Strona główna 0_Slider Nowa publikacja o świdnickiej katedrze ma inspirować do jej ocalenia

Nowa publikacja o świdnickiej katedrze ma inspirować do jej ocalenia [FOTO]

5

Historia prac renowacyjnych dokonanych do tej pory w świdnickiej katedrze zawarta jest w nowej publikacji Stowarzyszenia Rewaloryzacji i Konserwacji Zabytków Miasta Świdnicy. Okraszony zdjęciami album ma stać się inspiracją do dalszych starań w kierunku ratowania zabytku. Na niezbędne prace potrzebna jest ogromna kwota około 60 mln zł.

Dziś w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy odbyła się premiera albumu „Na ratunek katedrze. Historia ocalenia od ruiny”, wydanego przez Stowarzyszenie Rewaloryzacji i Konserwacji Zabytków Miasta Świdnicy. – 21 lat temu założyliśmy stowarzyszenie, a podstawą do jej powołania był stan katedry i groźba katastrofy budowlanej – mówił prezes zarządu organizacji Jarosław Kurzawa. – Album pokazuje obraz rozmiaru prac, jakie zostały wykonane przez te 20 lat. Jest to dokumentacja nie tylko tych działań, w które włączyło się stowarzyszenie, lecz wszystkich innych związanych z ratowaniem katedry – mówił prezes.

O przeprowadzonych przez 20 lat pracach i realizujących je osobach, o których można przeczytać w albumie, mówił wiceprezes zarządu stowarzyszenia Tadeusz Słobodzian. Publikacja zawiera również zdjęcia, wykonane m.in. przez naszego redakcyjnego kolegę Dariusza Nowaczyńskiego. – Prowokujący tytuł książki jest dla nas wezwaniem, że jest to najwyższy czas, by ratować katedrę jako nasze dziedzictwo narodowe – dodał Tadeusz Słobodzian.

W wydarzeniu wzięli udział samorządowcy, władze miasta i gminy Świdnicy, bohaterowie książki, dygnitarze kościelni, a także parlamentarzyści, którzy na koniec spotkania mieli możliwość zabrania głosu. O ostatnich działaniach w celu pozyskania środków na ratowanie katedry mówiła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, z którą licytował się były prezydent Świdnicy, a obecnie poseł Wojciech Murdzek.

O tym jak ogromne kwoty są potrzebne, by uratować jeden z najpiękniejszych świdnickich zabytków poinformował dwa lata temu na konferencji poświęconej katedrze proboszcz parafii ks. Piotr Śliwka. Podane wówczas wyliczenia sięgały 60 mln zł. Pozyskane natomiast środki w ostatnim czasie wydają się kroplą w morzu potrzeb. W tym roku parafia p.w. św. Stanisława i św. Wacława otrzymała dofinansowywanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 500 tys. zł. W listopadzie zeszłego roku natomiast na ratowanie części wieży katedralnej Rada Miejska w Świdnicy przyznała 29 tys. zł. Na stronie Urzędu Miejskiego można przeczytać, że wciągu ostatnich 2 lat katedra dostała z budżetu miasta 426 tysięcy złotych.

W ostatnich latach nie udało się jednak uzyskać znaczących kwot na gruntowną renowację całości obiektu. Takie dotacje otrzymał natomiast świdnicki Kościół Pokoju – w kwocie 14 mln zł z funduszy norweskich oraz blisko 17 mln zł z budżetu Unii Europejskiej. Nie otrzymała ich natomiast ubiegająca się o środki z tych programów parafia p.w. św. Stanisława i św. Wacława ze Świdnicy.

Album „Na ratunek katedrze. Historia ocalenia od ruiny” można zakupić w Muzeum Dawnego Kupiectwa i w Księgarni Eureka. Premierze publikacji towarzyszyła wystawa zdjęć wykonanych podczas prac remontowych w świdnickiej katedrze.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz

 • Jolanta Pałac

  Chylę czoła przed panami ze Stowarzyszenia za trud wydania albumu. Piękny dokument okraszony niesamowitymi zdjęciami pana Dariusza Nowaczyńskiego. Bajeczne ujęcia katedry i miasta z wysokości lecącego balonu.
  Każdy Świdniczanin powinien to zobaczyć i włączyć się, na miarę swoich możliwości, w dzieło ratowania naszej Katedry chociażby kupując ten album. Jest się czym zachwycać i chwalić.

  A tak na marginesie. Poseł Wojciech Murdzek nie “licytował się”, jak redakcja niezgrabnie to ujęła, z panią prezydent tylko grzecznie wytłumaczył zebranym wkład wszystkich dolnośląskich posłów i ludzi dobrej woli w pozyskiwanie środków na remont katedry oraz przypomniał o dotacji 500 000 zł, którą załatwiono już teraz w Ministerstwie Kultury. Przybliżył również skomplikowaną procedurę zatwierdzania wnioskowanych przez Parafię większych środków.

  • Obi von Kenobi ;-)

   Co zmów „ bezstronna” reklama świątobliwego i braciszka ?
   Wybory sie zbliżają ,teraz obudził sie pracodawca i reklamę każe robić w s24? 😁

 • Jolanta Pałac

  Jak mniemam wnioski do Rady były podpisane wcześniej, niż sławny list do Premiera RP.

  • Obi von Kenobi ;-)

   Ciekawe, że za ułamek ceny można sprzedać znajomemu proboszczowi 5 ha ziemi nad zalewem ? Prawda pani notabene … Pałac 😜

 • Natalia

  Patrze na te zdjecia i taka refleksja kto tam pracuje i wytwarza dobra . Z Bozi mozna syto zyc.