Strona główna 0_Slider Nie chcą za oknami domu pogrzebowego

Nie chcą za oknami domu pogrzebowego

18

– Nie podoba nam się tego typu działalność w bezpośredniej bliskości szpitala – nie owija w bawełnę dyrektor Regionalnego Specjalistycznego Szpitala “Latawiec” w Świdnicy Grzegorz Kloc. Na takiego sąsiada nie chce się zgodzić także część okolicznych mieszkańców, którzy zapowiadają, że zrobią wszystko, by prawnie zablokować powstanie domu pogrzebowego. Właściciel niedawno złożył wniosek o pozwolenie na budowę.

Jeszcze niedawno działki należące do miasta, położone vis a vis szpitala przy ul. Leśnej nie cieszyły się żadnym zainteresowaniem, a w tej chwili prowadzone są tu trzy inwestycje. Dwie z nich powstają na gruntach podarowanych przez miasto: to Schronisko dla Samotnych Kobiet i Niepełnosprawnych oraz Hospicjum (jak już informowaliśmy, tę inwestycje ma przejąć Gmina Miasto Świdnica). Trzecią, prywatną, ma być przychodnia z apteką. W pobliżu są budynki wielo- i jednorodzinne, usytuowane przy ulicach Leśnej, Korczaka i Zachodniej. Wszystkich zelektryzowała wiadomość, że na działce tuż za rozpoczętą budową hospicjum, na wprost kończonego właśnie schroniska dla samotnych kobiet, ma powstać dom pogrzebowy.

– Przez przypadek przed tygodniem dowiedziałem się, że są takie plany. Napisałem pismo do starostwa, dostałem odpowiedź, która potwierdziła moje przypuszczenia – mówi jeden z mieszkańców. – Jest taka stara definicja zdrowia. Co to jest zdrowie? To jest dobrobyt fizyczny i psychiczny. Boimy się, jak ten zakład będzie na nas oddziaływał, mówi się nawet o budowie krematorium, co wcale nie jest obwarowane jakimiś specjalnymi warunkami. Ono mieści się w pojęciu domu pogrzebowego. To będzie dla nas wszystkich także wielkim obciążeniem psychicznym. Wiadomo, na co dzień nie myśli się o śmierci. Tu będziemy myśleli praktycznie non stop, bo śmierć będzie cały czas za płotem. Jak wyjść do ogrodu, jak się śmiać czy nawet napić piwa? Nie będzie wypadało!

– A co z cenami naszych domów i działek? Tu była bardzo spokojna okolica, wielu z nas zapłaciło dużo, by właśnie dlatego w tej dzielnicy zamieszkać. A co teraz? Kto od nas kupi dom czy mieszkanie z widokiem na dom pogrzebowy? – pytają kolejni mieszkańcy.

– Wiedziałam od projektanta, że taki zakład powstanie. Musiał z nami pewne kwestie uzgadniać – mówi Gabriela Kowalczyk, prezes Towarzystwa im. św. Brata Alberta, które wybudowało schronisko dla kobiet i niepełnosprawnych. – Zostałam uznana za stronę, ale czekałam, aż otrzymam informację ze starostwa o wszczęciu procedury wydania pozwolenia na budowę i miałam nadzieję, że wówczas pójdę, zobaczę projekt i będę się mogła do niego odnieść. Niestety, takiego powiadomienia nie dostałam. Ktoś to w starostwie próbował załatwić cichaczem, żeby nikt nic nie wiedział i to jest najbardziej podłe, że nas nie zawiadomiono.

– Wszystko jedno, czy to będzie sam zakład pogrzebowy, czy zakład z krematorium. Przecież naprzeciwko są chorzy! Jak oni to odbiorą? Ida do szpitala i takie odczucie głupie, że zaraz mogę tam trafić – mówi jedna z mieszkanek, a pozostali dodają: schronisko dla kobiet, hospicjum, szpital. Przecież to dla tych ludzi będzie straszne obciążenie psychiczne!

Mieszkańcy składają wnioski o uznanie ich za stronę w postępowaniu. Chcą mieć realny wpływ na ostateczną decyzję, a oczekują tylko jednej – odmowy na wydanie pozwolenia.

Sąsiedztwa domu pogrzebowego nie chce także szpital. Dyrektor Grzegorz Kloc również zwrócił się z wnioskiem do starosty o uczestnictwo  w postępowaniu jako strona. – Dla szpitala widok wprost na zakład pogrzebowy będzie bardzo źle wpływał na wizerunek i dobro pacjentów. Nasza placówka ma być postrzegana jako miejsce przyjazne, w którym dochodzi się do zdrowia. Widok na zakład pogrzebowy na pewno temu nie będzie służył – podkreśla.

– Nawet jeśli dom pogrzebowy będzie za murem obsadzonym drzewami, z okien naszego schroniska będzie wszystko widać. Jak te doświadczone przez los kobiety mają tu znaleźć spokój i poczuć się bezpiecznie, kiedy codziennie będą oglądały karawan? – pyta Gabriela Kowalczyk.

Nie wszyscy mieszkańcy są przeciwni. Otrzymaliśmy od jednego z lokatorów wiadomość, w której pisze, że miastu spalarnia zwłok jest potrzebna. – Na cmentarzach jest coraz mniej miejsca, trzeba myśleć o przyszłości. A miejsce jest dobre jak każde inne – pisze mieszkaniec ul. Leśnej (dane do wiadomości redakcji)

Piotr Dębek, rzecznik starostwa Powiatowego w Świdnicy informuje, że postępowanie o wydanie pozwolenia na budowę jest w toku. W tej chwili starosta uwzględnił pięć wniosków o włączenie do postępowania jako strony. – Inwestor ma 10 dni na ustosunkowanie się do tychże wniosków. By wnioskodawcy mogli uczestniczyć w w postępowaniu, zgodę muszą wyrazić starosta i inwestor. Od decyzji odmownej zawsze mogą się odwołać do wojewody, ale to nie opóźni postępowania.

Starostwo nie może ujawnić szczegółowych planów inwestycji. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że nie ma mowy o krematorium.

Jakie są szanse na powstrzymanie budowy? Teren, gdzie miałby powstać dom pogrzebowy, ma plan zagospodarowania przestrzennego, dopuszczający funkcje mieszkalne i usługi użyteczności publicznej. Są wyłączenia niektórych usług, ale nie ma wśród nich zakładów pogrzebowych. W ubiegłym roku podobną sprawę rozstrzygał Naczelny Sad Administracyjny. “Naczelny Sąd Administracyjny przesądził, że zakład pogrzebowy (bez kremacji) w Długosiodle, woj. mazowieckie, może funkcjonować wśród domów jednorodzinnych. Pozwala bowiem na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dopuszcza on usługi komunalne, a do takich zalicza się te świadczone przez zakład.” – informowała Rzeczpospolita.

W Świdnicy na działkach przy ul. Leśnej inwestorem jest Sebastian Żyszkowski, właściciel Zakładu Pogrzebowego “Charon” z siedzibą na Osiedlu Młodych. Zgodził się na rozmowę, ale dopiero po powrocie z urlopu. Do tematu wrócimy w przyszłym tygodniu.

/asz/

 • mieszkaniec

  hehe, no to lepszy zakład pogrzebowy niż cmentarz, a w Świebodzicach po jednej stronie ulicy jest szpital, po drugiej cmentarz… to jest dopiero dwuznaczna sytuacja…

  • Siostra Bernadetka

   jeszcze żłobek był a lkceum jest.
   Pełma ścieżka kariery i żadnej dwuznaczności tam nie widziałam. Nie ma co zaklinać rzeczywistości i udawać że nie umieramy a jeśli już to znikamy jak gazy na reklamie espumisanu 😀 Jak pisał klasyk na ścianach OM “jesteśmy tylko trumiennym wkładem” .
   Zaklad pogrzebowy gwarancja ciszy i spokoju w okolicy i nie ma co biadolić.

 • Obi von Kenobi ;-)

  Ha ha, czyżby zadomowiona w Latawcu konkurencja się obudziła ?

 • Waldi

  Hmm, co za różnica gdzie umieramy? Przychodzi czas…i siup. Czy to w szpitalu gdzie i tak nie pomogą, czy na ulicy gdzie karetka na czas nie dojedzie, czy w domu gdzie nikogo nie ma. Śmierć jest niestety częścią życia i to jest jedyny pewnik tego świata. Ci co uważają, że krajobraz za oknem coś zmieni są w wielkim błędzie.

 • Natalia

  Czyli wszystko w jednym to dopiero komfort tylko mam pytanie a kto bedzie wlascicielem tego zakladu …….

 • Ania

  Z tego co dobrze czytam inwestorem jest Pan, który jest właścicielem Charona na os.Młodych przy ulicy Zamenhofa, znajdującego się obecnie wśród kilku, jak nie kilkunastu budynków mieszkalnych wielorodzinnych, tuż obok Biedronki. Dokładnie naprzeciwko moich okien. Czy przechodząc obok milion razy a to na spacer z dzieckiem, a to do sklepu, a to do pracy czy z pracy pomyślałam chociaż raz o śmierci? O umieraniu? No błagam… Moje zdrowie psychiczne i fizyczne nie ucierpiało przez sam fakt znajdowania się takiego budynku w okolicy.

 • Obserwator

  Nie móc piwa wypić na ogródku to prawdziwy problem… Myślę, że wolałbym zakład pogrzebowy za oknem, niż sklep z alkoholem. Klienci zakładu pogrzebowego są mniej awanturujący się :).

 • Rafał

  Przesada. Bardzo dobra lokalizacja.

 • JAcenty

  W prosektorium najprzyjemniej jest nad ranem
  Gdy szarzeje za oknami pierwszy świt
  W oświetleniu tym korzystnie
  Wyglądają starsze panie
  A i panom nie brakuje wtedy nic
  Oczywiście kiedy całkiem się rozjaśni
  Pewne braki wyjdą na jaw tu i tam
  Lecz na razie póki wszystko
  Widać jeszcze niewyraźnie
  Triumfuje dumne piękno ludzkich ciał

  • Wiktor Lis

   Hahahahaha poeta ;-))))))

   • JAcenty

    To nie moje, to jest tekst piosenki Macieja Zembatego

    • Swidniczanin

     I co ciekawe, z Zembatego pewna firma zaczerpnęła nazwę 😉

 • Wiktor Lis

  No lokalizacja na dom pogrzebowy co najmniej średnia…Po pierwsze to są tak ładne działki i fajna lokalizacja, że szkoda takich gruntów na tego typu działalność a po drugie- chyba ważniejsze- zakład pogrzebowy usytuowany dokładnie przy szpitalu to jakoś się gryzie…. Co taki ciężko chory pacjent ma myśleć jak przejeżdża karetką bądź jedzie na SOR do przyjęcia na oddział- widząc szyld “Zakład Pogrzebowy” albo “Skredytujemy Twój pogrzeb w całości” … Po prostu świetnie… 🙂 🙂 😉

  • JAcenty

   Albo: najnowsza promocja – pogrzeb teściowej – przywieź teściową a my przykręcimy uchwyty !

 • Krysia Kraska

  Hospicjum…i zakład pogrzebowy.Super pomysł na walkę z chorobą..Brawo dla inwestora-biznes,biznes !!!

 • pacjentomieszkaniec

  Panie dyrektorze RSS :Latawiec” proponuję Panu zająć się własną
  placówką, a proszę mi wierzyć jest tam wiele, bardzo wiele do
  zrobienia. I nie tylko chodzi o sprawy czysto organizacyjne. I proszę mi
  wierzyć mnie jako pacjentowi zwisa to jak kilo kitu, czy w pobliżu
  szpitala będzie zakład pogrzebowy jeden czy kilka, i czy przejedzie
  karawan. I błagam na wizerunek i dobro pacjentów niech Pan się nie
  powołuje bo o tych rzeczach świadczą zupełne inne sprawy. I na koniec
  takie małe pytanko, dlaczego wchodząc do poradni na onkologie na całym
  korytarzu wali dymem papierosowym??

 • Maciej Miłosz

  Co oni tam niby dojrzą? Przecież dom pogrzebowy to budynek, wszystko dzieje się w środku. Co oni myślą, że będzie prosektorium pod chmurką a krematorium będzie połączone z funkcją grilla pod altaną?

  Akurat bardziej szkoda po prostu tych działek, które mogłyby być wykorzystane pod dogęszczenie zabudowy mieszkaniowej. Choć gdy popatrzę jakie bardachy czasami powstają w Świdnicy to może lepiej niech nic tam na razie nie budują.

 • miro9

  Zwijaj się facet szybciej gdyż nastepny czeka . Prawdopodobnie tak to będzie działało