Strona główna 0_Slider I po kinie! Wiemy, co powstaje w miejscu “Gdyni”

I po kinie! Wiemy, co powstaje w miejscu “Gdyni” [FOTO]

49

Jest szansa, że już jesienią dawne kino “Gdynia” ponownie otworzy swoje podwoje. Ruszyła przebudowa gmachu, który trwałe zapisał się w pamięci kolejnych pokoleń świdniczan. W przyszłości miejsce to nie będzie jednak przyciągało filmowymi hitami.

Kino przy ulicy Zygmuntowskiej powstało z inicjatywy trzech przedsiębiorców: mistrzów stolarskich Karla Wolffa i Wilhelma Feustela, oraz kupca Malischka. Otwarcie obiektu wybudowanego na miejscu spalonego browaru odbyło się 20 czerwca 1921 roku. Początkowo kino nosiło nazwę Uniontheater (Teatr Unii), jednak 3 lata później zostało przejęte przez Artura Barndta, właściciela dwóch innych kin w mieście, który zmienił nazwę na Schauburg Niederstadt.

Przez pierwsze dziesięć lat było to kino nieme, a w 1931 roku zostało udźwiękowione. Kolejną modernizację zakończono w roku 1938. Powojenne otwarcie kina, które nazwano „Gdynia”, nastąpiło 7 lipca 1945 roku. Miało ono wówczas 712 miejsc, z czego twardych krzeseł było 482, a miękkich foteli 230 – opisywał Andrzej Scheer, wieloletni zarządca kina “Gdynia”. Początkowo obiektem zawiadywał Okręgowy Zarząd Kin, później Okręgowe Przedsiębiorstwo Rozpowszechniania Filmów, a następnie – do końca działalności – wrocławska instytucja filmowa Odra-Film.

W 2012 roku Odra-Film uznała, że dalsze utrzymanie kina jest nieopłacalne. Podobny los podzieliły również kina wałbrzyskie, należące do instytucji. 26 maja 2012 roku, ponad 90-letnią historię świdnickiego kina przy ulicy Zygmuntowskiej zakończył seans filmu “Stawka większa niż śmierć”. Nierentowną “Gdynię” wystawiono na sprzedaż. Dopiero po czterech latach udało się znaleźć kupca, który w kwietniu 2016 roku przejął kinowy gmach. Za ile ostatecznie obiekt został sprzedany, pozostaje tajemnicą handlową.

W maju 2018 roku nowy właściciel otrzymał pozwolenie na rozpoczęcie przebudowy. Dzięki temu mogły ruszyć prace budowlane, które sprawią, że budynek dawnego kina ponownie ożyje. Powstanie tam park zabaw dla dzieci. W planach jest montaż trampolin, zjeżdżalni i innych urządzeń zapewniających rozrywkę młodszym, a może też starszym, świdniczanom. Powstanie też kawiarnia, w której będzie można wypić kawę i zjeść drobną przekąskę.

Nie wiadomo jeszcze jaki los spotka pozostałości po dawnym kinie: obramowanie ekranu, czy też trzy projektory wciąż stojące w kabinie projekcyjnej, wraz z porzuconym tam pozostałym wyposażeniem.

Chcący jeszcze zachować anonimowość przedsiębiorca, szacuje, że inwestycja powinna zakończyć się w tym roku. Jeżeli budowlańcy nie natrafią na żadne niespodzianki, może się to stać już jesienią – w okolicach września lub października.

 • GlosGlos

  Wrzeszczące dzieci i starsze osoby siedzące w kawiarni, wątpliwy pomysł na połączenie takiego czegoś. Z drugiej strony bawialnia dla dzieci też jest wątpliwa, koszty utrzymania, różne inne koszta i wymogi…
  Świdnica miasto które traci ludność, finanse Świdnicy są mniejsze niż w mniejszych Świebodzicach(…) więc jest to wątpliwe, aby właściciel tak bez zastanowienia się inwestował w Świdnicę…

  • Perun

   Widać, że nie masz dzieci. Podobne miejsce jest w Świdnicy potrzebne i wróżę mu powodzenie. Ostatnie urodziny córki zorganizowane na jednej z sal zabaw kosztowały mnie kilka stówek, ale warto te pieniądze wydać, bo oszczędzam sobie demolki mieszkania przez rozbrykanych kilkulatków.

   • GlosGlos

    Dzieci, dziećmi …

    Zarobki, zarobkami

    Metropolia,metropolią

    Chyba nie chcesz mi powiedzieć, że co miesiąc wydajesz tak kilka stówek na balangi ? nawet jeśli tak to jesteś może jedyny, lub jeden z 5.
    Więc ja sceptycznie podchodzę do tej wiadomości, taki biznes jest wątpliwy na dzień dzisiejszy.

    • abc

     Ty to w ogóle sceptycznie podchodzisz do życia. Taki dupotruj jęczydupa z Ciebie. Czy w ogóle potrafisz pozytywnie myśleć, czy całe Twoje życie jest w czarnych barwach? Nie znalazłem żadnego Twojego postu z jakąś pozytywną myślą. Wszędzie próbujesz dokopać Świdnicy, nawet pisząc nie na temat.

     Pensje w Świdnicy powoli rosną. Przybywa miejsc pracy. Dla ludzi z inwencją i potencjałem pojawiają się nowe możliwości a pesymiści tacy jak Ty dalej będą harować za najniższą krajową wylewając swoją frustrację na tym portalu.

     Zmień swoje nastawienie, zmień pozytywnie swoje życie. Jeśli nie podoba Ci się to miasto to wyjedź gdzie indziej, może zagranicę. Sam pracuję zagranicą ale często przyjeżdżam do Świdnicy i widzę pozytywne zmiany.

     A Tobie polecam rozmowę z psychiatrą, bo masz objawy depresji.

     • GlosGlos

      Realnie patrzę i mam do czynienia z tym wszystkim…

      Akurat jednego inwestora mieliśmy i tylko zaprowadziliśmy go na miasto, jak szybko przyjechał tak szybko odjechał…

     • abc

      Pochwal się, jakie stanowisko piastujesz, że piszesz: “mam do czynienia z tym wszystkim…”

      Chyba jednak dużo ściemy w Twoich postach.

     • JAcenty

      Z tym ‘piastowaniem’ to chyba przesadzasz. Kto by przyjął do pracy takiego psychola z depresją?

     • Perun

      Prezes masochista.

    • Perun

     Wydaję, ale nie na balangi , tylko na zajęcia dodatkowe. Na takie place zabaw też chodzimy, bo lepiej, by dziecko mogło bezpiecznie rozładować nadmiar energii. Zwykle koszt takiego wyjścia to ok 30 zł. Taką kwotę można spokojnie ponieść.

     • Patryk Polski

      Ludzie w sklepie na jedzenie nie mają a ty o 30 zł piszesz jakby to drobne były.

     • Perun

      Panie kolego: po to tyram na 4 brygady, by móc potem wydawać. A teraz przygotuj się na horror: właśnie zapłaciłem 40 zł za jazdę konną córki. Ale hardkor, nie?

     • Swidniczanin

      Spokojnie panowie – jak zrobią linię do Sobótki to Glosglos ma obiecany ode mnie bilet do Wrocławia 😀 Pomogę mu wyrwać się z tej “dziczy” itp. itd. Nie wiem jak można tak obsobaczać miasto w którym się mieszka?

  • Nie usuwajcie konta!

   Czy coś wynika z Twojej wypowiedzi? Czy tylko ja nie potrafię żadnej puenty w niej dostrzec? 😉

   • GlosGlos

    To wynika, że ta informacja jest mało prawdopodobna…

    Gdy właściciel zacznie tworzyć plan biznesu, wyliczać, badać rynek który chce inwestować…
    Realnie patrząc ludność Świdnicy maleje…
    Zarobki pozostawiają wiele do życzenia.
    Z opracowań naukowych, danych, wynika, że Świdnica jest biedniejsza niż Świebodzice. To też dużo daje inwestorowi do myślenia (…)

    Myślisz, że dlaczego nie wybudowano galerii w Zaułku ?
    Dlaczego inwestor zrezygnował z budynku szpitala ?

    Dlaczego wiele inwestycji planowanych tutaj poszło do kosza ?
    Ponieważ badania rynku zlecone przez różne podmioty, w tym inwestorów wskazują, że Świdnica nie jest miastem w którym inwestowanie się opłaca(…)

    • abc

     Skoro właściciel już rozpoczął prace budowlane, to znaczy że nie tylko biznesplan już ma, ale też projekty i inne pozwolenia. Czyli jednak wyliczył, że się opłaca.

     O jakich planowanych inwestycjach co poszły do kosza piszesz?
     Jeśli jakiś inwestor zleca badania rynku to na pewno się Tobie nim nie pochwali.

     • GlosGlos

      Nie bądź smieszny(a), zlecają zlecają, pytają na piśmie wszystko dostają.
      Są inwestorzy co trochę inaczej postępują a później płaczą i tacy w mieście też są…
      Później proszą o pomoc…

     • abc

      A może jakieś konkrety? Bo na razie tylko spekulujesz nie podając żadnych faktów.

    • wo

     No hejter dnia się znalazł. Kto Ci za to płaci? Też nie jestem zwolennikiem obecnej władzy spod czerwonego sztandaru, ale są pewne czynniki, na które każda władza ma wpływ minimalny, ewentualnie żaden. Czy jest jeszcze jakiś artykuł, pod którym nie wspominałeś o biedzie w Świdnicy?
     W liczabch być może populacja w Świdnicy się zmniejsza. Może dlatego, że jest niż demograficzny? Może dlatego, że część ludności w tajemniczych okolicznościach znika z oficjalnych rejestrów mieszkańców a dookoła Świdnicy, w Witoszowie, Bystrzycy Dolnej, Burkatowie itp powstają jak grzyby po deszczu osiedla domków, które zamieszkują Smerfy i zielone ludziki?
     Malo jeszcze mamy marketów, więc pewnie dlatego Biedronka wybudowała kolejny, a np sieć Action postanowiła wejść na nasz rynek. Z pewnością w międzynarodowych korporacjach ryzykiem zarządzają bandy kompletnych d***li oderwanych od rzeczywistości.
     Widać, że nie masz Jeszce dzieci a na piwo chadzasz co najwyżej do piwnicy żeby przyciąć pięć pisiont. Zauważ, że społeczeństwo w skali kraju nieustannie się bogaci. Czy tego chcesz czy nie i dzięki temu wzrasta konsumpcja i wydatki na różne usługi i rozrywkę, która do niedawna znaliśmy tylko z amerykańskich filmów.
     PS. Nie, obecnej ekipy rządzącej na szczeblu krajowym także nie supportuję 😉

     • Maciej Miłosz

      Że też Wam się chce jeszcze dyskutować z tym trollem 😉 Ten upośledzony styl pisania widać na kilometr. Opracowania naukowe, mówiące o tym, że Świdnica jest biedniejsza niż Świebodzice ha ha ha. Ciekawe jakie to naukowe opracowanie 😉

     • Black

      Akurat przyznać prawdę, był w mediach artykuł o rankingu finansowym miast, pisało tu i tam. Było to jakiś czas temu, wszystko było robione przez profesorów z Uniwersytetu Ekonomicznego, Jagielońskiego i Izby Obrachunkowej są to instytucje przecież wiarygodne i chyba lepiej znające temat niż ty po gimnazjum, nie rozumiem dlaczego obrażacie kogoś za prawdę ? pisało jasno i czytelnie że Świebodzice właśnie są w lepszej kondycji finansowej od Świdnicy i czemu wszystkie problemy chcecie zamieść pod dywan ? skóńczcie już z tym głupim ujadaniem i hejtowaniem każdego kto opiera się na czymś konkretnym i tu jest opracowanie wiarygodne i po co temu przeczyć ? lepiej rozmawiać o problemach niż mieć EGO, będzie tak jak z Zaułkiem i Galerią.

     • Maciej Miłosz

      Czy jak ktoś z uniwersytetu robi obiad to jest to naukowy obiad?

     • Black

      Koleś czy ty masz rozum oprócz wykształcenia gimnazjalnego ? co ty porównujesz specjalistów z izby obrachunkowej, naukowców, profesorów zajmujących się ekonomią, gospodarką do jakiegoś obiadu. Zmęczyłeś mnie psychicznie tym komentarzem, myślałem że odrobine myślisz.

     • Maciej Miłosz

      Nazywanie byle artykułu opracowaniem naukowym dla poparcia swoich śmiesznych tez to jest dopiero męczące 😉

     • Black

      Artykuł był napisany na podstawie tego i instytucji i osób zajmujących się gospodarką, ekonomią, operującymi właściwymi danymi chociażby z Urzędu Statystycznego i Skarbówki itd.
      Podważanie pracy naukowców, profesorów, instytucji tj. Uniwersytet Jagieloński czy Izba Obrachunkowa jest w twoim wykonaniu nie na miejscu, a przytoczenie obiadu to już w ogóle czysta epoka kamienia łupanego, tak czy inaczej daleko Świdnicy do rozwoju, bogatego miasta i tego tym obiadem nie zmienisz.

     • Maciej Miłosz

      Nie masz zielonego pojęcia czym jest opracowanie naukowe. Nie wszystko w czym bierze udział osoba z tytułem wyższym niż mgr jest od razu opracowaniem naukowym. Ale żeby to wiedzieć trzeba trochę tej nauki liznąć.

    • perun

     Dlatego deweloperzy stawiają nowe budynki mieszkalne. Wynika to z biedy Świdnicy i opustoszenia.

     • Black

      Jeden budynek na krzyż i ludzie się zadłużają na całe życie, później nie stać ich na inne rzeczy i po co robić z siebie Carringtonów bez grosza ?

     • abc

      Ludzie się zadłużają w całej Polsce. Mało kogo stać na zakup mieszkania za gotówkę, więc siłą rzeczy kupuje mieszkanie na kredyt.

    • Nie usuwajcie konta!

     Ja myślę, że ktoś inwestujący milion dobrze się rozeznał w potencjale rynku. Myślę też, że galeria w Zaułku nie wybudowała się dlatego, że Black Rock Properties chce zarobić na odsprzedaży działki po prostu.

     • Black

      Ja myślę, że po prostu im się to nie opłaca i dlatego nie budują, połasili się jak ten koleś i wyszła klapa, teraz pewnie nie wiedzą jak z tego wyjść problemu. Jeszcze był problem z jednym budynkiem,ktoś kupił jeden budynek i też miało coś tam super być, okazało się że też klapa i chcieli sprzedać i też nie wyszło nic.

 • Black

  Raczej bajka, to nie wypali, za mało dzieci w Świdnicy, dzieci kosztują a przy świdnickich zarobkach będzie ciężko. U bratowej w przedszkolu chcieli jechać do parku nauki cena 20 zł od osoby z autokarem i nie pojechali bo rodziców nie było stać na to.

  • Kamil

   Stać ich na przedszkole, stać pewno niejednego z rodziców na papierosy, stać czasami nawet i na flaszkę, ale na wyjazd za 20 zł już ich nie stać. Może całkiem o co innego poszło, a nie o koszty.

   • Patryk Polski

    Ludzie w sklepie nie mają czym płacić na kreskę biorą a ty mówisz że 20 zł to nic.

    • abc

     W Świdnicy masz wysyp marketów i sklepów franszyzowych typu Żabka. Jakoś nie słyszałem, żeby gdziekolwiek jakiś market lub sklep tego typu dawał na kreskę. Ten proceder przetrwał jeszcze w małych wioskowych sklepach, gdzie wszyscy się znają od pokoleń. Świdnicy nie znajdziesz już sklepu, gdzie coś dostaniesz na krechę.

     • Black

      Markety sprzedające tańsze produkty niż hurtowni i normalnych sklepach. W sklepie trzeba za chleb zapłacić 2 zł lub ponad, w markecie 1,50 zł czy nawet są po 1,20 zł. To faktycznie trafiłeś z tymi marketami. Lub za kilo mięsa mielonego marketowego trzeba zapłacić 6 zł a nie jak w normalnym sklepie około 30 zł. Super wyznacznik bogactwa świdnickiego, chyba nawet Kaczyński wyśmiał kiedys gorszy sort z biedronki.

     • abc

      Podałem przykład marketów jako sklepów, gdzie na kreskę nic nie dostaniesz. Jeśli ktoś jest biedny to nie wybrzydza. Kupuje jedzenie tam, gdzie najtaniej. Nie uwierzę, że ktoś woli kupić mięso mielone za 30zł na kreskę zamiast za 6zl za gotówkę.

      W jednych i w drugich sklepach masz zarówno produkty dobrej jakości jak i podłej. Biedny klient kupuje najczęściej ten najtańszy. Jak się nie ma co się lubi – to się lubi co się ma.

      Akurat Kaczyński to żaden autorytet dla mnie.

      Czy tylko mi się zdaje, że Głosgłos, Black i Patryk Polski to ta sama osoba? Ten sam styl pisania, ta sama mentalność i podejście do życia. Czyżby schizofrenia?

     • Black

      To się wtedy pożycza od sąsiadów i leci do marketu, to też taka kreska. Jeżeli ktoś jest zmuszony to tak robi. Pożycza i biegnie do marketu, jak ma możliwość to bierze na kreskę. Nie uwierzę, że ktoś kupi kilo mięsa w sklepie po 30 zł może kupić pół kilo.

      W jednych i drugich sklepach masz zarówno różne produkty widać to okiem. Biedny klient czasami zmuszony jest wziąć droższy produkt na kreskę.

      Akurat Kaczyński pokazał jakość twoich marketów.

      Czy mi się zdaje masz problem w każdym nicku ? to samo piszesz pod wieloma nickami, ta sama mentalność, ta same urojenia i podejście do życia. Czyżby schizofrenia?

     • abc

      Ty masz na prawdę coś z głową. Koniecznie odwiedź lekarza.

      Ja podaję konkretne fakty a Ty insynuujesz i ściemniasz robiąc z siebie uczonego.

      Pod jakimi konkretnie nickami piszę? Bo ja podałem konkretne przykłady, gdzie Ty piszesz pod kilkoma.

      I najlepsze na koniec: “Biedny klient czasami zmuszony jest wziąć droższy produkt na kreskę.” Logika godna Einsteina 😉

     • Black

      Każdy może mieć różne zdanie i to Ty masz coś z głową. Skoro wszystkich obrażasz.

      Lepiej powiedź pod jakimi ty nickami piszesz ? Bo ja piszę z Tobą i nikogo innego nie widzę.

      Tak biedny klient jak nie ma kasy do marketu, to idzie do znajomej wziąć na kreskę droższy produkt. Nie wiem kim Ty tam jesteś ale życia wcale nie znasz.

   • Black

    Przedszkole to przedszkole muszą dać tam dzieci gdy idą do pracy za grosze, papierosy jest to uzależnienie więc ciężko rzucić. Poszło o koszta bo było zebranie i sporo osób nie miało z czego zapłacić, do pobytu dzieci w przedszkolach dopłaca miasto i rodzice dopłacają groszowe sprawy.

    • Perun

     Przedszkole publiczne to około 150 zł miesięcznie. Płaci się za posiłki i godziny ponad normę.

 • Suw

  Same biznesmeny na tym forum. Zakup plus remont dobre kilka stówek. Przy obecnych kosztach nie ma szans w Świdnicy na sukces!!! Choć życzę kupy kasy 😉

 • cha

  łezka się w oku kręci…pierwsze pocałunki w kinie Gdynia,pierwszy alkohol w kinie Gdynia,Wejście smoka w kinie Gdynia,Star Wars w kinie Gdynia…kto to jeszcze pamięta,że po bilet na Bruce`a Lee stało się na chodniku obok dzisiejszej apteki…

  • Perun

   Ja pamiętam 🙂

 • Maciej Miłosz

  Pozostaje mieć tylko nadzieję, że modernistyczne dekoracje (zwłaszcza okładziny ścienne) zostaną zachowane.

  • YES

   pewnie zostaną tylko farbą olejna dodadzą obrazki z misiem Puchatkiem 🙂 maluchy bez modernistycznych dekoracji nie bedą sie chciały bawić a i inwestor o niczym innym nie mysli tylko o zachowaniu modernistycznych dekoracji 🙂

   • Maciej Miłosz

    “maluchy bez modernistycznych dekoracji nie bedą sie chciały bawić” – to akurat by mnie bardzo ucieszyło 😉

 • YES

  no i ostatecznie i nieodwołalnie “zamordowano” kino :-(w maju 2018 ostatecznie w Świdnicy umarła kinematografia czy tak jakoś bo to aktorka mówiła i chyba o komunie plotła ale i to kino tez mozna podciagnać pod temat jej bełkotu 🙁

 • Swidniczanin

  Czyli mam historyczne już zdjęcia! Zwiedziłem cały obiekt, mało tego – ostatnie seanse (Kloss) miałem przyjemność zagrać pod okiem kinooperatora. Sprawdziłem swoją wiedzę książkową w praktyce – nie było źle jak na pierwszy raz. Jeden dzień, jedna wpadka. Szkoda że jednak nie kino…