Długie życie się opłaca? ZUS daje premię dla stulatków

Długie życie się opłaca? ZUS daje premię dla stulatków

0
PODZIEL SIĘ

129 osób na Dolnym Śląsku ma więcej niż sto lat. Najstarszy mieszkaniec naszego regionu skończył właśnie 111 lat. Zdmuchnięciem stu świeczek na swoim torcie może się pochwalić sześciu świdniczan. – Każda osoba, która obchodzi swoje setne urodziny może liczyć nie tylko na bukiet kwiatów i list z życzeniami, ale także na przyznanie honorowego świadczenia pieniężnego w wysokości 3 731,13 zł – mówi Iwona Kowalska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

14 kwietnia Stanisław Kowalski ze Świdnicy skończył 108 lat

–  Raz przyznaną kwotę – stulatkowie dostają, co miesiąc do końca swojego życia. Senior nie musi składać żadnych wniosków do ZUS jest to, bowiem specjalne tzw. honorowe świadczenie, które otrzymują wszyscy emeryci i renciści „z urzędu”, automatycznie z chwilą ukończenia 100 lat – wyjaśnia rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. – To dobra wiadomość szczególnie dla kobiet, które niekiedy przez całe swoje życie zajmowały się domem oraz dziećmi i przez to nigdy nie pracowały więc nie dostają emerytury – dodaje Kowalska.

Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku gdyż nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).

Świadczenie honorowe otrzymuje obecnie z ZUS 1 953 osób w całej Polsce. Pomimo tego, że od ubiegłego roku liczba stulatków, którzy dostają dodatkowe pieniądze z ZUS zmniejszyła się o 197 osób, tylko w 2013 roku ZUS przeznaczył na nie 76,5 mln zł. W 2035 roku będzie musiał wydać aż 626,5 mln zł.

/ZUS, opr. mn/