Letnie kąpielisko jednak będzie czynne w tym sezonie?

Letnie kąpielisko jednak będzie czynne w tym sezonie?

15
PODZIEL SIĘ

Prace modernizacyjne na basenie odkrytym w Świdnicy zaczną się dopiero po wakacjach – zapowiada rzecznik prasowy Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które poprowadzi inwestycję. OSiR, który obecnie zarządza kąpieliskiem, w przyszłym tygodniu ma podać oficjalną decyzję o uruchomieniu obiektu na lato 2017.

Jeszcze  w listopadzie 2016 roku mowa była o rozpoczęciu inwestycji wiosną 2017, ale to termin nierealny. ŚPWiK dopiero ogłosi przetarg na wykonanie modernizacji. Wszystko wskazuje więc na to, że w tym sezonie będzie się można kąpać przy ulicy Śląskiej, ale jak poinformował nas Przemysław Grzyb, specjalista ds. marketingu Ośrodka Sportu i Rekreacji, oficjalna decyzja zostanie podana w przyszłym tygodniu.

Zapowiedź o rozpoczęciu gruntownej modernizacji padła podczas sesji Rady Miejskiej 25 listopada 2016 roku. Radni 14 głosami, mimo krytyki opozycji, przyjęli wówczas uchwałę o przekazanie basenu w zarząd ŚPWiK i wykonaniu gruntownej przebudowy obiektu. Orędowniczką pomysłu jest prezydent Beata Moskal-Słaniewska, która modernizację kąpieliska uzasadniała jego fatalnym stanem. Zgodnie z ustaleniami z listopada ŚPWiK miało zaciągnąć pożyczkę ok. 20 milionów złotych (netto) i przeprowadzić całą inwestycję.

„Zakończone zostały najważniejsze prace przygotowawcze, które powinny pozwolić na sprawne przeprowadzenie modernizacji basenu otwartego. Wraz z twórcami pierwszego projektu wykonawczego pracownicy działu inwestycji i rozwoju Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji nanieśli niezbędne poprawki. Przygotowana została specyfikacja istotnych warunków zamówienia, która stanowić będzie o jakości i szybkości postępowania przetargowego” – czytamy w informacji, przekazanej przez Witolda Tomkiewicz, rzecznika prasowego ŚPWiK. – Zależy nam, aby z jednej strony szybko i bez formalnych przeszkód przeprowadzić procedurę przetargowego wyłonienia wykonawcy modernizacji – mówi Jacek Sochacki, prezes ŚPWiK. – A z drugiej strony, by prace przebiegły sprawnie i bez większych niespodzianek.

„Przetarg ma zostać ogłoszony niezwłocznie po zapewnieniu źródła finansowania inwestycji. Bank, który udzieli finansowania w formie kredytu lub obligacji będzie wskazany przez firmę doradczą ProPOLIS, znaną z doradzania miastu przy emisji obligacji, która w ścisłym kontakcie z ŚPWiK prowadzi przetarg ofertowy. Termin składania ofert upływa 2 czerwca. Obok tego zasadniczego nurtu etapu przygotowawczego trwają też ustalenia z Miastem Świdnica w sprawie kształtu umowy kompensacyjnej z tytułu realizacji zadania własnego gminy przez spółkę.” – informuje w komunikacie rzecznik.

Modernizacja ma potrwać około 18 miesięcy. Szczegółowy projekt nie został jeszcze publicznie przedstawiony.

/asz/

 • Misza

  Wspaniała wiadomość. Teraz będzie można siedzieć w pełnym słońcu i syfie.

  Oczywiście o przebudowie mówi się od DWÓCH lat nie od roku, a jedyne co zrobiono to wycięto drzewa.

 • Bolesław Marciniszyn

  Baseny otwarte są po liftingu , maja dużo lepszą wodę i na pewno świdniczanie będą bezpiecznie mogli się kąpać , a syf jest u tego anonima Miszy !!

  • Alojzy

   Bardzo kulturalna odpowiedź…

   • Jolanta Pałac

    Styl się nie zmienia.

 • BA

  Jest super, ale nikt nie widzi jak ogromną niegospodarnością jest ta inwestycja. Nie ma tu mowy o żadnej dotacji. Wszystko tak, czy siak, pójdzie z pieniędzy miasta. Obecnie mamy ostatnią szansę na wykorzystanie środków unijnych. Gdyby te pieniądze , które mają iść na przebudowę basenu, przeznaczyć na wkład własny, miasto „zarobiłoby” najmarniej kilkanaście milionów i jeszcze ubogacilibyśmy Świdnicę w wiele inwestycji. Basen po prostu mógłby poczekać jeszcze trochę, skoro fachowiec-pan Marciniszyn zapewnia o dobrych warunkach kąpieli. Tak więc w „wielkim stylu” marnowane są w ostatecznym rozrachunku bardzo duże pieniądze. A radni ze spokojem się temu przyglądają.

  • Obi von Kenobi ;-)

   Może dlatego nikt nie widzi niegospodarności bo jej po prostu nie ma !
   Nie uprawiaj socjotechniki jak masz dowody – na policje, jak nie masz- jesteś trollem. Nie siej jadu 😉

   • BA

    od kiedy pokazanie wam waszych błędów jest sianiem jadu? I przepraszam, jakie dowody? rzadko to robię, ale naprawdę |BMS powinna postarać się o kogoś bardziej inteligentnego. Przecież to , co napisałam jest tak jasne, że nawet niezbyt rozgarnięty gimnazjalista pokuma o co chodzi. Marnujecie pieniądze i tyle. I jeszcze jedno-trollem jest ktoś, kto pisze złośliwości dla samych złośliwości, żeby przymnożyć złośliwości. Ja piszę po to, żeby Świdniczanie (jeśli ktoś tu w ogóle zagląda) mieli szansę na prawdziwą ocenę sytuacji. Bo czasem jest tak, że morze tulipanów topi czujność.

  • Jolanta Pałac

   To taki „trynd”. Wielka oczyszczalnia ścieków tez była za „swoje”.

 • Bolesław Marciniszyn

  Wyjaśniam dodatkowo : W związku za zmianą prawa nie będzie można już korzystać z wody z rzeki Bystrzycy tylko z wody czystej miejskiej, to po pierwsze . Po drugie basen po prawie 100 latach od jego wybudowania wymaga remontu kapitalnego bo świdniczanie maja prawo do czystego i bezpiecznego basenu otwartego !!!

  • Siostra Bernadetka

   A co z prawem do czystego i bezpiecznego basenu „zamkniętego”? 🙁

  • Tomasz Nowak

   Panie Bolesławie, świetnie, że coś z tym tematem się dzieje.

   Prosimy jednak o dokładniejszą informację nt. zakresu prac. Aquapark kryty z unikatową na całą Polskę rurą do nurkowania za 50 mln został zarzucony jako za drogi. W tym kontekście jeśli mamy wydać 20 mln plus odsetki i bez dofinansowania, a obiekt pozostanie tylko jako dostępny na 4 letnie miesiące i nie będzie miał fajnych unikatowych atrakcji, które wyróżnią go i ściągną mieszkańców okolicznych miasto – to może okazać się droższy w stosunku do wartości jaką daje i przychodów.

   Na wizualizacji widać połączenie najpłytszych niecek, zrobienie zjeżdżalni i pająka. Oprócz tego krzesełka na około. To wydaje się trochę za mało jak na 20mln. Idealnie byłoby basen przebudować tak by część niecek zadaszyć i mogły służyć i w lato i w zimę. Tak obecnie robią hotele spa. Dodatkowo super gdyby można było w dalszych etapach stopniowo dobudowywać sauny, jacuzzi czy inne elementy wodnego parku rozrywki. Same niecki do pływania w tych czasach już nie są wielką atrakcją. Bogatsze pod tym względem są Bielawa, Świebodzice, nawet Żarów a za chwilę będzie i nasz Witoszów 🙂

   • Bolesław Marciniszyn

    Park Wodny Wawryniewicza to 85 mln zł i bilety po 20 zł za godzinę , baseny otwarte dla wszystkich za 20 mln i bilety po 4-6 zł za dzień , oto całe wyjaśnienie . Po drugie wszystkie aquaparki są na minusie i są dotowane w tym również wszystkie okoliczne !!! A atarkcji na tym basenie będzie b. dużo w tym rwąca rzeka i mnóstwo dla dzieci !!!

    • Tomasz Nowak

     To prawda Panie Bolesławie, aquaparki tak jak i parki i tak jak i dobra komunikacja wzbogacają i podnoszą atrakcyjność miasta, co powoduje wybieranie go przez ludzi, którzy płacą na to podatki. Proszę więc jako jedynego argumentu nie podnosić zyskowności.

     Prawda więc, że do aquaparków się dopłaca (chociaż wyjątkiem jest wrocławski) stąd muszą być dobrze przemyślane. O ile poprzedni projekt był pewnie przeszacowany to pytamy czy ten jest racjonalny.

     Jest szansa na zadaszenie? A może projekt przewiduje możliwość za np. 3 lata dalszej rozbudowy? Bo jeśli nie i to tylko generalny remont, to on już na długie dziesięciolecia zablokuje możliwość budowy krytego aquaparku.

     Świdniczan po prostu trochę dziwi, że budowa w Żarowie czy za chwilę w naszym gminnym Witoszowie krytego obiektu jest oki a w Świdnicy się zawsze nie opłaca. Czy to nie jest wybitnie jakiś polityczny problem? Kto to świdniczanom wytłumaczy?

     • Bolesław Marciniszyn

      Aquapark we Wrocku jest również deficytowy , te całe opowieści o nim to marketingowa papka !!! Oczywiście można w Świdnicy wybudować mniejszy aquapark np za 30 mln ale to inna bajka , ważne aby ludzie tam chodzili / czyli bilety dostępne dla rodzin/. Świdnicy mamy 2 kryte baseny i pełno aquaparków wokół , nie wiem co prezydent o tym sądzi ale może kiedyś będzie i aquapark !!!

     • Krzysiek

      2 Kryte baseny 😀 śmiech na sali. Kiedy Pan był tam popływać? Już nawet nie ma co gadać, że nie ma kiedy pływać bo w większości czasu są zarezerwowane.