Strona główna 0_Slider Piwko nad zalewem? Nie tak prędko

Piwko nad zalewem? Nie tak prędko

30

Czy nad zalewem Witoszówka powstanie strefa, w której będzie można legalnie pić alkohol? Apelowali o to radni ze Świdnickiego Forum Rozwoju. Prezydent miasta odpowiada: najpierw trzeba zapytać o zdanie okolicznych mieszkańców.

Propozycja zgłoszona przez samorządowców ma być odpowiedzią na obowiązującą od 9 marca ustawę o wychowaniu w trzeźwości. Nowe przepisy całkowicie zakazują picia napojów wyskokowych „pod chmurką”. Dotychczas karane było jedynie spożywanie napojów wyskokowych na ulicach, placach i w parkach. Zakaz ten nie dotyczył innych miejsc, takich jak chociażby nadrzeczne bulwary. W myśl nowych przepisów, karane jest picie alkoholu w miejscach publicznych z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych. O wspomnianych wyjątkach mogą decydować lokalne samorządy.

Do skorzystania z tej możliwości zachęcali dwaj radni ŚFR, Marek Marczewski i Marcin Paluszek. – Zwracamy się z prośbą do władz miasta o wyznaczenie nad Zalewam Witoszówka obok Bosmanatu strefy zezwalającej na legalne spożywanie alkoholu oraz miejsca umożliwiającego aktywne spędzanie czasu, w tym grillowanie dla mieszkańców Świdnicy – apelowali. Jak twierdzili radni, teren obok bosmanatu jest objęty miejskim monitoringiem i znajduje się pod ścisłą ochroną straży miejskiej. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie patologii i zachowanie porządku.

Do propozycji odniosła się właśnie prezydent Świdnicy. – Ze względu na złożoność problemu i biorąc pod uwagę aspekt społeczny, zostanie przeprowadzone badanie opinii mieszkańców wskazanego rejonu, dotyczące przedmiotowej sprawy – stwierdziła Beata Moskal-Słaniewska. Z tego powodu decyzja dotycząca utworzenia legalnej strefy “picia pod chmurką” zostanie odłożona w czasie.

Szanujemy zdanie mieszkańców, jednak powinniśmy poznać jasne zasady, na których będą przeprowadzane konsultacje. Nie powiedziano nam jak te badania będą wyglądały, ani jaki obszar zamieszkania ma być w te konsultacje włączony – odpowiada z kolei wiceprzewodniczący świdnickiej Rady Miasta, Marcin Paluszek. Podkreśla przy tym, że będzie zabiegał o przedstawienie szczegółów planowanych rozmów z mieszkańcami.

/mn/

 • Cobra

  NIE dla “piwka pod chmurką” nad wodą. Macie od tego puby, bary, swoje mieszkania itp. Pod chmurką wystarczą Wam ogródki piwne. Mało?

  • JAcenty

   Popieram, picie alkoholu w tym miejscu niechybnie będzie się wiązało z pokusą popływania na kajaku ‘pod wpływem’. Sam już kiedyś wyciągałem spod wody narąbanego jegomościa i nie chciałbym oglądać podobnej akcji w przyszłości.

   • Cobra

    Dzięki za poparcie 🙂 Im nas więcej, tym większa szansa na zablokowanie tego kiepskiego pomysłu. Mają ogródki piwne, tarasy, balkony – na brak możliwości wypicia na świeżym powietrzu nie ma co narzekać. Wystarczy ruszyć głową. A chcą koniecznie pić nad wodą? Moja propozycja – nalać w domciu pełną wannę wody albo z kilka misek i…. picie nad wodą gotowe 😀 He, he 😀

    • Swidniczanin

     To jest ograniczanie wolności. Ja lubię sobie wypić piwo pod chmurką, z dala od zgiełku, w ciszy i spokoju. Co w tym złego? Jestem dorosły więc mogę. Nie robię przy tym zadym i nie śmiecę.

     • Cobra

      Chłopie, to już swoboda – to, co Ty chcesz mieć. Czyli dla wolności powinni np. pozwolić kąpać się w miejskiej fontannie? No bo ja chciałbym się ochłodzić, jest skwar, a tu nie pozwalają – czyli ograniczenie wolności? Nie przesadzaj z tą wolnością – masz ogródek piwny to sobie tam pij. Nad główką też będzie chmurka 😀

     • Swidniczanin

      To przeczytaj jeszcze raz, co napisałem wyżej. Potem obejrzyj filmik Tomasza Kopyry “Picie piwa w miejscu publicznym”. Jest to jeszcze stara ustawa, porównaj sobie z nową. Może wtedy zrozumiesz. A pójdzie to z pewnością dalej na kolejne rzeczy.

      W kwestii fontann: można gdzieś zrobić taką podłogową, żebyś mógł się w niej zmoczyć i żeby nie było tam chemicznych dodatków. Nie widzę przeciwwskazań. Złóż wniosek do BO.

 • Krzysiek

  A ja jestem jak najbardziej za. Czym się różni wypicie piwa w rynku w ogródku od wypicia go dwa metry dalej na ławce?

  • Siostra Bernadetka

   Ceną.
   Dostępnością wc.
   Ktoś po Tobie posprząta migiem.

   • Polak

    Tu masz rację wypiją obszczają co będzie do obszczania być może ktoś się jeszcze zesra i pójdą ha ha .

   • Krzysiek

    Z ceną się zgadzam jak najbardziej. Z pozostałymi argumentami mniej. Potrafię po sobie posprzątać, i nie muszę pić dziesięciu piw aby latać z pełnym pęcherzem. Wyobraź sobie, że można wypić piwko, albo dwa (a nawet pół), posprzątać po sobie (po prostu nie zostawić śmieci) i iść do domu.

    • Perun

     Krzysiek, oczywiście,że można, sam tak robię, ale jest nas dwóch, reszta wypieprzy butelkę pod ławkę. Takie są fakty. Mnie by szlag trafiał, że siedzę w otoczeniu syfu i śmieci, ale gros ludzi się tym faktem absolutnie nie przejmuje. Zobacz w necie, jak wyglądają Bulwary Nadwiślańskie po nocnej rodaków nasiadówie – jedno zdjęcie wystarczy za 100 słów. Dlatego uważam, że nie ma co biesiadnikom dawać palca w postaci zgody na picie przy bosmanmacie, bo w podziękowaniu zostawią taki sam syf jak w Warszawie.

   • Cobra

    I jeszcze jedną rzeczą – tym, że jak wypijesz za dużo @disqus_gzlYrl9GgG:disqus w ogródku i się wywalisz jak długi, to Cię podniosą i ewentualnie wezwą pogotowie, jakbyś rozkwasił łeb, natomiast jeśli dwa metry dalej obok ławki będzie woda nad zalewem, to wystarczy niespełna 2-3 minuty podduszenia wodą/zachłyśnięcia się – a w konsekwencji – odcięcia dopływu tlenu do mózgu i wtedy Cię zapakują martwego w elegancki czarny, szeleszczący worek i powiozą na Śląską na sekcję zwłok. 😛 Fakty nieprzyjemne, ale prawdziwe.

    • Krzysiek

     Myślicie, że obecnie się nie pije nad zalewem? Pije się, pali i zażywa różne środki. Jeżdżę tam często rowerem więc widzę co się dzieje. I jakoś do tej pory nikt nie utonął. Uważam, że ilość spożywanego alkoholu nad zalewem wcale by nie wzrosła. Kto pije dziś będzie pić też jutro. legalnie lub nie. A kto nie pije nie pójdzie specjalnie nad zalew aby się napić. Już widzę te tabuny ludzi z Zawiszowa ciągnące nad zalew :).

  • Stanislaw Kotelko

   Chlewem, który można już dziś widzieć w parkach, choć na razie pić tam nie wolno.

   • Violetta Ostrowska

    I właśnie przez ten chlew (kulturę picia piwa i mieszkańców) miło patrzeć jak za granicą sąsiedzi wypoczywają . W parkach , na np. zamkowych zabytkowych terenach , na trawnikach , nad wodą …. bez względu na wiek i narodowość – wszyscy razem bez podziałów i pijaństwa . Bez mandatów . Nawet jak postawione kosze nie wystarczą , ekipa sprzątająca ma zatrudnienie . Przykre jest to że u nas wyłącznie ,,pijusy” nie przejmuję się zakazami. Pozostali nie mają szans na wyjście z domu , grillowanie i wspólne spędzanie czasu w mieście

 • Ryszard Kopciński

  Nierozsądny pomysł, ale czego się spodziewać po “zapożyczonych” pseudo pomysłach z innych miast ŚFR. Naprawdę przed wyborami to gotowi w obietnicach przebić partię rządzącą- sloganowe obietnice i myślą, że Świdniczanie dadzą się nabrać. W wyborach szanse znikome porównywalne z “nowoczesną wspólnotą samorządową”.

 • Czytelnik

  To jest chory kraj , usiądź na ławce i wypij piwko . Mandat . Ale dwa metry dalej w ogródku to juz legal .

  • Marcin

   Uwaga, ironia: to strasznie chory kraj, gdzie przejść przez ulicę byle gdzie- mandat, a na zebrze to już legal. To chory kraj, gdzie jechać lewą stroną drogi to mandat, a już dwa metry w prawo to już legal.

 • Chwała_Bohaterom

  normalnie ja i tak wale tam piwsko nawet teraz to nic nie zmieni tylko trzeba sie chowac czasami przed niebieskimi powinno byc legalne

 • Marcin M

  “…aktywne spędzanie czasu, w tym grillowanie …”
  Przepraszam czy przewracanie kiełbas na kracie to jest jakiś nowy sport ekstremalny, czy może nowa dyscyplina olimpijska? 🙂

  • Violetta Ostrowska

   Zanim coś głupiego napiszesz – zapytaj tych co znają temat ! Olimpijczykiem raczej nie zostaniesz ale kiełbasę z grilla możesz ,,chapnąć ” ! Może ktoś do spróbować ?

 • Perun

  Problemem jest niska kultura osobista części naszych rodaków. Choćby było 20 toalet wokół, to i tak znajdzie się paru, którzy absolutnie nie mogą czekać i natentychmiast musi siku / kupkę w krzakach opodal, a pusta butelka i tacka po kiełbasie tak absolutnie mu ciąży, że musi je upuścić pod nogi, bo inaczej sam padnie pod ich ciężarem. Buractwo jest wszechobecne, gdy kiedyś w drodze na Śnieżkę zwróciłem uwagę kolesiowi, że pustą butelkę może wywalić za 15 minut w schronisku, to się pajac do bitki wyrywał. Ale czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał…

  • Marcin M

   Dokładanie tak.
   Problem w tym że nie da się nikogo nauczyć kultury, nie dając mu możliwości jej okazywania. Jeśli całkowicie zabroni się piwkowania w plenerze to będziemy skazani na “spożycie podziemne” jakie prezentuje wyżej kolega chwalący Bohaterów. Łącznie ze wszystkimi śmierdzącymi skutkami tego zjawiska.

   • Siostra Bernadetka

    No dobrze. To zacznijmy małymi kroczkami. Od pozwolenia picia na strzelnicy. Tam niech się uczą do skutku. Po co od razu na najlepszych w mieście terenach rekreacyjnych?

    • Marcin M

     Ale to właśnie dobry teren – tak jak Siostra zauważyła, jest tam WC, są też kosze na śmieci no i objęty jest monitoringiem w razie gdyby trzeba było naukę kultury poprzeć perswazją 🙂 Można by tam naprawdę sympatycznie i kulturalnie popiwkować. Sam bym chętnie skorzystał.
     Wychowanie polegające na zabranianiu wszystkiego i wszędzie daje takie skutki jakie nieźle widać choćby właśnie na strzelnicy..

   • Perun

    Zgadzam się, dlatego jestem za restrykcyjnym karanie śmieciarzy. Tak jak to ma miejsce w Singapurze. Nic tak nie wychowa, jak konkretne uderzenie po kieszeni.

  • Cobra

   Zgadza się. Chamica społeczna i tyle 🙂

 • Stanislaw Kotelko

  Polecam zdjęcia z identycznej strefy “wolnego chlania” w Warszawie.

 • Michał Myszkiewicz

  jak to , dziś walnołem dwa na ławce…XCD

  • Cobra

   Polecam lekturę słownika poprawnej polszczyzny – “walnąłem” a nie tak jak powyżej. Żenada czytać.