Biskup świdnicki w obronie telewizji Trwam

  35
  PODZIEL SIĘ

  Biskup Ignacy Dec wystosował apel do wiernych, który już dzisiaj zostanie ogłoszony w kościołach diecezji podczas wszystkich nabożeństw. Od tygodnia w parafiach zbierane są także podpisy pod petycja do Krajowej rady Radiofonii i Telewizji z żądaniem „zaprzestania dyskryminacji telewizji Trwam.” Sprawa dotyczy odmowy wydania zgody na koncesje cyfrową.

  Krajowa Rada Radiofoni i Telewizji nie przyznała TV Trwam koncesji na nadawanie w multipleksie cyfrowym. Decyzja wywołała polityczną burzę – pisze portal polskieradio.pl.

  Tymczasem Krzysztof Luft, który zasiada w KRRiT uspokaja i zapewnia, że nieprzyznanie koncesji nie wpłynie na odbiór toruńskiej telewizji.

  Luft przypomina także, że koncesji na nadawanie cyfrowe nie dostały również m.in. TVN24, Polsat News, TV Religia i Superstacja. Na jakiej podstawie ich odmówiono?

  Pytany o szczegóły odmowy Luft wyjaśnia, że chodzi o finansowe powodzenie przedsięwzięcia: – Multipleks cyfrowy od częstotliwości analogowej różni się tym, że w jednym paśmie częstotliwości umieszcza się do ośmiu programów. Nadawcy tych programów muszą ponieść koszty tego przedsięwzięcia i jeżeli chociaż jeden z nich nie daje całkowitej gwarancji, że jest w stanie ten ciężar udźwignąć, to wówczas stwarza zagrożenie dla powodzenia funkcjonowania całego multipleksu – tłumaczy.

  Apel do wiernych biskupa Ignacego Deca został zamieszczony także na stronie internetowej diecezji świdnickiej:

  Umiłowani Diecezjanie,

  Głoszenie Ewangelii za pośrednictwem współczesnych środków przekazu jest jednym z powtarzających się zaleceń Ojca Świętego Benedykta VI. Radio, telewizja i Internet są w naszych czasach skutecznym narzędziem ewangelizacji. Dlatego cieszą wszystkie środki społecznego przekazu podejmujące się dzieła głoszenia Dobrej Nowiny. W naszej Ojczyźnie wśród mediów katolickich szczególne miejsce zajmują dzieła wyrosłe z inicjatywy ojców redemptorystów: Radio Maryja, Telewizja „Trwam” i „Nasz Dziennik”.  Doceniając ich wkład i zaangażowanie w budzenie i podtrzymywanie miłości do Pana Boga, Kościoła i Ojczyzny z niepokojem przyjmujemy ostatnie decyzje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która z niejasnych dla nas powodów odmówiła przyznania miejsca TV „Trwam” na cyfrowym multipleksie. Brak katolickiego programu w naziemnej telewizji cyfrowej oznacza, że nie będzie on powszechnie dostępny, co zdecydowanie ograniczy działalność ewangelizacyjną Kościoła a także utrudni włączenie się w rytm życia Kościoła wielu naszych Braci i Sióstr, którzy z racji wieku, czy tez stanu zdrowia zmuszeni są do pozostawania w domu bądź szpitalu. Ponadto odrzucenie wniosku TV „Trwam” na cyfrowym multipleksie stanowi przejaw marginalizowania potrzeb i oczekiwań ludzi wierzących w naszej Ojczyźnie.

  W naszej diecezji, która dotychczas wielokrotnie była w różny sposób prezentowana na antenie Telewizji „Trwam”, już w minioną niedzielę w wielu parafiach i organizacjach katolickich rozpoczęła się zbiórka podpisów pod petycją do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z żądaniem zaprzestania dyskryminacji Telewizji „Trwam”. Dzisiaj zwracam się do Was umiłowani diecezjanie, którym nie jest obojętna obecność katolickiego głosu w przestrzeni publicznej i medialnej o zaangażowanie się w tę sprawę. Proszę Księży Proboszczów a przede wszystkim Was drodzy diecezjanie o ufną modlitwę w tej sprawie, zwłaszcza za wstawiennictwem Maryi – Gwiazdy Nowej Ewangelizacji oraz o włączenie się w akcję zbierania podpisów.

  Ufam, że w ten sposób będziemy mieli możliwość zmiany krzywdzącej decyzji KRRiT i w niedalekiej już przyszłości, będziemy mogli mieć łatwy dostęp do programów TV „Trwam”.

  Wszystkim zaangażowanym w dzieło ewangelizacji oraz podejmującym trud formacji poprzez katolickie środki przekazu z serca błogosławię.

  +Ignacy Dec

  Biskup Świdnicki

  • gość

   WTF????

  • pawec

   TAK JEST!!! Już w rynku budowany jest przecież maszt pod nadajniki. Niech sobie urzędnicy UM nie myślą, że zawłaszczą wieżę na jakieś świeckie dyrdymały.

   • Oby jej nie święcił żaden klecha bo się znów zawali 🙁 Łącznik poświęcili (a raczej rzucili urok) i teraz co chwila wypadek. Dla kościoła na rękę dochody z ceremonii pogrzebowych ostatniego namaszczenia etc cała ta otoczka manipulacji religijnej doprowadzi do tego że do kościołów na jakieś 20 lat będzie chodzić garstka wiernych (zmanipulowanych) 🙂

  • emulator2

   jasne …. jeszcze niech dadzą rydzykowi honorowego obywatela miasta świdnicy…. żenada

   • Torowiec

    Ostatnie przecieki mówią, że jak się Watykan na JPII nie zgodzi to patronem Świdnicy decyzją księdza biskupa i jego marionetek z Rady Miejskiej zostanie o. Tadeusz Rydzyk. Oczywiście za drobnym dobrowolnym datkiem na nowego Maybacha…

    • MISTER PIZZA

     UŚMIAŁEM SIĘ BUHAH, BOKI ZRYWAĆ

     • Torowiec

      Wzruszyła mnie twoja historia.

      • MISTER PIZZA

       MNIE TWOJE TEŻ, CZEKAM NA NASTĘPNE PRZYPOWIEŚCI LUDZI, KTÓRZY MYŚLĄ ŻE KLER RZĄDZI ŚWIDNICĄ HAHAH

      • Torowiec

       A czy ja napisałem, że tak myślę? Takie są po prostu fakty, Biskup chce, Rada Miejska głosuje no to jak ci się to widzi? A Radę wybierasz, ty, ja a nie jest u władzy z nadania Biskupa. Świdnicą rządzi Murdzek, a Murdzkiem rządzi…;)

  • jamak

   niech zrobią nadajnik na wieży jestem za

  • haku

   ..no i najgorsze ,ze Bracia i Siostry mają emeryturki i jak tu do nich dotrzec…??!

  • Hycel

   Jak zwykle ateistyczne psy podniosły głos i szczekają na Kościół.

   • ateistyczna suka

    Jak chcesz mogę jeszcze powarczeć 😀

   • ateistyczny kundel

    a ja popiszczeć 😀

  • ate

   Exelencjo Decu drogi pokazałeś w końcu rogi wodzisz młodzież na manowce oddaj szpital nasz najdroższy przepędz siostry te zachłanne co puszczają bąki w wannie a nasz pleban z Witoszowa znowu lot zaczarterował w grudniu chodził po kolędzie choć chłop na wsi ciężko przędzie ale ponoć jest już swój bo dokupił osiem mórg

  • Aveno

   Nowa diecezja świdnicka

   Zgodnie z zarządzeniem Stolicy Apostolskiej, 24 lutego br. w godzinach południowych, w gmachu legnickiej Kurii biskup legnicki Tadeusz Rybak odczytał Papieski Komunikat o nowym podziale administracyjnym Kościoła katolickiego na Dolnym Śląsku. W wydarzeniu tym uczestniczyli księża dziekani.
   Zgromadzeni usłyszeli o ustanowieniu przez Ojca Świętego nowej diecezji świdnickiej, której biskupem został mianowany ks. prof. Ignacy Dec, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Stolicą nowej diecezji będzie Świdnica Śląska, jej patronem św. Stanisław, biskup i męczennik, a katedrą kościół św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy Śląskiej. Diecezja świdnicka została włączona do metropolii wrocławskiej. Tworzy ją 13 dekanatów z dotychczasowej diecezji wrocławskiej, a z terenów diecezji legnickiej parafie 8 dekanatów: Bolków, Głuszyca, Gościsław, Strzegom, Świebodzice, trzech dekanatów wałbrzyskich i 2 parafie z dekanatu Jawor.
   Biskup Legnicki złożył przy tej okazji swoje podziękowanie na ręce księży dziekanów z dekanatów odtąd przynależących do nowej diecezji, prosząc o przekazanie go duchowieństwu, katechetom i wszystkim wiernym za dotychczasową współpracę i współtworzenie diecezji legnickiej.
   „W tej ważnej chwili – mówił biskup Tadeusz Rybak – pragnę wyrazić serdeczne podziękowania wszystkim kapłanom, katechetom, ludziom świeckim stanowiącym dotąd diecezję legnicką, za ich wierne trwanie przy Kościele, za jedność z biskupem diecezjalnym, za to, że swoją modlitwą, życzliwością wspierali posłannictwo Pierwszego Biskupa Legnickiego. Pragnę podziękować serdecznie zwłaszcza tym, którzy zostali przyłączeni do nowej diecezji, za troskę, za wielki trud w organizację naszej diecezji, która powstała przed 12 laty. Chcę podziękować za pracę duszpasterską, za troskę o wychowanie młodego pokolenia, za wspieranie Wyższego Seminarium Duchownego, za te trudne prace remontowe i budowlane, które dokonywały się w poszczególnych parafiach”.
   Słowa wdzięczności pod adresem duchowieństwa i wiernych należących odtąd do diecezji świdnickiej Biskup Legnicki wyraził w osobnym liście odczytanym na spotkaniu przez biskupa pomocniczego Stefana Regmunta. List został odczytany w niedzielę 29 lutego na terenie dekanatów należących odtąd do nowej diecezji.
   Po ogłoszonej reorganizacji diecezja legnicka liczy obecnie 28 dekanatów z 233 parafiami.

  • Aveno

   W dniu dzisiejszym ogłoszona została decyzja Papieża Jana Pawła II w sprawie utworzenia Diecezji Świdnickiej. Ojciec Święty mianował też biskupa nowej diecezji. Został nim rektor Papies-kiego Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu ks. prof. Ignacy Dec. 25 marca tego roku nastąpi uro-czystość święcenia nowego biskupa oraz objęcia przez niego władzy biskupiej.
   Nowa diecezja składać się będzie z 13 dotych-czasowych dekanatów Archidiecezji Wrocławskiej i 9 dekanatów Diecezji Legnickiej. Zarówno Prezydent Miasta Wojciech Murdzek jak i Starosta Świdnicki Jacek Wajs, którzy uczestniczyli w uroczystym ogłoszeniu decyzji Papieża Jana Pawła II, z zadowoleniem przyjęli wiadomość o utworzeniu Diecezji Świdnickiej. – Jest to wielkie i oczekiwane od dawna wydarzenie historyczne dla Świdnicy i Powiatu Świdnickiego. Powody do zadowolenia będą mieć przede wszystkim wierni, dla których bliskość biskupa jest bardzo ważna. Jednak utworzenie diecezji ważne jest także dla przyszłości powiatu i miasta. Umiejscowienie siedziby diecezji w Świdnicy niewątpliwie przyczyni się do rozwoju miasta i wzrostu jego znaczenia w regionie dolnośląskim – podkreślają Prezydent Wojciech Murdzek i Starosta Jacek Wajs.

  • Rafał

   „…podtrzymywanie miłości do Pana Boga, Kościoła i Ojczyzny…” i jeszcze jak umiłowany księże Biskupie owe konsorcjum medialne będzie uczyć miłości do drugiego człowieka, to pogadamy bo teraz zieje nienawiścią na lewo i prawo a Don Tadeiro nabija kase..

  • smutna

   Mam wrażenie że portal Świdnica24 BARDZO diecezji służy śmieciarz Aveno ciągle śmieci , Decu ciągle Rządzi oj czyżby Średniowiecze i Ciemnogród nam Polakom znów Watykan sponsorował ?

  • dsv

   nie znam nikogo kto ogladalby tv trwam i to mnie czyni nieco szczesliwszym czlowiekiem …

  • obserwator

   Bardzo mądra i ciekawa wymiana myśli. Bardzo interesujące spostrzeżenia. Jestem pod wrażeniem.

  • Klamerka

   co jest tv Trwam??????????????

  • obserwator

   „co jest tv Trwam??????????????”

   Stacja TV Rydzyka, zajmująca się z grubsza polityką i lansowaniem jednej partii.

   Myślę, że przez to nie ma koncesji. Gdyby stacja zajmowała się tylko religią, wiarą i miłością chrześcijańską, listy nie byłyby potrzebne.

  • jarek

   Tv trwam powinna otrzymac miejsce na multipleksie w ramach wszech obecnego pluralizmu , tolerancji na odmiennosc i demokracje. Nie moze byc tak zeby TVN , TVP , czy Polsat mialy po kilka miejsc w multipleksach a trwam ani jednego . W polsce utworzonych na chwile obecną zostanie 6 mux. MUX 1,2,3 ma byc bezpłatny Mux 4 dla potrzeb tv w telefonach komorkowych , mux 5 i 6 dla płatnych programów np canal+. Łącznie we wszystkich 5 muxach jest miejsce na 40 kanałów z jakością SD lub propocjonalnie mniejsza dla stacji HD. Czy na 24 miejsca w mux 1,2,3 nie znajdzie sie jedno dla TV Trwam?

  • Sceptyk

   @jarek: to niech ojciec Rydzyk składa odwołanie. Teoretycznie ma szansę dostać miejsce w MUX2 po Pulsie 2. Stacja ta miała wystartować końcem grudnia, jednak do tego nie doszło i jej właściciele otrzymali od KRRiT ultimatum co do ostatecznego terminu jej uruchomienia, czyli do połowy lipca. Jeśli tego nie zrobią, jest szansa na zwolnienie miejsca w multipleksie.

   Niech TV Trwam najpierw wykorzysta środki prawne. Państwo jest strukturą świecką, w której nie otrzyma się nic za darmo tylko dlatego, że się głośno tupie, lamentuje i wrzeszczy, przy okazji przeinaczając fakty i robiąc wodę z mózgu swoim zwolennikom.

   I czy TV Trwam będzie w stanie ponieść koszty technicznego współutrzymania multipleksu?

  • ate

   niestety mój wierszyk został usunięty a nic tam złego nie było sama prawda podejrzewam że ten portal to reklama KK

  • ate

   a nasz pleban z witoszowa
   znowu lot zaczarterował
   w grudniu chodził po kolędzie
   choć chłop na wsi ciężko przędzie
   ale ponoć jest już swój
   bo dokupił osiem morg

   • wierny z W.

    Wielebny z tymi 4 hektarami
    niedawno zakupionymi chyba na
    emeryture z KRUSU liczy.

  • Baagh

   Zgodnie z newsem, biskup Dec w obronie TV Trwam powołuje się na zalecenia papieża sprzed tysiąca lat (Benedykt VI żył w X wieku). Ale mniejsza o szczegóły. Już sama nazwa tej stacji „TRWAM” sygnalizuje okopanie się na stałych pozycjach i nie zakłada rozwoju.

  • Żenada kościół sam się ośmiesza 😀 Rękami i nogami pilnuje moherów wpajając im jakieś chore bajki religijne. Nie toleruje WOŚP bo jak ma tolerować przecież to kościół powinien zbierać taką kasę a od zbiórki do zakupów sprzętu zainwestować kaskę a procenty oczywiście do swojej kieszeni DECżal.pl 😀

  • Baagh

   Jeszcze dwie uwagi. Dlaczego tytuł newsa brzmi: „Biskup świdnicki w obronie telewizji Trwam”? Przecież nikt tej telewizji nie atakuje. Stwierdzono jedynie obiektywnie, że TV Trwam nie daje całkowitej gwarancji, że jest w stanie udźwignąć koszty umieszczenia programu w multipleksie cyfrowym (podobnie jak TVN24, czy Polsat News). I po drugie: biskup przy okazji chwali Radio Maryja, które – jak powszechnie wiadomo – zionie miłością bliźniego.

  • Amtest

   Ja się pod tym podpisuję. Nie ma nic lepszego od kretyńskich tekstów w radio ma ryja czy
   Telewizji Rydzyka Wielebnego Anioła Maryji. Jak chcę sobie poprawić humor to włączam.
   Pozdrowienia dla Aveno, też mnie dziś rozbawił.

  • ate

   a mnie zadziwia produkcja świętych dodam dziwnych kinga która się szczyciła tym że nigdy się nie myła i nigdy nie skonsumował jej mąż też niby swięty henryk pobożny ,ryta też jakieś dziwo i wiele wiele innych dziwolągów schizofreników paranoików którymi obrzydza kościoł k myślę że normalni ludzie wyciągają poprawne wnioski

  • olo

   Wszystkim „znawcom” programu TV Trwam polecam info z Wyborczej
   „Z wniosku koncesyjnego TV Trwam wynikało, że w naziemnej wersji cyfrowej stacja zamierza nadawać ten sam program, który już dziś nadaje za pośrednictwem satelity i sieci kablowych. Departament programowy KRRiT przeanalizował ofertę programową TV Trwam i nie zgłosił do niej uwag(!!!)

   Uwagi miał jednak departament ekonomiczny Rady, który uznał źródła finansowania stacji za niestabilne, a zadłużenie – za wysokie. Telewizja o. Rydzyka żyje z reklamy, sponsoringu i telesprzedaży w niewielkim stopniu. Działalność gospodarcza przyniosła fundacji Lux Veritatis w 2010 r. – niewiele ponad 2 mln zł”

   Jak widać oferta programowa nie była kwestionowana, min. z powodu udziału w programach wykładowców wszystkich większych uczelni w Polsce a także praktycznie codzienny komentarz specjalistów np. z Centrum Adama Smitcha. Nie zakwestionowano także umiejętności technicznych.
   Odnośnie finansów istnieje uzasadniona obawa, że szerokie udostępnienie kanału cyfrowego znacząco poprawi wpływy do TV Trwam.
   Czego się boją? odrobinę pluralizmu. Przecież moherkowe tv nie ma szans z potentatami medialnymi 😉

  • Ania

   Dzisiaj w Świdnicy odbyły się uroczystości święcenia oraz Ingres Biskupa Świdnickiego ks. Prof. Ignacego Deca.
   O godzinie 16 z kościoła pw. św. Józefa przy ul. Kotlarskiej wyruszyła procesja. Licznie zgromadzeni przeszli przez Rynek i ulicą Długą doszli do do katedry przy pl. Jana Pawła II gdzie odbyły się główne uroczystości.
   Od stuleci ta majestatyczna Katedra nie zgromadziła tak wielkiej liczby dostojnych gości. Całe lata nie widziała tylu wiernych. Ten dzień zostanie zapisany na zawsze w bogatej historii miasta.
   Od godziny 10.00 do 15.00 obok katedry działał punkt pocztowy. Można w nim było opieczętować okolicznościowe karty pocztowe wydane wspólnie przez Polski Związek Filatelistów – Koło w Świdnicy, Urząd Miejski w Świdnicy i Pocztę Polską z okazji Święceń Biskupich i Ingresu Biskupa Świdnickiego. Również pieczęć była okolicznościowa.

   8 lat temu Świdnica weseliła się że ma swoja biskupa Ignacego Deca.