Strona główna 0_Slider Cmentarz przy al. Brzozowej będzie większy

Cmentarz przy al. Brzozowej będzie większy

9

Ruszyła rozbudowa parafialnej nekropolii przy al. Brzozowej. Na cmentarzu nie było już wolnej powierzchni na miejsca ostatniego spoczynku. Plany rozbudowy ma także miasto i dotyczą one cmentarza przy ulicy Słowiańskiej.

Świdnica posiada trzy cmentarze: dwa komunalne – przy ul. Słowiańskiej 1, o powierzchni około 7,1 ha i Łukasińskiego 49, zajmujący około 4,1 ha, a także parafialny – przy Al. Brzozowej 2, mający około 4 ha.

Już w ubiegłym roku Tomasz Karpiński z firmy “Ostatnia posługa”, będącej administratorem nekropolii przy al. Brzozowej, sygnalizował, że nie ma tam już wolnej powierzchni na pochówki. – Miejsca niezachowane to wykupione rezerwy. Dodatkowo pochówki odbywają się na miejscach “pozyskanych” po ekshumacjach, rezygnacji rodzin z wcześniejszej rezerwacji, czy też likwidacji grobów – mówił Karpiński, podkreślając, że tych ostatnich przypadków jest bardzo niewiele.

Rozwiązaniem problemu ma być powiększenie nekropolii. – Cmentarz przy al. Brzozowej jest rozbudowywany od prawie 4 lat, a więc od momentu, gdy parafia pozyskała od miasta teren poza cmentarzem, który ciągnie się w kierunku torów – wyjaśniał ks. Piotr Śliwka, proboszcz parafii katedralnej. Jeszcze w listopadzie 2017 roku przygotowywano się do rozbudowy o 0,5 ha. Powierzchnię terenu, o którą można jeszcze powiększyć cmentarz szacowano na około 2 ha. W maju 2018 roku parafia pw. św. Stanisława i św. Wacława otrzymała zgodę na rozbudowę.

Zamiar rozbudowy jednego z cmentarzy ma również miasto. W 2018 roku mają się zacząć przygotowania do powiększenia nekropolii przy ulicy Słowiańskiej. Na razie przygotowana ma zostać wymagana dokumentacja budowlana. Według kosztorysu całość prac będzie kosztować 2 mln złotych.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

fot. Dariusz Nowaczyński

 • Natalia

  Mam takie pytanie a kto to bedzie finansowal ?.

  • nmisiek

   Normalka – cmentarz miejski miasto, a parafialny parafia. Bo niby kto?

   • Natalia

    Oby….

  • AnkaH

   klienci branży funeralnej

   • Politolog z Katowic

    Smutne, tylko klepsydr przybywa. Ludzie zawsze umierali, ale tak jak teraz AD 2018 jest to aż nadto widoczne.

    • AnkaH

     Oczywiście, że smutne pocieszeniem jest fakt, że ilość klepsydr zmniejszy się wraz z zakończeniem poboru wśród wyżu demograficznego.

     • Politolog z Katowic

      Młodzi też umierają, a wyż demograficzny to chyba lata 70 i 80-te. Jest taka scena w filmie “Kochaj i rób co chcesz” gdy główny bohater grany przez Rafała Olbrychskiego wyjeżdża ze swojego miasteczka jako muzyk do większego miasta, akurat trwa pogrzeb gdy on idzie. Krzyczy do niego S. Maciejewski “Sławek pryskaj stąd bo tu tylko ludzie umierają !!”. A u nas?

 • Domino

  Rozbudowa chyba juz nastąpiła. Z tyłu cmentarza jest zejście po schodkach i tam widać,że po przeciwnej stronie ogrodzono kawał terenu, są ścieżki, wielki krzyż i miejsce na co najmniej kilkadziesiąt grobów. To niby czyje to jest?

  • Obi von Kenobi ;-)

   Przecież świętoszkowaty cały ten teren za kilka groszy sprzedał !!I Pamięć jest krótka ?