Strona główna 0_Slider Vader znów w Świdnicy. Czy biskup będzie protestował?

Vader znów w Świdnicy. Czy biskup będzie protestował?

32

Przy ostatniej wizycie znanego death metalowego zespołu w Świdnicy były apele o odwołanie koncertu, czuwania i modlitwy za jego uczestników. Vader ponownie zagra w Klubie Bolko. Na razie jednak biskup świdnicki Ignacy Dec nie zamierza podejmować żadnych działań.

Dwa lata temu przyjazd grupy Vader do Świdnicy wywołał spore poruszenie. Najpierw protestował radny powiatu świdnickiego Ireneusz Pałac, a zaraz za nim apel o odwołanie koncertu wystosował biskup Dec. – Lekceważenie zła zawsze pociąga za sobą nieszczęście. Wobec tego nie mogę milczeć, nie mogę nie ostrzegać i proszę o opamiętanie. Nie ulegajmy kulturowej poprawności i miejmy odwagę nazwać wielkie zagrożenia po imieniu – pisał w liście świdnicki biskup. Swój sprzeciw odnośnie występu zespołu skierowali do prezydent Świdnicy również radni z Klubu Radnych Wspólnoty Samorządowej.

Władze miasta jednak nie zgodziły się na interweniowanie w sprawie koncertu, który tak jak i w tym roku organizuje zewnętrzna agencja. Protesty na tym jednak się nie zakończyły. Tuż przed występem grupy salę w Klubie Bolko posypywał solą egzorcyzmowaną mieszkaniec Kłodzka Jerzy Motyka, a biskup Dec zapraszał na czuwanie modlitewne i mszę św. – Pomimo apeli i próśb odbędzie się koncert satanistycznego zespołu  „Vader”.  Wobec tego wydarzenia, którego bluźniercze przesłanie jest wymierzone w wierzących w Chrystusa a także niesie zagrożenie w wymiarze duchowym, nie możemy pozostać bierni – wzywał do “walki z szatanem” biskup.

Dokładnie 28 lutego 2015 roku, kiedy to w Klubie Bolko ilość decybeli przekraczała normę, w tym samym czasie za jego uczestników w kościele pw. św. Krzyża modlili się ordynariusz katolickiej diecezji świdnickiej i około 100 wiernych. Jak będzie w tym roku?

Legendarny death metalowy zespół Vader zagra koncert 10 marca ponownie w Klubie Bolko. – Na razie nie będziemy podejmowali żadnych decyzji. Tym bardziej, że nie znamy szczegółów w związku z koncertem. Na obecną chwilę nie ma więc potrzeby wypowiadania się na ten temat – tłumaczy ks. Daniel Marcinkiewicz, rzecznik prasowy świdnickiej kurii biskupa.

Okazją do tegorocznego koncertu Vadera w Świdnicy jest 25-lecie pierwszej płyty zespołu „Ultimate Incantation”, którą grupa odegra w całości. Album z 1992 roku był pierwszym w historii pełnowymiarowym materiałem wydanym na Zachodzie. Bilety są już dostępne. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

/AN/
/Zdjęcia archiwalne/

 • Domi9

  Biskup niech się zajmie czymś pożytecznym

  • YES

   niech wpadnie na koncert i headbanging zrobi :-))

 • Apsik pies Szymona

  Akurat tego dnia będziemy z panciem w H2O. A szkoda posłuchalibyśmy Vadera. Fajne to kolorowe chłopaki.

 • Obserwator

  A co ma jakis fircyk w sukience do muzyki metalowej? To jakis autorytet albo właściciel miasta zeby decydował kto ma grać a kto nie????

  • BA

   Dlaczego pan obraża innego człowieka? Biskup Dec jest nie tylko osobą bardzo wykształconą, ale głową lokalnego Kościoła, na pewno jest też zdecydowanie starszy. Taka wypowiedź bardzo źle o panu świadczy.

   • Swidniczanin

    I dzięki właśnie takim ludziom było pośmiewisko na całą Polskę. Kto zaczął to wiemy (jest podane w artykule), można również znaleźć archiwalne artykuły – nie tylko tutaj ale również na szmatławych portalach i w poważniejszych mediach. Biskup ma co robić – cała Polska śmiała się, kiedy to w jednej z wiosek po kolędzie chodziła kościelna i kucharka, była też sprawa księdza, który podczas mszy I komunijnej nazwał dzieci pajacami, jest też masa innych złych rzeczy w instytucji zwanej KK. Ale nie biskup będzie decydował, czy jakaś impreza ma się odbyć czy też nie.

   • Obserwator

    Nie obrażam. Biskup Dec to dla mnie wielki nikt. Zaden autorytet. Zwykły kościelny chochsztapler wysłany przez Rydzyka. Nie ma prawa sie wtrącać do spraw mieszkańców.

    • Kamil

     Też myślę, że nie obrażasz, bo takie wielkie anonimowe nic, jak ty, nie mogłoby biskupa obrazić. Taki ktoś istnieje, a jutro go nie będzie i nikt oprócz garstki jego znajomych nawet się nie dowie, że zniknął. Co innego biskup, który swoją historię w dziejach Świdnicy i jej społeczności ma już zapisaną. A więc pisz dalej i ciesz się choć przez chwilę, że ktoś twoje wynurzenia z pustki pod czaszką przeczyta.

     • Obserwator

      Kamilku pajacu na gumce zaślepiony katolicka wiarą. Byłeś juz dzis na mszy?przez własnie takich oszołomów jak ty wiecznie tkwimy w średniowieczu. Kościół to zakała rozwoju ludzkości. Śmiejesz sie z kapłanów ze starożytnego Egiptu bo straszyli ludzi zaćmieniami słońca a sam jestes identycznie straszony ze nie pójdziesz do nieba jak nie bedziesz żarliwym katolem.

     • Kamil

      Wziąłeś już dzisiaj leki?

     • Obserwator

      Wziąłem na spokojnie. Musiałem bo pewien kmiot o imieniu Kamil mnie zmusił swoim zachowaniem.

    • YES

     co prawda to prawda-szkoda że “zero” przynalezy już do kogoś innego :-))

    • BA

     Po pierwsze też jest mieszkańcem, więc ma pełne prawo wypowiedzi, po drugie to nie ojciec Rydzyk ustanowił Diecezję Świdnicką, tylko papież Jan Paweł II, a po trzecie naprawdę żadnego człowieka , nawet pana, nie można nazwać wielkim nikim, bo każdy człowiek jest wartością samą w sobie ( nie mylić z tym, co potem każdy robi ze swoim człowieczeństwem)

    • obserwator

     Jak czujesz kiedy to samo napiszę o tobie?
     “Nie obrażam. OBSERWATOR to dla mnie wielki nikt. Zaden autorytet. Zwykły urzędnik – chochsztapler wysłany przez BMS. Nie ma prawa obrażać mieszkańców”

    • aleksandra

     Jednak nie wszyscy powinni mieć prawo do publicznych wypowiedzi,tym bardziej kiedy nawet nie znają zasad pisowni,nie mówiąc już o prezentowanej bezmyśności,głupocie i bezpodstawnej nienawici do innych.Smutek ogarnia na widok tej małości.A poza wszystkim ,kto ci dał człowieczku prawo do wypowiadnia się w imieniu mieszkańców.Ja sobie nie przypominam…

 • Waldi

  A co by było, jakby koncert odbył się w bazylice?

  • BA

   Ludzie, którzy nie mają zmysłu wiary, po prostu nigdy nie zrozumieją, o co w tym chodzi. To tak, jakby ślepemu usiłować wyjaśnić, jak piękne są kwiaty, wschody i zachody słońca……

   • Siostra Bernadetka

    Kiepskie porówannie. Kwiaty i wschody SĄ.

   • Swidniczanin

    Jestem wierzącym, znam Przykazania, znam też dobrze Biblię (kiedyś zrobiłem tym wrażenie, przytaczając konkretne cytaty) i lubię posłuchać muzyki metal. Może wziąć Pani przykład z jednego mieszkańca Świdnicy, który zadziałał w sprawie pamiątek z II wojny światowej i wystosować list do władz miasta z prośbą o wydanie zakazu wstępu grupom satanistycznym i grającym muzykę metal. Bo przecież szatan to takie samo zło, jak swastyka i nie wolno go czcić.

    • Topik

     Taaa i wyjdzie na świat buuuuuuu.
     Czytał an Biblie zna Pan przykazania kościelne to zapewe zauważył Pan różnice? Kotlickie o jedno mniej.
     Zrobili nas w balona żeby móc sprzedawać wizerunki i żebyśmy modlili się do rzeźb i płócien.

     • obserwator

      Katolicy modlą się do Boga, a jeśli obrazki pomagają to ich sprawa.
      Tak samo jest solą do zupy, może pomóc ale nie stanowi treści 🙂

    • BA

     No cóż, zna pan dobrze Biblię? A co z wieloma jej fragmentami dotyczącymi piekła. Jeśli wierzy się wybiórczo, to zastanowiłabym się mocno nad swoją wiarą.

     • Swidniczanin

      Oczywiście że znam. Proszę bardzo: “Jak więc zbiera się chwast i spala ogniem, tak będzie przy końcu świata. Syn Człowieczy pośle aniołów swoich: ci zbiorą z Jego królestwa wszystkie zgorszenia i tych, którzy dopuszczają się nieprawości, i wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.” Mt 13, 40-42. Jest tego więcej. Z resztą moja wiara, moja sprawa, będę z tego jak każdy rozliczony.

     • BA

      Myślę, że jednym z największych “osiągnięć” komunistów było wmówienie ludziom, że wiara jest prywatną sprawą człowieka. Nic bardziej mylnego. Żaden człowiek bowiem nie jest samotną wyspą i jego poczynania ZAWSZE wywierają wpływ na innych i otoczenie. A z kolei jednym z największych “osiągnięć” szatana jest to, kiedy ludzie go nie zauważają i lekceważą. Wtedy może dokonać największych spustoszeń.

     • Swidniczanin

      Mogę wierzyć w co chcę bo już podstawowy dokument prawny, zwany Konstytucją daje mi wolność wyznania. Nie czyni to z nikogo lepszego lub gorszego człowieka. Nikt z tego powodu nie może mnie wyśmiewać, prześladować czy zmuszać na siłę do wierzenia w co innego. Jest to moja indywidualna sprawa? Oczywiście, że jest. Można o czymś oczywiście rozmawiać. Mogę przedstawić komuś zasady mojej wiary, wytłumaczyć pewne kwestie i go do tego przekonać lub też nie. To jest właśnie wolna wola, którą ma każdy człowiek. Nic na siłę. Jest również napisane: “Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą.” Mt 16, 18-19 a tymczasem w samym Kościele ów szatan zbiera również niezłe żniwo. Pani może tego nie widzi lub nie chce widzieć, ja wprost przeciwnie. I na ten przykład: ksiądz nie da komuś ślubu, bo za mało zapłacił i on nie będzie mógł się modlić jak należy. Co mówi Biblia? “Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie!” Mt 10, 8-9 oraz “Nie możecie służyć Bogu i Mamonie.” Mt 6, 24. Przykładów jest dużo dużo więcej. Dlatego właśnie taka instytucja nie będzie mi mówiła, jak mam żyć ani nie będzie mnie oceniać skoro sama trąci. Dlatego ludzie mają takie a nie inne podejście. Ja mam Biblię, w której Pan Jezus mówi różne rzeczy, dla mnie jest to święte i niepodważalne. Jest tam wszystko, co potrzebne. Nie można sobie pewnych rzeczy upraszczać, nie można też tego robić, bo ktoś tak chce, bo to lub tamto mu się nie podoba. Myślę, że starczy argumentów oraz mojej znajomości Pisma Świętego.

   • Obserwator

    Mamy pięć zmysłów: wzrok, słuch, węch, smak i dotyk i dotyk. Wiara jest wypadkową wychowania i przekonań i podobnie jak miejsce pomiędzy odcinkiem krzyżowym pleców a udami, każdy ma swoją wiarę i to miejsce. Wniosek: i z tym i tym nie należy się nikomu narzucać.

    • BA

     Moja wiara nie jest w żadnym razie żadną wypadkową. Jest to najlepsza rzecz, jaka przytrafiła mi się w życiu i wynika stricte z DOŚWIADCZENIA.

     • antek

      Polemizowałbym. Dla Ciebie to najlepsza rzecz bo niewielu innych doświadczeń zaznałaś. Miłość, macierzyństwo?

     • BA

      Tylko się uśmiechnęłam. Nie możesz wiedzieć nic o moich doznaniach, bo tylko wydaje Ci się , że mnie znasz. Wśród ludzi głębokiej wiary jest całe mnóstwo takich, którzy w życiu dostali wszystko, co może na ziemi dostać człowiek, a jednak odczuwali dotkliwy BRAK. Wysłuchałam kilku “świadectw” moich przyjaciół, bardzo lubię też czytać o ludziach, którzy zaznali wielkiego pokoju i szczęścia po “odnalezieniu” Boga (mieli wszystko i byli przedtem bardzo nieszczęśliwi, do prób samobójczych w niektórych przypadkach włącznie). Warto pytać, czytać, być otwartym. Jest coś takiego, jak zmysł religijny i wyposażony w niego został każdy człowiek. Każdy ma pragnienie bycia szczęśliwym, kochanym, pragnienie piękna, prawdy. To wszystko odsyła nas do kogoś większego niż my sami. Tak zostaliśmy stworzeni, z tym pragnieniem. Nie trzeba tylko tego zagłuszać.

  • YES

   dobra akustyka…

 • Stanislaw Kotelko

  Wszelkie protesty są najlepszą reklamą. Czas, by protestujący zdali sobie z tego sprawę!

  • Kamil

   Dlatego pewno w tym roku nikt nie protestuje. Za to świdnica24 im już reklamę zrobiła.