Strona główna 0_Slider Kładki w Parku Centralnym za drogie dla miasta. Będzie opóźnienie?

Kładki w Parku Centralnym za drogie dla miasta. Będzie opóźnienie?

23

Wczesną jesienią planowano oddać odnowiony Park Centralny w ręce świdniczan. Realizowana za około 11 mln złotych rewitalizacja napotkała jednak przetargowe problemy. Miejscy urzędnicy musieli unieważnić zamówienia na budowę nowych kładek dla pieszych oraz parkowej toalety. Czy wpłynie to na termin zakończenia całej inwestycji?

Rewitalizacja zaniedbanego terenu ruszyła w marcu ubiegłego roku. – Przebudowa parku obejmuje cały, ponad 12-hektarowy obszar. Podobnie, jak na skwerze przy pl. 1000-lecia, chcemy także i tutaj odtworzyć historyczny wizerunek tego miejsca oraz wzbogacić go o nowe nasadzenia – wyjaśniała prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

Przywrócenie dawnego wyglądu parku wymaga jednak wykonania prac na sporą skalę i ogromnych nakładów. Roboty budowlane nie ograniczą się bowiem jedynie do remontu ścieżek pieszych i rowerowych, czy też odświeżenia parkowej zieleni. Przebudowa ma objąć praktycznie wszystkie elementy znajdujące się na tym terenie.

Rewitalizacja etapami
Do tej pory w ramach rewitalizacji Parku Centralnego dokonano m.in. oczyszczenia koryta Witoszówki, wycinki części drzew i krzewów, a także zajęto się budową fontanny centralnej i dwóch fontann pływających. Na finiszu są też prace związane z remontem schodów prowadzących do dawnego cmentarza św. Mikołaja, odbudową schodów rozarium i budową altanki wraz ze schodami. Roboty te miały się pierwotnie zakończyć 31 marca 2018 roku.

Z kolei do 15 czerwca budowlańcy mają czas na ukończenie ścieżek pieszych i ścieżki rowerowej, do 31 lipca powinny się zakończyć wszystkie prace przy instalacjach elektrycznych, wodnych i kanalizacyjnych na terenie parku, natomiast do 31 sierpnia gotowe mają być nowe nasadzenia zieleni oraz zamontowane powinny być ławki, śmietniki i inne elementy tzw. małej architektury. To oznacza, że jeszcze przez kilka miesięcy Park Centralny będzie przypominał wielki plac budowy.

Termin otwarcia zagrożony?
Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć idealne miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców, o czym będą się mogli Państwo przekonać wczesną jesienią – zapewniała jeszcze kilka miesięcy temu Moskal-Słaniewska.

Przeszkodę dla terminowego przekazania zrewitalizowanego parku mieszkańcom mogą stanowić ostatnie, niekorzystne rozstrzygnięcia przetargowe. Pod koniec kwietnia do zamówienia związanego z budową budynku toalety, schodów terenowych, 3 bram wejściowych i 4 pergoli nie stanął ani jeden wykonawca. Prace te miały zostać wykonane do 31 lipca.

Co prawda w przetargu na budowę kładek dla pieszych nad potokiem Witoszówka i kanałem Młynówka znalazły się firmy zainteresowane wykonaniem prac, jednak ich oferty okazały się droższe od urzędniczego kosztorysu. W miejskim budżecie zarezerwowano na ten cel 560 tys. złotych. Jedna ze złożonych ofert opiewa na ponad 724 tysiące, natomiast druga na blisko 1 mln 393 tys. złotych. Tym samym także to zamówienie, którego koniec planowano na 31 sierpnia, zostało unieważnione.

W obu przypadkach konieczne będzie ogłoszenie nowych przetargów. Od ich rozstrzygnięcia zależy terminowe zakończenie całej inwestycji. Należy też pamiętać, że część prac związanych z instalacjami i nasadzeniami nie będzie mogła zostać ukończona w sytuacji, gdy trwać będą inne, “ciężkie” roboty budowlane.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

fot. Artur Ciachowski

 • Violetta Ostrowska

  Bedzie dobrze. Na wiosnę też może być. Przykro było patrzeć przed rewitalizacja.

  • Jan

   Gdyby głupota mogła tylko latać. Pani Violetto proszę przestać bo się pani niemal każdym wpisem kompromituje i pokazuje kto stoi, jaka jakość za panią prezydent. Robi jej Pani krzywdę!

   • Jolanta Pałac

    Swieta prawda

   • Violetta Ostrowska

    Amen. Jak rozumiem tylko jedna ,,opcja” ma tu prawo się wypowiadać ? Nie zamierzam nikomu robić ,,dobrze” . Pracuję i placę . Co się Janowi nie podoba ? Że czakam na finał ? (zdanie Jana mnie nie interesuje- mam swoje)

    • Madzia

     Violka ty masz funkcje myślenie?

     • Violetta Ostrowska

      Na ,,TY” nie jesteśmy ! Właśnie mi się włączyła i myślę : SSSSSSSSSSSSSSSS… w podskokach… jad wyborczy tu toczycie. Szkoda mi czasu.

   • Violetta Ostrowska

    …to Jan byłby wniebowzięty.

 • henryk

  Jak do tej pory urzędnicy nigdy nie oszacowali właściwie żadnych robót.Dziwnym trafem zawsze trzeba sporo dołożyć Kiedy w końcu na czymś będzie zaoszczędzone?

  • Violetta Ostrowska

   Przepłacić z miejskiej kasy zawsze łatwo (część w łapkę). To nie sztuka. Sztuką jest znależć wykonawcę za rozsądną cenę . Po gospodarsku. Zawsze coś zostanie na łatanie kolejnych zapuszczonych terenów i zapomnianych potrzebach mieszkańców. Wcześniej bywało tak ,że do przetargu najniższa cena, a zaraz potem aneks i kasa poszłaaa

   • Suw

    Sztuką to jest zorganizowanie od początku do końca choć jednej inwestycji. Zgodnie z terminarzem, kosztorysem i jakimś pomysłem. Ta inwestycja pokazuje kolejny raz na totalny brak umiejętności doświadczenia i kompetencji. Jak można sadzić kwiatki i robić fontanny jak nie ma wykonawcy mostów???

    • nmisiek

     A można. Kwestia w rozplanowaniu robót. Brak kładek niczego nie zmieni, a zieleń będzie rosła i cieszyła oko.

     • Madzia

      Co ty za głupoty gadasz? Najpierw kwiatki później fontanna, następnie krzewy i trawa, aleje a na koniec mosty. Brawo TY.

     • nmisiek

      Jeśli mostów ( kładek ) nie będzie, nic się nie stanie. Prace w parku są tak rozplanowanie, że nikt nikomu nie wchodzi w paradę. Jak widać są fontanny i jest zieleń, alejki będą na końcu gdy już wyjedzie ciężki sprzęt.
      Późniejszy montaż kładek niczego nie zniszczy.

 • Maciej Miłosz

  Nieważne, zrobi się. A teraz lecimy z rozkopaniem następnego parku, przetargami pomartwimy się później albo zwali się na następcę.

 • GlosGlos

  Miasto biedne ma ograniczone przychody…
  a wy wymagacie i chcecie cudów(…)
  Z drugiej strony jak się nie ma miedzi to się na tyłku siedzi…

  • henryk

   Ponad ćwierć miliarda w budżecie,to nie bieda.Po prostu głupota,niekompetencja a ogólnie brak dobrego gospodarza.

   • GlosGlos

    Jeżeli chodzi o Świdnicę to jest biednie, wpływy są niskie do kasy miasta…
    Powodem tego niskie płace i problemy firm(…)
    Miasto też aby miec kasę pobiera np. opłaty ze strefy parkowania niezgodnie…
    No wiele można by wymieniać… faktem jest to że dobrzy gospodarze są potrzebni…

   • Violetta Ostrowska

    Po tych dobrych …jeszcze do 2024 miasto będzie kredyty spłacać.

    • BA

     Kolejna złośliwość i niewiedza. Po poprzednikach został dług 68 mln. (pamiętajmy o wkładzie własnym do dotacji unijnych). W tym było 38 mln. długu, który trzeba było spłacać po komunistach. W związku z tym za 3 kadencje dług poprzedników to 30 mln. Obecna ekipa , za tylko jedną kadencję narobiła ok. 110 mln. długu. Pamiętając ile dużych i ważnych inwestycji powstało za poprzedników, obecna władza nawet się do nich nie umywa. I to mówią twarde dane.

     • Obi von Kenobi ;-)

      Przypomnę: to “Braciszek & CO ” wdrażali pomysł by w całości z naszych tz miasta pieniędzy sfinansować rewitalizację parku. Przetarg tak zrobili, że wygrała firma, która przez 3 lata tylko w ostatnim tygodniu obowiązywania kontraktu ” ściągnęła ” asfalt z alejek. I było po robocie. Teraz rewitalizację w dużej mierze pokrywa EU. Jakoś jej przedstawiciel nie widzi powodów by wstrzymać wypłatę kolejnych transz środków.

      Siejecie fejk i to wszystko co biedactwa możecie zrobić
      Cieszę się :-)))

   • Violetta Ostrowska

    Rok 2012. Przypomnę : Do tej pory inwestowaliśmy, głownie w drogi, za kredyty, teraz czas spłacać – mówił starosta Zygmunt Worsa. 2012 i tak nie będzie najgorszy, bo dopiero za 3 lata rozpocznie się spłacanie największego zobowiązania – obligacji. Oddawanie długu potrwa aż do 2024.

    • Jolanta Pałac

     Pomyliła Pani Starostwo z Miastem. Proszę posłuchać rady Jana i nie kompromitować siebie i swojej idolki.

     • Obi von Kenobi ;-)

      Pani wciąż kompromituje … widać miłość jest ślepa :-))