Strona główna 0_Slider Świdnica daleko w “finansowym” rankingu

Świdnica daleko w “finansowym” rankingu

12

Eksperci z Krakowa wzięli pod lupę finanse polskich samorządów. Podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Samorządów ogłoszono ekonomicznych liderów. Jak w opracowanym przez ekonomistów rankingu wypadła Świdnica? W swojej kategorii zajęła 105 miejsce na 237 badanych jednostek.

Ogłoszony pod koniec kwietnia Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego został przygotowany przez ekspertów z krakowskiej Regionalnej Izby Obrachunkowej, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ekonomiści przeanalizowali dane z 2016 roku i na tej podstawie dokonali oceny kondycji finansowej jednostek samorządowych.

Część najczęściej stawianych zarzutów samorządowi (np. wysokie zadłużenie) bierze się nie tylko z błędów popełnionych przez jego funkcjonariuszy, ale także z przemożnej chęci szybkiego nadrobienia zaległości infrastrukturalnych, dążeniu do szybkiej poprawy jakości życia społeczności lokalnej i to jeszcze z wykorzystaniem jak największej ilości środków zagranicznych o charakterze bezzwrotnym – tłumaczy Janusz Kot, prezes krakowskiej RIO i współautor rankingu. – Zapóźnienie Polski lokalnej (wieloletnie głębokie zaniedbania w zakresie rozwoju infrastruktury) z jednej strony powoli przechodzi do przeszłości, ale równolegle w konfrontacji z potencjalnymi możliwościami pozyskiwania środków finansowych i istniejącymi lukami w prawie prowadzi do korzystania z niestandardowych źródeł finansowania – dodaje.

Co badano?
W opracowaniu wzięto pod uwagę dziesięć wskaźników. Wśród nich znalazł się udział dochodów własnych – nazywany wskaźnikiem samodzielności finansowej, relację nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem – której istotą jest pokazanie stopnia, w jakim jednostka samorządu mogłaby zaciągać nowe zobowiązania w stosunku do osiągniętych dochodów, udział wydatków inwestycyjnych, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia – wskazująca, jaka część wydatków przeznaczana jest na wypłaty, udział środków unijnych, relacja zobowiązań do dochodów, czy też udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

Ranking podzielono na 5 kategorii: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, miasta na prawach powiatu i powiaty ziemskie.

Najlepszych nagrodzono
Wyniki rankingu przedstawiono podczas IV Europejskiego Kongresu Samorządów. Tam też nagrodzono najlepsze gminy i miasta w Polsce. – To bardzo skomplikowane badanie, które zawiera wiele zmiennych składowych. Rozkłada na czynniki pierwsze finanse każdego polskiego samorządu, koncentrując się na dochodach własnych, wydatkach inwestycyjnych czy środkach unijnych pozyskanych na realizację zadań. To bardzo obiektywne kryteria, które pokazują i wyłaniają liderów na samorządowej mapie kraju. Tacy ludzie powinni być doceniani – mówił Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.

W grupie 237 gmin miejskich pierwsze pięć miejsc zajęły: Legionowo, Ciechocinek, Milanówek, Krynica Morska oraz Podkowa Leśna. Spośród gmin powiatu świdnickiego, 77 miejsce zajęły Świebodzice, zaś 105 – Świdnica.

Jeśli chodzi o powiaty ziemskie, w grupie 314 jednostek najlepsze okazały się: powiat pruszkowski, powiat rybnicki, powiat poznański, powiat bielski (woj. śląskie) oraz powiat wrocławski. Powiat świdnicki zajął 229 miejsce.

Jak wypadły gminy miejsko-wiejskie? Spośród 616 gmin, na czele znalazły się: Dziwnów (woj. zachodniopomorskie), Ożarów Mazowiecki (woj. mazowieckie), Myślenice (woj. małopolskie), Różan (woj. mazowieckie), Międzyzdroje (woj. zachodniopomorskie). Żarów zajął wysokie 9 miejsce, Strzegom znalazł się na miejscu 43, Jaworzyna Śląska – 396.

Zawsze odpowiedzialnie podchodzimy do gospodarki finansowej gminy, staramy się realnie planować dochody i wydatki w gminnym budżecie. Dzięki utworzeniu Żarowskiej Podstrefy Ekonomicznej, prowadzonych w niej inwestycji, powstaniu nowych fabryk i rozbudowie istniejących zakładów możemy dziś osiągać większe wpływy nie tylko z podatku od nieruchomości, ale również z udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych, które obecnie wynoszą 37,98 %. Więcej zakładów pracy to także więcej miejsc pracy i niskie bezrobocie na terenie naszej gminy – podkreśla Renata Dawlewicz, skarbnik gminy Żarów.

W grupie 1559 gmin wiejskich najlepsze wyniki w rankingu uzyskały: Kobierzyce (woj. dolnośląskie), Dobra Szczecińska (woj. zachodniopomorskie), Kleszczów (woj. łódzkie), Osielsko (woj. kujawsko-pomorskie) oraz Michałowice (woj. mazowieckie). W tej kategorii gmina Świdnica uplasowała się na miejscu 272, Dobromierz – 410, Marcinowice – 455.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • GlosGlos

  Świdnica jest trupem gospodarczym regionu, a co za tym idzie społecznym trupem również skoro się wyludnia (…)

  Trupem społecznym przez patologie w tym mieście, tematy które były pokazane… gdzie ludzie żyją w syfie, w tonach śmieci w budynkach (…)
  Żulach napadających na sklepy i ludzi, oszustów co okradają ludzi, o oszustach gospodarczych w tym mieście.

  To jest nic innego jak Trupy Społeczne tego miasta (…)

  Gospodarka na czym się tutaj opiera ? na kwiatkach, sprzątaniu miejsca po altance w parku czy marzeniach o linii kolejowej, która nikomu nie jest potrzebna. Wybudowaniem fontanny lub postawieniem samolotu atrapy to nie jest gospodarka, to nie jest rozwój.

  Szczerze to trudno wymyślić kierunek rozwoju w mieście, które nie ma tak naprawdę nic do zaoferowania, oprócz atrapy samolociku, kwiatków, figurki srającego chłopka i kościoła. Dlatego Świdnica jest trupem gospodarczym… gdzie ludzie uciekają z tego miasta, gdzie inwestorzy nie chcą inwestować. Gdzie inwestor widzi w badaniu, że prestiżem dla miasta jest Sąd Okręgowy z wiezieniem i aresztem przy rynku i figurka srającego chłopka.

  • Chwała_Bohaterom

   zgadzam sie mniej zadluzania i kredytow powinno byc a wiecej inwestycji i spokojnego zarzadzania

  • Obiektywny

   Prawda ludzie uciekają ze Świdnicy, inwestorzy nie chcą inwestować, inwestor jak przeprowadza badania rynku to widzi że ważny jest Sąd z wiezieniem przy rynku, czerwony baron, srająca figurka oraz inne głupoty i to jest prestiż aż szok dla inwestorów. Patologia spora Gang Bokserów i inne patole co terroryzują miasto. Przedsiębiorcy którym niszczy się wszystko,wybija witryny, okrada. Na rynku patologia szcza na przechodniów, dworzec PKP niebezpieczny, śmierdzący pełno żuli gdzie nawet służby sobie z patologią nie radzą, to jest obraz miasta.

   • Violetta Ostrowska

    Umieszczanie eksmitowanych patologicznych ,,mieszkańców” w centrum miasta też uroku centrum miasta nie dodaje. Za długo poprzednicy zaniedbywali tworzenie nowych miejsc pracy i dbałość o te które kiedyś istniały.

  • Violetta Ostrowska

   Jest jeszcze coś co się tu rozwinęło i nas rozwija. Może i młodzi wieją gdzie tylko mogą , za to seniorzy mają biskupów , kościoły w każdej dzielnicy , seminarium , i sporo imprez pod sztandarami Watykańczyków. Przyszłość należy do ….? Mamy jedną perłę którą warto się chwalić Kościół Pokoju dla turystów.

 • Obiektywny

  Niestety Świdnica to taka umierająca w agonii osoba, nie ma tutaj nic rozwoju, nie można nawet stworzyć jakby się chciało bo z czego ?

  • Violetta Ostrowska

   Więcej miejsc pracy , większe dochody mieszkańców oznacza większe przychody na rozwój ! Od lat priorytetem tutaj jest wydawanie funduszy na tych co wyłącznie o nieżyjących dbają ! Stawianie pomników i krzyży nie służy obecnym Świdniczanom. Może to i rozwój ale na pewno nie młodego pokolenia Świdniczan !

 • KrissKross

  Tak jak piszą przedmówcy największym problemem jest przestępczość, patologia społeczna, brud, który uwidacznia się podwójnie w zetknięciu z obrazem z innych miast polskich. O drogach to nie wspomnę, tak dziurawego miasta daleko obecnie szukać. Dotąd myślałem, że stolicą patologii jest Łódź ale nawet tam jest co raz bardziej normalnie. Ja jeszcze nie widziałem pieszego patrolu policji na chodnikach Świdnicy, za to gównażerię chlejącą na orlikach to i owszem. Pytanie kto za to odpowiada? Samorządy w Polsce (rada powiatu) wspierają finansowo policję ale za to wymagają. Porządku przede wszystkim.

 • Obiektywny

  Ciekawe gdzie są ci co pisali tutaj, że Świdnica się rozwija, że jest bogatym miastem ?

  • KrissKross

   No wiesz jak się porówna Świdnicę do Kamiennej Dziury, czy takiej Lubawki to mamy bogate miasto, że hoho. Ale porównać do podobnej wielkości Inowrocławia, czy Leszna, to jak zderzenie z trzecim światem.

   • Obiektywny

    No tak masz rację na tle Słotwiny, czy Pszenna to Świdnica super wygląda.

  • Violetta Ostrowska

   Poszli liczyć przybytki kościelne ?