Strona główna Wydarzenia Świebodzice VIII Festiwal Sztuki i Rzemiosła Targira-art. za nami

VIII Festiwal Sztuki i Rzemiosła Targira-art. za nami

0

Po raz kolejny Świebodzice gościły autorów wspaniałych wyrobów rzemieślniczych i artystycznych. Przez trzy festiwalowe dni odwiedzający Targirę mogli zobaczyć i kupić niepowtarzalną ceramikę, biżuterię, szkło artystyczne czy obrazy światowej klasy malarzy.

Uroczyste otwarcie festiwalu zgromadziło wielu gości. – Jesteśmy dumni, że możemy w naszym małym miasteczku gościć tej klasy artystów, cieszymy się, że mamy możliwość obcowania ze sztuką na najwyższym poziomie. Dziękuję serdecznie dyrektorowi festiwalu, panu Januszowi Kujatowi – podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

Gmina Świebodzice od początku wspiera organizację festiwalu, który nie tylko prezentuje wysoki poziom, jeśli chodzi o dobór wystawców, ale przyczynia się także do promocji miasta w regionie i Polsce.

W tegorocznej edycji swoje unikatowe wyroby zaprezentowało 30 wystawców. – Podziwialiśmy biżuterię, ceramikę i szkło artystyczne, kowalstwo artystyczne, autorską odzież; były także ręcznie wyrabiane pierniki, galanteria skórzana, lokalna winnica i wiele innych, interesujących wyrobów. Z pewnością przebojem Targiry było malarstwo, prezentowane w tym roku przez czwórkę malarzy: Tomasza Alena Koperę, Jarosława Jaśnikowskiego, Krzysztofa Heksla i Annę Borcz, a główna wystawa festiwalu to „Powrót do natury” Tomasza Alena Kopery, który w Świebodzicach pokazał blisko 20 prac – mówi Agnieszka Bielawska-Pękala ze świebodzickiego magistratu.

Po raz pierwszy mam okazję zaprezentować tak dużo obrazów podczas jednej wystawy, kilka z nich ma na Targirze swoją premierę – mówił artysta, który reprezentuje nurt realizmu magicznego, inspiruje się naturą, otaczający nas światem. Jego prace otoczone są aury tajemnicy i magii. To sztuka na najwyższym poziomie, prace malarza wystawione są poza granicami kraju a jego twórczość zyskuje kolejne rzesze wielbicieli.

Podobnie Jarosław Jaśnikowski, kolejny surrealista, zaprezentował na Targirze swoje niezwykle obrazy, przenoszące nas nieco w świat fantasy, w którym w powietrzu unoszą się budynku, katedry suną niczym lokomotywa po szynach a balony-sterowce płyną w nieokreślonej przestrzeni.

Ciekawostką Targiry były spotkania i wykłady – m. in. poświęcone twórczości Gustava Beckera, którą przybliżył Marek Mikołajczak, Prezes Towarzystwa Miłośników Świebodzic. Pan Marek prezentował na festiwalu niewielki wycinek swojej imponującej kolekcji budzików. Miłośników kolei z pewnością zainteresował wykład poświęcony właśnie temu zagadnieniu, autorstwa Oskara Olejnika. Dla najmłodszych były ciekawe warsztaty lepienia z gliny i malowania na tkaninach oraz zdobienia pierników.

Podczas festiwalu przyznano także nagrody dla wystawców: Art.-Nobilium i Grand Prix. Nagrodę główną zdobył Tomasz Alen Kopera za obraz TAO3.

/UM Świebodzice, opr. mn/

Poprzedni artykułUczcili pamięć Ireny Sendlerowej [FOTO]
Następny artykułKolejne ulice w Żarowie do remontu. Podpisano umowę