Strona główna 0_Slider Lokatorzy winni MZN-owi ponad 30 milionów złotych, MZN winien 1,7 miliona ...

Lokatorzy winni MZN-owi ponad 30 milionów złotych, MZN winien 1,7 miliona wspólnotom

8

32,4 miliona złotych winni są najemcy Miejskiemu Zarządowi Nieruchomości. Długi lokatorów i najemców lokali użytkowych odczuwają wszyscy, także wspólnoty mieszkaniowe. Aż 400 wspólnotom MZN jest winien 1,7 miliona złotych. Brakuje też pieniędzy na remonty miejskiego zasobu mieszkaniowego.

Wejście do siedziby MZN-u przy ul. Łukasińskiego. Zdjęcie Dariusz Nowaczyński

Sytuacja jest bardzo trudna i bez pomocy miasta dalsza realizacja zadań będzie coraz trudniejsza – alarmowała podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Alicja Masny, dyrektor wydziału mienia komunalnego. Obrady rozpoczęły się od przedstawienia oceny zarządzania komunalnym zasobem Gminy Miasto Świdnica przez zakład budżetowy Miejski Zarząd Nieruchomości.

W zarządzie MZN pozostaje 357 budynków mieszkalnych (w tym 107 stanowi własność miasta) i 126 użytkowych. Własnością miasta jest blisko 2000 mieszkań i to ich najemcy są największymi dłużnikami miasta. Jak podkreślała Alicja Masny, podejmowanych jest szereg działań, które maja prowadzić do oddłużania, w tym m.in. odpracowanie przez wolontariat należności. Miasto wiele spraw, które nie rokują polubownego rozwiązania, kieruje do sądu. W ostatnim czasie było 60 eksmisji do lokali socjalnych. Zastępca prezydenta Marek Suwalski podkreślił, że w latach 2011-2014 ściągalność należności wynosiła 70-75%, od 2 lat wynosi 84-86%. Alicja Masny, odpowiadając na pytanie przewodniczącego RM Jana Dzięcielskiego, stwierdziła, że lepsza ściągalność opłat jest widoczna po uruchomieniu programu 500 plus.

Radni dopytywali, co jeszcze można zrobić, by rozwiązać problem nie tylko długów, ale także remontów, których wciąż jest za mało. W tym roku zrealizowano dopiero 40% planów. Wykonywane są przede wszystkim te prace, które bezpośrednio rzutują na bezpieczeństwo mieszkańców. Radny Janusz Solecki przypomniał, że od lat mówi się o tym, by na remonty przeznaczać wszystkie środki, pozyskane ze sprzedaży mienia komunalnego.

W podsumowaniu oceny zwrócono uwagę także na stan siedziby Miejskiego Zarządu Nieruchomości. Budynki wymagają remontu.

Rada Miejska wysłuchała oceny, ale żadnych decyzji nie podjęła.

/asz/

 • Janusz B.

  Jakby w poprzednich latach nie sprzedawano wszystkiego na potęgę za grosze to by pewnie dziś gospodarka mieszkaniowa wyglądała inaczej. Ale za to akurat ponosi odpowiedzialność poprzednia ekipa rządząca Świdnica, że prowadzono politykę wyprzedaży mieszkań za często niewielkie kwoty…. dziś okazuje się, że nie ma gdzie ludzi przekwaterować …..i nie pilnowano lokatorów którzy nie płacili czynszów przez lata. Dlatego dziś nie dziwmy się że MZN ma długi i ze jest jak jest. Mieszkań generalnie brakuje zarówno socjalnych jak komunalnych. A i nowe budownictwo jak widać tez ciagle potrzebne .

  • BA

   I znowu kłamstwa. Należności za czynsze za poprzedników ściągano na różne sposoby i podobno jak dziś było to bardzo trudne. Wolontariat za poprzedników też był i zgadnijcie ilu było chętnych do odrobienia? Ponadto jeśli mieszkania sprzedawano, to po to, by odciążyć miasto-to właściciele muszą odpowiadać za stan budynków, więc posunięcie było logiczne. 500+ rzeczywiście jest zastrzykiem, a wcześniej nie było takiej możliwości. Budowano też mieszkania socjalne i wymyślili poprzednicy licytowane czynsze w nowo wybudowanych mieszkaniach, do których przeprowadzali się mieszkańcy komunałki, by zwolnić mieszkania do remontu i na socjal. Potem z tego nowatorskiego pomysłu zaczęły korzystać, naśladując, inne miasta. Problem był i będzie niezależnie od władzy, bo żeby go rozwiązać potrzebne byłyby niewyobrażalne środki, którymi miasto nigdy nie dysponowało i dysponować nie będzie. Zawsze będą ludzie, którzy nie będą mogli płacić, ale też tacy, którzy mają możliwości, ale umiejętnie uciekają od płacenia. Przecież wiemy, że Polak potrafi.

   • JAcenty

    Świdnica podobnie jak inne miasta zrobiła ten błąd, że sprzedała lokale użytkowe. Wałbrzych, w czasach gdy pracowałem w tamtejszych nieruchomościach, miał taką politykę, że lokal użytkowy w budynku sprzedawano dopiero po sprzedaniu wszystkich mieszkań w budynku. Nie łudźmy się, że czynsze pobierane od najemców mieszkań pozwolą na utrzymanie budynku. To jest po prostu błedne koło: ludzie nie płacą więc nie ma pieniędzy, więc podnosimy czynsze i jeszcze więcej ludzi nie płaci bo nie ma z czego. To nie jest specyfika tej ani poprzedniej władzy. Świdnica powinna mieć budynki, w których czynsze będą ‘rynkowe’ i w których mieszkania nie będa podlegały sprzedaży. Akurat za długi mieszkaniowe nie obwiniam ani tej ani poprzedniej ekipy.

    • Jan Wtorek

     Skoro to się działo za poprzedniej władzy w swidnicy – ta wyprzedaż mieszkań – to jest to ewidentne wina Murdzka i jego ekipy. Mówimy o konkretnej sytuacji

   • Jan Wtorek

    Pani Jolu choć raz poproszę o trochę obiektywizmu. Plecie pani bzdety. Ewidentnie za Paląca polityka była wyprzedażowa

   • henryk

    Widzę,że niezbyt dobrze orientujesz się w działalności MZN za poprzedniego zarządu.Prawdą jest,że mieszkania sprzedawano,ale dlatego,że nie było środków na ich utrzymanie ponieważ MZN corocznie wpłacał z uzyskanych czynszów do budżetu miasta od 700 ty. do 1,2 mln.Nie zwracał też lokatorom,którzy wykupili swoje mieszkania wcześniej wpłaconych kaucji co jest i było sprzeczne z Konstytucją, co potwierdził wyrokiem WSA we Wrocławiu.W moim przekonaniu to MZN więcej jest winien mieszkańcom i wspólnotom jak lokatorzy dla MZN. Nadal pobierane są czynsze tzw.licytowane,pomimo iż w wyroku NSA stwierdziło niezgodność z Konstytucją.Jeśli jesteś zainteresowana to podam Ci sygnatury akt.Wynika z tego ,że urząd i MZN nadal prowadzi działalność przestępczą na szkodę interesu publicznego i to nie tylko w jednej dziedzinie.

  • Maciej Miłosz

   Z ciekawości, są jeszcze wolne etaty? Ile można zarobić?

 • Maciej Miłosz

  Eksmisja do lokali socjalnych czyli przerzucanie piasku z kupki na kupkę. Eksmisje na bruk załatwią sprawę.