Kobiety w obronie swoich praw

Kobiety w obronie swoich praw [FOTO/VIDEO]

81
PODZIEL SIĘ

Kilkaset kobiet, przy wsparciu wielu mężczyzn, uczestniczyło w manifestacji na świdnickim Rynku. Świdnica była jednym z 85 miast w Polsce, które włączyły się do Międzynarodowego Strajku Kobiet. Wspólnym mianownikiem powodów, dla których świdniczanki protestowały, było stałe ograniczanie praw kobiet.

Żądania strajkujących zostały tym razem zebrane w szeroki katalog. Kobiety chcą pełni praw reprodukcyjnych (edukacji seksualnej, dostępu do antykoncepcji, in vitro, opieki okołoporodowej), państwa wolnego od zabobonów, wdrożenia i stosowania koncepcji antyprzemocowej oraz poprawy sytuacji ekonomicznej. Świdnicka manifestacja koncentrowała się na ograniczaniu praw kobiet w wielu dziedzinach, niestosowaniu przepisów prawa i spychaniu kobiet na margines życia. Padły mocne słowa o mężczyznach, porzucających rodziny i niepłacących alimentów, o rządzącym Prawie i Sprawiedliwości, które – jak powiedział jeden ze wspierających manifestantki mężczyzn – wywraca Polskę do góry nogami.

– Musimy protestować, bo rządzący boją się tylko jednego – gniewu suwerena! – padały sowa z zaimprowizowanej na schodach teatru mównicy. – Nie dajcie sobie wmówić, że jesteście słabsze i mniej inteligentne, jesteście mądre, silne i piękne. Macie prawo do godnego życia – podkreślała nieformalna liderka protestu Violetta Mazurek. Kobiety wielokrotnie podnosiły czerwone kartki w geście sprzeciwu. Podczas manifestacji nie doszło do żadnych incydentów.

Zdjęcia Anna Pawłowska

 • Obi von Kenobi ;-)

  Brawo !
  Tylko szkoda, ze zamiast się cieszyć i odpoczywać Prezes i Spółka zmuszają do protestu.
  Za to jak zintegrują naród :-))

  • Katarzyna lisidzka

   super
   jestem dumny z mojego miasta. takie manifestacje to także sprzeciw
   wobec debilnych pomysłów rządowych dot. życia intymnego kobiet i
   mężczyzn. niech się rząd odstosunkuje od naszych organów płciowych.
   dajcie żyć innym swoim życiem i po swojemu, przestańcie zaglądać nam pod
   kołdrę.

   • BA

    To może Katarzyno podasz konkretnie jakiś jeden debilny pomysł rządu wtrącającego się w intymne życie kobiet?
    Ja natomiast w przeciwieństwie do ciebie wstydzę się , że w moim mieście jest tylu ludzi, którzy dają się zmanipulować. Pani Mazurek nie może się jakoś wybić w świdnickim światku, więc rekompensuje sobie ten brak. Natomiast pani prezydent urządziła sobie całkiem za darmo świetną kampanię przedwyborczą lansując się na zbawiciela świdnickich kobiet i nie omieszkała podkreślić swoich zasług, przy okazji zgrabnie dokopując poprzednikom. Szkoda tylko, że jak jej się to zdarza, mijała się z prawdą. Otóż z wypowiedzi wynikało, że ci poprzednicy to nie myśleli o tych biedakach potrzebujących wsparcia. Nie było mieszkań chronionych, a za to były nory socjalne. No a prawda jest taka, że pomyślano i o kobietach z przemocy, powstały też mieszkania chronione, nie mówiąc już o nowych, w bardzo dobrym standardzie wykończonych, mieszkaniach socjalnych, które zostały oddane do użytku przy Rolniczej i jeszcze w innych punktach miasta. A te mieszkania o rzeczywiście niskim standardzie, o czym pani prezydent „zapomniała” powiedzieć, powstały w czasach kiedy rządziła lewa strona, czyli jej opcja.

    • henryk

     Proszę ciemnoty nie wciskać,bo przez 12 lat mieszkania komunalne w ogóle nie były remontowane a w tym czasie czynsze wzrosły o 250 proc.Ludziom którzy na własny koszt zrobili sobie łazienki fałszowano umowy najmu,podwyższając opłatę czynszu.Były też wypadki śmiertelne na połamanych,zaniedbanych kamiennych schodach.Płaciło się czynsz i niczego w zamian nie można było się doprosić a Murdzek z naszych pieniędzy utrzymywał znienawidzonego przez świdniczan buca Grzesika w Nieruchomościach,którego Pani Prezydent bezzwłocznie wyrzuciła i chwała jej za to.Proszę więcej nie zachwalać poprzednich władz, lecz raczej odnosić się do bieżących spraw,bo miejsce poprzedników powinno być za kratkami.

     • BA

      Wypowiadasz się, a masz niewielką wiedzę w temacie. Były remontowane, ale, jak zaznaczył nawet jeden z czołowych SLD-owców w Świdnicy, problemu mieszkań komunalnych nie rozwiąże zmiana szefa nieruchomości. Wielu mieszkańców po prostu nie płaci czynszów i zaległości sięgają łącznie na kwotę blisko 30 milionów. Za tą kwotę pięknie by się wyremontowało chyba wszystko. Miasto dokładało i zapewne dokłada do MZN w związku z tym. Proszę więc swoją agresję przekierować gdzie indziej.

   • mike

    Ja dziękuję nie chcę zaglądać pod Twoją kołdrę. Kołdra mojej żony jest o niebo ciekawsza.

   • Nie usuwajcie konta!

    Procentowo – ile kobiet z miasta i powiatu uczestniczyło w tej szopce?

   • Wilkołak Krzysztof Paweł

    Mam podobne zdanie jakKasia. PiS karmi patologie 500plus za naszych wszystkich pieniądze. A teraz wtrąca się nam do majtek. Wynocha

  • Wilkołak Krzysztof Paweł

   Fajna przyjemna atmosfera i klimat dziś! Warto było przyjść i przyznam, że frekwencja zaskoczyła mnie na plus. Ten rząd pisowski chyba długo nie porządzi. Dość wtrącania się w nasze życie seksualne!!!!

   ps. jedna ze słynnych świdnickich hejterek-trol internetowy też była dziś na manifestacji , która pisze artykuły nie podpisując się swoim imieniem i nazwiskiem.

  • michbaner

   A Ciebie nie widziałem na tym niby proteście. Pewnie się cieszyłeś i odpoczywałeś w samotności.

   • Katarzyna lisidzka

    PIS pozaluje tych protestów.

    Nastroje spoleczne sie zmieniaja. 500+ to lipa za która wszyscy placimy i chleje z tego patologia.

    • mike

     Kasiu takie masz ładne imię a tak powalone myśli. PIS już żałuje tych protestów 🙂 🙂

    • michbaner

     Jeżeli uważa Pani, ze ma za mało na picie wódy to niech Pani dołączy do tej jak Pani mówi patologii i urodzi sobie dwójke a może trójkę dzieci to na wódę Pani nie zabraknie.

  • Krzysztof Czarnecki

   No, tłumy prawie takie jak wtedy, co Cocacolę rozdawali za darmo. Słowem – pełna integracja.

   • Wilkołak Krzysztof Paweł

    Napij się

 • Domino

  Na miejscu pani prezydent, dwa razy bym się zastanowiła, zanim bym stanęła obok tej osoby z wulgarnym plakatem. To miał być poważny wiec, a nie wygłupy w stylu gimbazy. Czy głosem kobiet ma być gówniara, która nie chce się uczyć, nie chce pracować , a cały swój czas poświęca na promocji samej siebie na fejsie i instagramie?

  • Katarzyna lisidzka

   odczep sie od niej. co masz do niej

 • michbaner

  Gdyby nie znudzone emerytki i emeryci to frekwencja tego niby protestu byłaby prawie zerowa. Pani Mazurek nie może być zbytnio zadowolona ze swojej propagandowej pracy.
  Ciekawi nie z jakiej listy chce wystartować w przyszłych wyborach Pani Mazurek ? Pewnie z SLD, tak mi się wydaje.

 • michbaner

  Gdyby nie znudzone emerytki i emeryci to frekwencja tego niby protestu byłaby prawie zerowa. Pani Mazurek nie może być zbytnio zadowolona ze swojej propagandowej pracy.
  Ciekawi mnie z jakiej listy chce wystartować w przyszłych wyborach Pani Mazurek ? Pewnie z SLD, tak mi się wydaje.

  • Obi von Kenobi ;-)

   Emeryci i emerytki to też naród i mają prawo do swoich poglądów .
   Misiewicze im tego nie zabronią, zresztą coraz mniej z nich słucha Tadzia od Maybacha i kocha Antoniego od wybuchających Parówek 🙂

   • michbaner

    Emeryci i emerytki najbardziej zainteresowane prokreacją, a raczej jej ograniczaniem. Emerytki walczą o prawo do aborcji, nie widzisz tu sprzeczności ? Emerytki walczą o prawo do tabletki dzień po, nie widzisz tu sprzeczności ? Na szczęście młode kobiety ze Świdnicy nie dają się nabierać na lewackie poglądy Pani Mazurek i nie uczestniczą w tych pseudo protestach, co widać i słychać na załączonych obrazkach.

    • Franek

     Pełna zgoda!

   • Franek

    Zmień płytę, bo ileż można czytać o Misiewiczach, Rydzyku i Maciarewiczu. Nawet zdeklarowani pisiarze mają dość. 🙂

    Jak zwykle komentując merytoryczne wypowiedzi, wysilasz się na „błyskotliwe” komentarze nie odnosząc się do sedna sprawy.

    • Obi von Kenobi ;-)

     Ależ dlaczego masz ich dość? Przecież to elita władzy ! To pomazańcy prezesia, to na nich ludzie głosowali.
     To za nich teraz się wstydzą.
     Cieszę się, że tak ciebie denerwuje pokazywanie prawdy, a pisanie komentarzy to sama przyjemność przy takim bogatym materiale jakiego codziennie dostarczają nam niepodzielnie panujący.
     Dziękuję :-))

  • henryk

   Co czepiłeś się emerytów i emerytek?Ci doświadczeni już ludzie przyszli protestować nie tylko za siebie ale za swoje dzieci i za swoich wnuków.Widocznie otumaniony pisowską propagandą trudno Ci podjąć racjonalne myślenie i uszanować czyjeś poglądy.

   • mike

    Heniek lecz się na swoją obsesję.

   • michbaner

    To, ze na tej propagandowej imprezie Pani Mazurek zjawili się w zdecydowanej większości emeryci świadczy tylko o tym, że młode kobiety chcą zakładać rodziny, chcą rodzic dzieci bo rozumieją, że najważniejsze w życiu to rodzina. Nie konkubinaty, nie związki partnerskie, nie pary homoseksualne, nie pary lesbijskie wychowujące dzieci z adopcji. Kobiety, które nie poparły tej błazenady opowiadają się za zdrową rodziną, gdzie jest zona, mąż i dzieci a nie popaprane związki homoseksualne i lesbijskie. Zastanawiam się kiedy wreszcie zrozumie to Pani mazurek da sobie spokój z tą nachalna lewacką propagandą przeciwko rodzinie. Pani Mazurek kończ waćpani, wstydu oszczędź.

   • michbaner

    Nie rozumiem jak można wysyłać na jakikolwiek protest swoich rodziców i dziadków ? Henryku to śmieszny argument. Jeżeli dzieci i wnuki tych emerytów byliby naprawdę zainteresowani protestem i uwierzyli propagandzistce Mazurek to po prostu by przyszli na tę mikro imprezkę. Rzeczywistość jest taka, ze zdecydowana większość kobiet w Świdnicy i całej Polsce nie popiera tych idiotycznych i antyrodzinnych zadym garstki oszołomów otumanionych przez jakieś aktywistki- feministki w rodzaju Pani Mazurek.

 • Franek

  Protest emerytów, że nie załapali się na 500+. 🙂

  • Katarzyna lisidzka

   Franek wez sie w garsc. 500 plus to smiech. i kasa na chlanie dla patologii za ktora ty placisz baranku

   • Franek

    Czyli, że wszyscy rodzice pobierający 500 zł to patologia?
    „Gratuluję” pogardy dla Polaków, którzy zdecydowali się na drugie lub więcej dzieci.
    Bez odbioru.

   • BA

    Dlaczego obraża pani ogromną część społeczeństwa, które nie jest patologią, a korzysta z 500+? Poprawiło to znakomicie warunki życia większości rodzin w Polsce, a szczególnie wielodzietnych. Dodam, że np. w Świdnicy MOPS sprawdza jak są wydawane pieniądze (proszę się popytać). No ale zaraz będzie, że ogranicza się prawa człowieka do wydawania swoich pieniędzy-to a propos dzisiejszej manifestacji.

    • Obi von Kenobi ;-)

     BA – sorrki, jednak jesteś ograniczona ;-)))

    • edzio

     Możecie rządzić bo, możecie oszukiwać. Polacy pragną, by w zamian okłamywać ich, zwodzić, powtarzać tę jedyną najważniejszą rzecz, że są bezpieczni, że nasze poczucie bezpieczeństwa, narodowego, indywidualnego, duchowego- to nie kiepski żart, jaki płata nam przeznaczenie.

     • BA

      Proponuję rozszerzyć wiedzę o inne źródła niż te, z których korzystasz

     • edzio

      Quae fuerent vitia, mores sunt. —Co kiedyś było występkiem, teraz stało się obyczajem.

 • Krzysztof Czarnecki

  We wstępie czytam: „Wspólnym mianownikiem powodów, dla których świdniczanki protestowały, było stałe ograniczanie praw kobiet”. Mógłbym się dowiedzieć, jakie konkretnie prawa kobiet zostały ograniczone w ostatnim czasie?

  • Franek

   Ja też jestem bardzo ciekawy…

  • henryk

   Panie Krzysztofie,to był protest przeciw zakusom pisowsko-klerykalnej władzy i jej obłąkańczej polityce,żeby nie było jak w przysłowiu,że Polek mądry po szkodzie.Ja też się temu sprzeciwiam.

   • mike

    Obłąkane to są te kobiety , które wyszły na ulicę , obłąkane z nienawiści.

    • Franek

     Raczej zmanipulowane.

   • BA

    Jeśli obłąkaniem jest 500+, wzrost gospodarczy, odbudowa stoczni i realne ratowanie kopalń, polityka zagraniczna, gdzie wstaliśmy z kolan i zaczynają nas traktować jako partnera, a nie wasala, ściganie dotychczas nietykalnych sędziów, polityków, położenie nacisku na obronność Państwa i wiele innych, i to w ciągu tak krótkiego czasu, to ja jestem za takim „obłąkaniem”.

    • Stanislaw Kotelko

     W kwestii formalnej – jak nas traktują za granicą bedziemy wiedzieć po jutrzejszym szczycie brukselskim…

    • Obi von Kenobi ;-)

     Wzrost gospodarczy….. taki jak za poprzedników, sorrki argument odpada
     Odbudowa stoczni- a jaką to stocznie odbudowano ? Połączono nierentowne trupy co robią jednego „Ślazaka” od 15lat.
     Realne ratowanie kopalń – znów muszę płacić na wcześniejszą emeryturę górnika mimo ze nikt nie chce węgla, paranoja.
     Wstajemy z kolan- proszę – ja nigdy nie byłem w takiej pozycji – pani- nie wiem 😉
     Obronność ? zabranie Leopardów z Żagania i danie do Warszawy na parady i pokazy, albo OT, weekendowa armia Antoniego.

     Polecam lekturę niezależnej prasy czy telewizji, czasem warto wiedzieć co się dzieje na świecie.

     • Kamil

      Z niektórymi wnioskami się zgadzam, ale chciałbym spytać gdzie można dostać niezależną prasę, bo też chciałbym z takiej skorzystać. Proszę o kilka tytułów.

     • BA

      Jeśli za niezależną prasę uważasz gazety, bądź TV, których właścicielami są zagraniczniacy „bardzo sprzyjający Polsce” i którym „na Polsce zależy”, to jednak poszperaj trochę i rozszerz horyzonty.

     • Franek

      Trafiony. Zatopiony. 🙂

    • henryk

     Nie przesadzaj ze wstawaniem z kolan bo to już jest leżenie krzyżem.

    • JAcenty

     Jakbym czytał rzecznika rządu 🙂 Nawet kiedyś kabaret Neonówka zrobił skecz z wykorzystaniem tych właśnie przytoczonych przez Ciebie słów. Co do obronności Państwa to prosiłbym abyś się nie wypowiadała w sprawie na której się zupełnie nie znasz. Politykę zagraniczną właśnie oglądamy w wykonaniu premiera i ministra spraw zagranicznych San Escobar. Co do stoczni, ratowania kopalń i pozostałych elementów Twojego ekspoze to brakuje tu miejsca aby odpowiedzieć. Zdaje się, że tematem przewodnim były kobiety ??

   • Krzysztof Czarnecki

    Coś niewyraźnie napisałem? Jakie konkretnie prawa zostały ograniczone?

  • Nie usuwajcie konta!

   Na przykład tym, że za rok mają się zrównać wynagrodzenia. Toż to istny Ciemnogród Ojropy jest!

   • Franek

    🙂

  • michbaner

   Najlepiej o tych ograniczeniach mówiła pani Janda: ” ogranicza się nam prawa do prawa ” i to wszystko tłumaczy.

  • Waldemar Kozmowski

   A ty jestes z innego kraju,czy co,

   • Krzysztof Czarnecki

    Nie, ale widocznie coś przegapiłem. Wymień krótko w punktach.

 • Max Schwarz

  Hipokrytki, na jednym ze zdjęć stoi babsztyl, który płaci 7zł za godzinę -matce samotnie wychowującej troje dzieci i jeszcze uderza do niej na Ty: jak się do 15.00 nie wyrobisz obetnę Ci połowę stawki….Na innej fotce stoi była dyrektorka, która nie udzielała swojej pracownicy ustawowo przewidzianej przerwy na karmienie…KOBIETY SAME DLA SIEBIE SĄ OKRUTNE….Idea meetingu szczytna, ale jak człowiek patrzy się na niektóre osobniczki na zdjęciu, co to za wolnością swobód dla kobiet się opowiadają- to nóż się otwiera 🙁

  • Nie usuwajcie konta!

   Masz na myśli tę, pożal się Boże, restauratorkę z Rynku?

 • Maciej Miłosz

  I znowu jakaś garstka interesantów uzurpuje sobie prawo do nazywania siebie głosem kobiet.

  • Nie usuwajcie konta!

   Największym utrapieniem tzw.feministek jest fakt, że miażdżąca większość kobiet je po prostu zlewa.

   • Wilkołak Krzysztof Paweł

    Ciebie zlewają

  • Obi von Kenobi ;-)

   I znowu jakaś garstka interesantów uzurpuje sobie prawo do nazywania siebie głosem narodu 😉
   Takie życie

 • mike

  I znowu w większości wyszły mohery a młodzieży jak na lekarstwo.

  • Obi von Kenobi ;-)

   sam jesteś mocher 😉
   Ja tam widzę same fajne babki !!

   • mike

    Moherze jak pociągają ciebie babki po 60 i 70-tce to twoja sprawa.Fajnych babek nie zauważyłem.

    • Obi von Kenobi ;-)

     Koniec świata – miłośnik rządu obraza sie na starsze osoby !!
     To zwiastuje koniec Paranoi i Schizofreni :-))))
     Jak miło się robi na sercu.
     Zresztą….de gustibus non est disputandum

     • mike

      Nie miłośnik rządu a miłośnik demokracji obi. Masz racje ta nienawiść u Ciebie , tych kobiet i ludzi którzy wychodzą na ulicę zwiastuje chorobę u was. Najwyższy czas na leczenie.

     • Obi von Kenobi ;-)

      Ha ha ha
      3/4 narodu do leczenia ? Może to ty musisz się zbadać 🙂

     • mike

      Spokojnie , jestem po badaniach okresowych 🙂 a może najwyższy czas aby lekarz zajrzał do Twojej główki ?

 • Stanislaw Kotelko

  Bardzo dobra manifestacja. Tyko dlaczego zrobiono ją już o 13-tej? W godzinach późniejszych byłoby więcej uczestniczek

  • Franek

   Bardzo dobra, bo …. ?
   Szanowny Panie, proszę uzasadnić swoją ocenę.

   • Stanislaw Kotelko

    Bo kobiety pokazują, nie tylko w Świdnicy, że mają prawo do decydowania o swoich sprawach i nikt nie może narzucać im niczego w imię takiej czy innej ideologii.

    • Franek

     Co KONKRETNIE narzucono ostatnio kobietom?

     • Stanislaw Kotelko

      Jeśli nie wie Pan, o co chodzi, proszę pójść na pierwszą demonstrację i poczytać hasła.Nie prowadzę dyskusji dla dyskusji.

      2017-03-10 20:32 GMT+01:00 Disqus :

     • Krzysztof Czarnecki

      Które hasła, panie Stanisławie? Np. „macice wstały z kolan”? Czy „P…lę, nie golę”?

    • mike

     Niech pan nie będzie śmieszny panie Kotełko. Mam żonę i dwie pełnoletnie córki i proszę mi uwierzyć nikt im nie narzuca niczego . Decydują same o sobie.

 • Nie usuwajcie konta!

  Spójrzmy na to inaczej: skoro na zbiórce było „aż” kilkaset kobiet, to znaczy że ok. 79tyś. mieszkanek powiatu ją po prostu olało… No, chyba że chopy ich zamknęły doma 😉

 • Młody

  Zenujący spektakl wyborczy BMS . Przez takie ustawki i płytkie wystąpienia pani prezydent obraża uczestmików strajku . Ja z żona w połowie miałem już dość . Brak smaku i umiaru .Zwykła PRLowska propaganda sukcesu .

 • zeus

  Pani Prezydent i obok młoda dziewczyna z plakatem : chociaż dzieciom byście tego nie pokazywali bo wstyd……

 • Joanna Świdnicka

  Patrząc na średnią wieku strajkujących kobiet w Świdnicy ( tak coś koło siedemdziesiątki), to nie za bardzo wiem jakich postulatów broniły tam obecne Panie. Czy były to zmiany w prawie umożliwiających skuteczne
  ściganie sprawców przestępstw seksualnych, refundacja najnowocześniejszych środków
  antykoncepcyjnych, czy dostępność bez recepty tzw. antykoncepcji
  awaryjnej ?

  Wiele z tych kobiet ma własne wnuczki i prawnuczki, codziennie chadza do kościoła i w tym kontekście ciekawi mnie, która z tych Pań na informacje: „babciu jestem w ciąży z moim chłopakiem”, powie „wnusiu nie myśl długo, weź pigułkę, albo leć się wyskrobać natychmiast. Babcia nie po to na mrozie wystawała i w marszach na czarno ubrana chadzała, żebyś mi tu dzieci do domu znosiła” .

 • Violetta Ostrowska

  Zdecydowanie część dyskutantów pisze tu coś aby pisać , bez zapoznania się z tematem.Jeśli już macie internet to może poczytajcie coś o zmianach i projektach zmian na szkodę kobiet. Polecam też niektóre wypowiedzi obecnych prominentów (rząd , posłowie , kler) -ciemnota , wstyd , chamstwo i zgroza. Jest tyle stron że czytać możecie wszędzie a kto ma rozum niech wyciąga wnioski. We wcześniejszym artykule jest napisane przeciw czemu jest ten protest.Odróbcie lekcje i poczytajcie trochę . Zgadzam się z P. Kotełko – GODZINA 13 TO NIE JEST DOBRA PORA DLA PRACUJĄCYCH MŁODYCH ! Albo jeszcze są w pracy albo się właśnie do niej wybierają. Jeśli ktoś ma do wyboru pracę albo protest to jest oczywiste że wybierze pracę. Ewentualnie poprosi matkę na emeryturze żeby zaprotestowała w jej imieniu o ile podziela młodych zdanie . Część młodych których to dotyczy jest w szkole. Z zasady to właśnie o przyszłość młodych chodzi w tych protestach . Czy naprawdę myślicie że te protesty to po to żeby sobie aborcję robić.Nic podobnego ! Tylko w naprawdę dramatycznych sytuacjach. Wiedza i zapobieganie jest o wiele lepszą wersją planowania rodziny . No cóż – tak działa propaganda na prostych ludzi .

 • Violetta Ostrowska

  ,,Prawdziwa cnota krytyk się nie boi.” 13 godzina w tygodniu pracy to nie najlepsza pora dla młodych pracujących mieszkańców. Np. praca :od 6-14 , 7-15 , 14-22. ŻADNA PRACUJĄCA MŁODA OSOBA NIE MOŻE PROTESTOWAĆ O 13 godz. RYNKU! Głównie tu o ich przyszłość chodzi . Pozostają emeryci.