Strona główna 0_Slider Świdnickie Forum rozwoju pyta o gazetę i billboardy

Świdnickie Forum rozwoju pyta o gazetę i billboardy

23

Świdnickie Forum Rozwoju, które ma dwóch reprezentantów w Radzie Miejskiej Świdnicy, po publikacji na portalu Swidnica24.pl “Prawie ćwierć miliona złotych na tubę propagandową władz miasta?” wydało oświadczenie, w którym publicznie zadaje pytania związane z akcją billboardowa oraz planowanym wydaniem gazety samorządowej.

OŚWIADCZENIE ŚFR:

Czy to jeszcze promocja miasta?

W związku z ostatnimi doniesieniami prasowymi, związanymi z wątpliwościami na temat zasadności wydawania pieniędzy mieszkańców na kolejne formy autopromocji władz miasta, zarząd naszego ruchu miejskiego zadaje publicznie konkretne pytania, które powinny znaleźć wyczerpującą odpowiedź. 

1. Jaka jest planowana kwota, która w roku 2018 będzie przeznaczona na „wydanie gazety samorządowej” w ramach wydatków na promocję miasta, które zostały zapisane w uchwale budżetowej. Zgodnie z uzasadnieniem do uchwały budżetowej- zapisano na wydatki w ramach zadań statutowych w Rozdz. 75075 w budżecie miasta na 2018 rok kwotę 2 582 480 zł, w ramach której znajduje się pozycja „wydanie gazety samorządowej”. Jednakże, w tym dziale nie wskazano dokładnie kwot na poszczególne zadania, w tym właśnie na wydanie gazety samorządowej.

wydatki na prmocje
2. Prosimy również o wskazanie osób lub innych podmiotów odpowiedzialnych za redakcję i wydawanie gazety samorządowej, a także sposób i kwoty ich wynagradzania. Będziemy wdzięczni za informację o tym, kto decyduje o doborze artykułów, kto dokonuje wyboru i korekty tekstów.

3. Prosimy o przedstawienie całkowitych kosztów, które z publicznych pieniędzy zostały przeznaczone na kampanię billboardową w mieście. Jaką funkcję pełniła treść umieszczona na bilbordach, czy miała ona uzasadniony charakter informacyjny, który przemawiał za skorzystaniem ze środków należących do świdniczan do realizowania takiej kampanii.

4. W kontekście prowadzonej przez miasto polityki reklamowej, która miała ograniczać liczbę plakatów, bilbordów i innych nieestetycznych nośników w mieście, dlaczego zdecydowano się na taka agresywną formę promocji?

077B6406-C5DE-490F-9F56-7C87CDE90595

5. Jaką rolę w wydawaniu gazety samorządowej pełni Miejska Biblioteka Publiczna? Czy gazeta ta służy krzewieniu czytelnictwa i promocji literatury w naszym mieście? Czy temu samemu celowi służy domena internetowa wykupiona przez Miejską Bibliotekę Publiczną (mojaswidnica.pl)?

IMG_5436 (1)

6. Czy oprócz zamówionych bilbordów, były drukowane inne formy reklamy, np. w formie ulotek lub plakatów? Jaki był ich koszt?

   Zarząd Stowarzyszenia Świdnickie Forum Rozwoju

Świdnica 08.02.2018

 

 

 

 • Krzysztof Czarnecki

  A ja mam pytania do ŚFR – nad czym głosowali wasi dwaj radni, skoro tego nie wiedzą? Zostali wprowadzenie w błąd, czy zwyciężyła rozważna obawa, że nadmierne dociekania zagrożą utratą stołeczków?

  • Gabriel Kowalski

   Słuszna uwaga. Mam wrażenie, że pan radny to żyje w innym świecie. Najpierw za czymś głosuje a potem udaje że nic nie wie. Jego aktywność uważam za nieistotna dla miasta. Rzadko go widać

  • mieszkaniec miasta

   W punkt. Pan Marek odważny, on i podobno ktos bliski z jego rodziny dostali prace od „miasta”. Pan Marek tak chodził i prosił o stanowisko, ze podeszwy przetarł 😉

   • Kalafyor

    Smutne jest nie to, ze chodził i prosił, tylko że ktoś mu je w ogole dał. i to na intratnej posadce, a on co najwyżej cieciem byc powinien. Ale równie żalosne co jego żebranie jest kupczenie stanowiskami przez BMS – przywołany przez ciebie Marek, bibliotekarka żona przewdniczącego która nnagle zosyała zastepcom dykrektora, wiceprezes w mpk itd.

 • jan

  Panowie z ŚFR robią sobie kampanię wyborczą. Zaistnieli w mediach w sposób taki jaki potrafią.

  • Rafa

   I to jest naprawdę dla Pana – obywatela i podatnika, istotniejsze niż informacje ile pieniędzy poszło z Pana podatków na wyklejenie i zalepienie bilbordów?

 • Obserwator

  Tak to jest, jak się nie czyta, za czym się głosuje… Teraz pozostaje tylko tryb “palenia głupa”.

  • henryk

   Będę musiał publicznie przeprosić wszystkich tych, których namawiałem lub namówiłem do głosowania na obecną Prezydent i prosić o wybaczenie.Przyznaję,że to był błąd i staram się go naprawiać.

   • Obserwator

    Mnie nie masz za co przepraszać. Dokonałem wyboru w oparciu o posiadane wtedy informacje, a gdybym wiedział to, co teraz, to już dawno siedziałbym w ciepłych krajach ciesząc się wielokrotną wygraną w Lotto:)

   • Politolog z Katowic

    Wielu się przejechało nie tylko Ty.
    Ojojojoj ptaszki zerwały się z klatki prezydentki bo nie wiedzieli za czym głosowali? Jak radny Marczewski będzie protestował dalej to poleci z wieży więc na jego miejscu udawałbym Greka.

 • hannabekas

  Kampanię czas zacząć 😉 Tylko czy to nie aby strzał w kolano

 • henryk

  Miasto nakazuje innym likwidację reklam, lecz same nie podporządkowuje się własnym przepisom.Zapewne aby nie zakłócać tych ustawionych przez władze.

  • Nie usuwajcie konta!

   W myśl zasady: “Co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie”.

 • Misza

  Wszyscy wiemy jaki cel mają takie gazetki.
  Gmina ma taką, Miasto ma taką nawet spółdzielnia mieszkaniowa.
  Za pieniądze mieszkańców promuje się właściwą instytucję.
  ŚFR pomimo ich marnej przeszłości w PO są najbardziej dynamiczną grupą w mieście.

 • Maciej Miłosz

  Te billboardy to w ramach “walki ze szpetnymi reklamami”?

 • mieszkaniec miasta

  Pan Paluszek co w Świdnicy jest raz w miesiącu bo sesja i dieta…z publicznych pieniędzy.

 • Rafa

  A co o wydawaniu przez bibliotekę, zależnej finansowo od władz miejskich gazety sądzi przewodniczący komisji kultury, sportu i współpracy międzynarodowej rady miejskiej i jednocześnie szef promocji MBP Pan Protasiuk?

 • Rafa

  Chciałbym też wiedzieć, jak skomentuje tę sprawę przewodniczący Rady Miejskiej p. Dzięcielski, którego żona będzie współodpowiedzialna za wydawanie nowej gazety (pół roku temu objęła nowo utworzone stanowisko zastępcy dyrektora w bibliotece).

 • Rafa

  Chciałbym też zapytać, czy to prawda, że wspomniana Pani Dzięcielska piastująca stanowisko wicedyrektor wydała pracownikom biblioteki zakaz współpracy z portalem Świdnica24. A jeśli tak, to czy Pani Prezydent i jej Zastępca od spraw kultury oraz radni o tym wiedzą i jak to komentują. Najbardziej interesuje mnie opinia radnych Platformy Obywatelskiej w kontekście walki tej partii o wolność mediów w Polsce. Czy zainteresowanie tej partii dostępem dziennikarzy do informacji na poziomie samorządowym jest takie same jak na centralnym?

 • Rafa

  Czy komisja rewizyjna Rady Miasta zamierza zbadać kwestię finansowania nowej gazety, w tym zasadności wyklejenia bilbordów, a następnie ich zaklejenia? Czy portal może radnych PO i lokalne struktury tej partii tworzące koalicję z SLD o komentarz w tej sprawie?

 • Rafa

  I na koniec pytanie – czy gazeta finansowana przez władzę i wydawana przez Dyrektorki MBP, z których jedna jest zależna służbowo od Pani Prezydent, a druga związana rodzinnie z Przewodniczącym Rady Miasta jest najlepszym gwarantem obiektywnego informowania o tym, co się dzieje w mieście?

 • wieslawa-wawrzyszak

  Ja mam troszkę inne pytanie. Czy ktoś z Państwa może powiedzieć, czyją własnością są ramy-powierzchnie od tych billboardów? Czy są to miejskie miejsca reklamowe, skoro miasto, tak lekka ręką potrafi zakleić kilka sztuk i zakleić te kilka sztuk – nie licząc się z kosztami takiej usługi. I jaka firma bierze udział w tym procesie-usłudze klejenia. O komentarz najlepiej prosiłabym kogoś z Wydziału Promocji UM lub osoby upoważnionej (np. Pan Jacek Piekunko, który jest Szefem tego Wydziału).

  Z góry dziękuję za informacje,
  Wiesława

 • Pająk

  A ja się pytam co na to świdnicka PO? Co na to Szymon Chojnowski? Co Jagła? Czy koalicja z komuchami dalej ma się dobrze?