Strona główna Wydarzenia Świdnica Miasto wreszcie przyznało, kto zainwestuje przy Pogodnej

Miasto wreszcie przyznało, kto zainwestuje przy Pogodnej

12

Dwa miesiące od przedstawienia pierwszych informacji o inwestorze zainteresowanym otwarciem fabryki na terenie świdnickiej strefy ekonomicznej, prezydent miasta wreszcie przyznała, że chodzi o niemiecką spółkę Ideal Automotive. Budowa zakładu przemysłowego ruszy jeszcze w tym miesiącu.

Wizualizacja zakładu Ideal Automotive w Świdnicy (mat. UM Świdnica)

W połowie lutego informowaliśmy o planach budowy zakładu firmy Ideal Automotive z niemieckiego Bambergu. Fabryka miałaby powstać przy ulicy Pogodniej, na terenie świdnickiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Firma Ideal Automotive Swidnica otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie podstrefy 9 stycznia tego roku. Projekt inwestycyjny zakłada utworzenie przedsiębiorstwa produkującego podłogi ładunkowe do samochodów – tłumaczył Jacek Serdeczny z departamentu komunikacji i marketingu WSSE „Invest-Park”.

Tajemniczy inwestor?
Pomimo dużego zainteresowania planowaną inwestycją ze strony samorządowców i mieszkańców, prezydent Beata Moskal-Słaniewska unikała  podawania bardziej szczegółowych informacji dotyczących firmy zainteresowanej budową fabryki. – Inwestor bardzo wyraźnie na początku rozmów artykułował, żeby nie ujawniać informacji dotyczących planowanej inwestycji do momentu, kiedy nie będzie można mówić o tym, iż ta inwestycja stanie się faktem – mówiła Moskal-Słaniewska.

Prezydent powoływała się na obowiązywanie „dżentelmeńskiej umowy” i zasadzie prowadzenia rozmów „w zaciszu gabinetów”. Było to zaskakujące z tego powodu, że informacja dotycząca niemieckiego inwestora i jego planów została w sposób jawny opublikowana na stronie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” – będącej pośrednikiem przy sprzedaży terenów przy Pogodnej – oraz na stronie świdnickiego Biuletynu Informacji Publicznej. W drugim przypadku było to obwieszczenie samej prezydent Świdnicy, dotyczące wszczęcia postępowania o udzielenie decyzji środowiskowej dla budowy fabryki. Znalazły się tam informacje o inwestorze, jak i lokalizacji zakładu.  Co więcej, informacja o planowanej w Świdnicy fabryce została umieszczona także na stronie internetowej Ideal Automotive, na mapie zakładów należących do niemieckiej spółki.

Teraz, po sfinalizowaniu wszelkich formalności dotyczących nabycia działek w świdnickiej podstrefie, miejscy urzędnicy przyznali, kto zbuduje fabrykę w sąsiedztwie ciepłowni. – Fabryka stanie na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park i zajmie ok. 27 400 m kw. Realizacja inwestycji rozpocznie się jeszcze w kwietniu br., a jej zakończenie zaplanowano na IV kwartał tego roku – mówi Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. Szacowane koszty związane z inwestycją wyniosą około 15,2 mln euro.

Korzyści przewyższają koszty?
Zadowolenia z wybrania przez firmę Świdnicy tym razem nie ukrywa prezydent Moskal-Słaniewska. – Doceniono nie tylko dobre położenie, dogodne warunki komunikacyjne, ale także pozytywnie oceniono nasz rynek pracy. Myślę też, że nie bez znaczenia było zaangażowanie urzędników Urzędu Miejskiego oraz wszystkich dostawców mediów, którzy bardzo profesjonalnie i szybko zadeklarowali współpracę z inwestorem. Nie bez znaczenia był też wkład pracy pracowników Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, za co serdecznie im dziękuję – mówiła.

Rzeczywiście, rola pracowników WSSE była tu bardzo istotna. Zorganizowanie przetargu na sprzedaż terenów przy Pogodnej powierzono właśnie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Za tę usługę miasto musiało zapłacić ponad pół miliona złotych prowizji. To efekt umowy zawartej lata temu między władzami wałbrzyskiej strefy a miastem Świdnica. – Jeśli Gmina Miasto Świdnica zapłaciła 14% prowizji [jak podawała rzecznik UM w Świdnicy – red.], musi to oznaczać, że była biernym uczestnikiem negocjacji z inwestorami, a całą pracę wykonali za nich pracownicy WSSE – twierdził były wiceprezydent Waldemar Skórski.

Krytycznie oceniano także planowaną przez miasto inwestycję związaną z uzbrojeniem działek inwestycyjnych przy ulicy Pogodnej oraz przebudową samej drogi. Pierwotnie miało na ten cel trafić 5,6 mln złotych. Wówczas oznaczało to, że Świdnica wyda zdecydowanie więcej na inwestycje przy ciepłowni, niż zyska na sprzedaży terenów pod budowę fabryki.

***

Niemiecka spółka jest jednym z największych dostawców dla przemysłu motoryzacyjnego. Wśród jej klientów znajdują się producenci takich marek jak Audi, BMW, Bugatti, McLaren, Lamborghini, Mercedes-Benz, Mini, Opel, Porsche, Renault, Rolls Royce, Seat, Skoda, Suzuki, Volvo i Volkswagen. Ideal Automotive zatrudnia ponad 4 tysiące osób, pracujących w 17 fabrykach, zlokalizowanych na całym świecie. Zakłady firmy działają w Niemczech, Chinach, Meksyku, Czechach i na Słowacji. We wrześniu 2017 roku spółka zawitała do Polski. Producent, specjalizujący się w wytwarzaniu obić siedzeń i wnętrz bagażników, otworzył fabrykę w Zielonej Górze, na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. W ubiegłym roku obroty firmy wyniosły 389 mln euro.

/mn/

 • Gabriel Kowalski

  Po pierwsze to pan murdzek i skórki „wynegocjowali” horrendalna prowizje 14% dla strefy więc krytykują sami siebie 🙂 po drugie sca24 wprowadza jakiś dziwny klimat bo każde inne miasto po prostu cieszyłoby się z nowego inwestora w mieście i nie wiem jaki jest cel tego portalu w tym temacie . Po trzecie prezydent jasno powiedziała że dżentelmeńska umowa z inwestorem wymagała pewnej dyskrecji do czasu podpisania aktów notarialnych i zatem oficjalne info ukazuje się właśnie teraz po podpisaniu aktów . Dlatego nie rozumiem o co chodzi redaktorowi?

  • Jan

   Drogi urzędniku miejski, zamiast wykonywać swoją pracę za nasze podatki silisz się na pisanie głupot w godzinach pracy, do tego obrażasz innych pisząc ich nazwiska z małej litery i z błędami (to świadczy tylko o Twoich kompleksach i strachem przed utratą fajnej pensji). 14% prowizja była standardem w tamtych czasach (przypomnę 20% bezrobocie) i obowiązywała wtedy kiedy inwestora przyprowadzała WSSE natomiast całkiem inna prowizja została wynegocjowana przy założeniu ze inwestora przyprowadza Miasto. Problem w tym ,że wy zamiast szukać tych inwestorów wolicie zostać przy starej prowizji oraz pisać na forach i FB.

   • Marek Ko

    Trole miejscy nie śpią! Podobnie zarzucali Murdzkowi i Pałacowi w przypadku działek pod Kaufland. Mówił, że miasto mniej zarobiło bo dołożyło do przebudowy drogi itp. Dzisiaj to samo robią i to w takiej skali, że nic miasto na tej transakcji nie zarobiło i to w czasach gdzie jest znikome bezrobocie a pracowników trzeba szukać na Ukrainie czy Białorusi.

    • Jan

     Problem w tym że oni nawet nie wiedzą o czym piszą. Nie znają mechanizmów nie rozumieją problemu,a poziom wiedzy o makro lub mikroekonomii jest na poziomie gimnazjum. Dla nich zadanie polega na wyśmianiu poprzedników i pisaniu jak jest teraz pięknie bo są przy korycie. Smutne ale prawdziwe.

    • BA

     Prawda jest jeszcze lepsza, bo za poprzedników tak wynegocjowano umowę, że to właścicielowi poleciało 4 miliny, a nie miastu, które owe 4 mln. zaoszczędziło na budowie ronda i przyległości. Dlatego właśnie uważam, że kłamstwo i hipokryzja obecnych władz nie mają granic.

     • Marek Ko

      Ja rozumiem to, że gminy często aby sprzedać muszą uatrakcyjnić nieruchomość wzięciem na siebie pewnych inwestycji ale nie rozumiem po co jakiś czas temu była ta akcja z kauflandem. Prokurator, cyrk na kółkach. Po dwóch latach robi się jeszcze gorzej. Czyst hipokryzja! Miasto dorzuca kilka baniek a firma i tak podatków nie będzie płaciła. Ciekawe jaki procent Świdniczan znajdzie tam pracę?

   • BA

    Nic dodać, nic ująć. Strasznie kiepskich i mocno niekompetentnych pomagierów ma pani prezydent.

   • Kruk Biały

    Widzę ze każdy pozytywny komentarz o tej inwestycji będzie przypisany urzędnikom miejskim?:) a nie cieszycie się tak po ludzku że duża firma wchodzi do swidnicy i może da lepsze stawki niż w innych firmach? Może jednak swidnicZanie znajda tam zatrudnienie i będą zadowoleni? Bo opinia o tej firmie jest bardzo dobra. Dajmy czas i szanse nowej firmie – zobaczymy jakie warunki zaproponuje. Niemieckie korporacje akurat szanują pracowników bardziej niż inne firmy wg mnie.

    • Suw

     To nie jest kwestia czy ktoś jest za czy przeciw tej fabryce. My po prostu mamy prawo do oceny i swojego zdania jak są źle wydawane nasze publiczne środki. Pokazujemy gdzie można było zrobić cos inaczej, taniej oraz poddajemy pod dyskusje zasadność tych czy innych decyzji. Efekt końcowy jest prosty do odgadnięcia natomiast drogi mogą być różne. Z drugiej strony to pokaż mi proszę swój jeden krytyczny komentarz w stosunku do Pani Prezydent 😉

    • Free Your Mind

     Rozsądny głos , zgadzam sie

  • Nie usuwajcie konta!

   Problem nie jest to, że Słaniewska ukrywała inwestora, ale to że miasto dołoży do tej inwestycji więcej niż zarobi. I to wszystko dla pracowników zza Buga. Agencja Pośrednictwa Roboty już liczy ile zarobi za nasze miejskie pieniądze. Czyżby n s należała do rodziny?

 • GlosGlos

  Może zrobić listę co miało być i ten projekt dopisać ?