Strona główna 0_Slider Świdniccy niepełnosprawni solidarni z protestem w Sejmie

Świdniccy niepełnosprawni solidarni z protestem w Sejmie [FOTO]

39

“Żyjemy w nędzy, za 800 złotych netto nie da się żyć, a nasze dzieci nie mają szans na podjęcie pracy” – z ogromnym żalem mówiła Jadwiga Roniewska-Ciupiak, która dzisiaj poprowadziła w Świdnicy pikietę poparcia dla niepełnosprawnych, strajkujących już 38 dzień w Sejmie. “Zostaliśmy oszukani” – dodają rodzice.

Kilkadziesiąt osób punktualnie o 11.00 wyruszyło dookoła świdnickiego Rynku z transparentami i apelem do wszystkich świdniczan o poparcie postulatu grupy zdeterminowanych niepełnosprawnych i ich rodziców, którzy od ponad miesiąca proszą rządzące Prawo i Sprawiedliwość o przyznanie dodatkowych środków dla dorosłych osób niepełnosprawnych. – Gdyby nie pensja mojego męża, nie byłoby szansy, żebyśmy same się utrzymały. Ja opiekowałam się całe życie dzieckiem, teraz dostaję trochę ponad 1000 złotych, córka ma rentę socjalną i zasiłek pielęgnacyjny. Z tego nie da się utrzymać mieszkania, opłacić prądu, wody, jedzenia i leków – żali się jedna z uczestniczek pikiety. – Dlaczego rodzicom, którzy podejmują się trudu opieki do końca życia nad dorosłymi niepełnosprawnymi dziećmi daje się kilkaset złotych, a na utrzymanie takiej osoby w domu pomocy państwo płaci wielokrotnie więcej? Jak to jest sprawiedliwość, jaki to jest szacunek dla ludzi? – pyta Jadwiga Roniewska-Ciupiak i dodaje, że część niepełnosprawnych chętnie podjęłaby pracę, ale nie ma na to szans. – Udaje się czasem w ramach programów na miesiąc, półtora. I to wszystko.

Pikietę zorganizowało świdnickie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Organizację stworzyli rodzice i to przede wszystkim dzięki rodzicom udało się wywalczyć system opieki, edukacji i rehabilitacji społecznej dla osób niepełnosprawnych. W Świdnicy koło działa już 30 lat.

Uczestnicy pikiety podkreślali, że zależy im na równym traktowaniu i poszanowaniu godności. Są oburzeni traktowaniem protestujących w Sejmie, ale z całych sił trzymają za nich kciuki i liczą, że rząd w końcu podejmie rozmowy.

Agnieszka Szymkiewicz
szymkiewicz@swidnica24.pl
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

 • Politolog z Katowic

  12 i 17 zdjęcie gościu z tym STOP to nie działacz Nowoczesnej? Nie jestem pewien.

  • Mareczek

   Brakło radnych i cesarzowej. Smutne to i zastanawiające dlaczego nie popierają tej akcji.

  • GlosGlos

   Niech będzie nawet działacz czego chce, tym ludziom powinni wszyscy pomócpomóc(…)
   Ci ludzie są słabi fizycznie i psychicznie i wymagają pomocy innych…

 • iras

  Co jak co ale rzad Pazernych i Szmalu powinien finansowa zadbac o poszkodowanych przez los.Matki protestujace ,ojcowie tez, nie prosza o wiele , miimum godziwej egzystencji!!!!To tak duzo??????? Oj , odbije sie to czkawka wyborcza PiSzczykom!!!

  • Taka prawda

   POtłuczni POmyleńcy nakręcają naiwnych. Spełnienie żądań jest nierealne. W Polsce jest 3,5 mln niepełnosprawnych, ile będzie kosztowało budżet państwa obdarowanie takiej grupy ludzi. Komu zabrać, by im dać?

   • iras

    Wystarczy nie krasc!!!!!Pamietasz????

    • Taka prawda

     Pamiętam! Jak jeszcze wolne sądy(nie takie jak ostatnio w Gdańsku) odbiorą to co ukradli, wtedy będzie na podwyższenie najniższych emerytur, zasiłków dla opiekunów osób dorosłych(dziś 520 zł). Te POdrapane baby w Sejmie myślą tylko o sobie.

     • iras

      Mysla ale o swoich dzieciach, kto im pomoze jak juz ich zabraknie!!!!One sie nie upomna , jak??????

     • Taka prawda

      Jak ich zabraknie, a nawet wcześniej, dziećmi zajmie się państwo. Są DPSy! Za 500 a nawet za 1500 same i tak rady sobie nie dadzą. Egoistki z tych bab! Aha, protest nie jest POlityczny!

     • iras

      Egoistki, piszesz!!!
      Obys nigdy nie opiekowal sie dzieckiem niepelnosprawnym,tego ci moge zyczyc!!!!

   • Suw

    A stać nas na 500+ , wcześniejsze emerytury, darmowe leki itd. Pomijam kłamliwy fakt o potrzebie pomocy dla 3,5 mln niepełnosprawnych bo to nie o to chodzi. Polska ma rok w rok dziurę budżetową, nasze zadłużenie rońnie przy kosmicznej koniunkturze i ponoć już 2 mln Ukraińców którzy płacą podatki , składki na ZUS i wydają miliardy. Więc proszę nie pisz bzdur jak nie masz zielonego pojęcia i nie jest żadnym usprawiedliwieniem to co robili poprzednicy!

    • Taka prawda

     Bredzisz, chłopie, bredzisz. Ty masz pojęcie o czym piszesz. 2 mln? Coś ci się POmyliło. Dziury budżetowe ma większość państw na świecie. Za POmylonych Oszustów była dużo większa, bo kradli. Wiesz ilu ludzi miałoby objąć to świadczenie? Obecnie w kraju nikt nie wie ilu ludzi ma orzeczoną niepełnosprawność, bo jest ZUS, KRUS, PCPR, resortowe orzecznictwo, każdy sobie. POmnóż 500x12x3,5 mln=? Rocznie!

   • GlosGlos

    Skoro PiS twierdzi że jest nadwyżka z VATu, że Polsce jest dobrze wszystko się rozwija, to w czym jest problem ? Skoro PiS bierze nagrody wielkie, skoro PiS wydaje grubą kasę na bilbordy mówiące że w Świdnicy jest pedofil… To w czym jest problem, żeby nie dać chorym ?
    Jeżeli dają miliony na Rydzyka(…) to w czym jest problem ?

    • Taka prawda

     W tym problem, że rozsądny gospodarz, gdy ma trochę nadwyżki nie wydaje nieroztropnie pieniędzy, nie podejmuje zobowiązań, których nie będzie mógł spełnić w momencie, gdy nadejdzie czas chudych krów. Nadwyżka jest faktycznie, zrobili to czego PO nie zrobiła, bo była powiązana z mafią vatowską. Nie ma w Świdnicy pedofila? Jaka była łączna kwota zwróconych nagród, Ile kosztował bilbord, ile i na co rzekomo otrzymał o. Rydzyk? Włącz myślenie.

     • GlosGlos

      Pedofil w Świdnicy jest i to nie jeden, ale nie trzeba bilbordów stawiać z tego powodu i to nazywasz roztropnością? Tyle kasy poszło na to. Rydzyk nie rzekomo otrzymał tylko otrzymał ppszperaj w necie ci wyskoczy ile mu dali. W końcu nagrody dla siebie i to nazywasz roztropnością.

     • YES

      pewnie że rydzyk otrzymał kase “rzekomo”-przeciez go obdarował bezdomny,pan Stanisław który zresztą zaraz umarł 🙂

     • mulele1

      Stasio umarł , bo woził się Mercem w grudniu z łokciem na zewnątrz … No i z żalu że nie mógł Tadziowi darować młodszego modelu 🙁

     • YES

      Taka prawda 🙂

     • Taka prawda

      Nie chodziło o pedofila tylko o sąd, wolny sąd, który wypuścił na wolność pedofila. O. Rydzyk nie dostał na wczasy w Chorwacji tylko na geotermię, którą ogrzewa mieszkania w Toruniu. Woda w tej geotermii nie wymaga podgrzewania jak ta na Warmii zrobiona przez włodarzy z PO. Nagrody marne grosze. W sumie wszystko razem na 100 ON nie wystarczy po 500. To jest tak samo jak z hojnością Posła z PO, który dał kobiecie 2 grosze.Przyjrzyj się władzom Warszawy, ile te wydają na przykład na dodatkowych prawników, mimo że miasto zatrudnia na etatach 40. Źdźbło widzisz, ale belki nie. Co do premii w wielu firmach mają13, więc dlaczego oni mieliby nie dostać? Zresztą oddali! PO ile nakradło? Co roku 30 miliardów!!! Oddali?

 • mariusz

  a za rządów PO 800 zł im wystarczało?
  polityczna ustawka, szkoda że kosztem bogu ducha winnych niepełnosprawnych…
  kto następny?… rolnicy, górnicy? chodzi tylko o to żeby dorwać się z powrotem do koryta i doić budżet (VAT, przetargi, dotacje UE)
  demokracja ma to do siebie, że rządy sprawują Ci kogo naród wybierze, a nie Ci którym się wydaj że są najlepsi i niezastapieni

  • iras

   Szkoda tylko ze rzadzacym premie sie nalezaly a poszkodowanym przez los godziwe zycie juz nie!!! No tak niepelnosprawnych kazdy ma w d…..
   A ich matki musza zyc i przezyc.. Ale czy rzad o to dba?????

   • Taka prawda

    Śmiechu warte premie. Ile wydano na premie? Za 6000 to tylko idiota albo złodziej pracuje. Pamiętasz? Zwrócono? PO to co ukradła oddała?

    • iras

     Musisz byc milionerem skoro 6 tys. to dla ciebie nic.

     • Taka prawda

      Od 6000 do miliona jeszcze trochę brakuje. A o zarabiających mniej niż 6000 tak iroonicznie wypowiadała się pani komisarzyca z PO. Przy okazji żarła na koszt podatników.

     • iras

      Wnioskuje ze osobiscie nie zetknales sie z problemem glebokiej niepelnosprawnosci.
      Zaistniej sobie w innym temacie! Co???

     • Taka prawda

      Cieniutko u ciebie z wnioskowaniem. TyPOwe! Temat jest mi tak bliski jak przysłowiowa koszula. Inne tematy też ogarniam.

     • iras

      ChYba na wieszaku , w szafie!!!!

     • Taka prawda

      Też, ale nie tylko.

  • Suw

   Mariusz ty myślisz ze teraz przetargi wyglądają inaczej? Rady nadzorcze z geniuszami bez papierów kursów i doświadczenia. Zarządy spółek S.A złożone z radnych miejskich po linii partyjnej i kolesiowskiej. Jest gorzej jak było, a efekty są już widoczne choć koniunktura na rynku jest najlepsza od lat.

   • Taka prawda

    Zadziwiające, że teraz te spółki z tymi partyjnymi radami nadzorczymi przynoszą zyski, a za POprzedniej ekipy złodziei, aPOlityczne zarządy doprowadzały je do upadku, do ruiny.

    • Suw

     Ty jesteś taki gupi czy tylko starasz się równać do reszty? Wyniki finansowe spółek są wynikiem koniunktury i efektem wieloletniego planu rozwoju. Natomiast muszę się zgodzić ze KGHM został pomimo dobrych cen miedzi i koniunktury położony na łopatki. Można?

     • Taka prawda

      Brakuje ci kultury. POpatrz sobie na giełdę, na wyniki spółek, zobacz na oceny polskiej gospodarki firm ratingowych. PO miało plan zwijania a nie rozwijania polskich firm. LOT już był do likwidacji. Stocznie zlikwidowane, kopalnie do likwidacji. A dziś? Można? Spadek zysków i przychodów w ostatnim kwartale w porównaniu do zeszłego roku w KGHM jest przede wszystkim wynikiem niższej produkcji miedzi elektrolitycznej oraz srebra metalicznego ze względu na konieczność zbudowania zapasu prefabrykatów do produkcji w II kwartale podczas postoju remontowego pieca Huty Miedzi Głogów II. W czasie postoju pieca elektrorafinacja nadal działa przetwarzając zapas anod na miedź elektrolityczną. Nie oPOwiadaj bajek o rozłożeniu na łopatki.

  • GlosGlos

   Robisz zakupy w sklepie ? Wiesz jak podrożało życie ? To się dowiedz…

   • Taka prawda

    Nie robię zakupów w sklepie. Jedne rzeczy drożeją inne tanieją. Normalna rzecz. Rosną zarobki, rosną ceny.

    • GlosGlos

     Poznaj pierw problemu ludzi i ceny w sklepach.

     • Taka prawda

      Znam problemy, bo kto ich nie ma i znam też ceny. Zawsze idą w górę, by spaść. Cukier rok temu ile kosztował? Teraz jest tańszy.

     • YES

      och jakie problemy? teraz nie ma żadnych! pewien wszechmocny prezes (oby żył wiecznie) też zakupów nie robi,no i jak widac że służbą zdrowia tez nie najgorzej jest skoro prezesowi (oby żył wiecznie) kule do chodzenia dostarczył osobiście dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w randze generała :-))

   • Suw

    On nie ma czasu robić zakupów w sklepie bo ciągle pisze. Żywi się nienawiścią. W sumie smutna postać.

    • Taka prawda

     Ty jesteś wesoły Romek, hahaha.