydenta Ireneusz Pałac i Maria Kasprowicz- Gładysz, dyrektor departamentu infrastruktury UM. – Czeka nas bardzo skomplikowana operacja, dlatego postanowiliśmy wyjaśnić, jakie kroki trzeba podjąć i przede wszystkim jakie skutki wprowadzenie nowej ustawy śmieciowej w życie będzie miało dla miasta i mieszkańców – tłumaczył Ireneusz Pałac, dodając, że przepisy, co wielokrotnie było przez samorządy podkreślane, są niejasne, a na pewno bardzo trudne do wprowadzenia w życie. – Poruszamy się w nieznanej dla nas dotąd materii, bo dotychczas za gospodarowanie odpadami odpowiadali właściciele nieruchomości. Teraz ten obowiązek spada na gminę. Trudniej jest jeszcze o tyle, że ustawa narzuca bardzo surowe normy, dotyczące segregacji i utylizacji odpadów i to one mają największy wpływ na wysokość opłat – dodaje zastępca prezydenta.

Dlaczego 13,50 zł od osoby?

Gminy miały do wyboru trzy możliwości naliczenia opłat śmieciowych – od liczby mieszkańców, od zużycia wody i od metrażu mieszkania. Świdnicki projekt – tak jak w większości gmin w Polsce – zakłada wyliczenie stawek na podstawie liczby mieszkańców. – Analiza całościowych kosztów, jakie trzeba będzie ponieść w ciągu roku za odbiór, wywóz i utylizację odpadów dla naszego miasta pokazuje, że będzie to około 10 milionów złotych za rok (dokładnie 9 9 856 291, 85 zł) – tłumaczy wiceprezydent. – Przyjęta liczba mieszkańców do wyliczenia to 58 901. Po podzieleniu daje to kwotę 13,94 zł miesięcznie na osobę. Założyliśmy, że 95% mieszkańców będzie segregowało śmieci i stąd proponowana przez nas stawka to 13,50 zł. Mamy nadzieję, że śmieci niesegregowane będą stanowiły najwyżej 5% margines, a wówczas stawka od osoby to 22,40 zł.

Dla porównania: dotychczas mieszkańcy Świdnicy płacili średnio 7,12 zł od osoby w domach wielorodzinnych i 11, 67 zł w domach jednorodzinnych.

Po stronie miasta będzie leżał obowiązek zapewnienia mieszkańcom możliwości segregowania odpadów. W ramach opłaty mieszkańcy domów jednorodzinnych będą otrzymywali worki, pozostali będą mieli do dyspozycji zbiorowe kosze do zbiórki papieru, szkła i plastiku. Takich gniazd będzie 90, czyli prawie dwa razy więcej niż obecnie. Na tym obowiązki segregowania i utylizowania się nie kończą. – Zmiany dotyczą także składowisk odpadów – tłumaczy Agnieszka Browarska, kierowniczka składowiska w Zawiszowie. – M.in. w tej chwili trwa kosztowna inwestycja, która ma ograniczyć składowanie odpadów biodegradowalnych, a co za tym idzie wyeliminować odór, wydzielanie metanu i rozmnażanie gryzoni.

Świdnicka propozycja opłat jest średnia na tle gmin, które już podjęły stosowne uchwały. I tak w Świebodzicach za śmieci segregowane trzeba będzie płacić 12,92 zł/ os., w Jaworzynie Śląskiej 12,96 zł/os., w Strzegomiu 12,00 zł/os., w Marcinowicach 9,00 zł/os, w Żarowie 9,50 zł/os., w Wałbrzychu 12,00 zł/os..

Jak i gdzie zapłacimy?

Na najbliższej sesji ma zostać przyjęty wzór deklaracji, jaką złoży każdy właściciel zamieszkałej nieruchomości. Opłata będzie naliczona wg podanej liczby osób i deklaracji, czy będą segregować śmieci czy nie. Najprawdopodobniej opłaty będą w przypadku spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot odprowadzane wraz z innymi opłatami za mieszkanie. – By nie dopuścić do chaosu, chcemy, by zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych czas na złożenie deklaracji był dłuższy, czyli do końca kwietnia 2013 roku. Natomiast w przypadku domów jednorodzinnych – do końca lutego 2013 – mówi Ireneusz Pałac i dodaje, że wprowadzanie nowych zasad w życie będzie połączone z kampanią informacyjną, dotyczącą najdrobniejszych szczegółów.

Jakie kary?

W teorii, przy stawkach proponowanych w projekcie uchwały, jeśli wszyscy mieszkańcy wywiążą się z obowiązku, system gospodarowania odpadami będzie „samofinansujący”, czyli nie będzie wymagał dopłat z budżetu miasta. Oczywiście to byłby nadmierny optymizm. Ściąganie opłat za wodę czy czynszów za mieszkania to zaledwie 70%. – Zakładam, że w przypadku opłat za śmieci to może być 80% – mówi z nadzieją wiceprezydent. Co jednak z tymi, którzy albo w ogóle nie złożą deklaracji, albo potem nie będą płacić? – Choć możliwości mamy dość ograniczone, na pewno będziemy weryfikować deklaracje i porównywać ich liczbę z danymi np. wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielni oraz naszych ewidencji – wyjaśnia Ireneusz Pałac.  – Jeśli chodzi o kary, jedyną jest podniesienie stawki dla nierzetelnych mieszkańców do maksimum, czyli 22,40 zł za osobę. Wszyscy jednak muszą zdawać sobie sprawę, że nie można przymykać oka na niepłacącego sąsiada, bo także w naszych rękach leży to, czy za rok z powodu właśnie „migających się osób” stawek nie będzie trzeba podnosić.

Zanim uchwały trafią na piątkową sesję, będą jeszcze dzisiaj nad nimi dyskutować komisje budżetu i rozwoju Rady Miejskiej.

asz

 

 • waga

  "… z powodu właśnie „migających się osób” stawek nie będzie trzeba podnosić."
  I za nieudolność ludzi odpowiedzialnych za ściąganie należności będziemy my płacić??
  Za taki pogląd trzeba zwolnić tego co to powiedział!!!!
  czyste rozpasanie nierobów i ludzi którzy za nic mają płacenie rachunków

  • Aligator

   Witamy w POlsce, tu się gnębi uczciwych.

 • dariusz

  I kolejne 50 zł psu w du*e. Chyba się wymelduję, bedę mieszkał na dziko a śmieci podrzucał św. Wojciechowi albbo pajacowi.

 • Aligator

  Po jaką cholerę segregować odpady jak potem przyjeżdża śmieciarka i wszystko wrzucają w jedno?Może mi ktoś to wytłumaczyć?

 • Aligator

  Haha i 90 gniazd do segregacji…czyli ze swoimi śmiećmi będe musiał zasuwać ch.. wie gdzie…noooooo brawo!

 • Pytanie.Czy opłaca się oddać makulaturę do skupu ? Czy prawdą jest ,że po 1 lipca 2013 śmieci będą zabierane nawet o 3 w nocy ,nie respektując ciszy nocnej ?

 • jojo

  Ale ta Agnieszka ładna jest. Mogłaby zastąpić Pałaca, to w zębach bym jej kasę za te śmieci nosił

 • Czop Pracz

  W sezonie grzewczym już od wielu lat mieszkańcy segregują śmieci na te, które pali się w dzień, i te które pali się w nocy (bo za bardzo kopcą i smrodzą).

 • jerzy

  Czegoś nie sposób mi pojąć! dotychczas płaciłem kwotę X za dwukrotny w miesiącu wywóz nieczystości niesegregowanych z pojemnika 110 litrów, teraz mam płacic kwotę Y za jedną osobę w gospodarstwie domowym – lecz ile razy w miesiacu i w jakiej pojemności? co mi po opłacie 13,50zł – rozumiem że w tedy mogę oddać segregowane śmieci bez limitu litrażowego?
  Człowiek się kształcił lecz jakoś brak jest konkretnej informacji lub o niej nie wiem – proszę o oświecenie.

 • Misza

  Jaka segregacja?!
  Stoją kosze na papier do których NIC się nie da włożyć bo mają zamarłe otwory.
  Kosze z butelkami plastikowymi przepełnione, i do których można włożyć tylko butelkę bo nic większego się nie zmieści.

  IDIOTYZM.

  Stawki powinny być ustalane na podstawie zużycia wody.
  Wiadomo, że jeśli ktoś używa 1000 litrów wody to nie mieszka sam jeśli ktoś zużywa litrów 5 to znaczy, że jest osobą samotną.

 • nasza gmina

  w Świebodzicach cena odpowiednio 12,90 zł i 24,60 zł , w Jaworzynie Śląskiej też 12,90 zł i 15,00 zł a w Świdnicy najwięcej.

 • Przemq

  Na nowy rok stawka za wywóz jednego pojemnika to 9 zł. Wywóz raz w tygodniu średnio 4x miesiąc.
  Dla czteroosobowej rodziny niekombinującej stawka nowa to 4x 22,40 zakładając że do tej pory nie było segregacji (zgodnie z informacją od pana z ZOM od tego jest sortownia) podwyżka to niemal 250%. Ale oczywiście jeżeli śmieci będą posortowane to 4×13,50 czyli dużo mniej, bo podwyżka to jedyne 50%.
  Oj policzymy się przy następnych wyborach.

 • tomi

  Przecież oni właśnie teraz podnoszą wszystkie stawki na gwałt, bo zdają sobie doskonale sprawę, że w następnych wyborach popłyną… Nawet nie mają szans na reelekcję. Trzeba teraz wydusić z ludzi, ile się da, bo nie będzie żadnego potem…

 • ~BHPPROFES

  ZA BRAK SEGREGACJI POWINNO SIĘ PŁACIĆ KARY A NIE STAWKI PODWYŻSZONE. CO TO JEST 22 ZŁ. 122 ZŁ TO JUŻ COŚ. CAŁA EUROPA WSZYSTKO SEGREGUJE. NIEMCY 90%, SZWECJA 99% A MY 7%. W SKLEPACH ODDAJE SIĘ NAWET BUTELKI PET, PUSZKI, KARTONIKI PO NAPOJACH. ZA WSZYSTKO JEST KAUCJA. A U NAS JAK ZWYKLE WSZYSTKO ODWROTNIE – SKLEPY NIE PRZYJMUJĄ BUTELEK, NIE MAJĄ PUNKTÓW ZBIÓREK, A NAJLEPSZE SĄ OKOLICE "MIEJSC SEGREGACJI" NA OSIEDLACH – BRUD, KIŁA I MOGIŁA.
  POZDROWIENIA DLA OPOZYCJONISTÓW SEGREGACJI. JAK ZWYKLE MAJĄ WIELE DO POWIEDZENIA SŁÓW "NIE", "NIE DA SIĘ", "NIE DA RADY", "ŹLE"…
  POZDRAWIAM