Strona główna 112 Uważaj, gdzie parkujesz! Zajęcie “koperty” grozi odholowaniem

Uważaj, gdzie parkujesz! Zajęcie “koperty” grozi odholowaniem

9

Słony mandat, punkty karne, a do tego wywóz auta na lawecie. Świdnicka straż miejska ostrzega o konsekwencjach, jakie grożą za zostawienie samochodu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych.

Chociaż charakterystycznych niebieskich “kopert” trudno nie zauważyć, wciąż zdarzają się przypadki parkowania na nich przez kierowców do tego nieuprawnionych. Stąd akcja municypalnych, którzy postanowili przypomnieć o obowiązujących przepisach. Wszystko po to, aby po powrocie kierowcy mogli zastać swoje auta w tym samym miejscu.

Usuwanie pojazdów z dróg i dalsze postępowanie jest uregulowane przez art.130 a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Straż Miejska w Świdnicy ostrzega, że pozostawienie pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej oraz osób wymienionych w art. 8 ust. 2 KD zagrożone jest grzywną w wysokości 500 zł i pięcioma punktami karnymi, a ponadto pojazd osoby nieuprawnionej musi zostać odholowany na koszt właściciela – wyjaśnia Jacek Budziszewski ze świdnickiej straży..

Jak dodaje, jedyną przesłanką do odholowania jest dla strażników brak oznaczenia pojazdu kartą parkingową. – Strażnik zlecając czynność ma obowiązek przeprowadzić postępowanie dowodowe, jednak zmierza ono w tym przypadku jedynie do ustalenia, czy pojazd został odpowiednio oznakowany – potwierdza Budziszewski.

Zgodnie z uchwałą świdnickiej Rady Powiatu, wywóz pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t wiąże się z kosztem 486 złotych. W wypadku, gdy na miejscu pojawi się kierujący, po tym jak strażnik miejski wezwał już lawetę, wystawiany jest rachunek na kwotę 243 złotych. Dodatkowo trzeba pamiętać, że każda doba na parkingu strzeżonym kosztuje 40 złotych.

Zgodnie z obowiązującymi od października 2015 roku przepisami dotyczącymi miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych, wyznaczone “koperty” powinny być pomalowane na niebiesko. W przypadku Świdnicy pojawił się przez to problem. Konserwator zabytków sprzeciwił się bowiem bijącemu po oczach malowaniu, przez co część wyznaczonych w ten sposób “kopert” została zamalowana szarą farbą.

/Straż Miejska w Świdnicy, opr. mn/

 • Perun

  Już dawno powinni tak robić.

 • henryk

  Tylko,że w Świdnicy bardzo mało jest miejsc wyznaczonych zgodnie z wymogami prawa i na takim miejscu może zaparkować każdy,nie ponosząc odpowiedzialności za wykroczenie.W takiej sytuacji SM ma wykręcone ręce.Ilość wyznaczonych miejsc jest też zbyt mała względem miejsc ogólnodostępnych,co narusza przepis art.12a ustawy o drogach publicznych.

  • GlosGlos

   Może to celowo, przecież kasę trzeba zbierać…

 • YES

  “Zgodnie z obowiązującymi od października 2015 roku przepisami dotyczącymi miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych, wyznaczone „koperty” powinny być pomalowane na niebiesko. W przypadku Świdnicy pojawił się przez to problem. Konserwator zabytków sprzeciwił się bowiem bijącemu po oczach malowaniu, przez co część wyznaczonych w ten sposób „kopert” została zamalowana szarą farbą”

  w naszym mieście zawsze jest jakis problem 🙂 to niebieskie czy szare? a moze szarobure? to ten przepis z 2015 obowiązuje czy konserwator go zmienił?

  • Cobra

   Wiadomo – to nie przepisy mają służyć człowiekowi tylko człowiek przepisom.

  • henryk

   Jakoś Wrocław nie miał z wyznaczaniem miejsc żadnego problemy.Wszystkie miejsca w samym centrum miasta są wyznaczone prawidłowo.Tylko świdnickim urzędnikom zawsze coś, albo ktoś przeszkadza,jak kiepskiej baletnicy.Jak teraz chcą wyznaczać miejsca?,skoro sami prosili konserwator, aby zabroniła.Nie przeszkadza wojewódzkiej konserwator szkaradne oznakowania wjazdu do Rynku,naruszenie nawierzchni drogi montażem niezgodnego z prawem słupka oraz przebudowa całego wjazdu przez zwężenie,montaż słupków,łańcuchów i świateł,które nie są sygnalizacją drogową.To chory wymysł niedouczonych urzędników wydziału dróg.

  • mulele1

   Obowiązuje , ale tylko dla daltonistów , reszta gawiedzi może parkować jak chce …

 • Waldemar Skowronski

  A ulica ROZANA ??? dziura obok dziury , strach chodzic chodnik przy morze aresztu Pochylony zima czlowiek boi sie nim poruszac , kierowcy przeklinaja , dziury w jezdni wieksze o dzior w serze a nazwa ROZANA . SMIECHU WARTA ,Moze Pani PREZYDENT BY SIE PRZEJECHALA WLASNYM SAMOCHODEM TA ROZANA ULICA !

 • wanka

  Jestem niepełnosprawny i czasem wkurza mnie to, że nie mogę zaparkować na kopercie bo ktoś “tylko na chwilkę” postawił tam swoje auto. Ale z drugiej strony nie dziwię się za bardzo temu procederowi bo zdecydowana większość osób mających karty parkingowe uprawniające do parkowania w takich miejscach nie ma najmniejszych problemów z chodzeniem. i kierowcy to widzą. A wg przepisu karta przysługuje niepełnosprawnemu mającemu “widoczne problemy z poruszaniem się”. Część z nich pewnie ma po prostu chorego członka rodziny i wykorzystuje to, a część znajomego doktora.