Strona główna 0_Slider Półtora tysiąca rowerzystów otworzyło sezon turystyczny w Świdnicy

Półtora tysiąca rowerzystów otworzyło sezon turystyczny w Świdnicy [FOTO]

10

Choć piękna pogoda, zachęcająca do wycieczek i jazdy rowerowej,  trwa już od miesiąca, właśnie dzisiaj symbolicznie został otwarty sezon turystyczny w Świdnicy. Nad zalewem Witoszówka na starcie rajdu w ramach akcji “Świdnica na rowery” stanęło półtora tysiąca cyklistów. To pięć razy więcej niż trzy lata temu.

Z inicjatywy referatu turystyki Urzędu Miejskiego, przy wsparciu Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej “Księstwo Świdnicko-Jaworskie”, świdniczanie witają nowy sezon turystyczny rajdem rowerowym od 2016 roku. Takiej frekwencji jak dzisiaj organizatorzy nie spodziewali się, stąd tylko część – 900 – uczestników – otrzymało pamiątkowe koszulki, które wręczano na mecie rajdu przy ul. Śląskiej. To właśnie tutaj na zakończenie czekały na rowerzystów atrakcje piknikowe. Harcerze serwowali zdrowe przekąski, nie zabrakło grilla i zabaw dla całych rodzin.

Wcześniej jednak rowerzyści pokonali bardzo wolnym tempem trasę przez miasto, o łącznej długości 13 kilometrów. I te kilometry przysłużą się szczytnemu celowi. Świdnica po raz kolejny bierze udział w akcji „Rower Pomaga”, organizowanej przez Fundację Ekologiczną „Arka” z Bielska – Białej. W 2016 roku rowerzyści wspólnie przejechali 105 000 km, a dzieci z ubogich rodzin otrzymały 5 rowerów. Natomiast w 2017 roku, pomimo zwiększenia limitu kilometrów do 30 000 – udało się przejechać ponad 220 000 km i uszczęśliwić aż siedmioro małych świdniczan. W tym roku organizator ponownie podniósł poprzeczkę. Dziecko z domu dziecka lub świetlicy środowiskowej otrzyma wymarzony rower dopiero po przejechaniu przez rowerzystów wspólnie 100 000 kilometrów. Przejechane na rowerze kilometry można wpisywać na stronie internetowej www.rowerpomaga.pl wybierając cel „Jeżdżę dla dzieci ze Świdnicy” lub poprzez aplikację Endomondo pod linkiem:  https://www.endomondo.com/challenges/36334159.

Akcja zbierania kilometrów potrwa w Świdnicy do końca września.

Zebrała Agnieszka Szymkiewicz
Źródło UM w Świdnicy
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

 • Siostra Bernadetka

  Po czym wracając całymi rodzinami ul.Pionierów miast jechać ścieżką rowerową puścili się wąskim chodnikiem po przeciwnej stronie ulicy, Spychając pieszych na ulicę. Plebs na rowerach.

  • Violetta Ostrowska

   Zachowanie kierowców też potwierdziło ich monopolistyczne roszczenia do jezdni ! Widząc tak dużą kolumnę rowerzystów, pomimo przejazdu małych dzieci i tak wpychali się na pas ! Nawet raz w roku nie przepuszczą rowerzystów! Nawet jeśli to jest kolumna gdzie jadą wszyscy od maluszków po seniorów !

   • Perun

    Najbardziej ubawiła mnie pani w Mercedesie na Łukasińskiego. Jak ona musiała rzucać mięsem! Na szczęście auto miało podniesione szyby i jedynie z mimiki pani można się było domyślać życzeń pod naszym kierunkiem:).

    • Violetta Ostrowska

     Mnie ubawiali niedzielni kierowcy. W kolumnę wjedzie a nie objedzie ! Może drogi okrężnej już nie zna a nie poczeka. Chyba że nie mając rowerków chcieli do rowerzystów dołączyć!

     • Perun

      Może mieli samochody na pedały?:)

  • Perun

   Ja z rodziną wracałem ścieżką :).

   • Siostra Bernadetka

    Bo ty to Perun nie plebs.

    • Perun

     Wyrazy uznania mile łaskocą moje ego:)

     • Violetta Ostrowska

      Ha,ha,ha…

 • Violetta Ostrowska

  1500 + ! Nie wszyscy wpisali się na listę a dołączyli do tej imprezy !