Strona główna 0_Slider Wykonawca rewitalizacji parku Sikorskiego wyłoniony

Wykonawca rewitalizacji parku Sikorskiego wyłoniony

20

Trzech oferentów zgłosiło się do przetargu na wykonanie I etapu rewitalizacji parku im. gen. Władysława Sikorskiego w Świdnicy. Po prawie 1,5 miesiącu od ogłoszenia miasto wybrało firmę, która zrealizuje zadanie. Pierwsza część zadania obejmie wycinkę ponad 340 drzew.

Na zrealizowanie zadania z udziałem środków unijnych w ramach projektu „Rewaloryzacja terenów zieleni w Świdnicy” zarezerwowano w budżecie miasta 2,2 miliona złotych. Najniższa oferta została złożona przez Farmę Miejską ze Świdnicy. Firma wykona rewitalizację za  2 116 638 złotych. Pierwsza część, polegająca na usunięciu drzew, ma potrwać do kwietnia. Nasadzenia i zagospodarowanie terenu – do 31 sierpnia 2018.

Jak informuje Urząd Miejski, pierwsze prace rozpoczną się już w lutym od uporządkowania i pielęgnacji drzewostanu oraz wycinki. Będą to cięcia sanitarne, czyli usunięte zostaną drzewa chore i niebezpieczne, nie rokujące szans na przeżycie. To także wycinka kompozycyjna, która polegać będzie na usunięciu samosiewów, zakłócających kompozycję parku, umożliwiających prawidłowy rozwój krzewów oraz roślinności niskiego piętra. W parku Sikorskiego rośnie prawie 1900 drzew i krzewów, z czego po inwentaryzacji dendrologicznej, opracowanej przez Pracownię Architektury Krajobrazu IKROPKA, stwierdzono, że w złym i średnim stanie sanitarnym jest ponad 950 sztuk. Zgodnie z tym opracowaniem do adaptacji zakwalifikowano ponad 920 drzew, do pielęgnacji prawie 600, do wycinki sanitarnej – 244 drzewa i kompozycyjnej – 98 samosiewów.

Projekt zakłada nasadzenie nowych drzew i krzewów. Odnawianie zdegradowanej zieleni wysokiej będzie polegało na uzupełnieniu istniejących grup o rodzime gatunki, takie jak dąb szypułkowy czy buk pospolity, a także dodaniu pojedynczych nasadzeń drzew charakterystycznych dla historycznego założenia – tj. klonu pospolitego czy choiny kanadyjskiej. Uzupełniony zostanie także pas zieleni przyulicznej – dogęszczenie zgodne z przesłankami historycznymi wpłynie pozytywnie na mikroklimat i warunki akustyczne wewnątrz parku. Dosadzone drzewa przyczynią się do ograniczenia hałasu oraz poprawią jakość powietrza. Uzupełniona, a właściwie całkowicie odnowiona zostanie warstwa zieleni niskiej, w efekcie czego powstanie bogate, wielopiętrowe i wielogatunkowe założenie zieleni, tworzące dogodne warunki dla rodzimych ptaków, owadów i drobnych ssaków. Wprowadzone zostaną gatunki rodzime takie jak berberys pospolity, dereń świdwa czy kalina koralowa – czytamy na stronie UM w Świdnicy.

Pojawią się dodatkowe atrakcje, między innymi psi park – miejsce do zabaw z psami, z urządzeniami zabawowymi typu wyniesienia, wały ziemne, tunele, przeszkody. Całość zostanie wygrodzona i osłonięta nasadzeniami krzewów. Na relikcie Fleszy Jawornickiej zlokalizowana zostanie górka saneczkowa. Na polanie w południowo – wschodniej części zaplanowano plac zabaw.

I etap rewitalizacji obejmie obszar 8 hektarów.

/red./
Wizualizacje pochodzą ze strony UM w Świdnicy

 • Wiktor Lis

  Psi park- przecież to jest jakaś farsa !!! Dzieci nie mają się gdzie bawić a psi park będą budować, cholera… Jest tam nowy mały placyk zabaw ale dla malutkich dzieci- starsze (takie 8-10 lat) nie mają tam czego szukać. Ławek jak na lekarstwo, oświetlenia brak w 3/4 parku (oprócz niedawno odremontowanej części od ul. Jagiellońskiej do Kanonierskiej). Za wiaduktem ciemnooooo…… Co będzie ze skałkami gdzie był pomnik Richthofena ??? Co z terenem dawnego amfiteatru ?????

  • Janusz B.

   A mnie się bardzo ta wizja podoba bo nie ma w mieście żadnego miejsca dla psów a widzę dużo osób chodzi z psami do parku Sikorskiego. Podobają mi się tez elementy małej architektury i oświetlenie . W końcu ten park będzie wyglądał jak należy a nie dziki las. Widzę duże zmiany w mieście zwłaszcza jeśli chodzi o tereny zielone i to mnie cieszy. Park centralny , Sikorskiego ogród różany i kilka skwerów . Brawo tak trzymac !

  • Domino

   Ot Polaczek, nienawistnik!

   • Wiktor Lis

    Nie to, że nienawistnik- po prostu w mojej ocenie bardziej przydałby się w tym parku plac zabaw dla dzieci (nie tylko tych malutkich) niż psi park. Poza tym nie ma żadnej wizji zagospodarowania terenu amfiteatru i ruin dawnego pomnika Manfreda….i tyle….

    • Domino

     Placów zabaw dla dzieci w Świdnicy jest wiele, a psiego parku nie ma. Wielki krzyk,że właściciele psy puszczają luzem, więc może warto przyklasnąć pomysłowi,że nie będą nikomu przeszkadzać na ogrodzonym terenie.

     • Wiktor Lis

      Domino. Gdzie w centrum masz plac zabaw dla dzieci ??? Ja znam tylko jeden- na pl. Małgorzaty. To chyba lepiej aby dzieci bawiły się w parku na nieco świeższym powietrzu i w niewątpliwie ładniejszym otoczeniu niż w smrodzie ze spalin samochodowych i z kominów w środku miasta…. Poza tym ja doskonale pamiętam jak to było kilkanaście lat temu kiedy nasi włodarze zadecydowali o budowie toalet dla psów przy ul. Spółdzielczej. Nota bene była afera bo wkopano ze dwa słupki w ziemię i ta “inwestycja” bardzo dużo wtedy kosztowała. No ale nie o koszty mi chodzi teraz….Ja nigdy w życiu nie widziałem aby którykolwiek z mieszkańców chodził do tej psiej toalety. Mieszkańcy chcą mieć psy ale nie chcą po nich sprzątać i pozwalają aby te załatwiały się na chodnikach czy na koła samochodów. Taka jest prawda. Już to widzę co będzie się działo z “psim parkiem”- będzie dokładnie to samo zjawisko co z toaletami. Dla mnie dzieci są po stokroć ważniejsze od psów…

     • Benek

      A Ty wierzysz, że właściciele psów będą z tego ogrodzonego psiego terenu korzystali? Szybko im się znudzi, jak swego czasu psia toaleta na Spółdzielczej. I srać będą gdzie popadnie.

 • Harrison Jones

  Dla mnie bomba. W koncu ten park zacznie wygladac jak parka nie jak zapomniany przez wszystkich las.

 • Franek

  W parku będzie dużo ciszej, gdy zostanie wymieniona nawierzchnia na ulicy Sikorskiego.

  Łoskot samochodów jadących tą ulicą skutecznie uniemożliwia wypoczynek w tym parku.

  Podobnie ma się rzecz w Ogrodzie Różanym przy alei Niepodległości.

  Stąd apel do władz miasta : usuńcie kostkę z ulic naszego miasta!

  ( tam, gdzie jest to możliwe).

  • Maciej Miłosz

   Niestety na części kostki łapy trzyma konserwator.

 • szary obywatel

  W końcu ktos podjął męska decyzje i chce sprawić zeby Park był Parkiem a nie dzikim lasem do którego strach wejsc po zmroku. Parki dla mieszkańców !

  • Maciej Miłosz

   A szary obywatel wie, że są różne rodzaje parków? Są ogrody w stylu francuskim, angielskim, dzikie parki, parki kieszonkowe i mnóstwo innych. Dla każdego powinno być miejsce. Ja osobiście uwielbiam dzikość naszych parków.

 • YES

  a kort? a ścieżka rowerowa?

  • Domino

   A kolejka linowa?

   • YES

    a Żabka ?

 • born_in_prl

  Widać na każdym kroku, że Świdnica się bardzo zmieniła na przestrzeni kilku lat. Jest pięknie, zielono, kolorowo. parki będą piękne, tak jak i skwerki. Kamiennice w centrum również.

  • Benek

   O tej samej Świdnicy rozmawiamy?

   • born_in_prl

    Nie wiem, o której TY rozmawiasz. Moja wyładniała.

  • Maciej Miłosz

   Posadzić kwiatki, rzucić trochę farby i wyborcom wystarczy. A innowacji jak nie było tak nie ma.

 • Nie usuwajcie konta!

  Ale się uśmiałem! Tyle błędów szanowne /red./ zrobiło w artykule, że z dyktanda byłaby pała 🙂