Strona główna 0_Slider Nowy skwer, stare przyzwyczajenia?

Nowy skwer, stare przyzwyczajenia?

53

Już od niemal trzech tygodni mieszkańcy Świdnicy mogą się cieszyć odnowionym skwerem przy ulicy Wałowej. Niektórzy zapominają jednak, że tego terenu pilnują kamery monitoringu. Ostatnio świdnicka Straż Miejska ukarała mężczyznę, który wybrał sobie skwer jako miejsce spożycia alkoholowych trunków. Okoliczni mieszkańcy zauważają, że podobnych przypadków jest dużo więcej.

Przez długie lata skwer przy Wałowej sprawiał wrażenie zapomnianego przez miasto. Nieczynna i zdezelowana fontanna, stare i połamane ławki, a do tego mocno zarośnięty teren zniechęcały mieszkańców do wypoczynku w tym miejscu. To co jednych odstręczało, przyciągało miłośników napojów wyskokowych. Chętnie korzystali oni z opuszczonego skweru.

Wszystko miało się zmienić wraz z rewitalizacją terenu u zbiegu Wałowej, Komunardów i Sikorskiego. W ramach remontu powstała tam nowa przestrzeń: uruchomiono fontannę, ustawiono nowe ławki, odnowiono pozostałości po dawnym pomniku. Żeby teren nie został zdewastowany ustawiono tam także dwie kamery monitoringu. Jednak według okolicznych mieszkańców, nie odstrasza to miłośników procentowych trunków.

Kamery monitoringu zamontowane przy skwerze

Na jednego z nich natrafili świdniccy strażnicy 6 maja, około godziny 17.30. – Fontanna na ulicy Wałowej przyciąga nie tylko dzieci przebiegające pomiędzy strumieniami wody, ale również miłośników napojów alkoholowych. Dzięki spostrzegawczości operatora monitoringu wizyjnego straży miejskiej sprawca wykroczenia został ujawniony i ukarany mandatem karnym, po czym opuścił w/w miejsce – mówi Jacek Budziszewski ze Straży Miejskiej.

Czy to jedyny tego typu przypadek, czy też podobnych interwencji na skwerze było więcej? Czekamy na przedstawienie szczegółowych danych przez straż miejską.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • Obiektywny

  Świdnicy nie pomoże rewitalizacja, najpierw trzeba zrobić porządek z wszędobylską biedą i patologią a dopiero remontować. To co wyremontowane to już zdewastowane i okradziono. Dzieci sobie zrobiły aqua park, nagie latają w środku miasta kąpią się w fontannie, jedna kobieta myła MYDŁEM nogi w fontannie to jest przerażające, okoliczni trunkarze tanich napojów wyskokowych chleją i rzygają. Świdnica to istna pogarda społeczeństwa, tak krótko można powiedzieć.

  • Polak

   W każdym polskim mieście jest patologia nie wiem jak to rozwiązać nikt nie da im za darmo 2 tyś plus wiec myślę , że kamery i wysokie kary chodź trochę uratują coś co mamy nowego .

   • KrissKross

    Tylko, że w większości miast polskich patologia jest marginesem, zaś u nas wydaje się, że decyduje o obliczu miasta.

   • Obiektywny

    Będąc w różnych miastach nie spotkałem aby masowo z fontanny, ktoś zrobił sobie aqua park.

    • Maciej Miłosz

     To wyjedź poza swój Wałbrzych, w całej Polsce ludzie korzystają z fontann.

     • GlosGlos

      O ho Maciuś się oburzył… niestety albo stety Obiektywny ma rację, fontanny i bieganina na golasa nie jest wskazana (…)

      chcesz sobie popływać to na aqua park najbliżej w Świebodzicach, a kąpać to się kąpie w domu a nie w fontannach.

      Takie zachowanie to nic innego jak patologia… Ja bywam w różnych miastach i nie widzę aby się ktoś kąpał w fontannach czy robił pranie jak to miało miejsce tydzień temu, właśnie w tym miejscu(…)

     • Black

      Nie wiem po co mieszasz w to Wałbrzych, sporo ludzi ma odmienne zdanie o Świdnicy i wcale nie są z Wałbrzycha. Studiowałem we Wrocławiu i część wrocławian też negatywnie oceniała Świdnicę. Nie wiem po co cały ten ból tyłka o Wałbrzych i mieszanie go we wszystkich tematach. Mieszkam w tych okolicach blisko fontanny i tam strasznie się dzieje i jest mi wstyd za Świdnicę. Bywam też w Wałbrzychu co weekend i czasami w tygodniu, nie widuje tam plażowiczów nad fontannami z porozbieranymi dziecmi, nie jest to mile gdy oglada się takie rzeczy.

     • JAcenty

      No to przejdź się do galerii Victoria, w tamtejszych fontannach cały Wałbrzych urządził sobie zastępczy basen dla dzieci.

     • Black

      Pracowałem tam w galerii victoria 2 lata i nie widziałem tam nigdy podobnych rzeczy, żeby dzieci biegały rozebrane albo żeby jakaś baba się kąpała. Rozumiem że komentarz Głosu cię wkurzył, lecz sianie fermentu tutaj nic nie pomoże.

     • Maciej Miłosz

      Ale ten gość po prostu jest z Wałbrzycha. Ja osobiście bardzo Wałbrzych lubię i szanuję, nie wiem tylko dlaczego ten typ ma taki kompleks Świdnicy. Byłem w wielu miastach i wszędzie widziałem dzieci taplające się w fontannach i nikomu to nie przeszkadza bo niby czemu?

     • Black

      A skąd wiesz że jest to typ a nie typiara ?bo tobie się tak wydaje ? jak ja nie lubię teorii spiskowych, jestem na te głupoty uczulony. Osoba niestety pisze prawdę, mieszkam koło parku i widuje co się tam dzieje, żadne Wałbrzych czy pomawianie kogoś i sanie teorii spiskowych Świdnicy nie pomoże. Robicie wojnę pomiędzy dwoma miastami, nie mając ku temu dowodów na zarzucane tutaj wypowiedzi. Czy wy nie macie innych zajęć tylko nawzajem się oskarżanie i robienie gównoburzy bo ktoś coś napisał i nawet nie wiecie kto to. Na litość boską, gdzie się człowiek nie pojawi to macie problem o Wałbrzych jak jacyś niedorozwinięci umysłowo. Wejdźcie sobie na wiadomości ze Świdnicy ile osób negatywnie ocenia Świdnicę, są to mieszkańcy Świdnicy, nasi znajomi.

     • Maciej Miłosz

      Oho, widzę nowy nick 😉 Można plusować swoje komentarze. Otóż drogi Wałbrzyszaninie, w Internecie jestem nie od dziś i wiem jak rozpoznać trolla. Druga sprawa, przy dostępności Internetu i ekshibicjonizmie niektórych ludzi nie jest ciężko namierzyć nawet po imieniu i nazwisku konkretnego osobnika 😉 Tak dla wiarygodności, kiedyś swój trolling uskuteczniałeś na jednym regionalnym portalu, na którym miałem dostęp do moderacji komentarzy. Wszystkie komentarze w jednym stylu, to samo ip, podobne nicki typu “Obiektywny obserwator” i wszystkie adresy wskazujące na Wałbrzych. Ciekawa jest także Twoja reakcja na wspomnienie o Wałbrzychu – uderz w stół… Pozdrawiam resztę normalnych mieszkańców Wałbrzycha, którym robisz zły PR.

     • Black

      Bo robicie wstyd Świdnicy i o ile wiem nie masz tu dostępu do żadnych danych, o ile mi wiadomo to wstydu narobił dawny wiceprezydent Świdnicy, gdybym powiązywał w taki sposób fakty, to bym uznał jesteś nim. Weź zejdz na ziemie i nie rób nam normalnym świdniczanom wstydu. Sam krytykujesz Świdnicę na fb, bo masz te same dane. Więc może sam to piszesz jako Głos i próbujesz tutaj stworzyc zadymę między miastami.

     • Maciej Miłosz

      Tutaj nie, gdzie indziej miałem. Ustaliłeś już swoją płeć?

      Poza tym nie krytykuję Świdnicy tylko decyzje jej władz. W Wałbrzychu te akurat nie lepsze.

     • Black

      Widze też że trafiłem w sedno, teraz chcesz wybrnąć z tych głupot co pisałeś i próbujesz mi wmówic że posiadasz czyjeś dane, to jest tak słabe i żałosne że ręce opadają.

   • Cobra

    I częstsze patrole straży miejskiej oraz Policji.

  • Wiktor Lis

   “(…) najpierw trzeba zrobić porządek z wszędobylską biedą i patologią a dopiero remontować”. Patologia w Świdnicy ? Zgadzam się ale jest nie większa niż w każdym z innych miast w Polsce. We Wrocławiu także jest ale miasto jest obszarowo o wiele większe także ten smutny obrazek się bardziej rozmywa…. Co do biedy- całkowicie się nie zgadzam. Oczywiście znajdą się jakieś tam przypadki biedy- jak wszędzie w Polsce i na świecie ale jakoś tej biedy nie widzę pod marketami- ludzie zajeżdżają całkiem niezłymi samochodami, pakują koszyki do pełna- gdzie ta bieda się pytam ??? Nawet ta patologia, o której piszesz- stać ją na piwko czy jak to ostatnio często obserwuję- na “małpkę” i mocne piwko- to też kosztuje więc jakieś pieniądze mają. A za co ta patologia chodzi w butach znanych marek ??? To kwestia priorytetów czy ktoś przechleje swoje pieniądze, czy też kupi żywność albo ubranie dla dzieci…

   • Maciej Miłosz

    Ogólnie to rozmawiasz z trollem z Wałbrzycha, szkoda strzępić ryja.

    • GlosGlos

     Maciuś gdzie twój NIck Marek Ko, JAcenty i inne ?

     • Maciej Miłosz

      Nie nadążam z przelogowywaniem po prostu. Sprzedaj mi swój patent “obiektywny obserwatorze” z Wałbrzycha.

     • JAcenty

      Glos obiektywnego obserwatora głosem narodu 🙂

     • Krzysztof Czarnecki

      Chcesz powiedzieć, że Podgórze i Sobięcin to miejsca wolne od patologii? Tam nawet filmy kręcą bez scenografii, np. “Sztuczki” czy “Komornik”.

     • Cobra

      Racja. Słyszałem nawet, że Wałbrzych ma taką pseudo-dzielnicę “Palestyna”, czy jakoś tak to się nazywa. Tam ponoć strach wyjść po zmroku.

     • arek354

      Za to piękny Sandomierz to miasto morderców i zabójców 🙂

     • Black

      Co ma do tego wszystkiego Sandomierz ? opanuj się.

     • arek354

      Jak to, co ma? Sarkazmu nie pojąłeś?

     • Black

      Panie Radny i Pan też bawi się w sianie fermentu ? pytam się po co ? jest to tak słabe i żałosne, że aż nie przystało to starszej osobie. Nie wiem co jest gorsze czy Sobięcin czy Świdnicy centrum miasta, Różana, Przechodnia oraz okolice galerii świdnickiej i nie tylko, czy w tym przypadku coś to zmienia ?

     • Krzysztof Czarnecki

      Nie jestem radnym.

      Zapewniam, że Sobięcin jest gorszy, a zwłaszcza jego dolna część, zwana Palestyną. To jedyne miejsce w Polsce, w którym bałem się wyjąć aparat fotograficzny, a bywałem we wrocławskim Trójkącie Bermudzkim i warszawskim Powiślu.

     • Black

      Pracowałem w galerii w Wałbrzychu przez dwa lata, nigdy mi się tam nic nie przydarzyło, wracałem z Wałbrzycha do Świdnicy wieczorem, nigdy nie słyszałem żeby ktoś kogoś tam zabił czy o jakimś gangu. Natomiast w Świdnicy z 3 razy zostałem zaczepiony w rynku, teraz kogoś pobili na rynku w Świdnicy i chłopak zmarł. Gdy była pani wicepremier Szydło to gang świdnicki zaatakował ją w rynku. Pisały o tym media, więc wniosek jaki jest ? 1 – 0 dla Świdnicy. Moja dziewczyna przez 3 lata studiowała w Wałbrzychu, dojeżdżała sama do Wałbrzycha ze Świdnicy, miała zajęcia na Sobięcinie i nigdy nic się jej nie stało. Natomiast w centrum Świdnicy rozwalili jej auto. Więc wniosek jest taki 2 – 0 dla Świdnicy. To co Pan tutaj sobą prezentuje jest poniżej krytyki, pan jest jakimś przedstawicielem w Świdnicy,po prostu wstyd.

     • Krzysztof Czarnecki

      Odstosunkuj się ode mnie. Występuje tu jako osoba prywatna.

      “Na pewno nikt z Was nie spodziewa się, że żyje w mieście, w którym odsetek przestępczości jest bardzo duży. Otóż jak się okazuje, mieszkańcy trzech dolnośląskich miast mogą czuć się naprawdę zagrożeni. Wrocław, Wałbrzych i Legnica znalazły się w rankingu najbardziej niebezpiecznych miast w Polsce. Te liczby mówią sam za siebie.”
      Fakt24,pl z 11.04.2016.

      Ze statystyk policyjnych wynika jednoznacznie – Wałbrzych ok. 55 czynów karalnych na 1000 mieszkańców, Świdnica ok. 37/1000. To, że nic ci się nie stało w Wałbrzychu znaczy tylko, że mało widziałeś.

     • arek354

      Ciekawe, ile z tych ok. 55 czynów karalnych dokonali przyjezdni świdniczanie? Tylko pytam.

     • Krzysztof Czarnecki

      Pewnie proporcjonalnie mniej, niż przyjezdni wałbrzyszanie w Świdnicy.

     • Perun

      Wracałem jakiś czas temu z Kamiennej Góry przez Sobięcin właśnie. Nagle z prawej strony na lewą chyżo przebiegła niewiasta, omal nie pakując mi się pod auto, przyhamowałem zdezorientowany i w tym momencie w ślad za kobietą pomknął facet. Z siekierą. Takie tam wałbrzyskie czułości:).

     • Black

      To teraz zabili chłopaka na rynku w Świdnicy, zabójstwo jest bardziej poważniejsze od przejścia kogoś z siekierą.

     • Cobra

      A ten Wałbrzych to niby co – Rzym?? Mediolan?? A może Hamburg??

   • Violetta Ostrowska

    Patologia nie ma ,,swoich ” pieniędzy bo nie ma ,,czasu” na pracę ! Jeśli już to nasze podatki. Jeśli za mało to sobie coś przywłaszczą na swoje potrzeby. Patologia a ubóstwo to odmienne pojęcia.

   • Cobra

    Racja. Jeśli to kogoś interesuje – ja właśnie pochodzę z Wrocławia, mieszkałem w nim i mam pewne porównania i rzetelne spostrzeżenia. We Wrocławiu TEŻ jest menelstwo, dzielnice bardzo nieciekawe ale tak jak słusznie pisze @disqus_UDnzz5xZRh:disqus – większe miasto powoduje, że takie patologie nie skupiają się w tylko jednym czy drugim bardziej widocznym miejscu. Zgadza się, że “smutny obrazek się bardziej rozmywa” na tle większej metropolii. Np. wrocławski dworzec Nadodrze – hostel dla bezdomnych i żuli, ściany oszczane, pomazane itd. Trzeba by było z całą Polską zrobić porządek zdaniem @disqus_7vFczDCZhe:disqus (skoro “wszędobylska” bieda i patologia).

    • Black

     Im większe miasto tym więcej ludzi, wiąże się to, że powinno być więcej patologii, jak sam wskazuje w Świdnicy jest to bardziej widoczne w mniejszym skupisku ludzi. Jest prawdą że sporo tu patoli jak nie rynek, to wałowa, pkp, okolice katedry, nie wiem po co ta gównoburza.

     • Maciej Miłosz

      Bo jesteś chyba jedyną osobą, która w 2018 roku podnieca się tym, że w jakimś polskim mieście jest patologia. Tak jakby były takie, w których nie ma.

  • Cobra

   To trzeba było dzwonić po straż miejską.

  • Siostra Bernadetka

   Nagie dzieci?
   Pewnie już zlecieli się pedofile i wybierają.

 • nmisiek

  A co złego w tym, że do fontanny wejdzie dzieciak? W dodatku do takiej fontanny, która niczym nie jest ograniczona? Na Łukowej dzieciarnia i dorośli myją łapska i nie tylko, a fontanna działa i ma się dobrze.
  Czy przez to, że dzieciarnia kąpie się w fontannie przestała ona być fontanną?
  Swego czasu padł pomysł ogrodzenia parku Centralnego i wpuszczania doń za opłatą. Czy o to chodzi, by dostęp do niektórych dóbr miała ograniczona ilość osób, jakaś nowa klasa społeczna?
  Fontanna, skwer, park otoczone są budynkami zamieszkałymi przez różnych ludzi. Nie dziwmy się zatem, że różni ludzie doń przychodzą.

  • Maciej Miłosz

   Tym bardziej, że z zasady fontanny podłogowe właśnie mają umożliwiać kontakt z wodą ale niektórzy tego nie czają bo nigdy nie wyjechali poza swój grajdół.

 • Polny Konik

  Tak się zastanawiam kiedy inwestycje świdnickie zaczną być realizowane powiedzmy to logicznie? Remont basenu, lodowiska i stadionu zaczęto od remontu parkingu a teraz remont parku od budowy fontanny w zimie? Wedle czego ta kolejność pojęcia nie mam.

 • stonic

  Ja dziękuje… Nikt Wam nie każe się w tych fontannach kąpać! Ludziom jest gorąco, chcą się trochę ochłodzić, to się chlapią Skoro im nie przeszkadzają warunki, to po co robić problemy? Jeśli warunki sanitarne są niewystarczające to proszę iść sobie do domku, nalać wody do wanny, bądź ustawić natrysk i higiena jak talala! A to że jakiś degustator jeden z drugim dopuszczają się czynów nieobyczajnych to było, jest i będzie. To się zdarza w wielu miejscach na Ziemi, ale żeby, od razu, użalać się na forum to jest trochę żałosne.

  • GlosGlos

   To jest miejsce rekreacji i odpoczynku, ja nie potrzebuje oglądać gołych żuli oraz porozbieranych dzieciaków trochę więcej samokontroli… To nie jest prywatny folwark, nie jest to basen ani łaźnia (…)

   W cywilizowanym świecie życie wygląda inaczej, w Świdnicy ciężko o odrobinę cywilizacji…

   • Cobra

    Kandyduj na prezydenta, zrobisz getto dla meneli to wtedy będzie ład i porządek wszędzie. Nawet się rymuje.

   • nmisiek

    Co ty bredzisz. Fontanna jest dla ludzi, nie róbmy z niej sacrum.
    Siedzieć i patrzeć, kontemplować płynącą wodę. I nie daj Boże zamoczyć choćby palec.
    Załóż kraty pod napięciem. I podziwiaj.
    Jak myślisz, dlaczego zaprojektowano taką fontannę, a nie otoczoną wysokim murem?

   • Maciej Miłosz

    Nie jesteś osobą, która może komuś dyktować jak ma wyglądać jej rekreacja i odpoczynek.

 • szary obywatel

  A chłopcy z forum rozwoju chcą legalnego picia alkoholu nad zalewem. Działanie na szkodę miasta. Takich radnych nam nie potrzeba !!!

  • Cobra

   “Nie” dla picia alkoholu nad zalewem. Będę się tego trzymał do upadłego.

   • Maciej Miłosz

    Ja bym poszedł dalej – “nie” dla picia nad zalewem.

    • Krzysztof Czarnecki

     I dla jedzenia. Bo nakruszą. A w ogóle wpuszczać tylko w krawatach, bo gość w krawacie jest mniej awanturujący się.