Chcą zakazać wjazdu „eLkom”

Chcą zakazać wjazdu „eLkom”

20
PODZIEL SIĘ

Świdnicki radny wnioskuje o wydanie zakazu wjazdu samochodom nauki jazdy na Osiedle Słowiańskie. Mieszkańcy na problem zwrócili uwagę już podczas spotkania z prezydent miasta. Dlaczego „eLki” upodobały sobie akurat to miejsce?

Na początku marca podczas spotkania z policjantami i prezydentem Świdnicy jeden z mieszkańców Osiedla Słowiańskiego apelował o pomoc w rozwiązaniu problemu, jakim stała się obecność samochodów nauki jazdy. Już wówczas sugerował, że być może dojdzie do wniosku o zamknięcie osiedlowych uliczek dla adeptów szkół nauki jazdy. W ostatnich dniach taka interpelację złożył radny Krzysztof Lewandowski, który pisze m.in. „Duża część mieszkańców Osiedla Słowiańskiego od pewnego czasu zwraca uwagę na uciążliwe i systematyczne przejazdy samochodów nauki jazdy na naszych parkingach i osiedlowych uliczkach. Instruktorzy nauki jazdy upodobali sobie rejon Osiedla Słowiańskiego jako miejsce treningu dla początkujących kierowców. Osiedle Słowiańskie w większości pozbawione jest chodników, a uliczki są wąskie i zastawione parkującymi samochodami mieszkańców. Mieszkańcy obawiają się o bezpieczeństwo pieszych, szczególnie dzieci bawiących się często przy ulicy. Osiedle Słowiańskie nie posiada placu zabaw czy boiska. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców wnioskuję o wydanie zakazu wjazdu na uliczki osiedla dla pojazdów nauki jazdy.”

Dlaczego akurat na tym osiedlu jest tak dużo „eLek”? – Osiedle Słowiańskie jest wybierane przez 90% egzaminatorów i to jest główny powód, dla którego tak wiele szkół jazdy przyjeżdża tutaj z kursantami – mówi jeden z nauczycieli nauki jazdy. – Osiedle jest idealne, ponieważ można w tym miejscu wytrenować kilka ważnych manewrów, nie narażając przy tym kursanta na duży stres a mieszkańców na utrudnienia, bo na osiedlu jest znikomy ruch. Oczywiście problemem może być to, że przyjeżdża tu bardzo wiele szkół jazdy nie tylko ze Świdnicy, ale także z Dzierżoniowa, Bielawy, Świebodzic i robi się tłok. Natomiast na pewno są to pojazdy, których kierowcy przestrzegają przepisów, respektują ograniczenie prędkości do 30 km i jednokierunkowe ulice. Natomiast wielu mieszkańców notorycznie skraca sobie drogę, jeżdżąc pod prąd. Wielokrotnie takie sytuacje nagrywała kamera w moim samochodzie. Nasza obecność może się więc nie podobać tym, co nagminnie łamią przepisy. Jeżeli nawet osiedle zostałoby zamknięte dla pojazdów szkół jazdy, co w świetle przepisów raczej nie wchodzi w rachubę, wszyscy przeniosą się na Zawiszów czy Osiedle Młodych i sytuacja będzie o wiele gorsza ze względu na ruch panujący w tych miejscach. 

Radny Lewandowski jako przykład wprowadzenia zakazu podaje Łódź, Bielsko-Białą i Poznań.  Z informacji prasowych wynika, że owszem, takie zakazy w tych miastach zostały wprowadzone, ale tylko na terenach prywatnych. W przepisach o ruchu drogowym nie ma w ogóle znaku zakazu wjazdu dla samochodów szkół nauki jazdy, a te, które są umieszczane przez właścicieli parkingów czy dróg wewnętrznych to przejaw ich własnej inwencji twórczej.

– Możliwość wprowadzenia tego typu ograniczenia istnieje w przypadku dróg niepublicznych, czyli o statusie dróg wewnętrznych. Jeśli zostanie przez właściciela wprowadzone, musi być przez użytkowników dróg respektowane. W przypadku Osiedla Słowiańskiego mamy do czynienia z drogami publicznymi i takie rozwiązanie nie jest możliwe – informuje Grzegorz Oleśkiewicz, oficer prasowy KPP w Świdnicy.

Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska jeszcze na interpelację nie odpowiedziała.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Anna Pawłowska

 • AnkaH

  Większym problemem niż elki są wypici mieszkańcy osiedla jeżdżący autami

 • Swidniczanin

  Elce można bardziej ufać, niż niejednemu zwykłemu kierowcy. Dwa – zapomniały woły, jak cielętami były i jeździć się uczyły. Trzy – z tego co wiem (mogę się mylić) jest tam strefa zamieszkania, która rządzi się pewnymi prawami i kursant musi to znać nie tylko w teorii ale i w praktyce. Niektórym to już się naprawdę przewraca we łbach.

  • Domino

   Nie ma strefy zamieszkania. Jest znak B- 43 ograniczenie prędkości do 30. Ale PANY chcą z tego zrobić strefę ciszy.

 • Czytelnik

  A czy czasami radny tam nie mieszka ? Jasne do centrum też niech nie wjeżdżają , na osiedlu młodych tez nie , to gdzie ? Skoro radny jest taki mądry to niech powstanie miasteczko ruchu drogowego . To już jest chore !!! Kierowca nauki jazdy raptem porusza sie zgodnie z przepisami , a ilu mieszkańców na tym osiedlu tez tak przestrzega przepisów .

  • Marek Cccc

   Z tego co sie orientuje to radny z Kraszewoc jest

 • Kinga

  Wszytko ludzią przeszkadza, czy sami nie pamiętają że uczyli się jeździć widocznie. Piszą że są dzieci biegają po ulicy, ale zauważyć można że, właśnie Elki jeżdżą przepisowo i mają zwiększona uwagę niż ludzie którzy mają wiele lat prawo jazdy..

  • Swidniczanin

   I tam instruktor ma hamulec po swojej stronie więc w razie potrzeby może zahamować. Zapomniały woły jak cielętami były!

 • Pepe Reina

  O w mordę, to na Słowiańskim mieszkają lepsiejsi lepsi, że eLki nie bedą tam mogły jeździć? Kurde, nie wiedziałem. Sorry. Już nigdy nie wejdę na Słowiańskie nieuczesany…

 • Slawomir Slawek

  Widzę że tu jest cenzura post usunięty A było grzecznie napisane

 • Slawomir Slawek

  Płakał ludzie ze chcą egzaminy w Świdnicy A teraz też źle ? Sami jeżdżą pod prąd i parkują tam na skrzyżowaniach , gdzie służby żeby to egzekwować ? Każdego parkujacego tam na skrzyżowaniu ukarać bo to powoduje zagrożenie w ruchu , popatrzcie na siebie A później płakać , pod sklepem na skrzyżowaniu stoją ciągle i w ogóle na wszystkich , robić im zdjęcia i wysyłać na policję przecież tym jak widzę zajmują się tu,

 • Nie usuwajcie konta!

  Ja proponuję, żeby mieszkańcy Słowiańskiego nie mogli wjeżdżać do ścisłego centrum, bo przez ich auta mieszkańcy Śródmieścia nie mają gdzie zaparkować. A instruktorów zachęcam do wrzucania nagrań z videorejestratorow na odpowiednią skrzynkę policji. Wykończmy tych Słowian za ich rozbujałe ego! 😉

 • tak jest

  No cóż… niektórym wydaje się że jak już na slowianskim mieszkają to mogą więcej… żenujące.

 • Slawomir Slawek

  Robić zdjęcia jak mieszkańcy słowiańskiego parkują na skrzyżowaniach i dzwonić do odpowiednich służb w końcu to wykroczenie skoro tacy prawi

 • Madzia

  Moj komentarz tez usuniety.. A tez byl kilturalny. Moze czas najwyzszy zeby mieszkańcy osiedla slowianskiego mieli wreszcie chodnik. A co do elek to nie czepiajcie sie bo mimo ze ludzie ucza sie w nich dopiero jezdzic ale napewno bardziej przestrzegaja przepisow niz nie jeden doswiadczony koerowca. A obok kursanta siedzi instruktor ktory napewno bd reagowal. A widac ze jakis mieszkaniec upodobal se jedna z elek.

 • Slawomir Slawek

  Jak można uważać ten portal za wiarygodny skoro cały czas usuwacie mój post , nie wygodny co

 • Maciej Miłosz

  Osiedle Słowiańskie, enklawa luksusu, wyznacznik statusu społecznego. Byle elka tam wjeżdżać nie będzie.

 • Kawasaki

  kurde ludzie jaja sobie robicie? kurde zakażcie niedługo chodzenia to jest ulica którą może każdy się posługiwać co wam to przeszkadza tych bzdetów nie czytam nawet bo nie chce mi sie co tam nabazgrane jest wyzej ale to są totalne jaja co to jacyś LEPSI LUDZIE TAM MIESZKAJĄ „Bambry”? Jesteście takimi samymi ludźmi jak i my

 • K.Karol

  Radny zobowiązał się zapewne, że za wsparcie w kampanii pomoże eLki przegnać z osiedla i wiernie zobowiązanie wykonuje….szkoda tylko, że walcząc o dobro jednostki, uderza w ogół. Jak się jaśnieSłowianom nie podoba, że eLki wjeżdżają na ich „elytarne” osiedlowe drogi, to niech się wyprowadzą za miasto, gdzie eLek nie ma. Ale proszę, żeby do miasta swoimi prywatnymi autami nie wjeżdżali, bo eLkom będą przeszkadzać. Hipokryzja. Czekać tylko, aż plebsowi zabronią spacerować przy zalewie, bo to im widoki psuje…

 • obserwator

  Dwie sprawy. Mieszkańcy osiedla słusznie zwracają uwagę na czasami zbyt duże zagęszczenie eLek. W zamian za korzystanie z dróg osiedlowych razem mogliby wnioskować o poprawę infrastruktury drogowej.
  A radny usłyszał oficjalny wniosek mieszkańca na spotkaniu z BMS i nie życzył sobie mieszania radnego.

 • Madzia

  Zwincie tam asfalt to nie bd jezdzily elki ;p