Bezpłatny internet na Rynku

Bezpłatny internet na Rynku

20
PODZIEL SIĘ

Od początku lipca odwiedzający świdnicki Rynek mają możliwość korzystania z darmowego Internetu na swoich urządzeniach mobilnych, takich jak telefony komórkowe, tablety czy laptopy. Bezpłatne sieci można znaleźć pod nazwami „Swidnica – Rynek 1” (zachodnia i południowa część Rynku), „Swidnica – Rynek 2” (wokół wieży ratuszowej i na tarasie widokowym) lub „Swidnica – Rynek 3” (północna i wschodnia część Rynku).
Aby nawiązać połączenie należy dysponować urządzeniem wyposażonym w prawidłowo działającą bezprzewodową kartę sieciową w paśmie 2,4GHz. Wystarczy włączyć interfejs radiowy (kartę sieciową) i wykryć dostępne sieci. Następnie trzeba wybrać jedną z sieci z nazwami (SIDD) „Swidnica – Rynek 1” (zachodnia i południowa część Rynku), „Swidnica – Rynek 2” (wokół wieży ratuszowej i na tarasie widokowym) lub „Swidnica – Rynek 3” (północna i wschodnia część Rynku).

Ze względów bezpieczeństwa i wydajności sieci nie jest gwarantowana dostępność do wszystkich usług sieciowych. Użytkownikowi przydzielane jest pasmo o maksymalnej przepustowości: 2Mb/s (download) oraz 512 kb/s (upload). Sesja trwa 30 minut, po tym czasie istnieje możliwość ponownego zalogowania się do sieci. Użytkowników obowiązuje regulamin, z którym należy się zapoznać przed zalogowaniem do sieci.

– Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom zarówno mieszkańców, jak i turystów, zgłaszających nam potrzebę uruchomienia dostępu do szybkiego i darmowego Internetu w Rynku. Każdy będzie mógł wysłać zdjęcie ze Świdnicy czy też sprawdzić e-mail pijąc kawę w wielu pobliskich lokalach gastronomicznych – mówi zastępca prezydenta Świdnicy, Szymon Chojnowski.

Ewentualne problemy techniczne można zgłaszać telefonicznie pod nr telefonu 74 852 02 90 w godz. od 10:00 do 20:00 od poniedziałku do piątku lub pocztą elektroniczną na adres: it@um.swidnica.pl albo osobiście w Regionalnej Informacji Turystycznej ul. Wewnętrzna 2.

Hotspot uruchomiony został testowo do końca bieżącego roku. W tym czasie sprawdzana będzie wydajność sieci i zainteresowanie usługą odbiorców.

/Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy UM w Świdnicy/

 • Lump

  1. o 5 lat za późno, wszystkie okoliczne miasta mają już od dawna
  2. dla kogo? mało który abonament nie ma internetu mobilnego.
  3. ping 115 ms – to raczej bardzo słabo działa

  • Jan Wtorek

   Uważam, że dobry ruch miasta, bo jest wielu turystów teraz z zagranicy, a młodzież z reguły też woli korzystać z WIFI zamiast słabego jeszcze internetu w
   komórkach. Poza tym na laptopie też wygodniej z WIFI. Poza tym, mamy
   wielu Ukraińców w mieście. Przedsiębiorcy z Rynku też od dawna chyba
   trąbili na ten temat, że jest potrzeba.

   Dziwię się, że poprzednia władza w ogóle o tym temacie nie pomyślała. Ale cieszmy się, że w końcu ktoś tu myśli w tym mieście.

   • Lump

    Internet w Rynku już był jakieś 4-5 lat temu zainteresowanie raczej słabe było i odstapiono od tematu, obecny internet w Rynku z pingiem 114-118 ms to poza jakąkolwiek skala, najgorszy z komórki jest kilkukrotnie szybszy od tego z Rynku

 • Jan Wtorek

  Dobry ruch miasta, bo jest wielu turystów teraz z zagranicy, a młodzież z reguły też woli korzystać z WIFI zamiast słabego jeszcze internetu w komórkach. Poza tym na laptopie też wygodniej z WIFI. Poza tym, mamy wielu Ukraińców w mieście. Przedsiębiorcy z Rynku też od dawna chyba trąbili na ten temat, że jest potrzeba.

  Dziwię się, że poprzednia władza w ogóle o tym temacie nie pomyślała. Ale cieszmy się, że w końcu ktoś tu myśli w tym mieście.

  • Młody

   A Pan to skąd się urwał ? Jaki slaby internet w komórkach 🙂 : ) 🙂 No i który obcokrajowiec zastanawia się na 5 centami za internet ?

   • Obiektywny

    Pan Jan Wrotek wychodzi z założenia, że jak on nie ma internetu, to wszyscy nie mają internetu. W rozwiniętym świecie każdy ma swój internet, teraz są pakiety internetu za grosze. Cóż w biednej Świdnicy … może mało kto ma internet więc jest to WOW dla biedoty. W innych częściach Polski biedota ma swój internet, nie mówiąc już o krajach rozwiniętych, Świdnica zawsze odbiegała od wszystkich norm, zawsze niesamowicie była i jest zacofanym miasteczkiem, chyba się to nie zmieni.

 • Grzesiek

  No to gimby teraz bedo w rynku wszystkie ławki zajmować bo przecież na spotted trzeba pozdrowić

 • Pozytywny

  Kurde zamontujcie jakąś antenę pożądną a nie 50 sieci zrobili i co 2 metry inna. Rynek1 , Rynek2…… , Rynek 50. Moj router z przedpokoju ma lepszy zasięg.

 • Obiektywny

  W innych częściach Polski, biedota ma swój internet, dzisiaj nie ma potrzeby korzystania z darmowego internetu… w Świdnicy jest taka bieda, że darmowi internet to dla wielu jest to WOW.

  Turyści nie korzystają z darmowego internetu, bo ich stać na swój internet.
  Knajpy w rynku w tym wieku mają też na pewno swój internet, który udostępniają, tak jest w cywilizowanych miastach w Polsce, nie mówię już o zagranicy.

  Polskie miasta, taki internet mają już co najmniej od 10 lat kiedyś to było WOW.
  Nawet w Wałbrzychu mają od 5 lat darmowy internet w autobusach, na mieście dużo wcześniej.

  To tylko świadczy jak bardzo Świdnica jest zacofana, społeczność biedna że nie mają własnego internetu, że w tym wieku darmowy internet w Świdnicy to WOW.

  • Benek

   Ależ pierdzielicie nieobiektywnie, panie Obiektywny.

   • Obiektywny

    Trzeba przyjąć porażkę z pokorą i trzeba przyjąć fakty takie jakie są.
    Każdy ma internet w telefonie, internet jest tani lub w liczony w pakiet.

    Od wielu lat miasta i miasteczka w Polsce mają darmowy internet, Świdnica teraz się obudziła jak dostęp do internetu jest powszechny.

    Turyści zagraniczni mają internet własny ich stać na wiele.
    Polacy, w środowiskach biednych mają też internet w telefonach.
    Tylko w świdnicy chyba nie ma, stąd też tutaj całe WOW w Świdnicy.
    Bardzo śmieszne to, to tak jak teraz w Świdnicy stawialiby budki telefoniczne hehe

    • Kamil

     Ale żule na ławkach jeszcze nie mieli internetu, to teraz dostaną.

 • Obserwator

  Miłe to, ale mam telefon z funkcją hot spota i duużoo GB w pakiecie, to chyba nie skorzystam.

 • Wiesław

  Oooo! Szwagier przyjedzie do mnie, to się w oknie na torrenty zasadzi! 😀

  • Siostra Bernadetka

   A co ty się tak ze swoim szwagrem obnosisz jakby był twoim wzorem niedościgłym?

   • Wiesław

    A masz szwagra? 😀

    • Siostra Bernadetka

     Mam ale się nie przyznaję.

     • Wiesław

      Pożyczył bym Ci swojego, ale kto wtedy będzie przywoził mi wiejski „sok z gumijagód”? 😛

 • Wojciech Cebula

  Witam
  Pomysł jak najbardziej fajny, każda większa miejscowość powinna posiadać własną ogólnodostępną sieć.
  Szkoda tylko że to wygląda jak totalna amatorszczyzna ! co miastu tej wielkości nie przystoi.
  Miasto za pomocą portalu Hot-Spot winno się promować, SSID w całej miejscowości powinno być jednakowe, coś takiego jak MESH czy roaming w sieci WIFI to żadne nowum średniej klasy urządzenia to już potrafia.

 • Siostra Bernadetka

  Słuchajcie marudery, przecież napisane ze próbnie. Jeśli, jak piszecie, nikomu nie potrzebny to końcem roku zlikwidują i wyjdzie na wasze.