Strona główna 0_Slider Czy to już propagowanie zakazanych symboli?

Czy to już propagowanie zakazanych symboli?

8

Po głośnym reportażu programu Superwizjer stacji TVN rozgorzała nie tylko dyskusja o rozmiarach organizacji wspierających i propagujących systemy totalitarne. Na celowniku znalazły się symbole nazistowskie czy komunistyczne. Czy w każdej sytuacji pojawienie się znaku kojarzonego z III Rzeszą czy Związkiem Radzieckim jest przestępstwem? Czytelnicy Swidnica24.pl zaalarmowali o samochodzie ze specyficznymi naklejkami.

W styczniu tego roku, po interwencji mieszkańca, prezydent Świdnicy zadeklarowała podjęcie działań, które mają wyeliminować z comiesięcznej Giełdy Staroci przedmioty zawierające symbole totalitarne. Wcześniej tego typu „pamiątki” były powszechnie i bez żadnych konsekwencji dostępne na stanowiskach handlarzy. Na lutowej giełdzie patrole policji i straży miejskiej nie trafiły na ani jedno stoisko z hełmami, flagami czy monetami, zawierającymi niedozwolone symbole. Zapowiedź kontroli przestraszyła wielu handlarzy, nie tylko tych, którzy przyjeżdżali z pamiątkami po III Rzeszy czy popiersiami Lenina, ale i wielu innych. Gwarna zwykle giełda świeciła pustkami.

Na obecność niedozwolonych symboli w przestrzeni publicznej zaczęli zwracać uwagę sami mieszkańcy Świdnicy, m .in. na samochód, parkujący przy jednej z ulic w centrum miasta, z naklejkami przywołującymi znaki kojarzone z nazistami. To krzyż żelazny i fragment godła III Rzeszy. Oba nie są kompletne, nie zawierają swastyki. Czy w tym przypadku już można mówić o złamaniu prawa? W tej chwili jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Jak poinformowała Magdalena Ząbek, oficer prasowy policji w Świdnicy, w sprawie obecnie prowadzone są czynności sprawdzajcie w kierunku art. 256 kk. dot. propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego. Za złamanie zakazu grozi kara nawet do 2 lat więzienia.

/asz/

 

 • Nie usuwajcie konta!

  Ja pitolę. Przez takich znudzonych własnym życiem wrażliwców padnie nam słynna giełda staroci, a teraz jeszcze zacznie się odbieranie samochodów.

  • antek

   Tia. Bo na giełdzie staroci oferuje się tylko swastyki i czerwone gwiazdy 🙂

 • oloderay

  Mam lepsze ciekawostki na biurku i na ścianie.

 • oloderay

  Jaki system totalitarny używał Hello Kitty?

  • Kamil

   LGBT chyba.

   • oloderay

    Chyba tak.

 • xdcam

  Niestety w tym przypadku będzie ciężko postawić zarzuty osobie ktora nakleila te symbole ponieważ nie sa one pełne,auto jest prywatne oraz nie udowodnimy ze symbole zamieścił akurat ten czy tamten czlowiek.Nadgorliwosc gorsza od faszyzmu może prowadzić do absurdów.Wymiar sprawiedliwości nie może narażać się na śmieszność.

  • Nie usuwajcie konta!

   Pamiętaj, że o naszym świdnickim wymiarze Waść piszesz.