Pomaganie to radość

Pomaganie to radość

4
PODZIEL SIĘ

Bawią się z najmłodszymi, starszym robią drobne zakupy albo po prostu zabawiają rozmową. Coraz więcej młodych świdniczan angażuje się w wolontariat na terenie szpitala Latawiec. Pięćdziesięcioro uczniów Zespołu Szkół nr 3, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych zadaje kłam powszechnej opinii, że młodzież jest nieczuła, nastawiona konsumpcyjnie i niewrażliwa.

Pół setki licealistów systematycznie odwiedza chorych. – Czasem spotyka nas chłód, ale jeszcze częściej uśmiech – opowiada Marcin Kantor z ZS nr 3, który jest wolontariuszem już od dwóch lat. – Najbardziej lubię odwiedzać oddział dziecięcy. z maluchami układamy puzzle, czytamy, opowiadam im różne historie. Wiem, jak ciężko małym dzieciom jest spędzać czas z dala od domu, więc staram się, by po prostu zająć im czas. Dla mnie to ogromna radość, gdy widzę ich uśmiech.

– Choć nie wykonują żadnych poważnych prac przy pacjentach, ich obecność jest bardzo ważna – podkreśla Małgorzata Tomska, naczelna pielęgniarka w szpitalu Latawiec. – Naszym pacjentom dają odrobinę radości. Niezwykle cieszymy się, gdy odwiedzają starszych, samotnych ludzi, do których rodziny rzadko zaglądają.

Wolontariat w szpitalu od kilku lat organizuje Liga Kobiet Polskich. Nad młodzieżą czuwają koordynatorki – Anna Koch i Wiesława Szeszko. Dzisiaj licealiści usłyszeli dużo ciepłych słów i podziękowań zarówno od dyrekcji szpitala, Ligi Kobiet Polskich, jak i przedstawicielek starostwa, wicestarosty Alicji Synowskiej i Sabiny Cebuli z zarządu powiatu. Nowi wolontariusze otrzymali certyfikaty, ci najbardziej wytrwali – dyplomy i drobne upominki. Uroczystość uświetnił koncert uzdolnionych dzieci ze świdnickiej Szkoły Muzycznej.

– Cieszę się, ze jest was coraz więcej – gratulowała wolontariuszom Elżbieta Dudziak, szefowa LKP. – To dla nas dobry znak i zachęta do dalszych działań. Mam nadzieję, że wkrótce wystartuje nowy program, w którym wolontariusze zaopiekują się starszymi, samotnymi ludźmi w ich domach.

asz

 • janek

  No ciekawe. Skoro pomaganie to radość to dlaczego p.Alicja już nie pomaga? Bo rządzenie to jeszcze większa radość 🙂

  • Marek

   Młodzi pomagają, a mówi się o tym wyłącznie, jeżeli polityk może się pod to podpiąć. Pomaganie daje radość…. politykom, bo mogą swoje mordy pokazać na tle wolontariuszy, czyli darmowej sile roboczej. Władza przejada pieniądze i wymyślono wolontariat.

 • To ja

  Aż tak zimno w tym budynku???

 • 1984

  lepiej by sprawdzili dlaczego dzieci musza tak dlugo lezec w szpitalu, moze trzeba skrocic popyt, poza tym dzieci w cywilizowanych krajach nie zostawia sie samych w szpitalu tylko z rodzicami, to oczywiscie wymaga zmiany stylu pracy lekarzy a to osobna kwestia