Dlaczego spotkała się tylko z dyrektorami szkół? Minister Zalewska odpowiada

Dlaczego spotkała się tylko z dyrektorami szkół? Minister Zalewska odpowiada

28
PODZIEL SIĘ

Minister edukacji Anna Zalewska, poseł Wojciech Murdzek i dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk – jak już informowaliśmy – spotkali się w poniedziałek, 6 lutego, w Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Świdnicy z dyrektorami świdnickich szkół, zarządzanych przez miasto. Rozmowa dotyczyła wdrażania reformy oświaty. Do rozmów nie zaproszono władz miasta.

Błyskawiczne przygotowania do wdrożenia reformy oświaty autorstwa minister Anny Zalewskiej budzą w Świdnicy ogromne kontrowersje. To, co zaproponują władze miasta, ostatecznie będzie opiniował kurator oświaty. Z przedstawicielem Urzędu Miejskiego spotkał się tylko wicekurator. Kurator, minister i poseł Murdzek nie proponowali spotkania prezydentowi miasta. W trybie pilnym zwołali natomiast spotkanie z dyrektorami świdnickich szkół podstawowych, gimnazjów i MDK.

Minister Anna Zalewska po dwóch dniach zaakceptowała treść rozmowy, przeprowadzonej 6 lutego (akceptację uzyskał dosłowny zapis rozmowy):

Dlaczego spotykają się państwo z dyrektorami szkół bez udziału władz miasta? I w takim miejscu?

Anna Zalewska: Powołaliśmy zespoły ds. wdrażania reformy i jesteśmy wszędzie, jesteśmy do dyspozycji dyrektorów i nauczycieli…

Na spotkanie zapraszał pan kurator…

Otrzymaliśmy informację, że trzeba dyskutować w Świdnicy, stąd korzystając z możliwości, że jestem, zadeklarowałam, że z władzami samorządowymi… czyli zaprosiliśmy władze samorządowe, by pracować wspólnie, bo to na końcu pan kurator będzie podejmował decyzję pozytywną…

Ale tu władz samorządowych nie ma.

Zaprosiliśmy dyrektorów, żeby organizowali takie spotkania…

Nie ma tu ani pani prezydent, ani nikogo z urzędu…

Są tu dyrektorzy na zaproszenie pana kuratora, po to, by bardzo szczerze, konkretnie, poza konferencjami prasowymi porozmawiać o tym, co ich boli.

Ale dlaczego poza władzami miasta, które odpowiadają za sieć szkół?

Zespół ds. wdrażania rozmawiał z władzami miasta, deklaruje współpracę. Pan kurator będzie wydawał opinię. We wszystkich miastach na Dolnym Śląsku kurator jest w trakcie procedowania, spotyka się razem z samorządowcami…

Co tu do powiedzenia mają dyrektorzy szkół?

Dyrektorzy są na co dzień z dziećmi, z nauczycielami i najlepiej wiedzą, co jest najlepsze. To właśnie jest współpraca władz samorządowych z dyrektorami, bo oni wiedzą na każdym kroku, jak zachowują się dzieci, jakie są potrzeby rodziców. Oni są blisko rodziców. Musimy działać razem.

To dlaczego nie w szerszym gronie, z prezydentem?

Pan kurator zdecydował tak z państwem dyrektorami i deklaruje współpracę z samorządem.

Rozmawiała Agnieszka Szymkiewicz

 • Harrison Jones

  Nic nowego. Pani Zalewska jak zwykle nie odpowiada na zadane pytania ale do tego się już przyzwyczailiśmy. Przykre to, tak za plecami samorządu rozmawiać o sieci szkół który decyduje o nich i dopłaca niemałe pieniądze do edukacji dzieci.

  • Wilkołak Krzysztof Paweł

   Najdziwniejszy wywiad jaki w życiu czytałem – katastrofa. Tej pani juz dziękujemy. Co chwila trzy kropki i wymijające kwestie. To było autoryzowane? Szok niedowierzanie tragedia błazenada

 • pisfan

  poraża niekompetencja i arogancja tej osoby
  a na temat p. Murdzka to szkoda się wypowiadać – odruch wymiotny

 • Zośka

  „Otrzymaliśmy informację, że trzeba dyskutować w Świdnicy, stąd
  korzystając z możliwości, że jestem, zadeklarowałam, że z władzami
  samorządowymi… czyli zaprosiliśmy władze samorządowe, by pracować
  wspólnie, bo to na końcu pan kurator będzie podejmował decyzję
  pozytywną…”
  Coś się pani minister pomieszało – zaprosiliśmy władze samorządowe, by pracować wspólnie. A gdzie te władze? Gdzie ta współpraca? Wypowiedzi pani minister – chyba polonistki z wykształcenia – to porażka.

 • Joanna

  Ministra już taki bełkot uprawia, że ciężko ją zrozumieć. Na proste pytania nie potrafi odpowiedzieć! Chyba, że ich nie zrozumiała? Ale przez 2 dni próbowała uzasadnić swoją decyzję i postępowanie, a wyszło jak zawsze… Wychodzi na to, że zapędzili się w kozi róg i mają problem! Ale tak to jest jak bez przygotowań, konsultacji – tych prawdziwych, a nie w wykonaniu pis, wprowadza się ” reformy”.

 • antek

  Śmiech na pustej sali
  Pani minister. Przykład antylogiki. Ciekawy jestem czy wrodzonej czy nabytej przez przynależność do jedynej słusznej partii? Sądząc po zachowaniu naszego znakomitego posła to jest to logika nabyta, bo swego czasu był dobrym inżynierem. Więc może i ona była dobrym nauczycielem?
  Jaki ona daje przykład swoim uczniom? Może teraz ten sposób uczniowie mają odpowiadać nauczycielom na lekcjach?
  Wydaje mi się, że ona działa na zasadzie – nieważne czy uczeń myślący czy nie, ważne aby wierzący

 • były

  Jak na minister edukacji to jej odpowiedzi chyba są na poziomie pierwszej klasy , i dlatego naciska na zmianę w szkolnictwie że by ktoś po niej mógł odpowiedzieć na pytanie jakie mu się zadało. Cała ta pani Zalewska to jakaś kompromitacja naszej całej edukacji.

 • ludx

  Ale żenujący bełkot…

 • ganow

  Zgadzam się z krytycznymi opiniami na temat wypowiedzi pani minister. Mnie tylko zastanawia, kto oddaje ciągle głosy na kandydaturę pani Zalewskiej, jeśli wszyscy wiedzą o jej mankamentach.

 • YES

  ” Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne.” pani mynyster bez uzgodnienia z naczelnikiem nie może odpowiedzieć samodzielnie na żadne pytanie (Jedwabne) -pewnie jakby zapytali jak ma na imie tez by kluczyła 🙂

 • Obserwator

  Równie dobrze mogłaby pani minister mówić w narzeczu chrząkanym z Górnej Wolty – nic z tego bełkotu nie wynika…

 • Krzysztof Czarnecki

  Interesująca sugestia pada ze strony pani redaktor – że dyrektorzy nie mają nic do powiedzenia w sprawie szkół. Słowem, demokracja pełną gębą.

  Jakoś mnie to nie dziwi. Władza, która nie wie, że „przeniesienie” szkół 315 i 105 do innych obiektów jest fizycznie likwidacją szkół i podlega innym regulacjom niż ustawa o reformie oświaty, nie ma się specjalnie czym chwalić. Ze szczątkowych informacji, które udało się zdobyć, wynika, że w obiegu jest już trzeci projekt zmiany sieci szkół.

  Krzykaczom, którzy się na mnie rzucą za chwilę podpowiadam, że w całym powiecie tylko w Świdnicy jest problem z realizacją reformy. Inne gminy jakoś sobie na razie radzą bez większego zamieszania.

  • Obserwator

   Nie mam się zamiaru na Pana rzucać. Po prostu reformę oraz jej wprowadzanie w Świdnicy uważam za niewypał.

  • Wilkołak Krzysztof Paweł

   Pan Krzysiu zawsze do przewidzenia po jednej stronie Nic dziwnego PiS …. broni nawet sprawy która jest nie do obrony. Ale czego tu się spodziewać

   • Franek

    Co nie jest do obrony? To, że PIS realizuje swój program wyborczy?
    Zapowiadał reformę edukacji, to realizuje.

    Zapowiadał program 500+ – zrealizował.

    Zapowiedział obniżenie wieku emerytalnego – zrealizował.

    Itd. itd.

    Pojawiła się nowa jakość w polskiej polityce – partia, która w sposób demokratyczny wygrała wybory, traktuje poważnie swoich wyborców.

    Nie tak, jak poprzednicy, którzy naobiecywali, np. obniżenie podatków, niepodniesienie wieku emerytalnego, a później … chyba jeszcze pamiętacie, co było później…

    Rozumiem frustrację wyborców PO, którzy zostali oszukani i potraktowani jak maszynki do głosowania.

    • Obi von Kenobi ;-)

     Ma pan racje !!
     W końcu realizują to co zapowiadali !!
     Kompletnie nie rozumiem niezadowolonych wyborców PiS-u!
     O co wam ludzie chodzi ?
     Głosowaliście na kogoś kogo nie znacie?
     Chyba, że się nie zna programu partii albo dało się nabrać na grę polityczną !

   • Krzysztof Czarnecki

    Mogę dokładnie to samo powiedzieć o adwersarzach – zawsze po jednej stronie, obojętnie co by się stało. Niestety nie mogę ujawnić wszystkiego, co wiem, zaręczam, że niektórzy by się mocno zdziwili.

    • Obi von Kenobi ;-)

     Ha ha ha
     Jakbym słyszał Antoniego …
     wiem, ale nie powiem
     eee… mgła…. na 100%
     eee… wybuch. na 100%
     eee… rozpylony hel… na 100%
     a rzeczywistość ? parówka, puszka coli i karambol pod Toruniem oraz postawa „obojętne co robię czy mówię i tak nic mi nie możecie zrobić bo na starość dorwałem się do władzy”
     ;-))

     • Krzysztof Czarnecki

      Dla ciebie to śmieszne, dla osób, które przekazują informacje – nie, bo mogą stracić pracę.

      Jeśli wszystko jest tak świetnie, jak niektórzy tu twierdzą, to dlaczego sesja oświatowa przesunięta jest o tydzień? Skąd bunty rodziców i nauczycieli? Przecież nie Zalewska wymyśliła, żeby dwa ostatnie roczniki z Zawiszowa chodziły na Ofiar Oświęcimskich.

     • Obi von Kenobi ;-)

      i Tu się zgadzamy– to „dojna zmiana” spowodowała, że ludzie boją się upubliczniać swoich poglądów i boją się mówić to co myślą.
      Brawo narodowy -socjalizm :-))

     • Krzysztof Czarnecki

      Nie bardzo się zgadzamy. Zagrożenie dotyczy osób podległych instytucjom gminnym. PiS nie ma z tym nic wspólnego.

     • Obi von Kenobi ;-)

      Brawo !!
      Czyli nawet ty utożsamiasz „dojną zmianę ” i narodowy-socjalizm z Pisem.

   • Krzysztof Czarnecki

    zy

  • Beata Norbert

   Swoją drogą znamienne jest, że Pan Krzysztof osoby, które podejmą się ewentualnej dyskusji nazywa krzykaczami. I to w dodatku takimi, którzy się na niego rzucają. Dobre, dobre… Jak nazywa w takim razie siebie? A odnośnie dyskusji, dyrektorzy odpowiadają za swoje szkoły, nie zaś za system szkolnictwa na terenie gminy czy miasta w ogóle. Z tego co zdąrzyłam się zorientować, rozmowy powinny dotyczyć sprawy szerszej niż tylko spraw konretnych szkół. W odpowiedzi proszę na mnie nie krzyczeć, ani się na mnie nie rzucać.

 • rentier

  Kolejne głupie tłumaczenie i strzał w kolano . Tym śmiesznym spotkaniem zamiast przywalić za przygotowanie tragicznych rozwiązań przez BMS Zalewska i Murdzek dali paliwo do ataku na siebie . Kiedy oni się naucza robić cos z głowa ???

 • JAcenty

  Polska szkoła pójdzie w kierunku szkoły z PRL. Uczeń nie zdobędzie w
  niej tego, co najważniejsze, czyli umiejętności rozumienia i
  interpretowania świata. To, co boli, to ignorancja i arogancja władzy.
  Tak o zmianach w oświacie i o nowej podstawie programowej mówi prof. Sławomir Jacek Żurek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

 • Krzysztof

  Nie jestem za likwidacją gimnazjów ale rzeczywiście nowy rząd zapowiadał i tak robi. Ma do tego prawo. Tylko błagam pochylcie się nad programem nauczania i nie zmieniajcie historii!!!! Boję się o swoje dziecko słysząc opinie płynące ze wszystkich stron (no może poza ministerstwem) o jakości i uwstecznieniu programu nauczania. Zamiast iść z duchem czasu my zaczniemy się cofać i to rzeczywiście w szybkim tempie. Nowy podstawa nauczania zamiast pobudzać do myślenia podaje suche fakty. Z prędkością światłą cofniemy się o sto lat. Swoją drogą mam wrażenie że nowy rząd jest w jednym jak do tej pory najlepszy- w szybkości działania, z tym że to akurat powoduje zbyt wiele negatywnych skutków

  • JAcenty

   Akurat ten rząd Ci się pochyli.Owszem pochyli się ale tylko po to aby wygodniej było Ci pocałować go w d….