Strona główna Polityka Oświadczenie Komitetu Powiatowego Kukiz’15

Oświadczenie Komitetu Powiatowego Kukiz’15

36

Oświadczenie Komitetu Powiatowego Kukiz’15 w sprawie udziału prezydent Świdnicy w uroczystości na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Armii Radzieckiej w dniu 8 maja 2018 roku:

Komitet Powiatu Świdnickiego Kukiz ‘15 protestuje przeciw niestosownej formie uczczenia Dnia Zwycięstwa przez prezydent miasta Świdnicy Beatę Moskal-Słaniewską. Przypominamy, że prezydent miasta Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska w sposób cykliczny od kilku lat tę tak bardzo ważną datę w historii Polski próbuje uczcić na cmentarzu żołnierzy armii radzieckiej. Fakt ten budzi wiele kontrowersji wśród środowisk represjonowanych w okresie PRL-u, środowisk AK-owskich i zbliżonych do nich oraz świdniczan świadomych historii swojego kraju. Wielu tych ludzi i ich przodkowie cierpieli z rąk tej armii i jej żołnierzy. Jest ona symbolem zniewolenia naszego narodu. Przypominamy prezydent miasta Świdnicy Beacie Moskal–Słaniewskiej, że armia radziecka przez znaczący okres drugiej wojny światowej była sojusznikiem Trzeciej Rzeszy i dokonała aktu agresji 17 września, okupując wschodnie tereny Rzeczpospolitej i niewoląc Polaków. Te tereny, skąd pochodzi duża część świdniczan i gdzie mają swoje korzenie. Nie było to pokojowe przejęcie kontroli nad naszymi terenami, ale związane było z eksterminacją narodu polskiego i masowymi wywózkami na Syberię. Było związane z cierpieniem tysięcy rodaków, ze śmiercią, głodem, poniewierką, poniżeniem, stratą i bólem, o czym nigdy nie powinniśmy zapomnieć. Chcemy uczulić Beatę Moskal-Słaniewską, że nie wiemy, czy spoczywający na świdnickiej nekropolii żołnierze armii czerwonej nie brali udziału w tych zbrodniczych działaniach z lat 1939 – 1941. Mogli oni też brać udział w zbrodni katyńskiej czy walkach z oddziałami AK, które nie złożyły broni po 1945 roku. Przypominamy, że po wojnie Świdnica stała się domem dla wielu AK-owców, którzy chcieli normalnie żyć, a byli represjonowani przez armię czerwoną. Wielu świdniczan pamięta, że w 1981 roku podczas stanu wojennego żołnierze armii czerwonej patrolowali ulice naszych miast, aby utrwalić podporządkowanie Polski wobec ZSRR i powstrzymać przemiany demokratyczne, których Polacy się domagali. Argument Beaty Moskal-Słaniewskiej, że na cmentarzu „leżą młodzi chłopcy, którzy walczyli tu i zginęli wbrew własnej woli”, uważamy za ryzykowny. W okupującej nasz kraj armii radzieckiej służyli nie tylko młodzi chłopcy i dziewczęta, ale także autorzy tragedii naszego narodu.
Wraz z nią do naszego miasta wkroczyli przedstawiciele radzieckich organów bezpieczeństwa, tworząc tutaj swoje struktury, których celem była kontrola i podporządkowanie naszego narodu sowieckim okupantom.

Czy idąc tokiem myślenia prezydent naszego miasta, niemieckich żołnierzy, którzy służyli w obozie koncentracyjnym w Gross-Rosen i też byli młodzi, należy upamiętniać w tak szczególny sposób? A przecież właśnie na terenie Gross-Rosen po wkroczeniu „swój” obóz stworzyła armia czerwona. Tutaj prawdopodobnie przetrzymywano „wrogów” ustroju, który tak okrutnie narzuciła w naszym kraju.

Apelujemy do prezydent miasta Świdnicy, aby za swoje zachowanie przeprosiła świdniczan, których uraziła i powstrzymała się od takich, niestosownych zachowań na przyszłość. Przypominamy również prezydent miasta Świdnicy inne niestosowne zachowanie, za które powinna przeprosić świadomych swej historii świdniczan. Jako radna Rady Miejskiej zeszłej kadencji w trakcie oficjalnej sesji odmówiła uczczenia minutą ciszy pamięci ofiar stanu wojennego. Ostentacyjnie nie wstała w takim doniosłym momencie. Ustami Adama Markiewicza, informując pozostałych radnych, że „za chwilę będziemy czcić pamięć sprzątaczek”. Pani prezydent! Za to też należą się przeprosiny świdniczanom – ofiarom stanu wojennego i ich rodzinom, a także sprzątaczkom. Mamy wrażenie, że ideowe i symboliczne przedsięwzięcia prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej mają na celu stworzenie ze Świdnicy skansenu PRL-u. Czasu jednak nie da się zatrzymać, a historii i faktów przekłamać. Nie pomoże tu ani świeczka na grobie czerwonoarmisty, ani szydzenie z „Solidarności”. Prosimy przeprosić za niezręczności i powstrzymać się od działań, które przypominają tragiczne czasy i tak ranią świdniczan. Choć nie jest pani rodowitą świdniczanką, to jednak powinna być pani świadoma historii swojego miasta i szanować uczucia współmieszkańców, którzy panią wybrali na urząd. Może czas, aby udowodnić, że jest się prezydentem wszystkich świdniczan, a nie tylko nielicznego grona członków jednej z partii politycznych, do której pani należy. Lepiej później niż wcale.

Komitet Powiaty Kukiz 15 – pełnomocnik komitetu Robert Garstecki

 • Perun

  A to do Kukiz’15 zdryfował pan Robert… Równie mobilny w poglądach jak pan europoseł Czarnecki:).

  • Nie usuwajcie konta!

   Spokojnie. Wkrótce się na nim poznają i wyleci tez stamtąd 🙂

   • Perun

    :))

  • YES

   teraz do Samoobrony 🙂

 • Obi von Kenobi ;-)

  “Jak zostanę politykiem to naplujcie mi w ryj i mówcie do mnie szmato.”
  Paweł Kukiz
  I tyle w temacie Kukiz’15

  • Violetta Ostrowska

   Ciekawe…. ilu z nas ma ochotę,, napluć w ryj szmacie “?

 • Natalia

  A co to ma byc ?……..

 • Izka_

  Czyli oddawanie hołdu Armii Radzieckiej jest OK?

 • dziewczonka

  Przepraszać za co? za swoje poglądy cóż każdy ma prawo mieć inne i nie ma w tym nic niestosownego

 • YES

  a to prawda żołnierze radzieccy byli obecni w Świdnicy nie tylko w roku 1981-ale tez wiele lat wcześniej i troche po 1981-nie wiem dlaczego tak szczególnie podkreslił Pan okres stanu wojennego – w latach 1945-1991 w naszym kraju wiele sie działo a oni cały czas chodzili na patrole nie tylko w tym jednym roku

  • Chwała_Bohaterom

   to jest prawda ale co to ma do rzeczy wedlug mnie ten pan garsecki ma racje co do celebracji tego swieta na cmentarzu armi czerwonej a ty yes szukasz tylko gdzies w oswiadczeniu jakis niescislosci zamiast zobaczyc na caly kontekst

   • YES

    a ty jak zwykle sobie cóś wykoncypujesz i trzymasz sie tego jak pijany płota-czy napisałem cos o celebracji? ciekawi mnie po prostu dlaczego pan ów podkreśla tak rok 1981-czy rok 1956 był mniej wazny? a rok 1970?

    • Chwała_Bohaterom

     nie znam go i niewiem co ma w glowie ale chyba poukladane

 • Jolanta Słabicka

  Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 06.04.1997r. art.54 mówi
  1.Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
  A tak bardzo proszę nie wypowiadać się w imieniu mieszkańców.
  To jest tylko Pana zdanie.

 • Politolog z Katowic

  “Madness, madness !!!”- krzyczał ten oficer brytyjski w “Moście nad rzeką Kwai”, Roberto Garst… u Kukiza? Coś tam wróbelki ćwierkały, ale …dom wariatów, a drugie wariactwo?
  Garsty mówi PIS-em tutaj bo jak mówił Adam Hofman “z PIS-u się odchodzi, ale PIS nie wychodzi z człowieka”, z Garsteckiego nie wyszedł jak widać. Zagadnienia o poległych żołnierzach ZSRR jakoś do Kukiza nie pasują, historyczne rozważania też wątpliwe by zainteresowały mieszkańców, BMS jest kiepskim prezydentem, ale tym tematem jej nie ugodzi nasz pełnomocnik Kukiza. Jakbym czytał braci Karnowskich, Ziemkiewicza czy Sakiewicza i gdzieś tam jeszcze degradacja Jaruzelskiego w tle.

  • Artur

   Michnika poczytaj 😉

 • ryszard kuc

  Byłem na tej uroczystości składania wieńców na cmentarzu Armii
  Radzieckiej w Świdnicy w dniu 8 maja 2018 r. z
  własnego przekonania, że trzeba oddać hołd żołnierzom którzy oddali
  życie z wyzwolenie naszej ojczyzny. Na cmentarzu leży ponad 140
  żołnierzy w wieku od 18 do 20-paru lat. Są różnej narodowości. Nie
  byli politykami. Oni nie walczyli za polityczne poczynania swoich władz,
  lecz walczyli z faszyzmem o pokój. Walczyli z niemieckim faszyzmem,
  który przyniósł tyle nieszczęścia całemu światu. Kto tego nie potrafi
  uszanować to sam nie zasługuje na szacunek.

  • Chwała_Bohaterom

   ja szanuje pamiec zmarlych ale bez przesady jedni walczyli z faszyzmem a drudzy z komunizmem. na wojnie tez za hitlera walczyli na pewno mlodzi nazisci od 18 do 20 paru lat to nie jest argument zaden wydaje mi sie ze szacunek do zmarlych zawsze powinien byc ale bez przesady tez w jedna czy druga strone pozdrawiam panie ryszardzie

   • Artur

    Na wojnie za Hitlera walczyli wyłącznie Niemcy, lub po stronie Niemców inne narody, ale nazistów nie było, w latach 50 tych dopiero słowo Niemcy zamieniano i robi się to po dzisiejszy dzień na Naziści. Nigdzie nie znajdziesz nazistowskiego cmentarza wojennego, za to niemieckich jest pełno.

    • Chwała_Bohaterom

     no nie wiem wiele krajow wspolpracowalo z hitlerem wiec mozna powiedziec ze walczyli za niego ale zgadzam sie nazisci to niemcy i trzeba to jasno mowic

     • YES

      to się dowiedz ile 🙂

    • Violetta Ostrowska

     ,,Faszyzm … – doktryna polityczna powstała w okresie międzywojennym we Włoszech, sprzeciwiająca się demokracji parlamentarnej, głosząca kult państwa (statolatrię, totalitarne silne przywództwo, terror państwowy i solidaryzm społeczny)[1]. Faszyzm podkreślał wrogość wobec zarówno liberalizmu, jak i komunizmu[2]. Początkowo nazwa odnosiła się tylko do włoskiego pierwowzoru, później była stosowana wobec pokrewnych ruchów w latach 20. i 30. XX wieku, zwłaszcza narodowego socjalizmu w Niemczech, oraz współczesnych ruchów wywodzących się z partii faszystowskich (neofaszyzm i postfaszyzm). Faszyzm uważany jest na ogół za doktrynę skrajnie prawicową “

     • Chwała_Bohaterom

      pani chyba zwariowala zarowno faszyzm jak i nazizm to nie sa doktryny prawicowe

     • Violetta Ostrowska

      Faktycznie można dostać ,,,rozdwojenia jażni”! Może odrobimy lekcje i zapytamy historyków czy: 1)-,, Czy w czasach II wojny światowej Hitler wciąż był jeszcze katolikiem? Nie. Nie jest bowiem tajemnicą, że Hitler już w młodości stracił wiarę w Boga, a potem gardził już tylko ludźmi, którzy w Boga wierzyli, a także wszystkim, co katolickie (z duchowieństwem na czele), czego specjalnie nie ukrywał.” 2) – Gott mit uns (pol. „Bóg jest z nami” czy „Bóg z nami”) – dewiza Orderu Łabędzia, przejęta w roku 1701 jako dewiza państwowa Królestwa Prus, używana do 1945 w armii niemieckiej i aż do lat 70. XX wieku na sprzączkach pasów sił policyjnych RFN.
      Historia
      Zaczerpnięta ze Starego Testamentu dewiza pojawiła się w historii Niemiec po raz pierwszy w roku 1440 jako dewiza brandenburskiego Orderu Łabędzia z okazji nadania mu statutów. Przy swej proklamacji na „króla w Prusiech” Fryderyk I Pruski wybrał ją jako dewizę nowego królestwa. Używana była na sztandarach wojskowych i w detalach umundurowania armii pruskiej i później niemieckiej, zarówno sił zbrojnych Cesarstwa Niemieckiego, Reichswehry w Republice Weimarskiej jak i Wehrmachtu w III Rzeszy. Widniała także na niektórych pruskich orderach.” 3) – ,,II wojna światowa zebrała najobfitsze żniwo życia ludzkiego w historii świata. W ciągu 6 lat wojny zginęło ponad 60 milionów ludzi…” Z BOGIEM!

     • Chwała_Bohaterom

      nie rozumiem dalej nie odpowiedziala pani na moje pytanie nazisci i faszysci to lewicowcy bardziej

   • HaKa

    Dokładnie, to ściganie teraz żyjących jeszcze nazistów też nie powinno mieć miejsca, bo również nie byli politykami i wypełniali tylko rozkazy z góry, walczyli za swój kraj… Czy zgadzali się z tą ideologią? Nie wiadomo, wiadomo jednak jak by skończyli gdyby nie wypełniali rozkazów z góry… Czy ktoś upamiętnia żołnierzy niemieckich którzy zginęli w czasie wojny? Oficjalnie nie. Tak samo z żołnierzami rosyjskimi, ginęli fakt, ale byli naszymi wrogami i przedstawiciele naszych władz absolutnie nie powinni czcić ich pamięci, przynajmniej oficjalnie.

  • Violetta Ostrowska

   Powołani do armii wykonują rozkazy. Za dezercję w czasie wojny – kulka. Na wojnach giną zazwyczaj prywatne osoby nawet jeśli są przeciwnikami wojny. Cyt.,,Wkroczenie wojsk radzieckich do Polski 17 września 1939 roku
   65 lat temu, 17 września 1939 roku, Armia
   Czerwona przekroczyła wschodnie granice Polski. W ten sposób ZSRR
   zrealizował zawarty wcześniej z III Rzeszą układ o wspólnym
   uderzeniu i podziale Polski, zwany Paktem Ribbentrop-Mołotow.” Czy NAPRAWDĘ to miejsce jest odpowiednie dla upamiętnienia Dnia Zwycięstwa ? Czyjego ? Polaków? (Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 06.04.1997r. art.54 )

 • ryszard kuc

  Byłem na tej uroczystości składania wieńców na cmentarzu Armii
  Radzieckiej w Świdnicy w dniu 8 maja 2018 r. z
  własnego przekonania, że trzeba oddać hołd żołnierzom którzy oddali
  życie z wyzwolenie naszej ojczyzny. Na cmentarzu leży ponad 140
  żołnierzy w wieku od 18 do 20-paru lat. Są różnej narodowości. Nie
  byli politykami. Oni nie walczyli za polityczne poczynania swoich władz,
  lecz walczyli z faszyzmem o pokój. Walczyli z niemieckim faszyzmem,
  który przyniósł tyle nieszczęścia całemu światu. Kto tego nie potrafi
  uszanować to sam nie zasługuje na szacunek.

  • Marek Ko

   A to, że wcześniej na nas napadli to Pan i Jego środowisko nie pamięta? To, że wcześniej ten faszyzm a właściwie nazizm im nie przeszkadzał również Panu uleciało z pamięci? Oni gdzieś mieli pokój i Polaków. Stalin nie gonił ich dla sportu przez pół Europy a wyłącznie w celu grabienia, gwałcenia i chęci udziału w podziale tego „tortu” po upadku Rzeszy niemieckiej. Przez 40 lat nas zniewolili ale Pana środowisko wymazało to z pamięci bo przecież to był Wasz czas. Kiedyś dumni komuniści a dzisiaj demokraci. Szacunek dla zmarłych tak ale nic po za tym.

 • Chwała_Bohaterom

  nie wiem kto to jest p.garsecki ale szanuje go i ma racje dla mnie to niestosowne zachowanie pani bms bardzo

  • YES

   to się dowiedz :-)))))))))))))))))))))

   • Chwała_Bohaterom

    nie wiem kto to jest prywatnie ale wedlug tego artykulu dobrze zrobil wedlug mnie

 • Rafa

  Szok… Wieńce na grobach żołnierzy armii, która kolaborowała z III Rzeszą… Po prostu niewiarygodne.

  • Marek Ko

   Kolaborowała to Francja czy Czechy. Związek Radziecki wspólnie Rzeszą niemiecką bandycko na nas napadł. Słyszałem kiedyś bzdury głoszone przez pewnego „starego komunistę”, że 17 wrzenia 1939 ZSRR szedł nam na pomoc po niemieckiej napaści z 1 -go września. Bzdura totalna.

   • Rafa

    Było to zresztą prawnie uregulowane Paktem Ribentrop- Mołotow. Czesi chyba nigdy takiego dokumentu z III Rzeszą nie podpisali (jedynie kapitulację przez Prezedynta Hachę). No i nie strzelali jeńcom wojennym w tył głowy, czescy żołnierze walczyli na wielu frontach wojny, również w kampanii wrześniowej w Polsce, ale też jako cichociemni. Kolaboracja czy bandycki napad wespół z nazistami… Bardzo wątpliwa jest zasadność celebrowania żołnierzy armii, która to realizowała…

 • Stanislaw Kotelko

  Oszołomy czepiające się pisowskiego wózka…