Ponad 8 milionów złotych na ścieżki rowerowe

Ponad 8 milionów złotych na ścieżki rowerowe

12
PODZIEL SIĘ

Do końca września tego roku wzdłuż ulicy Nadbrzeżnej i Kopernika powstaną ścieżki rowerowe wraz z nowymi chodnikami i oświetleniem. To dopiero początek inwestycji w infrastrukturę rowerową w Świdnicy – rok 2017 będzie rokiem rekordowym pod względem ilości środków przeznaczonych na ten cel. Miasto stara się o pozyskanie funduszy unijnych w wysokości 8,5 mln zł.

Przy ulicy Nadbrzeżnej powstanie ścieżka o szerokości 2 metrów, chodnik z kostki betonowej, barierka zabezpieczająca oraz pas zieleni. Trasa połączy ulicę Kopernika z Wrocławską. W projekcie przewidziane jest także miejsce do odpoczynku z ławkami i stojakami na rowery. Zmodernizowane zostanie również oświetlenie – postawione zostaną 32 nowe słupy oświetleniowe.

Przy ulicy Kopernika wybudowana zostanie ścieżka rowerowa o szerokości od 2 do 2,6 metra, chodnik z kostki betonowej, zatoki postojowe o powierzchni ok. 300 m2, zatoki autobusowe oraz tereny zielone. Ścieżka ta połączy osiedle Zarzecze z centrum miasta. Powstanie także dwuprzęsłowa kładka rowerowa na rzece Bystrzycy, która zlokalizowana będzie obok istniejącego mostu. I w tym przypadku inwestycja nie ogranicza się tylko do udogodnień dla rowerzystów, oprócz wspomnianych chodników i zatok przy ul. Kopernika stanie 28 nowych słupów oświetleniowych.

Musimy nadrobić zaległości, gdyż przez ostatnie kilkanaście lat niewiele działo się w temacie infrastruktury rowerowej. Zaprzepaszczono możliwość ubiegania się o fundusze unijne z poprzedniej perspektywy finansowej. Zabezpieczyliśmy środki w budżecie miasta i staramy się o pozyskanie dofinansowania na te zadania. Chcemy, aby nowe trasy rowerowe połączyły się z istniejącą już siecią ścieżek tak, aby stworzyć spójny system dróg rowerowych w mieście, łączący osiedla z centrum miasta. W ten sposób chcemy zachęcić świdniczan do zmiany środka transportu z samochodu na rower, co w efekcie również wpłynie na poprawę jakości naszego powietrza – mówi zastępca prezydenta, Marek Suwalski.

Wykonawcą obu zadań jest konsorcjum Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów oraz firma „Most” Sp. z o. o. Koszt tych inwestycji to ok. 3 mln zł.

Ciąg pieszo rowerowy powstaje także na odcinku od ul. Westerplatte wzdłuż ulicy Bokserskiej. W tym roku budowa ścieżek zaplanowana jest również na osiedlu Zawiszów wzdłuż ul. Kazimierza Odnowiciela od ul. Henryka Pobożnego do drogi krajowej nr 35 i następnie od drogi krajowej nr 35 wzdłuż ul. Waleriana Łukasińskiego do ul. Krętej. Nowe trasy rowerowe przebiegać będą także od ul. Wałbrzyskiej wzdłuż ul. Janusza Korczaka do ul. Leśnej oraz wzdłuż ul. Leśnej do wjazdu do szpitala „Latawiec”.

Rzecznik Prasowy
Urzędu Miejskiego w Świdnicy
Magdalena Dzwonkowska

 • Grzegorz

  Nareszcie!!! Będzie w końcu gdzie pojeździć. Oby udało się dostać te pieniądze unijne. Czekamy na efekty

 • Ken Adams

  Ścieżka to by się przydała przez Bystrzycę Dolną, Burkatów, Górną, Lubachów w stronę Zagórza. Jak tylko się robi cieplej to jeżdżą tam całe masy rowerzystów.

  • Maciej Miłosz

   Tylko to już nie jest zadanie gminy miejskiej Świdnica.

 • henryk

  Na razie,to miasto się stara o środki,bo ich nie ma.

  • Grzegorz

   Czytaj ze zrozumieniem- do końca września powstaną- to początek i na końcu- ciąg pieszo-rowerowy powstaje takze… Z tego wynika chyba że coś robią.

  • Krzysztof Czarnecki

   Ja czytam, i widzę to samo, co Henryk – miasto zarządziło budowę ścieżek, ale o pieniądze unijne dopiero się stara.

   • Grzegorz

    Skoro zarządziło to robi i to jest najważniejsze. A jak dodatkowo zdobędzie kasę unijną to będzie mega.

    • Krzysztof Czarnecki

     Być może. Ale tytuł notatki ma się średnio do faktów.

 • krystian

  BRAWO !!!

 • Wiesław

  Oby nie rozgrzebali i zostawili tak jak to się dzieje obecnie na Wałbrzyskiej!!

 • Maciej Miłosz

  Jeśli się uda pozyskać pieniądze to mam nadzieję, że nie pójdą w szpanowanie kilometrami tylko jakość dróg – asfalt, podwyższone przejazdy, ciągłość tras, możliwość łatwego włączenia się do skrzyżowań. Jak mają powstać takie buble jak Śląska czy Miłego Dnia to może lepiej nic nie robić.

 • Czytelnik

  Morze do Hycla , tą ścieżke doprowadzić , piękny zapomniany zakątek Świdnicy . A tam ławki , miejsca do grilowania , super miejsce można by było stworzyć !!!