Strona główna 0_Slider Inwestycja za ponad milion, niedoróbki w gratisie

Inwestycja za ponad milion, niedoróbki w gratisie [FOTO]

39

13 maja w Świdnicy zostanie oficjalnie otwarty sezon turystyczny. Podczas rowerowej majówki blisko 1000 rowerzystów (jak planuje Urząd Miejski) ma przejechać po wykonanych w ubiegłym roku nowych trasach rowerowych. – Może dokładnie obejrzą sobie, jak została wykonana ścieżka i chodnik wzdłuż ulic Łukasińskiego i Kazimierza Odnowiciela. Czy ktoś wykonawcę rozliczał? – pytają mieszkańcy osiedla Zawiszów.

To nie jest tylko moje zdanie, ale także wielu moich sąsiadów. Nie rozumiemy, jak urzędnicy mogli pozwolić, by tak droga inwestycja zwyczajnie nie została zakończona. Kto ją odebrał? – pyta pan Adam (dane do wiadomości redakcji) i po kolei wylicza: zdewastowane trawniki, zniszczona niska zieleń, kamienie tuż przy ścieżce dla rowerzystów, krzywa latarnia. – Najbardziej martwią nas dwie rzeczy. Po pierwsze koszmarne gołoborze, które zostało zamiast ładnego trawnika. Widać, że wykonawca nawet nie planował siania trawy, chyba że zna gatunek, który rośnie na resztkach  zaprawy! Druga kwestia to betonowy słup ogłoszeniowy. Podczas budowy został dosłownie wyrwany z ziemi łychą koparki i postawiony na trawniku. I tak stoi bez żadnego zabezpieczenia, coraz bardziej zresztą przechylony. Musi się na kogoś przewrócić, zanim to ktoś w urzędzie zauważy? – pyta czytelnik.

Zdjęcia wykonane 19 kwietnia 2018 roku:

W opinii urzędników ścieżka i chodnik warte 1,7 miliona złotych zostały wykonane 22 grudnia 2017 roku. Wtedy pod przewodnictwem zastępcy prezydenta Marka Suwalskiego dokonali odbioru technicznego inwestycji, realizowanej przez Świdnickie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów. Grupa podpisująca się pod odbiorem nie widziała nic dziwnego w tym, że prace nie były zakończone – zarówno te zasadnicze, jak i dodatkowe. Od tamtego czasu nikt inwestycji się nie przyjrzał. – Odbiór techniczny odbył się pod koniec grudnia 2017 roku. Od tego czasu nie był jeszcze przeprowadzony przegląd gwarancyjny – odpowiada na pytanie Swidnica24.pl rzeczniczka magistratu Magdalena Dzwonkowska.  I mimo że przeglądu nie było, problem niebezpiecznego słupa jej zdaniem nie istnieje: Słup ogłoszeniowy na osiedlu Zawiszów, w trakcie budowy ciągu pieszo-rowerowego, został przestawiony o kilka metrów. W trakcie odbioru nie był odchylony od pionu i stał prosto. Nie planuje się dodatkowego jego zabezpieczenia oprócz poprawy posadowienia.

Na zdjęciach zdjęcia wykonane 2 stycznia 2018 roku, tydzień po odbiorze technicznym:

Rzeczniczka uważa także, że w sprawie zieleni nie ma się co gorączkować: W miesiącu grudniu, kiedy odbierana była inwestycja, nie był to okres na pielęgnację terenów zielonych. Całość inwestycji, w tym również zieleń objęta jest gwarancją wykonawcy. Po dokonaniu przeglądu gwarancyjnego, sprawdzone zostanie, gdzie trawa wyrosła, a gdzie należy ją dosiać lub ewentualnie przeprowadzić dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne. 

– Zabiegi pielęgnacyjne? Dosiać? Tam naprawdę nikt nie był. Jest koniec kwietnia, wszystkie te prace należało wykonać kilka tygodni temu! – denerwuje się mieszkaniec Zawiszowa. – Nie rozumiem, jak bez obejrzenia można stwierdzić, że słup nie stwarza zagrożenia? Przecież wcześniej był wkopany w ziemię? To jakaś bzdura! – mówi i dodaje, że bardzo cieszy go budowa nowych chodników i ścieżek, ale nie bardzo rozumie, jak można nie dopilnować faktycznego zakończenia tak kosztownej inwestycji.

Mieszkaniec interweniował w tej sprawie w Urzędzie Miejskim w ubiegłym tygodniu. Wówczas żadnej informacji o ewentualnym przeglądzie nie uzyskał. Po naszych pytaniach rzeczniczka zapowiada, że przeglądy na wszystkich nowych ścieżkach rowerowych rozpoczną się pod koniec tego tygodnia i będą realizowane sukcesywnie.

 • Kruk Biały

  No to rzeczywiście “sensacja ” po świdnicku i nasze lokalne piekiełko :-))) niesamowite i niebywałe, że jakies kamyczki czy piaseczek widać obok ścieżki na zdjęciach powyżej !!!!:-)))) ależ niedoróbki i ten słup ktory stoi 3 metry dalej !!!!! Cos niesłychanego

  • Polny Konik

   Już? Jeszcze tylko nie zapomnij rano raporcik złożyć u cesarzowej !

   • Gabriel Kowalski

    Konik polny na prezydenta !:)

    • Violetta Ostrowska

     Raczej na zieloną trawkę ! W końcu wiosna a ten się ciągle pod ,,cesarzową ” podpina !

  • Gabriel Kowalski

   Ten portal i kilku stałych komentatorów tworzy wirtualna rzeczywistość bo ludzie mówią że nigdy się w mieście tyle nie działo. dziś byłem na lukasinskiego i nie widzę tych rzekomych „niedoróbek „ – zreszta efekt jest super . Mam inne zdanie niż ten portal

   • Polny Konik

    Pozdrów Beti rano na kawce i przypomnij o kończącej się kadencji 😉

    • Violetta Ostrowska

     Bez względu na wszystko mam nadzieję że ,,samosądy i ,,pany” z pod czarnych kiecek nie wypełzną ! Konik polny tym różni się od konia , że żyje na ,,zielonej trawce” a o klimaty MIEJSKIE zdecydowanie – nam ..mieszczuchom powinni zadbać CI co z miastem mają więcej do czynienia niż z ,,dziczą” i ,,zaświatami”!

  • Michał Myszkiewicz

   niestety ale idziemy w dobra stronę ( z tym wytykaniem), pracowałem w Szwajcarii 9 lat, w podobnej branży, tam od szefa który skończył studia “drogowe” po pracowników którzy uczyli się w szkołach do tego przystosowujących i papierkowiczów było wszystko oki, w branżach elektrycznych, wod-can tak samo. A w Polsce – szef skończył fizykę i zajmuje się prądem (nie jest inż.tylko mgr.), szef skończył historię i zajmuje sie drogami. A co do pracowników to ci co mają coś do powiedzenia i umiejętnośći odeszli na swoje lub wyżej-dalej , zostali ci co potrzebują na DENARA 10%….(ruraX XDLMC)

 • sprawiedliwy

  To wspólczuję p. Rzecznik jeśli mieszka w tak odebranym mieszkaniu, może prokurator powinien zainteresować się odbiorem.

 • As wino

  miasto cudów, roboty nieskończone odebrane, mieszkania nie odebrane przekazywane, budynki nie odebrane zamieszkiwane, wymieniać bez końca można. Wszyscy wiedzą nikt nic nie robi. Tragedii trzeba albo uprzejmego który tylko donosy będzie robił żeby urzędnicy sie zainteresowali własnym podwórkiem

 • Polny Konik

  Przepraszam ale kto ma roboty pilnować jak dwór klepie bzdury na forach i FB. Te miasto nie ma „prawdziwego gospodarza”, jest Cesarzowa, agencja PR-owa, wielki chaos w inwestycjach i wieczne igrzyska.

  • Gabriel Kowalski

   Konik polny na prezydenta!

  • Kochanka Prezesa

   To miasto, a nie te miasto. Hejtując też można posługiwać się poprawnie językiem ojczystym.

   • Polny Konik

    Trzeci wpis i już wszystko pochowane. Szymon czy Joanna? Mi to dynda tak jak te miasto, bo jeszcze tylko pare miesięcy 😉

    • Kochanka Prezesa

     Obsesję masz z tym Szymonem i Joanną oraz urzędnikami?. Zasmucę Cię -żadne z nich i nikt z jak to nazywasz dworu czyli urzędu. Ktoś totalnie z zewnątrz, ale taki ktoś, kto w przeciwieństwie do Ciebie szanuje język polski i potrafi czytać ze zrozumieniem zanim komuś bezsensownie dopier pipipi doli.

     • Polny Konik

      Ile jeszcze założysz kolejnych kont żeby bronić koryta?

     • Kochanka Prezesa

      Puknij się w pusty łeb koniku lub czytaj ze zrozumieniem. Mam ten komfort psychiczny, że nie muszę bronić żadnego koryta. Ale skoro ty tak o tym korycie, to żal dupę ściska, że tobie się, żadna posadka w miejskiej spóleczce lub urzędowie nie trafiła.

     • Violetta Ostrowska

      Rozżalony ??? Może zleciała na zieloną trawkę po ,,cesarzu” i się zagubił w realu ?

 • Czytelnik

  Za odbiór inwestycji bierze sie kasiutkę im wiecej niedoróbek tym większe zadowolenie wiadomo kogo . Ten ktos powinien stracic stanowisko z zakazem wykonywania zawodu .

  • Kochanka Prezesa

   Kogo? Bo ja nie wiem.

 • Kochanka Prezesa

  Nigdzie nie wyczytałam, że rajd ma przejechać ścieżkami rowerowymi starymi lub nowymi, a biorę w nim udział od kilku lat. Skąd redakcja to wydumała? Bo z mapki dołączonej na stronie urzędu i w informacjach podawanych przez współorganizatorów oraz z ich oficjalnych komunikatów wynika, że kolumna rowerowa przejedzie ulicami (a nie ścieżkami) w asyście policji, straży miejskiej i pilotów.

  • Krzysztof Czarnecki

   To po co te ścieżki?

   • Perun

    Do jeżdżenia rowerami na co dzień.

    • Krzysztof Czarnecki

     A jak jest rowerowe święto, to jeździ się ulicami. Genialne.

     • Perun

      O, to toto.

     • Violetta Ostrowska

      Jak zwykle czapeczka ,, inteligencję” zakryła ! Zabrać buty ,,geniuszowi” bo gubi się w imprezach ! W trosce o własne bezpieczeństwo proponuję mu na co dzień plan kanałów ! Jak będzie czarnych marsz to poprowadzą za rączkę przez ulicę i nie trzeba będzie myśleć samodzielnie !

     • Krzysztof Czarnecki

      Sugeruje wizytę u psychiatry, póki nie jest za późno.

   • Kochanka Prezesa

    Widział Pan 700 osób, a tyle było w ub roku uczestników na rajdzie, na raz na jednej ścieżce? Jakby jechali scieżkami to byście pisali, komu odwaliło, by tyle osób pchać na wąskie ścieżki.

   • Michał Myszkiewicz

    żeby wydać na nie kasę…XL

 • michbaner

  Tak rządzą komuniści w Świdnicy. Kolesi się nie kontroluje.

  • Chwała_Bohaterom

   to jest prawda pozdro michbaner

   • daro

    W głowach wam się od komunistów wywraca , ale co się dziwić , jaki rząd tacy bohaterowie .

  • Violetta Ostrowska

   Kto kontrolował ,,ziomali” jak popchali np . Sikorskiego pod górkę (Z GÓRKI JAK SIĘ PRZEWINIESZ DO ŚCIEŻKI ) ale tylko odcinek wylotu , bo przez tyle lat ,,cesarstwa samosądów ” nie przejechali rowerem całości Sikorskiego i my też nie !

 • Perun

  Panie! Tam był taki zapie***l, że nie było czasu taczki załadować! Sam widziałem!:)

 • AnkaH

  tylko mi przeszkadza, że w wielu miejscach ścieżki rowerowe krzyżują się z ulicami w miejscach o ograniczonej widoczności (ścieżki zasłonięte balustradami, żywopłotami, skarpami itp.)?

 • wo

  Jeżeli zdjęcia były zrobione tydzień po odbiorze to faktycznie przykro, że musi to wyglądać po dziadowsku. Byle jak, byle nowe. Przyzwyczailiśmy się już chyba wszyscy do nieco lepszej jakości na co dzień, jako zwykli szarzy konsumenci.

 • GlosGlos

  Mnie to nie dziwi, w końcu to Świdnica…

  • Michał Myszkiewicz

   od Świnnica

 • Violetta Ostrowska

  Faktycznie po takich sensacjach że ścieżka jest , a od grudnia nowej trawy nie ma , chyba dołączę do tego tysiąca rowerzystów celem sprawdzenia czy ścieżka jest ! Jak mi się znudzą moje rozliczne zajęcia (w tym sianie nowej trawy na wiosnę ) , z ciekawością sprawdzę czy przechylenie ,,zagraża” i czy coś co miało stać – leży ! (-: