Strona główna Polityka Mieszkaniec przemawia, urzędnicy wychodzą

Mieszkaniec przemawia, urzędnicy wychodzą

30

Podobnie jak podczas każdej sesji Rady Miejskiej, także w piątek mieszkańcy Świdnicy mieli możliwość zabrania głosu. Przykra niespodzianka spotkała Henryka Kosiorowskiego, który od lat wytyka władzom miasta błędy. Podczas jego wystąpienia z sali obrad wyszła prezydent, wiceprezydenci, radny i miejscy urzędnicy.

Świdniczanin tym razem chciał się wypowiedzieć w sprawie Strefy Płatnego Parkowania oraz zasad wjazdu na płytę świdnickiego Rynku – zwracając uwagę m.in. na słynny wysuwany słupek, służący do ograniczania wjazdu na Rynek. Ostatecznie jego wypowiedzi wysłuchała garstka radnych.

W chwili mojego wejścia na mównicę pani prezydent Moskal-Słaniewska wraz ze swoimi radnymi wyszła. Czuję się zaszczycony, w końcu przed byle kim się nie ucieka – mówi Kosiorowski. Podkreśla przy tym, że pomimo jawnego zignorowania przez władze Świdnicy, będzie dalej działał dla dobra mieszkańców. Zapowiedział też, że po majowym weekendzie rozpocznie zbieranie podpisów pod projektem uchwały likwidującej Strefę Płatnego Parkowania.

Aktualizacja:

Do sytuacji odniósł się radny Dariusz Sienko. – Wobec haniebnego moim zdaniem, zachowania Pani Prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej, jej zastępców, oraz pracowników Urzędu Miejskiego, podczas wystąpienia publicznego mieszkańca Świdnicy Pana Henryka Kosiorowskiego, polegającego na ostentacyjnym opuszczeniu Sali Posiedzeń Urzędu Miejskiego. Nie pomylę się tu jeśli powiem, że takiej buty urzędniczej w historii tego Miasta jeszcze nie było! Jak ma się to do wyborczego hasła Pani Prezydent „Bliżej ludzi”? – stwierdził. Jak dodał, wraz z Henrykiem Kosiorowskim będzie zachęcał mieszkańców Świdnicy do składania podpisów pod obywatelskim projektem w sprawie zniesienia Strefy Płatnego Parkowania w Świdnicy. – Mam spore obawy o to, że skoro dziś tak potraktowano jednego mieszkańca to doskonale innym razem mogą zostać potraktowani inni mieszkańcy, chcący przedstawić swoje wystąpienia – twierdzi Sienko.

Każdy świdniczanin, niezależnie od tego czy się z nim zgadzamy, czy nie, powinien mieć szanse na wysłuchanie. Dzisiejsze ostentacyjne wyjście Pani Prezydent, zastępców i wszystkich urzędników podczas, gdy głos zabrał mieszkaniec, nie powinno mieć miejsca – komentowali z kolei radni Świdnickiego Forum Rozwoju.

***

W maju 2017 roku Henryk Kosiorowski wygrał z miastem spór o niezapłacony bilet i nałożoną za brak opłaty karę. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w prawomocnym postanowieniu stwierdziło, że opłata oraz kara zostały nałożone bezprawnie.

W październiku 2017 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie, które zakończyło rozważania, gdzie można pobierać opłaty. Jak wskazano, zgodnie z ustawą o drogach publicznych i szczegółowych rozporządzeń opłaty w strefach płatnego parkowania mogą być pobierane tam, gdzie są wyznaczone miejsca postojowe, a więc oprócz oznakowania pionowego namalowano również linie w odpowiednich odstępach (od 1 stycznia 2018 roku do 2,5 metra). Zdaniem wielu samorządów wystarczyło samo wyznaczenie strefy.

W marcu 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu stwierdził nieważność 11 punktów z uchwały Rady Miejskiej Świdnicy (wraz z regulaminem), na mocy której kierowcy muszą płacić za postój w Strefie Płatnego Parkowania.

/mn/

fot. Marcin Paluszek, Dariusz Sienko

 • szary obywatel

  Na szacunek trzeba sobie zasłużyć Henciu…

  • henryk

   No właśnie,przed byle kim się nie ucieka,zwłaszcza jeśli ten ktoś chce przemówić do rozumu.Prezydent pokazała,że jest osobą niewykazującą zainteresowania w poszerzaniu swoich horyzontów intelektualnych.

   • Violetta Ostrowska

    Te ,,horyzonty intelektualne” chyba się ,,zawiesiły” na tym temacie! Nie jestem tym tematem specjalnie zainteresowana ale nawet mnie to już nudzi . Szkoda marnować czas na czytanie o ,,gwiazdorskich występach” i jak zgrana płyta – nic nowego – zacięcie. Inni mieszkańcy też powinni mieć czas na inne tematy . Takiej przedwyborczej promocji nie kupuję. Radni z Ś. F. R. powinni się wykazać ,,rozwojowymi” komentarzami. Krytykanctwo bez rozwojowych propozycji to zwykłe maruderstwo. Kto przypomni kto i kiedy wprowadził strefę ? Radny Sienko może zachęcać ale na rozwój raczej liczyć nie możemy. Ktoś postawi pojazd na kilka miesięcy – reszta zaparkuje na peryferiach chcąc dojechać do centrum.

   • Obi von Kenobi ;-)

    ” Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.”

    I to oddaje całą złożoną naturę Heńka 🙂

 • Natalia

  No coz obraz wart wiecej niz tysiace slow.

  • daro

   “slow” to po angielsku “powolny” , nie rozumie co Natalia napisała a “coz” ? Chyba sepleni w mowie i piśmie .

 • Młody

  Bliżej ludzi

  • henryk

   “Bliżej ludzi” to było przed wyborami,teraz jest “mija Świdnica”.

 • Jerry Urkla

  Zobaczymy po wyborach kto już nie będzie wychodzić ,ponoć jesteśmy najważniejsi-jako wyborcy!!!!.

 • Nie usuwajcie konta!

  Ake jak to? Ktoś się spodziewał, że czerwoni pokażą klasę? Pokazali tylko buractwo, więc nikogo to nie zaskoczyło. Jeśli po wyborach zmieni się władza, to wszyscy przydupasy urzędnicy którzy dzisiaj olali mieszkańca – jak rozumiem zostaną wywaleni na bruk. Nowy król, nowi dworzanie.

  • Michał Myszkiewicz

   olewanie obywateli, nawet jak nie maja racji to można ich wysłuchać, przecież są urzędnikami – tzn dla ludzi za ich pieniądze – chyba coś się im w głowach powaliło poza tym SLD to dawno powinno być historią “KCPZPR”

 • Nie usuwajcie konta!

  Ja się z panem Henrykiem też nie do końca zgadzam, ale takie pokazanie fucka obywatelowi to jak za caratu. Proponuję konkurentom Słaniewskiej gotowy pomysł na billboardy reklamowe przed wyborami: zdjecie Słaniewska wychodząca podczas wystąpienia mieszkańca miasta i ciągnący za nią sznur dwórek. Tak, DWÓREK, bo mężczyzn z honorem tam raczej nie było. Pewne zwycięstwo 🙂

 • Katarzyna Borek

  Po prostu żenada…

 • Michał Myszkiewicz

  Będą wybory można wybrać kogoś innego…. XDC

 • Astro

  Pycha kroczy przed upadkiem…

  • jozek

   oby

 • Ryszard Kopciński

  Nie wiem co pan Henryk powiedział w tym wystąpieniu, ale po co tak ostentacyjnie wychodzić? Chyba niepotrzebnie robienie reklamy mówcy? Błąd przedwyborczy.

 • Mariusz Kuc

  Ciekawe goto?

  • henryk

   Ciekawe Panie Mariuszu jest to,dlaczego tak ostentacyjnie przyłączył się Pan do wychodzącego dworu Prezydent Miasta.?

 • hanka

  Pan radny Sienko niestety zapomniał wspomnieć, ze wczoraj na sesji wypowiadały się jeszcze inne osoby, chodzi mi oczywiście o mieszkańców, jakoś nie robił wtedy nikt z panów radnych zdjęć? W tv widać było głownie osobę na mównicy i krótkie ujęcia sali, ktora nie wydawała sie pusta..jeszcze jedno w tej zaskakującej sytuacji mnie ciekawi, zawsze robicie panowie taką kronikę zdjęciową było / jest ..czy tylko wczoraj? Piszę „panowie” bo pod artykułem jest adnotacja, sugerująca autorów zdjęć. ( fot.) ujęcie tylko z 1 strony, tylko tam gdzie siedzi prezydent i cześć radnych i urzędników, potem to samo ujęcie pustych krzeseł – jak na zamowienie, jakby ktoś czekał na taki moment

 • Radio Swidnica

  Każdemu człowiekowi należy się szacunek, a tym bardziej przez radnych, którzy dostali mandat zaufania od ludzi. Po za tym można to odczytać jako manifestację siły przed mieszkańcami miasta z przesłaniem ‘Wasz głos nas nie obchodzi”. Czy tak robią ludzie z klasą? To próba czystego upokorzenia, przejaw pogardy w stosunku do Pana Henryka, a nie upokarza się człowieka a tym bardziej nie obdarowuje się go pogardą, bo to pogarda i brak szacunku dla samego siebie.

  • jozek

   BRAWO oni sa dla ludzi, przez nas wybrani wiec nalezy sie wyborcom szacunek BLIZEJ LUDZI smiechu warte

 • szary obywatel

  Ale o co ten szum? Chciał się wypowiedzieć, to się wypowiedział. A że także mieszkańcy (bo radni i urzędnicy to też MIESZKAŃCY, nawet jak się niektórym tak nie wydaje) nie mieli chęci słuchać – to ich prawo. Henryk oskarża i oczernia urzędników rownież na tym portalu wiec sie niech nie dziwi, ze został tak potraktowany…

  • henryk

   Musisz bronić teraz szefowej aby zapracować na premię.Czy sądy i organy nadzoru też oczerniają urzędników miejskich orzekając nie po ich myśli?Prezydent i urzędnicy łamią prawo i się obrazili.Dno upadku zostało przebite.

 • Katarzyna Borek

  To, że prezydentowa sobie pozwala na takie coś, pół biedy, przyzwyczaiłam się. Ale postawa urzędników??? Coś tu chyba jest nie tak… I proszę redakcję o konkretne podanie kto z radnych wyszedł, a kto pozostał na sali gdy przemawiał pan Kosiorowski. Myślę, że dla wyborców to będzie bardzo pouczająca lektura i przydatna. Pani Redaktor czy mogę prosić o opublikowanie takiej listy?

  • hanka

   Zdarzenie miało miejsce na sesji Rady Miejskiej, pan Kosiorowski chciał w obecności kamer tv i RADNYCH przedstawić swoje zdanie. Urzędnicy są obecni na sesji zwlaszcza dla radnych bo jasnym jedt ze prezydenci maja z nimi kontakt na codzień.Sesja Rady moze odbywać sie praktycznie bez udziału urzędników ( może garstka osób do tzw „obslugi” jest konieczna), wiec nie pojmuje tego obużenia!! czy pan Kosiorowski swoje wystąpienie chciał kierować do urzędników???? Nie sądzę…gdzie byli radni? na sali tylko po tych stronach, których ich koledzy nie fotografowali.

  • jozek

   Zgadzam sie z pania, ja napewno nie zaglosuje na radnych z sld i po.Pokazali na ostatniej sesji rady ,ze nie mozna im zaufac .Na komisji oswiaty glosowali za podwyzkami dla obsugi(ibardzo byli zbulwersowani niskimi placami) w szkolach a na sesji byli przeciw

 • Politolog z Katowic

  Owoce z drzewa zatrutego ta nasza rada miejska, najgorsza jaka mogła być. “I tak i nie” pomysł JOW-ów, plusy i minusy, u nas przeważyły minusy, przypadkowi ludzie, karierowicze, bardzo słaba opozycja no i zakładnicy władzy bo muszą przymilać się do władzy inaczej nie dostaną pieniędzy na chodniki, na remonty, na inne wydatki. Prezydentka ma ich w pułapce. Cesarzowa i ich arogancki dwór to jakby spróchniałe gałęzie tego drzewa, coś jeszcze dodać?, zresztą dużo tutaj można dodać, ale po co?

 • Maciej Miłosz

  Jeżeli miał tam gadać takie same bzdury jak pisze tu w komentarzach to w pełni ich rozumiem.

 • michbaner

  Hasło wyborcze prezydent Słaniewskiej ” Bliżej ludzi ” należy skorygować ” Bliżej koryt “.