Miasto nie odda za 1% wartości dwóch szkolnych budynków

Miasto nie odda za 1% wartości dwóch szkolnych budynków

13
PODZIEL SIĘ

Caritas Diecezji Świdnickiej i Fundacja „Naszej Szkole” nie będą mogły kupić od miasta za przysłowiowa złotówkę budynków szkolnych. Obie organizacje złożyły projekty uchwał obywatelskich. Po dwugodzinnej dyskusji większość radnych zagłosowała na „nie”.

Budynek Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej

Fundacja „Naszej Szkole” od 25 lat prowadzi przy ul. Wałbrzyskiej Przedszkole Społeczne, Społeczną Szkołę Podstawową i Społeczne Gimnazjum. Jak informowali autorzy obywatelskiej uchwały, dotychczas w remonty Fundacja zainwestowała około 1,3 miliona złotych. Obecnie pilnie trzeba wykonać naprawę dachu i termomodernizację, wyceniane również na 1,3 milina. Jak mówił przedstawiciel Fundacji Michał Krawczyk, nikt nie udzieli dotacji na tak dużą inwestycję, jeśli nie ma się prawa własności do obiektu.

Szkoły społeczne przy ul. Wałbrzyskiej

Caritas Diecezji Świdnickiej 10 lat temu przejęła przewidzianą do likwidacji Szkołę Podstawową nr 9 przy ulicy Kraszowickiej i utworzyła tam Niepubliczną Katolicką Szkołę Podstawową. Dotychczas na remonty wydano ok. 71 tysięcy złotych. Konieczne są kolejne inwestycje, a argumentacja, by miasto sprzedało obiekt wraz z terenem z 99% bonifikata był bardzo podobny do tej, przedstawionej przez Fundację „Naszej Szkole”.

Orędownikami takiej transakcji było kilkoro radnych, m.in. Zofia Skowrońska-Wiśniewska,  Janusz Solecki, Jan Jaśkowiak, Grażyna Ciążeńska, Lesław Podgórski, Ewa Wawrzyniak i Krzysztof Lewandowski. Radny Lewandowski przypomniał, że Fundacja „Naszej Szkole” z podobnym wnioskiem do RM zwróciła się już w 2012 roku i wówczas radna, a dziś prezydent Beata Moskal-Słaniewska była gorąco „za”. Wspomniał także, że do szkoły społecznej chodziły dzieci pani prezydent.

Beata Moskal-Słaniewska negatywnie zaopiniowała oba projekty uchwał. Najważniejszym argumentem była kwestia wprowadzanych zmian w oświacie i złych danych demograficznych. – To nie jest ten moment ani czas – mówiła. – Miasto samo staje przed perspektywa zamknięcia dwóch budynków szkolnych. Zobaczmy, jak te podmioty, które składają wnioski, poradzą sobie.

Wspomniała także o tym, że w tej chwili miasto ma podpisane 14 umów użyczeń budynków dla stowarzyszeń i wszystko działa bez zarzutu. Zadeklarowała gotowość wsparcia przy pozyskiwaniu dotacji na niezbędne remonty.

Jako argument na „nie” podawała również złe doświadczenia, m.in. związane ze sprzedażą za 1% wartości działki pod budynek hospicjum oraz 900 tysięcy złotych z budżetu obywatelskiego, którego Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum nie może zakończyć od 4 lat. Radny Lesław Podgórski oponował i za dobry przykład podał budowę Hospicjum im. Ojca Pio przy ul. Przyjaźni. Inwestycję przy wsparciu 2 milionów złotych z budżetu obywatelskiego przeprowadziła Caritas Diecezji Świdnickiej. – Nie czarujmy się, to nie jest żadne hospicjum, a komercyjny Zakład Opieki Leczniczej, w którym nie ma ani jednego bezpłatnego łóżka hospicyjnego – ripostowała prezydent Świdnicy. Beata Moskal-Słaniewska przypomniała także, że na terenie obecnej szkoły katolickiej miasto z własnych funduszy wybudowało ogólnodostępne boisko sportowe. – Nie możemy pozbywać się własnego majątku, który ma służyć wszystkim świdniczanom – dodała. Przeciwni sprzedaży obu obiektów byli także radni Świdnickiego Forum Rozwoju.

Przeciw uchwałom głosowało 13 radnych, za było – w przypadku szkoły katolickiej, 9 radnych, w przypadku szkoły społecznej, 10.

Uchwały obywatelskie od 2012 roku może wnosić każdy mieszkaniec Świdnicy po zebraniu minimum 200 podpisów. Dotychczas żadna uchwała złożona w tym trybie nie została przez Radę Miejską przyjęta.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Anna Pawłowska

 • Wilkołak Krzysztof Paweł

  Te szkoły To są prywatne biznesy i dlaczego z naszej wspólnej miejskiej kasy mamy im jeszcze robić dobrze? Przecież biorą opłaty i nie działają charytatywnie ?

  • marszczyfreda walocipiec

   To nie są prywatne biznesy. Nikt na tym nie zarabia. Wszystko idzie na działalność szkoły

 • Harrison Jones

  Ciekawe jaka jest wartosc tych budynkow bo nic o tym nie wiadomo. Za 1% by kupili a pozniej robta co chceta i pewnie szkol juz by tam nie bylo. A miasto by tylko stracilo…

 • Grzegorz

  Najlepiej to wszystko i wszystkim oddać za bezcen. To przecież majątek gminy. Dlaczego nikt nie powiedział jaką wartość mają te budynki

 • hanka

  I bardzo dobrze, ze nie ma zgody Radnych Miejskich na oddanie za bezcen nieruchomości i wspierania prywatnych biznesów..szkoła społeczna to firma, która świadczy usługi edukacyjne za pieniądze a nie charytatywnie..to oddajmy jeszcze np lokale użytkowe innym przedsiębiorcom kt je wynajmują – a dlaczego nie..znam wielu lokalnych przedsiębiorców kt z chęcią za 1% wartości kupiliby wynajmowane obecnie od miasta lokale!! Dzisiaj w takiej nieruchomości mieści się szkoła a za dwa lata moze być tam zupełnie co innego..działalność nie związana z edukacją..

 • Joanna

  1% to zbiorą w trakcie jednej niedzielnej mszy w diecezji 😉 W końcu koniec ze sprzedawaniem majątku gminy za grosze kościołowi, bądź kolesiom. Już takie przypadki znamy i co z tego wyszło? – Nic . A gadali, że w imię dobra wspólnego, tylko nie powiedzieli co rozumieją przez określenie ” wspólnego” 😛

 • Siostra Bernadetka

  Spoko, pis zrobi nowe wybory, ciemny lud to kupi i pójdzie szkoła za dopłatą.

  • JAcenty

   Święte (?) słowa ….

   • Siostra Bernadetka

    Oby nie.

 • Pudel

  Niepublicznej Szkole Katolickiej Caritas
  Nie oddała bym nic!Zdecydowanie Nie!
  Banda zaklamancow na czele z Panią Dyrektor i Pedagog.Obejmują nieodpowiednie stanowiska
  Jeszcze trochę i Biskup zamknie szkołę nagminnie dzieci odchodzą z tej placówki lub są wyrzucane.
  Gdyby kupili za 1% pewnie za jakiś urzedowali by tam przyszli księża.

  • Siostra Bernadetka

   Nie zamknie szkoły bo musieliby opuścić budynek. A tak przeczekają i dostaną. Potem mogą likwidować.

 • oloderay

  I bardzo dobrze.

 • Obserwator

  Brawo Pani Prezydent i Rada Miejska. Dość prezentów dla czarnej zarazy