Strona główna 0_Slider Kolejne obligacje? Władze Świdnicy potrzebują 33 milionów złotych na spłatę miejskich długów

Kolejne obligacje? Władze Świdnicy potrzebują 33 milionów złotych na spłatę miejskich długów

37

Na najbliższej sesji Rada Miejska w Świdnicy zadecyduje, czy zgodzić się na kolejną emisję obligacji. Tym razem władze miasta w ten sposób chcą zaciągnąć dług na 33 miliony 328 tysięcy złotych. W ubiegłym roku po burzliwej dyskusji radni zadecydowali o emisji obligacji na 29 milionów złotych.

Najnowszy projekt, który ma zostać przedstawiony na najbliższej sesji Rady Miejskiej w piątek, 25 sierpnia, zakłada emisję 33 328 obligacji o wartości 1000 złotych każda. Mają być emitowane w 13 seriach jeszcze w tym roku. Oferta będzie skierowana do 150 inwestorów krajowych i zagranicznych, a wykup planowany jest na 12 lat, od 2020 do 2032 roku. W projekcie uchwały nie ma informacji o kosztach obsługi obligacji. Wykup nastąpi ze środków własnych miasta. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, pieniądze są potrzebne na pokrycie deficytu budżetowego oraz na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Przyjęty w grudniu 2016 roku budżet Świdnicy na rok 2017 zakładał rekordowy, sięgający ponad 28 milionów złotych deficyt. Jak informował  25 października 2016 roku skarbnik miasta Kacper Siwek, na koniec 2016 roku całkowite zadłużenie Świdnicy wynosiło 79,97 mln zł, co stanowi 39,43% planowanych dochodów. W 2016 r. miasto dokonywało spłaty z tytułu następujących kredytów zaciągniętych w latach ubiegłych:

 1. w 2009 r. w wysokości 23,35 mln zł (kredyt na 10 lat);
 2. w 2010 r. w wysokości 26,00 mln zł (kredyt na 10 lat);
 3. w 2011 r. w wysokości 23,60 mln zł (kredyt na 15 lat);
 4. w 2012 r. w wysokości 11,60 mln zł (kredyt na 15 lat);
 5. w 2014 r. w wysokości 6,80 mln zł (kredyt na 15 lat);
 6. w 2015 r. w wysokości 9,66 mln zł (kredyt na 15 lat).

29 października 2016 roku Rada Miejska zgodziła się na emisję obligacji na kwotę 29 milionów złotych z wykupem przez 10 lat. Cel był identyczny jak w proponowanej obecnie uchwale – spłata poprzednich długów.

Agnieszka Szymkiewicz

 • Janusz B.

  czarno na białym widać po kim miasto spłaca teraz długi – po poprzedniej ekipie W Murdzka. Poniżej zestawienie o którym Pani Redaktor wspomniała w swoim tekście. Zresztą uważam, że jest teraz idzie kasa na inwestycje z UE (co widać w mieście) to dobrze i jeśli miasto musi się z tego tytułu zadłuzać to jest to normalne tak jak w innych miastach

  “W 2016 r. miasto dokonywało spłaty z tytułu następujących kredytów zaciągniętych w latach ubiegłych:

  w 2009 r. w wysokości 23,35 mln zł (kredyt na 10 lat);
  w 2010 r. w wysokości 26,00 mln zł (kredyt na 10 lat);
  w 2011 r. w wysokości 23,60 mln zł (kredyt na 15 lat);
  w 2012 r. w wysokości 11,60 mln zł (kredyt na 15 lat);
  w 2014 r. w wysokości 6,80 mln zł (kredyt na 15 lat);”

  • obserwator

   Jak widać poprzednia władza systematycznie zeszła z obsługa długu do wartości 6mln na dwa lata. A teraz mamy co roku 30 mln zł czyli w sumie 60mln zł. Po zeszłorocznej emisji obligacji świdniczanie awansowali do grupy niechlubnych liderów w zadłużeniu na mieszkańca Polski.
   Natomiast “Inwestycje” w chodniki i parki to inwestycje w błyszczące opakowania w celu ukrycia zawartości.

   • Janusz B.

    iInwestycji jest teraz bardzo dużo. Wymienię tylko te najbardziej
    widoczne może: termo SP4, zakup autobusów, 10mln na sciezki rowerowe,
    ponad 10 mln na parki, lodowisko, stadion i basen. Dodatkowo mieszkania
    socjalne i wspomagane, eusługi itp itd. To wszystko wyczytalem na
    stronie UM. Na to wszystko trzeba duzo kasy, niestety zanim miasto
    dostanie zwrot ze srodkow UE to musi zalozyc je po swojej stronie,.
    Dlatego tez wydaje sie , ze teraz duzo zaciagamy kredytow. Powiem tak: i
    bardzo dobrze. w końcu się coś w tym miescie zaczelo dziac. bo po
    murdzku mamy praktycznie tylko wieze i dworzec a jaki z nich uzytek dzis
    dla mieszkancow? mizerny. wole chodniki i parki, przynajmniej z nich
    korzysta wiekszosc.

    • medyk

     Co Pan pali?

     • Jan Wtorek

      a pan co pali?:) może tak merytorycznie w końcu a nie ad personam kolego ?:)

      proszę się odnieść konkretnie do każdej inwestycji, która została wymieniona powyżej przed pana przedmówcę. też uważasz że wieża jest ważniejsza dla ludzi niż chodniki czy parki?

     • BA

      No to jeszcze raz, żeby pan Janusz mógł zapamiętać.
      Poprzednicy musieli się zmierzyć z ogromnym bezrobociem w Świdnicy (grubo ponad 6 tys. ludzi bez pracy!). Ich zasługą była cała strategia przeciwdziałania temu ogromnemu problemowi. To, że w tamtym czasie udało się pozyskać takich potężnych pracodawców jak Electrolux, Colgate i kilkunastu innych inwestorów, to graniczyło z cudem i wymagało prawdziwych umiejętności oraz wiązało się z przygotowaniem odpowiedniej infrastruktury. Do ul. Przemysłowej przylegały pola-dziś stoi tu zakład przy zakładzie. Specjalna Strefa Ekonomiczna, Piękny Plac św. Małgorzaty, ul. Śląska, Sprzymierzeńców z nowoczesnym wiaduktem, ronda przy każdym wjeździe do miasta, Bystrzycka, Kliczkowska, Wróblewskiego, Zamenhofa, Wschodnia, Plac Wolności, Centrum Przesiadkowe, ul. Pańska, skwer przy bibliotece z dzikami uwielbianymi przez mieszkańców, a szczególnie przez dzieci, reforma przedszkolna, hospicja, wieża ratuszowa z kompleksem pięknie wyremontowanych kamienic, Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, obwodnica, wiele odnowionych kamienic, skwer przy Pionierów, park Kasprowicza, ścieżki w Parku Młodzieżowym, kompleks sportowo-wypoczynkowy przy Husarskiej, teren rekreacyjny i promenada na Osiedlu Młodych i hala targowa w miejsce obskurnego targu na tymże osiedlu, termomodernizacja szkół na ogromną skalę, orliki, liczne place zabaw, współtworzenie ze starostwem budowy szkoły specjalnej, przygotowanie terenów pod budownictwo jedno i wielorodzinne na Bystrzyckiej, wiele chodników i parkingów, Kolęda Świdnicka , Festiwal Reżyserii Filmowej, Kongres Regionów, dzięki któremu Świdnica zaczęła być znana w Polsce, Miasto Dzieci, Karta Dużej Rodziny, Zjazd Wszystkich Świdniczan, Encyklopedia Świdnicy, budynki socjalne i komunalne, postawienie na nogi źle działających wodociągów (do dziś mamy jedne z najniższych cen za wodę w Polsce) , MZECu (stabilne ceny za ciepło), MPK nowe autobusy, wprowadzenie budżetu obywatelskiego, ogromne przedsięwzięcie-bardzo sprawnie przeprowadzona rewolucja śmieciowa (proszę porównać z Wałbrzychem, który tonie w śmieciach) i wiele innych. Pani prezydent natomiast przyszła na gotowe. Nowa ekipa jedynie kontynuuje i naśladuje pomysły poprzedników. Martwi prawie całkowity brak inwestycji prorozwojowych, nie pozyskano ani jednego inwestora. To co BMS „zrobiła” przez pierwsze 2 lata, to było prawie w całości dokończenie już zaczętych przez poprzedników prac, więc nie musiała się wiele natrudzić . Dzięki zabiegom poprzedniego prezydenta weszliśmy do ZIT –u z czego teraz prezydentka może korzystać (duże pieniądze). Brak pomysłów na rozwój, utopienie Wodociągów obarczając je ogromnym długiem na remont basenu odkrytego, gdzie dołożenie jeszcze trochę środków na basen z prawdziwego zdarzenia i nie musielibyśmy jeździć do sąsiadów. Mogłabym pisać znacznie dłużej i o innych dziedzinach, ale myślę, że to powinno wystarczyć dla porównania obu ekip.

     • Jolanta Pałac

      Dodam jeszcze uporanie się z ogromnym zadłużeniem i problemami związanymi z niedokończoną budową oczyszczalni z pieniędzy miasta oraz odzyskanie dla miasta znacznej rekompensaty od firmy Condix, która nabyła miejskie tereny pod Tesco za cenę terenów rekreacyjnych. To sprawy zostawił ekipie prezydenta Murdzka mentor pani prezydent.

     • JAcenty

      No i jak się okazało za Centrum Przesiadkowe, którym tak się szczycisz miasto będzie musiało wybecalować dodatkowo 3 mln cebulionów.

    • BA

     Poprzednicy musieli się zmierzyć z ogromnym bezrobociem w Świdnicy (grubo ponad 6 tys. ludzi bez pracy!). Ich zasługą była cała strategia przeciwdziałania temu ogromnemu problemowi. To, że w tamtym czasie udało się pozyskać takich potężnych pracodawców jak Electrolux, Colgate i kilkunastu innych inwestorów, to graniczyło z cudem i wymagało prawdziwych umiejętności oraz wiązało się z przygotowaniem odpowiedniej infrastruktury. Do ul. Przemysłowej przylegały pola-dziś stoi tu zakład przy zakładzie. Specjalna Strefa Ekonomiczna, Piękny Plac św. Małgorzaty, ul. Śląska, Sprzymierzeńców z nowoczesnym wiaduktem, ronda przy każdym wjeździe do miasta, Bystrzycka, Kliczkowska, Wróblewskiego, Zamenhofa, Wschodnia, Plac Wolności, Centrum Przesiadkowe, ul. Pańska, skwer przy bibliotece z dzikami uwielbianymi przez mieszkańców, a szczególnie przez dzieci, reforma przedszkolna, hospicja, wieża ratuszowa z kompleksem pięknie wyremontowanych kamienic, Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, obwodnica, wiele odnowionych kamienic, skwer przy Pionierów, park Kasprowicza, ścieżki w Parku Młodzieżowym, kompleks sportowo-wypoczynkowy przy Husarskiej, teren rekreacyjny i promenada na Osiedlu Młodych i hala targowa w miejsce obskurnego targu na tymże osiedlu, termomodernizacja szkół na ogromną skalę, orliki, liczne place zabaw, współtworzenie ze starostwem budowy szkoły specjalnej, przygotowanie terenów pod budownictwo jedno i wielorodzinne na Bystrzyckiej, wiele chodników i parkingów, Kolęda Świdnicka , Festiwal Reżyserii Filmowej, Kongres Regionów, dzięki któremu Świdnica zaczęła być znana w Polsce, Miasto Dzieci, Karta Dużej Rodziny, Zjazd Wszystkich Świdniczan, Encyklopedia Świdnicy, budynki socjalne i komunalne, postawienie na nogi źle działających wodociągów (do dziś mamy jedne z najniższych cen za wodę w Polsce) , MZECu (stabilne ceny za ciepło), MPK nowe autobusy, wprowadzenie budżetu obywatelskiego, ogromne przedsięwzięcie-bardzo sprawnie przeprowadzona rewolucja śmieciowa (proszę porównać z Wałbrzychem, który tonie w śmieciach) i wiele innych. Pani prezydent natomiast przyszła na gotowe. Nowa ekipa jedynie kontynuuje i naśladuje pomysły poprzedników. Martwi prawie całkowity brak inwestycji prorozwojowych, nie pozyskano ani jednego inwestora. To co BMS „zrobiła” przez pierwsze 2 lata, to było prawie w całości dokończenie już zaczętych przez poprzedników prac, więc nie musiała się wiele natrudzić . Dzięki zabiegom poprzedniego prezydenta weszliśmy do ZIT –u z czego teraz prezydentka może korzystać (duże pieniądze). Brak pomysłów na rozwój, utopienie Wodociągów obarczając je ogromnym długiem na remont basenu odkrytego, gdzie dołożenie jeszcze trochę środków na basen z prawdziwego zdarzenia i nie musielibyśmy jeździć do sąsiadów. Mogłabym pisać znacznie dłużej i o innych dziedzinach, ale myślę, że to powinno wystarczyć dla porównania obu ekip.

     • Jolanta Pałac

      Dodam jeszcze uporanie się z ogromnym zadłużeniem i problemami związanymi z niedokończoną budową oczyszczalni z pieniędzy miasta oraz odzyskanie dla miasta znacznej rekompensaty od firmy Condix, która nabyła miejskie tereny pod Tesco za cenę terenów rekreacyjnych. To sprawy zostawił ekipie prezydenta Murdzka mentor pani prezydent.

  • Jolanta Pałac

   Czy redakcja, dla rzetelnego obrazu sytuacji, ustaliła
   1/ w jakiej kwocie w roku 2016 były spłaty dotyczące tych kredytów?
   2/ na jaki cel zostały zaciągnięte?
   Zestawienie wartości tak podane, dotyczy prawdopodobnie kwoty całego zaciagniętego w danym roku kredytu, jest mylące dla mniej dociekliwych.
   A taka wyliczanka:
   Sumując kwoty kredytów -ok 90 mln złotych i dzieląc przez liczbę lat 5 otrzymujemy 18 mln rocznie.
   Jak to się ma do opisanych w artykule 28 i 33 mln w ciagu 2 lat obecnej władzy?

   • Janusz B.

    Pani Jolu pod iloma pseudonimami tu Pani pisze i czy Pani brat sufluje tak jak niektórym radnym co pisać i mówić?
    Inwestycji jest teraz bardzo dużo. Wymienię tylko te najbardziej
    widoczne może: termo SP4, zakup autobusów, 10mln na sciezki rowerowe,
    ponad 10 mln na parki, lodowisko, stadion i basen. Dodatkowo mieszkania
    socjalne i wspomagane, eusługi itp itd. To wszystko wyczytalem na
    stronie UM. Na to wszystko trzeba duzo kasy, niestety zanim miasto
    dostanie zwrot ze srodkow UE to musi zalozyc je po swojej stronie,.
    Dlatego tez wydaje sie , ze teraz duzo zaciagamy kredytow. Powiem tak: i
    bardzo dobrze. w końcu się coś w tym miescie zaczelo dziac. bo po
    murdzku mamy praktycznie tylko wieze i dworzec a jaki z nich uzytek dzis
    dla mieszkancow? mizerny. wole chodniki i parki, przynajmniej z nich
    korzysta wiekszosc.

    • Jolanta Pałac

     Po pierwsze. Piszę tylko pod swoim imieniem i częścią nazwiska 🙂
     Po drugie odpowiedź pana jest nie na temat. Radzę czytać ze zrozumieniem. Byłabym wdzięczna za proste odpowiedzi na proste pytania. Dla ułatwienia. Nie pytałam o inwestycje obecnej władzy , bo zwykle poruszam się samochodem i ścieżki rowerowe, w przeciwieństwie do tragicznego stanu dróg w mieście, mało mnie obchodzą. .
     Po trzecie dla zadania prostych pytań nie potrzebuję niczyjego suflarzu. Nawet mojego brata, którego oprócz innych uczuć darzę szczerym podziwem.
     Pana aktywność na forum, jako klaki dla obecnej władzy z komentarzami typu “kopiuj -wklej” nie wnosi nic nowego do dyskusji. No cóż. “Januszom” trzeba dużo wybaczyć…:)

     • Jan Wtorek

      Pani Jolanto akurat pani mogłaby czasem na rowerku pojeździć Nic by się Pani nie stało naprawdę.
      Pani Jolu tak na logikę proponuje proste zadanie matematyczne. Miasto pozyskuje obecnie ponad 40mln funduszy UE – podpisane umowy – cZyli de facto zaraz będzie na plusie jak wpłyną zwroty UE?

     • obserwator

      Jasiu, to dlaczego będziemy spłacać te 40mln zł od 2020 przez 12 lat skoro dostaniemy je na spłatę od ręki? Czy ty wiesz co to jest matematyka, albo logika?

     • Janusz B.

      Pani Jolu fakty są proste. 70 milionów długów Murdzka i Palaca postawionych nowej Pani prezydent. FAKT 1. Kredyty na przejedzenie a nie inwestycje. FAKT 2. Nic dla ludzi, wszystko dla chwały własnej (wieża, lądowisko przed katedrą, szklane wrota) w ostatniej kadencji. FAKT 3. 105 mln na 12 lat to 8,75 mln na rok. FAKT 4. Dotacje dla Świdnicy w latach 2015-2016 to 33 mln. Czyli 16,5 mln rocznie. FAKT 5. Dotacje dla Świdnicy w roku 2017 to 41 mln zł, w tym 33 mln ż Unii. FAKT 6. PodziwiamyPani podziw dla brata. Miłość – jak mówią – jest ślepa. Pani to potwierdza.

     • obserwator

      Zarzucasz poprzedniej władzy pozostawione zadłużenie 70 mln po 12 latach. Nowa władza dokłada nowe zadłużenie 62 mln w 3 lata. Tylko bardzo dobra kondycja finansowa pozwoliła na tak ekstremalne podwojenie zadłużenia. Następca “nowej władzy” już nie będzie mógł zaciągnąć żadnego kredytu.

      A mieszkańcy będą spłacać chodniki przez najbliższe 15 lat, kiedy po nich zostaną już tylko dziury i wspomnienia.

     • Jolanta Pałac

      Wszystkie wywrzeszczane “FAKTY” są totalną bzdurą za wyjątkiem nr 6. Brata naprawdę kocham i podziwiam. Powtarzanie wyuczonych sloganów nie jest dyskusją. Jest pan chyba na etacie apologety obecnej władzy. Czy odprowadza pan podatki od wierszówek? KASa czuwa jakby co 🙂

  • Janusz B.

   Inwestycji jest teraz bardzo dużo. Wymienię tylko te najbardziej widoczne może: termo SP4, zakup autobusów, 10mln na sciezki rowerowe, ponad 10 mln na parki, lodowisko, stadion i basen. Dodatkowo mieszkania socjalne i wspomagane, eusługi itp itd. To wszystko wyczytalem na stronie UM. Na to wszystko trzeba duzo kasy, niestety zanim miasto dostanie zwrot ze srodkow UE to musi zalozyc je po swojej stronie,. Dlatego tez wydaje sie , ze teraz duzo zaciagamy kredytow. Powiem tak: i bardzo dobrze. w końcu się coś w tym miescie zaczelo dziac. bo po murdzku mamy praktycznie tylko wieze i dworzec a jaki z nich uzytek dzis dla mieszkancow? mizerny. wole chodniki i parki, przynajmniej z nich korzysta wiekszosc.

   • obserwator

    sam ze sobą rozmawiasz?

    ile płacą ci od wpisu?

   • BA

    No to pobawmy się. Więc jeszcze raz dla utrwalenia.
    Poprzednicy musieli się zmierzyć z ogromnym bezrobociem w Świdnicy (grubo ponad 6 tys. ludzi bez pracy!). Ich zasługą była cała strategia przeciwdziałania temu ogromnemu problemowi. To, że w tamtym czasie udało się pozyskać takich potężnych pracodawców jak Electrolux, Colgate i kilkunastu innych inwestorów, to graniczyło z cudem i wymagało prawdziwych umiejętności oraz wiązało się z przygotowaniem odpowiedniej infrastruktury. Do ul. Przemysłowej przylegały pola-dziś stoi tu zakład przy zakładzie. Specjalna Strefa Ekonomiczna, Piękny Plac św. Małgorzaty, ul. Śląska, Sprzymierzeńców z nowoczesnym wiaduktem, ronda przy każdym wjeździe do miasta, Bystrzycka, Kliczkowska, Wróblewskiego, Zamenhofa, Wschodnia, Plac Wolności, Centrum Przesiadkowe, ul. Pańska, skwer przy bibliotece z dzikami uwielbianymi przez mieszkańców, a szczególnie przez dzieci, reforma przedszkolna, hospicja, wieża ratuszowa z kompleksem pięknie wyremontowanych kamienic, Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, obwodnica, wiele odnowionych kamienic, skwer przy Pionierów, park Kasprowicza, ścieżki w Parku Młodzieżowym, kompleks sportowo-wypoczynkowy przy Husarskiej, teren rekreacyjny i promenada na Osiedlu Młodych i hala targowa w miejsce obskurnego targu na tymże osiedlu, termomodernizacja szkół na ogromną skalę, orliki, liczne place zabaw, współtworzenie ze starostwem budowy szkoły specjalnej, przygotowanie terenów pod budownictwo jedno i wielorodzinne na Bystrzyckiej, wiele chodników i parkingów, Kolęda Świdnicka , Festiwal Reżyserii Filmowej, Kongres Regionów, dzięki któremu Świdnica zaczęła być znana w Polsce, Miasto Dzieci, Karta Dużej Rodziny, Zjazd Wszystkich Świdniczan, Encyklopedia Świdnicy, budynki socjalne i komunalne, postawienie na nogi źle działających wodociągów (do dziś mamy jedne z najniższych cen za wodę w Polsce) , MZECu (stabilne ceny za ciepło), MPK nowe autobusy, wprowadzenie budżetu obywatelskiego, ogromne przedsięwzięcie-bardzo sprawnie przeprowadzona rewolucja śmieciowa (proszę porównać z Wałbrzychem, który tonie w śmieciach) i wiele innych. Pani prezydent natomiast przyszła na gotowe. Nowa ekipa jedynie kontynuuje i naśladuje pomysły poprzedników. Martwi prawie całkowity brak inwestycji prorozwojowych, nie pozyskano ani jednego inwestora. To co BMS „zrobiła” przez pierwsze 2 lata, to było prawie w całości dokończenie już zaczętych przez poprzedników prac, więc nie musiała się wiele natrudzić . Dzięki zabiegom poprzedniego prezydenta weszliśmy do ZIT –u z czego teraz prezydentka może korzystać (duże pieniądze). Brak pomysłów na rozwój, utopienie Wodociągów obarczając je ogromnym długiem na remont basenu odkrytego, gdzie dołożenie jeszcze trochę środków na basen z prawdziwego zdarzenia i nie musielibyśmy jeździć do sąsiadów. Mogłabym pisać znacznie dłużej i o innych dziedzinach, ale myślę, że to powinno wystarczyć dla porównania obu ekip.

    • Jolanta Pałac

     Dodam jeszcze uporanie się z ogromnym zadłużeniem i problemami związanymi z niedokończoną budową oczyszczalni z pieniędzy miasta / bez żadnych środków pomocowych/ oraz odzyskanie dla miasta znacznej rekompensaty od firmy Condix, która nabyła miejskie tereny pod Tesco za cenę terenów rekreacyjnych. To sprawy zostawił ekipie prezydenta Murdzka mentor pani prezydent..
     A tak a propos co z Zaułkiem Świętokrzyskim? Dalej będziemy umarzać należne miastu kary?

 • BA

  Dodam , że zaciągano również długi na pokrycie odziedziczonych długów po poprzednich ekipach komunistycznych, bo były niemałe. Do tego jedno zdanie: ekipa Murdzka pozyskała 105 milionów dotacji zewnętrznych na realizację inwestycji o wartości 150 milionów pln (wkład własny 45 mln jak łatwo policzyć)

 • Harrison Jones

  Sytuacja ekonomiczna Swidnicy jest calkiem dobra, nie ma nad czym rozpaczac. Jak sie cos chce zrobic to trzeba czasem wziac kredyt a obecnie w miescie dzieje sie bardzo duzo. Szczegolnie ciesza nowe sciezki rowerowe czy proste chodniki po ktorych mozna przejsc nie lamiac sobie nog.

  • KrissKross

   Tak, tylko Świdnica jest całkowicie zapóźniona i zapuszczona. Takie rzeczy jak ścieżki rowerowe to się w miastach o podobnym potencjale zaczynało 10 lat temu. Dziś dopina się ramy komunikacyjne i kontrpasy. U nas pewnie nie wiedzą co to takiego… Pomijam stan dróg, bo jest on koszmarny. Chyba nie ma ani jednego skrzyżowania gdzie światła sprzężone są z wagą. Gdzie indziej jest tego nadmiar, że czasem komicznie to wygląda.

  • medyk

   Uuuuu jak już H Jones zaczął pisać znaczy na dworze kipi i proszę na miły bóg nie przypominać nikomu ścieżek rowerowych 🙂

 • Misza

  Smutne, tak właśnie działa samorząd.
  Zadłużajmy się, budujmy, wygrywajmy wybory.
  Długi spłacą inni…

 • medyk

  Tak sobie czytam te komentarze i widzę że połowa nie wie o czym pisze. Zapytam tylko Pana Janusza czy widzi różnicę w wydawaniu kasy miejskiej na chodniki i kwietniki, a w uzbrajaniu np terenów pod budowę Electrolux lub Colgate?

  • Jan Wtorek

   Różnica jest chyba taka, że starsze osoby, niepełnosprawne czy matki z wózkami potrzebują najbardziej właśnie tych chodników czy parków, na które stawia BMS i jej ekipa. Popieram ten kierunek i z tgego, co słychać od sąsiadów to też popierają. Potrzebujemy infrastruktury dla ludzi. Ileż można robić dla firm, ludzie zarabiają w nich grosze . jak się utrzymać za 2tys zł.?

   • Młody

    A pan środa to wie co to są podatki i z czego czerpie dochody miasto?

   • obserwator

    Aktualnie realizowany jest prosty układ. Świdnica ma być sypialnią dla Wrocławia i Wałbrzycha a przedsiębiorców należy wytępić. Wałbrzych daje na ścieżki a Wrocław na drogi. Nowe technologie są w naszym mieście niemile widziane, napawają wręcz obrzydzeniem. Budujmy więc dalej skansen dla emerytów

  • Siostra Bernadetka

   Dochodów na pewno nie ma z uzbrojenia terenu i… zwolnień podatkowych.
   To co nam zostaje to pit.
   Jeśli miasto nie będzie przyjazne to ludzie nie bedą chcieli tu mieszkać i po picie.

   • obserwator

    Dochodów z chodników nie ma tym bardziej.

   • medyk

    Siostrzyczko bzdury wypisujecie takie że aż boli jak się czyta. Dokładnie jest odwrotnie niż napisałaś bo gdyby nie było uzbrojonych terenów i zwolnien podatkowych to by nie było tych inwestycji, nie byłoby strefy , wpływów z pitu i citów . Dzięki tym inwestycjom powstało tysiące miejsc pracy, ludzie wydają zarobioną kasę w Świdnicy i ona wraca !!! Tak się zastanawiam co trzeba mieć w głowie żeby nie rozumieć tak prostych zależności ?

    • Siostra Bernadetka

     Natomiast siano trzeba mięć żeby nie pojmować że takich miejsc pracy jest w Polsce w cholerę a młody człowiek to nie postkomunistyczny emeryt, w dziadowskim mieście siedział nie będzie, zawinie się w lepsze rejony i pozostanie Ukraina do zatykania braków kadrowych.
     Nic nie mam do ukrainców którzy czują się swojsko na dziurawych trotuarach, ale oni swoje pieniądze wydają w swojej ojczyźnie.

     • medyk

      Siostrzyczko moja kochana napisałaś bzdurę więc pozwoliłem sobie na komentarz. Chcesz czy nie i czy się to tobie podoba, czy nie, ponoszenie kosztów związanych z powstawaniem nowych miejsc pracy z punktu widzenia dobrego gospodarza jest bardziej zasadne niż dbanie o kwietniki, robienie ścieżek rowerowych ze schodami czy też remont basenu odkrytego za 30mln. Inwestycje w infrastrukturę są potrzebne tylko muszą być przemyślane i mieć jakiś cel.

     • KrissKross

      Niestety ale Siostrzyczka ma rację. Jeżdżę po Polsce jako przedstawiciel to widzę różnice i to wcale nie chodzi o miasta jak Wrocław, Poznań czy Kraków. W Świdnicy nie ma gdzie wyjść z dzieckiem na spacer. Jak ostatnio poszedłem na orlika pokopać z dzieckiem w piłkę, to sztryms-kryminał imprezkę sobie zrobił. W NORMALNYM mieście od razu podjeżdża patrol na bombach i rozganiają dziadostwo. Natomiast w parkach w NORMALNYCH miastach młodzież rozkłada na wyspach zieleni kocyki i kulturalnie biwakuje. Ekscesy się zdarzają to normalne, ale to margines. Natomiast te wszystkie elektroluxy sa po to żeby świdnicka patologia mogła przeżyć za grosze.