Powstaje basen kryty w Witoszowie

Powstaje basen kryty w Witoszowie [FOTO]

12
PODZIEL SIĘ

Prace nad basenem krytym przy Gimnazjum w Witoszowie Dolnym postępują i już widać pierwsze efekty. Wykonawca zabezpieczył fundamenty hali sportowej i przeprowadził roboty ziemne. Budynek basenu będzie trzybryłowym obiektem, na który składa się parterowa hala pomieszczeń basenowych oraz dwie niższe parterowe części zaplecza. Inwestycja ma powstać do końca sierpnia 2018 roku.
Jedna z największych inwestycji realizowanych przez gminę Świdnica nabiera tempa. Plan budowy pod basen kryty przy Gimnazjum w Witoszowie Dolnym został przekazany wykonawcy 1 marca tego roku i widać już pierwsze efekty. – Na chwilę obecną wykonano już roboty ziemne związane z budową basenu oraz rozbudową o sale dydaktyczne. Zabezpieczone zostały także fundamenty hali sportowej, a obcenie prowadzone są roboty zbrojarskie i betoniarskie w poziomie podbasenia – informuje Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnicy.

Zgodnie z projektem budynek basenu będzie trzybryłowym obiektem, na który składają się parterowe pomieszczenia basenowe oraz dwie niższe części zaplecza hali basenowej. W nowo powstałym basenie krytym mają znaleźć się trzy tory do nauki pływania, trzy do pływania i część rekreacyjnej. Osobno gmina zapłaci za saunarium. Pływalnia będzie dostępna przede wszystkim dla uczniów z gminy Świdnica, choć popołudniami i w weekendy popływać będą mogli wszyscy chętni.
Budowa basenu wchodzi w skład większego przedsięwzięcia gminy Świdnicy. – Projekt obejmuje rozbudowę budynku łącznika w celu wydzielenia dwóch pracowni – przyrodniczej i matematycznej, rozbudowę kompleksu sportowego działającego przy szkole poprzez właśnie budowę nowej krytej pływalni, ale także wielofunkcyjnego boiska. Istotnym elementem przedsięwzięcia jest również wyposażenie dwóch wymienionych pracowni w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne, a także dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Sale dydaktyczne zlokalizowane zostaną w parterowym budynku łączącym ówczesne gimnazjum z przyszkolną halą sportową – przedstawia inwestycję Janusz Waligóra.
Kryty basen połączony będzie łącznikiem ze szkołą. – W ramach projektu planuje się także wyposażyć pływalnię, wykonać niezbędne zagospodarowanie terenu oraz wybudować wielofunkcyjne boisko dostosowane do gry w siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną, tenis – dodaje.
Całkowita wartość projektu to 16 883 190,72 zł, w tym kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 6 313 598,57 zł.

Jak zapewnia rzecznik prasowy prace idą zgodnie z harmonogramem, a zakończenie prac planowane jest na koniec sierpnia 2018 r.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

 • Obserwator

  Polecam tą informację łaskawej uwadze władz miasta Świdnicy…

 • Wiktor Lis

  Obydwa Witoszowy, Słotwina, Sulisławice, Wiśniowa, Pszenno, Jagodnik, Boleścin- już dawno powinny zostać przyłączone do Świdnicy

  • Obserwator

   Ooo, kolega ekspansjonista, jak czytam?

   • Wiktor Lis

    No ale sam powiedz- to są miejscowości praktycznie naturalnie „przyklejone do miasta”, w szczególności Słotwina, Witoszów i Pszenno. Wszyscy mieszkańcy korzystają ze świdnickich dróg, sklepów, przychodni lekarskich, szpitala, zdecydowana większość z nich pracuje w Świdnicy….no a płacą jakieś marne podateczki do gminy wiejskiej…Nie rozumiem dlaczego ktoś, kto mieszka np na ul Wrocławskiej, musi płacić znacznie wyższe podatki od nieruchomości i uż. wiecz, zupełnie inne opłaty za wodę i ścieki itp…

    • Obserwator

     Odpowiedź „tkwi” w twoim poście:” …a płacą jakieś marne podateczki do gminy wiejskiej…” – to ze wszech miar naturalna skłonność, by płacić mniej, zgodzisz się? Razem z rodziną zdecydowaliśmy, by nie przeprowadzać się na wieś, mimo ewidentnych korzyści, z jednego powodu – konieczność kilkukrotnych dojazdów do i z miasta. Tu mamy góra 15 minut spacerkiem do potrzebnych nam lokalizacji, ale za ten komfort płacimy więcej w podatkach. Zazdroszczę tylko naszym satelitom tych basenów: w Żarowie (bywam od czasu do czasu) i teraz budowanego w Witoszowie.

     • Wiktor Lis

      no ja też tego zazdroszczę….to tylko w Świdnicy wymyślono „wieżę nurkową”, która stanowiła chyba prawie połowę kosztu inwestycji pomijając już inne koszty, które niepotrzebnie zostały poniesione w związku z planowaniem tej inwestycji. Jednak poza tematem basenów, bardzo dużo jeżdżę po naszym naprawdę pięknym kraju i za każdym razem mam wrażenie, że inne podobnej wielkości miasta się prężnie rozwijają bardziej od Świdnicy- mówię tu o obwodnicach, fabrykach, aquaparkach, centrach handlowych z prawdziwego zdarzenia (nie jak kurnik- nasza galeria wciśnięta gdzieś z boku) itp… Świdnica w mojej ocenie całkowicie się nie rozwija, liczba ludności drastycznie maleje- popatrz na stronę Urzędu Statystycznego we Wrocławiu…

     • Wiktor Lis

      Świdnica nawet nie ma porządnego połączenia z Wrocławiem- dla ludzi, którzy pracują we Wrocławiu a płacą podatki w Świdnicy. Busy są załadowane po szybę a rozkład jazdy szynobusów nie wiadomo dla kogo- chyba dla emerytów chcących pojechać z wnukami do ZOO. Taki Dzierżoniów nawet ma PKS, Żmigród, Kłodzko, Jelenia Góra a Świdnica NIE

    • Obi von Kenobi ;-)

     Z tymi „marnymi podateczkami” to bym się wstrzymał. 100% nowych budynków w gminie budują ludzie którzy mają spore dochody, więc przynajmniej teoretycznie powinni płacić niezłe podatki, dla gminy także.

 • Siostra Bernadetka

  Długich torów trochę mało.

  • Obserwator

   Nie wiem, czy to Tobie w czymś pomoże, ale na Wałbrzyskiej widziałem trochę długich torów:))

  • Krzysztof Czarnecki

   Długie tory są nieefektywne – pływacy potrzebują znacznie więcej wody, niż ludzie siedzący pod sikawką. Większość ludzi woli się bawić, niż pływać.

   • Siostra Bernadetka

    Ale przecież chodzi o to żeby w zdrowym ciele było zdrowe ciele mieszkańca, podatnika czy kogo tam jeszcze więc pływanie jest najefektywniejsze.
    Ssaki brodzące pod sikawkami wymagają oczywiście mniej wody ale za to dodatkowych urządzeń i zużycia energii elektrycznej oraz cieplejszej wody.
    Ja tu widzę wszystko w jednej niecce więc woda dla pływaków będzie niepotrzebnie przegrzana.