Modernizacja basenu odkrytego dopiero po letnim sezonie?

Modernizacja basenu odkrytego dopiero po letnim sezonie?

24
PODZIEL SIĘ

Wiele wskazuje na to, że modernizacja letniego kąpieliska przy ulicy Śląskiej nie rozpocznie się tak szybko, jak chciały tego władze Świdnicy. Jeszcze  w listopadzie 2016 roku mowa była o wiośnie 2017, ale to termin nierealny. Do tej pory nie ma jeszcze umowy ze Świdnickim Przedsiębiorstwem  Wodociągów i Kanalizacji, które ma inwestycję przeprowadzić.

Zapowiedź o rozpoczęciu gruntownej modernizacji padła podczas sesji Rady Miejskiej 25 listopada 2016 roku. Radni 14 głosami, mimo krytyki opozycji, przyjęli wówczas uchwałę o przekazanie basenu w zarząd ŚPWiK i wykonaniu gruntownej przebudowy obiektu. Orędowniczką pomysłu jest prezydent Beata Moskal-Słaniewska, która modernizację kąpieliska uzasadniała jego fatalnym stanem.

Zgodnie z ustaleniami z listopada ŚPWiK miało zaciągnąć pożyczkę ok. 20 milionów złotych (netto) i przeprowadzić całą inwestycję. Podstawą do rozpoczęcia działań ma być umowa z miastem, która szczegółowo ureguluje kwestię przekazania zarządzania obiektem, a także rekompensaty dla spółki za poniesione koszty. Do dzisiaj tej umowy nie ma. – Jest już uzgodniona, trwają jeszcze  – ujmę to w ten sposób – stylistyczne poprawki – mówi zastępca prezydenta Marek Suwalski. Najważniejszym zapisem umowy przekazania jest sposób naliczania i wypłacania rekompensaty, która, jak podawano podczas listopadowej sesji, będzie wynosiła rocznie od 1,5 do 2 milionów złotych. Jak dodaje zastępca prezydenta, wszystko co do terminu rozpoczęcia modernizacji powinno być jasne w czerwcu tego roku.  – Moim zdaniem konieczne będzie uruchomienie przez OSIR basenu w sezonie 2017 bez modernizacji basenów – mówi Bolesław Marciniszyn, przewodniczący Rady Nadzorczej ŚPWiK. – Obecnie trwa przygotowanie SIWZ, uzyskanie finansowania i docelowo ogłoszenie przetargu na wykonanie rewitalizacji basenów otwartych przy ul Śląskiej – wylicza działania, które trzeba podjąć przed wkopaniem pierwszej łopaty.

Założenia władz miasta były takie, by modernizację przeprowadzić jak najszybciej i w możliwie najkrótszym czasie – 15 miesięcy. Głównym powodem pośpiechu jest brak alternatywy dla mieszkańców Świdnicy. To jedyne miejsce w mieście, gdzie można latem skorzystać z wodnych kąpieli. Na razie jednoznacznej odpowiedzi, kiedy mogą ruszyć prace, nie ma.

Jak już informowaliśmy w listopadzie 2016 roku, projekt modernizacji basenu przy ulicy Śląskiej, wykonany ze środków zabezpieczonych w ramach Budżetu Obywatelskiego, zakłada przebudowę niecek na stalowe, budowę wielu zjeżdżalni, rwącej rzeki, ściany wody, przebudowę okalających basen budynków i zagospodarowanie terenu wokół. Prezydent Moskal – Słaniewska i jej zastępca Marek Suwalski są przekonani, że przebudowany obiekt przyciągnie ok. 40 tysięcy odwiedzających miesięcznie. Obecnie przy słonecznych miesiącach jest to ok. 30 tysięcy osób. Sezon ma zostać wydłużony o 2 miesiące, a to dzięki podgrzewaniu wody w dwóch nieckach.

/asz/

 • men777

  Ja bym ten basen zasypal gruzem, tam nie ma co modernizowac tylko nowy wybudowac trzeba,

  • Wilkołak Krzysztof Paweł

   Nie ma się co spieszyć z tak duża inwestycja. Lepiej to porządnie przygotować wiec nie wiem gdzie się spieszy pani redaktor .

  • Harrison Jones

   To miejsce ma potencjal i historie ktora warto przedluzyc. Po remoncie przyciagnie wiele osob na pewno.

   • Wilkołak Krzysztof Paweł

    Zgoda – warto

 • Obserwator

  Wybudowali by podobny basen do tego w Żarowie. Mały, dobrze wyposażony, kto był, ten wie. Myślę, że zmieścił by się w 20 mln.

  • Wilkołak Krzysztof Paweł

   Porównanie chybione kompletnie bo inna skala

 • Grzegorz

  Poczekajmy cierpliwie, tyle lat nic się tam nie działo, to kolejny rok chyba nas nie zbawi? Wydaje mi się że to duży teren i duża inwestycja więc chyba nie zrobi się tego za szybko. W naszym kraju biurokracja nie zna granic i wszystko trwa dłużej niż powinno. A drzewa tam przecież już wycieli to jakieś prace pewnie już trwają.

 • Młody

  Ta inwestycja to skandal i 30mln na obiekt który dziala 2 miesiące w roku to jakiś zart rodem z PRLu . Beti liczymy , spisujemy, obserwujemy i trzymamy kciuki żeby to wszystko je…ło 🙂

  • Alojzy

   To nie jest żart, bo przez 2 miesiące może przynieść dużo zysku dla miasta, tak jak ma to miejsce w Strzegomiu gdzie 2 razy mniejszy kompleks przyciąga ludzi ze Świdnicy, Wałbrzycha, Świebodzic, a nawet Dzierżoniowa.

   • Pająk

    Przepraszam przez które dwa miesiące? Ma pan na myśli maj i czerwiec czy może wrzesień październik? Bo jeżeli Pan liczy na zyski z wakacyjnych miesięcy to jest po pierwsze ograniczona ilość miejsca w wodzie . Dwa na trawnikach . Proszę więc nie powtarzać bzdur wieszczonych przez niedouczonych urzędników oraz trolli pani Beaty , którzy hejtują aż miło 😉

    • Alojzy

     Po pierwsze nie znam Pani Beaty i nie jestem jej zwolennikiem jak i przeciwnikiem, Proszę udać się w któryś z wakacyjnych miesięcy na basen do Strzegomia, gdzie bilet normalny kosztuje 10zł. Basen jest otwarty od końca czerwca do połowy września i wtedy proszę się wypowiedzieć. Po drugie rozpatruje pan ekstremalne przypadki gdzie wszyscy na raz wchodzą do wody, a po Trzecie Świdnicki kompleks jest naprawdę duży 🙂 Pozdrawiam

 • hanka

  Pośpiech to zły doradca, jeżeli są istotne przyczyny powodujące przesunięcie rozpoczęcia inwestycji i zmniejszenie tempa ich prowadzenia to warto je rozważyć, remont basenów to wielomilionowa inwestycja i pewnie dość skomplikowana lepiej poczekać nawet sezon dłużej niż potem przesuwać terminy zakończenia prac jak na żłobku..

 • Młody

  Od zaprezentowania projektu minelo juz prawie pol roku a oni jeszcze SIWZU nie mają 😉 imponujące tempo pracy 😂.

  • Wilkołak Krzysztof Paweł

   Młody idź na spacer albo na świeże powietrze bo widzę ze jako bezmózgi poplecznik wojtka siejesz ferment.

 • Bolesław Marciniszyn

  Baseny te wybudowano w 1928r i są w agonalnym stanie , projekt rewitalizacji tych basenów ze stali nierdzewnej z wieloma atrakcjami dla dzieci i dorosłych za 20 mln zł to dobra decyzja , szczególnie dla tych , którzy nie wyjeżdżają na wakacje. Natomiast projekt parku wodnego za 85 mln zł i biletach za 20 zł to był kompletny bezsensowny pomysł prezydenta Murdzka i jego nieudolnego prezesa Wawryniewicza !!!!

 • Krzysztof Czarnecki

  20 milionów / 2 miesiące = 10 milionów za miesiąc
  80 milionów / 12 miesięcy = 6,7 mln miesięcznie
  Rachunek jest prosty.

  Te 80 milionów to zresztą nieprawda, koszt miał wynosić koło 60 milionów, reszta to koszt kredytu. Ile będzie kosztował blaszak na Śląskiej, dowiemy się po zakończeniu budowy. Ja nie wierzę w 20 milionów, będzie więcej + koszt kredytu.

  Tak samo nierealne jest tzw. wydłużenie sezonu. o 2 miesiące. Kto nie wierzy, niech zajrzy do Strzegomia. Tam też jest woda podgrzewana i też basen miał być czynny 5 miesięcy.

  • Wilkołak Krzysztof Paweł

   Litr wódki podzielić na dwa to dwa raz po pół litra. Taki to ma mniej więcej sens jak wyliczenia krzyska

   • Krzysztof Czarnecki

    Wiedziałem, że nie będziesz w stanie tego zrozumieć.

  • Alojzy

   Mam wrażenie, że wolałbyś żeby Świdniczanie kąpali się w rzece. Chcesz to idź 🙂

   • Krzysztof Czarnecki

    To masz złe wrażenie.

  • Alojzy

   idąc tokiem rozumowania Krzysztofa Czarneckiego nic nie warto robić bo przecież się nie opłaca – nie zwróci się. Rewitalizacja parku też zapewne nie będzie opłacalna no bo przecież trzeba by było wprowadzić odpłatny wstęp. Tak samo park różany czy też skwer na Pl. Drzymały. Na prawdę żenada, że ma się tak ograniczone podejście tylko dlatego, że jest się zwolennikiem innej władzy. Krzysztof Czarnecki czemu nie wykrzykiwałeś jak były wydawane pieniądze na doinwestowanie pomnika Papieża, który stanął przed Katedrą – ta inwestycja też się nie zwróciła i zapewne nigdy nie zwróci. Mało tego poprzednia władza zadecydował o tym samodzielnie nie licząc się ze zdaniem mieszkańców…

   Co do basenu jeśli Ci się nie podoba nie korzystaj – proste. A mieszkańcom Świdnicy będzie służył przez wiele lat a nie przez 2 miesiące jak wynika z Twoich śmiesznych wyliczeń.

   Pozdrawiam i życzę szerszej perspektywy.

   • Krzysztof Czarnecki

    Napiszę to tobie trochę inaczej, może zrozumiesz.
    basen letni: 30 mln / 60 miesięcy (30 lat) = 0,5 mln na miesiąc.
    akwapark: 80 mln / 360 miesięcy (30 lat) = 0,22 mln na miesiąc.

    Wskaż miejsce, w którym protestuję przeciwko remontowi basenu. Protestuję przede wszystkim przeciwko podawaniu nieprawdziwych argumentów i wprowadzaniu mieszkańców w błąd. budowa akwaparku jest dużo efektywniejsza finansowo po prostu i jest to oczywiste dla każdego, kto liczy koszty inwestycji w pewnej perspektywie czasowej. Dodam, że akwapark już by działał, gdyby nie bunt radnych.

    Do redakcji: dlaczego został usunięty mój wczorajszy post? Znowu cenzura zamiast argumentów?

 • Bolesław Marciniszyn

  Trudno dyskutować z ignorancją byłego dyrektora OSIR-u. Należy przyjąć okres użytkowania basenów max od 15 maja do 15 września czyli realnie od 3 do 4 miesięcy .
  Licząc jak b. dyrektor to 20mln/3 miesiące , czyli 6,6 mln/mc.
  Cena biletów będzie ok 3-5 zł za cały dzień a nie 20 zł godzinę w parku wodnym i to jest najistotniejsza różnica.
  Dodatkowa zagadka : ile trzeba mieć promili we krwi ,że by rozbić po pijaku 3 samochody ???? Nagrody do odebrania u mnie osobiście !!!!

  • Nie usuwajcie konta!

   Ja Ci odpowiem: niedużo – tyle samo ile IQ ma dorosły poważny mężczyzna uskuteczniający prywatne wycieczki personalne, które nie mają związku z tematem, kiedy zaczyna mu brakować merytorycznych argumentów w dyskusji. I kultury.