Strona główna 0_Slider Zabytki powiatu świdnickiego z ministerialną dotacją i polityką w tle

Zabytki powiatu świdnickiego z ministerialną dotacją i polityką w tle

17

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozstrzygnął konkurs na dotacje z programu ochrony zabytków. Wśród beneficjentów są Kościół Pokoju i katedra w Świdnicy, kościół w Makowicach i parafia rzymskokatolicka ze Świebodzic.

Katedra w Świdnicy

100 tysięcy złotych zostało przyznane parafii św. Mikołaja ze Świebodzic na ratującą konserwację techniczną i estetyczną sarkofagu barona Jana Henryka I von Hochberg. 230 tysięcy złotych ma pomóc w kontynuacji remontu dachów i wieży XIV-wiecznego kościoła p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Makowicach.

Parafia Ewangelicko-Augsburska p.w. św. Trójcy, do której należy Kościół Pokoju w Świdnicy wraz z zabytkowym założeniem placu Pokoju i cmentarzem, otrzyma dwie dotacje. Pierwsza, w wysokości 170 tysięcy złotych została przyznana na III etap konserwacji XVII wiecznej loży Hochbergów wraz z licem empory. Druga – 130 tysięcy złotych, ma zostać wykorzystana na IX etap rewitalizacji zabytkowego cmentarza.

Kościół Pokoju w Świdnicy

Parafia p.w. św. Stanisława i św. Wacława ze Świdnicy ubiegała się o środki na prace konserwatorskie, restauratorskie i naprawę konstrukcji przy elewacjach prezbiterium (etap II) oraz na konserwację Chóru Mieszczańskiego i posadzki Dolnej Kaplicy Mariackiej. Drugi z wniosków przepadł, pierwszy pozytywnie przeszedł ocenę i parafia otrzyma 500 tysięcy złotych. Gratulacje proboszczowi za pozyskanie środków złożył poseł Wojciech Murdzek z partii Porozumienie, przy okazji zahaczając o politykę: “Znamy wyniki I naboru wniosków w programie Ochrona zabytków, ogłoszone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Katedra świdnicka uzyskała dotację w wysokości 500 tys. zł. To po tym, jak w roku ubiegłym, również dzięki moim staraniom, katedra znalazła się na prezydenckiej liście Pomników Historii kolejny sukces. Już teraz mogę zasygnalizować, że będą kolejne. Ocena dobrego wniosku ks. prałata Piotra Śliwki i decyzja wicepremiera Piotra Glińskiego wyprzedziły działania innych, w tym wystąpienia pani prezydent Świdnicy (odebrane przez wiele osób, jako niestety ściśle związane z rokiem wyborczym).” – napisał na portalu społecznościowym.

Niedawno na stronie Urzędu Miejskiego pojawił się komunikat, zatytułowany “Prezydent Świdnicy walczy o środki dla katedry”, informujący o liście Beaty Moskal-Słaniewskiej ws. wsparcia zabytku. List skierowała m.in. do premiera rządu, Prezydenta RP, ministra kultury oraz posłów Ziemi Świdnickiej.

Przypomnijmy, podobny list prezydent Świdnicy wystosowała do ministra kultury w 2016, ale odpowiedzi nie było, bo – jak informowała na konferencji prasowej 22 kwietnia 2016 roku, zaginął w machinie urzędniczej. 22 kwietnia przez Beatę Moskal-Słaniewską zostało zorganizowane spotkanie z udziałem biskupa Ignacego Deca, proboszcza katedry ks. Piotra Śliwki oraz parlamentarzystów różnych opcji, wśród których był Wojciech Murdzek. Politycy deklarowali wówczas podjęcie wspólnych starań ponad podziałami politycznymi na rzecz pozyskania dotacji dla katedry. Gospodarz kościoła podał, że na prace konserwatorskie potrzeba 60 milionów złotych. Wszyscy uczestnicy spotkania zadeklarowali wsparcie w staraniach o wpisanie katedry na listę Pomników Historii, co miało pomóc w uzyskiwaniu dodatkowych punktów w programach na prace konserwatorskie. Biskup i proboszcz skarżyli się, że katedra właśnie z powodu braku takiego wpisu przegrywa z obiektami UNESCO.

W ubiegłym roku katedra po licznych zabiegach m.in. posła Murdzka została wpisana na listę Pomników Historii.  Na tej liście znalazł się także Kościół Pokoju, choć ani politycy, ani gospodarze świątyni nie zabiegali o wpis.

/asz/

 • Domi9

  Tanie zagranie panie Wojtku… 🙂

  • BA

   Jak nic nie mówi, to mówią , że nic nie robi, jak coś powie, to mówią, że się chwali. Zawsze źle, cokolwiek by nie zrobił. Wychodzi na to, że dla ludzi nic robić nie warto.

   • hanka

    Taka niesprawiedliwość..kto by pomyślał. Napisała pani „wychodzi na to, że dla ludzi nic nie warto robić”..po tym jak ktoś skrytykował posła Murdzka, bliską pani osobę..ale kiedy pani nieustannie krytykuje prezydent miasta, cokolwiek by nie zrobiła, to wszystko dobrze! Zabolało! I powinno bo karma wraca! I jeszcze ten komentarz posła, że niby działania odnośnie pozyskiwania funduszy na remont katedry i zwracanie się do Prezydenta RP czy ministra kultury przez prezydent Slaniewską to „działania ściśle związane z rokiem wyborczym”..żałosne!! tak słabe i kłamliwe, aż nie przystoi na bogobojnego posła!! To co, teraz do wyborów, wszystko co zrobi Słaniewska to będą „działania w ramach kampanii wyborczej” posadzi kwiaty kampania, wyremontuje chodniki kampania, rozpocznie jakiś remont czy budowę kampania…czyli wg posła w roku wyborczym prezydenci, burmistrzowie czy wójtowie to nic nie powinni robić..żeby nie być posądzonym o „działania ścisłe związane z rokiem wyborczym”..

    • Marek Ko

     przecież wszyscy widzieli, że walka prezydent o środki dla katedry to gra pod publiczkę!!! Hipokryzja i tyle. Dziwię się, że ktoś w ogóle chciał brać udział w tym cyrku zorganizowanym przez władzę miasta. Prezydent z SLD miał coś załatwić od Pisowskiego rządu. Kpina i tyle. Lepiej zamiejcie się sadzeniem kwiatków bo tylko tyle Wam wychodzi.

    • Beata mamy Cie na oku

     Hanko-Beato może zajmij się sadzeniem tych kwiatków, dokańczaniem inwestycji, które rozbabrałaś, stawianiem kolejnych ohydnych żółtych barierek i wmawianiem ludziom jak to robisz im dobrze. Naprawdę nie masz nic innego do roboty aniżeli spamowanie na forum, opluwanie innych oraz zarzucanie im kłamstw? Czyżbyś dała tę niedziele swoim klakierom wolne? I sama biedna musisz pisać? Urocze;-) W końcu nikt tak nie napisze dobrze jak ty. A czy zauważyłaś już, że fatalne zauroczenie twoich wyborców mija. Szkoda, że w 2014 roku nie bardzo słuchali tych, którzy ostrzegali przed tobą.

    • Olga

     A ileż to pan Murdzek tych środków pozyskał na katedrę przez 12 lat?

    • BA

     Nie skrytykował, tylko cały czas jest atakowany, za co się da, a jak pytam adwersarza o konkrety, to jest milczenie. Nigdy nie skrytykowałam panią prezydent, gdy nie było podstaw do tej krytyki. Zresztą już od dłuższego czasu nie muszę tego robić, bo inni mówią teraz to, co ja mówiłam od początku i to jeszcze ostrzej.

  • Joanna

   A ksiądz po kolędzie mówił, że posłowie nie angażują się w pozyskiwanie
   środków na remont katedry, że nic o tym nie wie. Wspomniał jedynie, że
   prezydent przekazała środki w ramach remontu zabytków i że proboszcz
   stara się jak może pozyskać środki z zewnątrz, ale bezskutecznie. Czyżby rok wyborczy czynił cuda?

   • Marek Ko

    Szymon przecież Ty księdza po kolędzie nie przyjmujesz. Skąd niby masz mieć taką wiedzę?

 • mieszkaniec miasta

  500 tys. przy potrzebach liczonych na jakies 60 mln to właściwie tak sobie. Słabo cos panie pośle. Ale tak to jest jak siedzi sie w ostatnim rzędzie 🙂

  • BA

   To proszę powiedzieć, co dla miasta zrobili inni posłowie i na jaką sumę.

   • mieszkaniec miasta

    No akurat ten poseł narobił wstydu miastu i to bardzo wiele 🙂 zeby była jasność to nie pan poseł „załatwił” te środki. Ale bardzo chce zeby każdy tak myślał. Na szczęście mieszkańcy Świdnicy poznali sie na tym panu i juz dostał czerwona kartkę. Ale nawet w sejmie nic sie nie zmienia, dla miasta nic, ale kościół i biskup musza byc dopieszczeni 🙂

    • Marek Ko

     To kto? Powiedz proszę. Już niedługo i Twoja Mocodawczyni dostanie czerwoną kartkę. Już nawet Pan Henryk przeprasza, że Ją popierał! Hahaa

 • Wiktor Lis

  No Wojtek wyciągnął 500 tys. zł z własnej kieszeni i dał Decowi…..;-);-);-)

  • BA

   Proszę mi wierzyć, że bez tego “chodzenia” nie byłoby tego pół miliona.

   • JAcenty

    Sukces jak widać ma wielu ojców, porażka niestety jest zwykle sierotą…

    • BA

     rzeczywiście, wielu się pod sukces podszywa, ale łatwo wyeliminować tych, którym “zdarza się” kłamać.